Číslo 4 / 2013
Body trojího účinku: metoda, kterou můžeme využít při každé terapii a úroveň naší péče se dostává o pár stupňů výš
O co se jedná?
Body trojího účinku = neurovaskulární a neurolymfatické body; jde o systém bodů a míst na těle, jejichž dotekem navozujeme harmonii v organismu. Pozor! Nejedná se o akupunkturní body.
Proč trojího účinku?
Protože mají účinky nejen tělesné, ale i emoční a mentální. Současně pracují ve více rovinách.
V 30. letech minulého století udělal dr. Frank Chapman unikátní objev. Objevil neurolymfatické neboli Chapmanovy reflexy. Metodou pokusu a omylu zkoumal tělo, mapoval reflexní body a zóny na něm a zkoumal jejich reflexní účinky na orgány a žlázy. Zjistil, že třením a dotykem těchto míst dochází k aktivaci lymfatických cév příslušných orgánů a žláz a tím k odplavení metabolických odpadních produktů, čímž se výrazně zlepšil jejich stav a posílila jejich funkce. Byl to unikátní objev pro vědeckou komunitu, ale používal se velmi málo.
v 60. letech minulého století tuto Chapmanovu mapu reflexů znovu objevil chiropraktik dr. Goodheart, který zkoumal, jestli je nějaké spojení mezi reflexy, svaly, orgány a meridiány čínské akupunktury. Mnohými pokusy opět ověřoval tato spojení a celou mapu doplnil. Zajímavé bylo především propojení vztahů „východní" a „západní" medicíny.
V roce 1973 vydal dr. Thie učebnici Touch for Health, v níž byla práce s body a jejich užití popsána a byla tak předána široké veřejnosti. Od té doby je technika používání neurolymfatických a neuro-vaskulárních bodů rozvíjena, u nás však není známá. Využívá se v oblastech medicíny, chiropraxe, masáží, psychologie, kineziologie i ve wellness centrech.
Já sama s touto technikou pracuji od roku 2002, kdy jsem se s metodou seznámila na kurzu Neurovaskulární a neurolymfatické body MUDr. PhDr. Miroslava Krejčíře. Poté jsem se dostala i k učebnici dr. Thie. Zprvu jsem víc využívala neurovaskulární body na hlavě v určitém přesném systému, a to především k celkové harmonizaci klientů, pak jsem začala více využívat body neurolymfatické k hlubším lymfodrenážím organismu. Nyní již delší dobu využívám různé kombinace bodů a kombinuji tuto techniku s jinými terapiemi a jsem překvapena, jakým způsobem se prohlubují účinky a kvalita všech ošetření. Od roku 2009 tuto metodu vyučuji a předávám zkušenosti své i svých klientů.
Body celkově harmonizují a vyrovnávají systém tělo - energetika - psychika, jsou tedy výbornou harmonizačně-vitalizační metodou, neboť je to systém „vypouštěcích" a „napouštěcích" bodů.
Metodu lze využít v profesionální péči o klienty i při každodenní péči o sebe a své blízké. Je nenáročná na podmínky a snadno využitelná i v domácím prostředí. v případě zájmu klienta o spolupráci je možné ho aktivně zapojit do péče o sebe sama. Body se dají využít samostatně nebo v kombinaci s jiným typem masáže či jiné terapie. Terapie se použitím bodů zefektivňují, jejich účinky jsou mnohem rychlejší, hlubší a trvalejší. Body je možné využít v klasické rehabilitaci při povolování svalů před odblokováním, v terapiích používajících akupunkturní systém i při odstraňování nepříjemných psychických stavů.
Při této metodě dochází k aktivaci orgánů nebo se navozuje hluboká relaxace po výkonu či při stresech. Dochází ke zřetelnému uvolnění svalů - lze zacílit nejen na jednotlivé svaly, ale i nespecificky na svaly celého těla. Metoda podporuje detoxikaci, pomocí bodů lze dělat doplňkovou diagnostiku, body propojují znalosti východní medicíny s klasickými terapiemi pracujícími se svaly a orgány. Pomocí bodů se snáze dostáváme k řešení problémů klientů při využití minimální fyzické námahy. výrazné úspěchy máme při bolestivých stavech zad, odstraňování bolestí hlavy a migrén, bolestí ramen a kolen, brnění rukou, nevolnostech a zklidnění či harmonizaci autonomního nervového systému.
RNDr. Jana Daňková, www.dotekprozdravi.cz
Další články v tomto čísle
- Negativní emoce způsobují nemoce
- Kaplan není "servisman" pro věřící
- Rozhovor s garantkou vzdělávání občanského sdružení Seppia Mgr. Helenou Michálkovou, Ph.D.
- Alternativní rehabilitační metody
- Léčba vlastními buňkami už není hudba budoucnosti
- Péče o děti se zevním fixátorem
- Specifika péče o pacienta po transplantaci jater
- Naše zkušenosti s využitím minimálně invazivních podpor oběhu u nemocných s kardiogenním šokem
- Vlastnosti a dovednosti sester z pohledu sester a pacientů
- VOŠZ a SZŠ v Ústí nad Labem