Číslo 9 / 2012
Výživa seniorů v domácí péči a v domovech pro seniory
Souhrn: Výzkumné šetření mezi seniory žijícími v Jihočeském kraji ukázalo, že informovanost o zdravé výživě je lepší v domácí péči než v domově pro seniory. Naopak stravovací návyky seniorů jsou lepší v domově pro seniory, protože v nich je strava podávána pravidelně během dne. Skladbu výživy ovlivňuje ekonomická situace seniorů především v domácí péči, protože tito klienti vybírají potraviny především podle ceny. Pozitivním zjištěním je, že většina respondentů se stravuje pravidelně, snídá a nekouří. Potěšující je i fakt, že nadpoloviční většina respondentů vypije jeden až dva litry tekutin denně. Naopak špatnou zprávou je, že senioři konzumují málo ovoce a zeleniny.
Klíčová slova: senior – domácí péče – edukace – ošetřovatelská péče – výživa – sestra
(Differences in nutrition of seniors who live at retirement home and at home care)
Summary: The research has revealed that the awareness of healthy diet is better on the part of clients in home care than those living in the retirement house. Eating habits of senior citizens are better in the retirement house where regular administration of meals during the day is provided. The economic situation has been affecting the diet composition in home care rather than in retirement home as most of the senior citizens prefer food purchased at more favorable prices. A positive finding is that most respondents eat regularly, have breakfast and do not smoke. Another pleasing result is that more than a half of the respondents drink one to two liters of liquids a day. Unfortunately, the survey based on the questionnaire has revealed a low intake of vegetables and fruit among the senior citizens.
Key words: Senior – home care – education – nursing care – nutrition – nurse
Úvod:
Tento příspěvek je zaměřen na rozdíly ve výživě seniorů v domovech pro seniory a v domácím prostředí. Domníváme se, že nutriční stav bývá v souvislosti se zdravotním stavem seniorů opomíjen. Úprava jídelníčku v seniorském věku by měla být taková, aby příjem a výdej byly v rovnováze. Strava seniorů by měla být pestrá a vyvážená. Výživa by měla být nejen chutná, ale i zdravá. Dbát o vyváženou a zdravou stravu u seniorů je důležité. V důsledku nevhodného stravování může u seniorů docházet ke zhoršování zdravotního stavu, např. k poruchám imunity, k úbytku svalů, a tím může docházet k narušení schopnosti sebepéče či snížení hybnosti. Dodržování zdravé výživy v seniorském věku může oddálit vznik civilizačních onemocnění, ke kterým je jedinec disponován. Při dodržování zásad zdravého stravování musíme brát v úvahu potřeby jedince, jeho denní režim a fyzickou aktivitu. Zdravá výživa vede ke zlepšení imunity, může zlepšit náladu a pohodu seniora a může zabránit vzniku akutních i chronických onemocnění.
Metodika:
K realizaci výzkumného šetření jsme zvolili kvantitativní výzkum dotazníkovou metodou. Cílovou skupinu tvořili senioři Jihočeského kraje. I. skupinou byli klienti z Domova pro seniory Jezárky, Strakonice. II. skupinu tvořili klienti z domácí péče Vimperk. Použito bylo 95 dotazníků.
Diskuse:
Šetření se orientovalo na skladbu potravin, pravidelnost ve stravování a pitný režim. Pravidelnost ve stravování je právem považována za nesmírně důležitou podmínku správného stravování. Z našeho výzkumu vyplynulo, že obyvatelé z domova pro seniory se stravují pravidelněji než v domácí péči (graf 1). Pozitivním zjištěním je, že obě skupiny respondentů uvedly, že snídají. Na dotaz, zda znají zásady zdravé výživy, odpovědělo 51 % dotazovaných z domova pro seniory, že doporučení znají, a polovina z nich uvedla, že tyto zásady respektují. Devadesát šest procent respondentů žijících v domácnostech uvedlo, že zásady znají, ale jen 67 % z nich je dodržuje. Příznivé zjištění je, že většina oslovených seniorů nemá pocit, že by se jejich životospráva zhoršovala. Zhoršení životosprávy uvedlo 14 % respondentů z domova pro seniory a jen 9 % respondentů z domácí péče.
Graf 1. Kolikrát denně se senioři stravují
Do zdravé výživy patří pestrá a vyvážená strava. V této části jsme se zaměřili na složení stravy seniorů. Vybrali jsme některé vhodné a méně vhodné potraviny a zjišťovali jsme jejich zastoupení v jídelníčku dotazovaných. Výsledky jsme porovnali s výživovým doporučením z klinické dietologie (Sucharda, 1995). Mezi zdravé potraviny jsme zařadili celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu, mléčné výrobky, luštěniny a ryby. Výzkum potvrdil, že ovoce jí denně v domácím prostředí 74 % respondentů, ale v domově pro seniory pouze čtvrtina dotazovaných. Konzumace zeleniny je ještě nižší. Denně si ji dopřeje 33 % seniorů žijících v domácnostech a jen 10 % seniorů žijících v domově pro seniory (graf 2).
Graf 2. Konzumace zeleniny
Celozrnné pečivo jí alespoň jednou týdně 45 % respondentů z domácího prostředí a 44 % respondentů z domova pro seniory. Výzkum potvrdil nedostačující příjem vlákniny z ovoce, zeleniny a celozrnných potravin, která má dle výživových doporučení kladný vliv na zdravotní stav. Ryby nekonzumuje více než polovina seniorů v domově pro seniory a čtvrtina seniorů z domácí péče. Mléčné výrobky jedí častěji lidé žijící v domácnostech – 71 %, v domově jich je pouze 42 %. Překvapením je, že téměř polovina dotazovaných v domově pro seniory nekonzumuje luštěniny a v domácnostech jen 20 %. Velký rozdíl byl zjištěn u konzumace masných výrobků, kdy 88 % respondentů z domovů pro seniory uvedlo, že maso a masné výrobky konzumují denně, na rozdíl od respondentů z domácností, kteří uvedli, že je jedí jen ve 27 %.
Co se týče nevhodných potravin, do kterých jsme zařadili sladkosti, uzeniny a smažené pokrmy, v domově pro seniory konzumuje sladkosti denně 28 % seniorů, zatímco v domácnostech jen 18 %. Senioři v domově jedí také častěji uzeniny než lidé žijící v domácím prostředí. Smažené pokrmy konzumují respondenti z obou skupin zcela výjimečně. Dle výzkumného šetření lze potvrdit, že konzumace nevhodných potravin je u seniorů nízká. Tato skutečnost je identická s výživovým doporučením pro seniory. (Kalvach, 2008)
Pozitivní zjištění přinesla analýza pitného režimu u seniorů. Přestože Turek a Dostálová (2002) prezentují, že senioři přijímají málo tekutin, většina dotazovaných uvedla, že vypije denně 1–2 litry tekutin (graf 3). V domově upřednostňuje čaj – 96 % respondentů a slazené nápoje 62 % respondentů. Kávu tu denně pije 38 % respondentů. V domácnostech pije čaj denně 76 % dotazovaných a vodu z vodovodního kohoutku pije několikrát za den 44 % respondentů. Kávu si denně dopřává v domácnostech celkem 78 % dotazovaných. Pozitivní je i fakt, že pivo konzumuje denně pouze 14 % dotazovaných z domova pro seniory a 16 % seniorů z domácího prostředí. Ostatní alkoholické nápoje, např. víno nebo destiláty, senioři nekonzumují. Kuřáků bylo v našem výzkumu jen 18 % z domova pro seniory a v domácím prostředí dokonce žádný.
Graf 3. Denní přísun tekutin u seniorů
Výsledek šetření je ovlivněn režimem provozu domova pro seniory, protože zařízení garantuje klientovi přísun pravidelné stravy ve smlouvě za fixní měsíční platbu. Kolik peněz senior vydá za stravu a její složení tedy neovlivní. Doma si zajišťuje stravu každý senior sám dle svých možností a výzkum potvrdil, že u 75 % dotazovaných cena potravin ovlivňuje i jejich nákup. Je to dáno jednak výší důchodů a množstvím financí, které mohou na potraviny vydat, ale i dietními omezeními. Skladbu jídelníčku ovlivňuje i dostupnost obchodu s potravinami a reklama.
Závěr:
Výzkumné šetření ukázalo, že informovanost o zdravé výživě je lepší v domácí péči než v domově pro seniory. Stravovací návyky seniorů jsou příznivější v domově pro seniory, kde je zajištěno pravidelné podávání stravy během dne. Ekonomická situace ovlivňuje skladbu výživy převážně v domácí péči, protože většina oslovených seniorů vybírá potraviny dle ceny. Pozitivním zjištěním je, že většina respondentů se stravuje pravidelně, snídá a nekouří. Nadpoloviční většina respondentů vypije jeden až dva litry tekutin denně, rozdíl je však ve skladbě tekutin. Zatímco senioři v domově preferují čaj a slazené nápoje, senioři v domácí péči pijí častěji čaj a vodu z kohoutku. Respondenti kromě piva nekonzumují alkoholické nápoje. Bohužel však nejedí ani ovoce a zeleninu. Zdravá výživa u seniorů je velmi důležitá, protože vede ke zlepšení imunity a pohody seniora a může zabránit vzniku onemocnění. Proto je důležité klást na ni důraz.
Literatura:
Sucharda P. Klinická dietologie II. Brno: IDVPZ, 1995. 188 str. ISBN 80-7013-200-0.
Kalvach Z. Geriatrické syndromy a geriatrický pacient. Praha: Grada, 2008. 336 str. ISBN 978-080-247-2490-4.
Turek B, Dostálová J. Výživa ve stáří. Praha: ÚZIP, 2002. 57 str. ISBN 80-85120-54-2.
Recenzovali:
Bc. Hana Balvínová, Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Praha, Jednotka intenzivní péče, staniční sestra
Bc. Monika Heplová, Radioizotopové pracoviště IKEM, Praha, všeobecná sestra
Bc. Běla Hraňová, Gynekologicko-porodnické odd., Nemocnice Strakonice, a.s.
Mgr. Helena Michálková, Ph.D.
Další články v tomto čísle
- „Sestři, a co nákup?”
- Seriál - komunikace - Jak se vyhnout konfliktu? Mějte po ruce odpověď
- Rozhovor s Petrou Růžičkovou: Ztráta blízkých bolí všude na světě stejně
- Můj život s plicní ventilací
- Co trápí agentury domácí péče? Nedostatek peněz
- Hodiny na cestách. Tak vypadá jeden den sestry domácí péče
- Význam edukácie u žien so stresovou inkontinenciou moču
- Model Hildegard Peplau při paliativní péči v domácím prostředí
- Nejdůležitější je spolupráce rodiny
- Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice