Číslo 4 / 2012
Tým mimořádných osobností
Ano – každý, nejen politik, jednou musí odejít. I naše Florence prochází změ nami, omlazením. V únoru, na svém posledním jednání, se loučila redakční rada, která s naším časopisem spolupra covala mnoho let. Na její místo nastu puje redakční rada nová, jejímž úkolem bude posunout časopis blíže k novým potřebám čtenářů. S jejími členy se po drobněji seznámíte v tomto čísle.
Nyní bych chtěla napsat něco o naší redakční radě, o lidech, se kterými jsme velmi dlouho spolupracovali. Chtěla bych této redakční radě poděkovat a při tom se trochu vrátit do minulosti.
Abych si oživila paměť, prošla jsem si všechny ročníky Florence a Sestry až do doby těsně po revoluci, kdy jsme společně ve Zdravotnické pracovnici (časem přetransformované v Sestru) začínaly a kdy byla předsedkyní redakční rady doc. PhDr. Marta Staňková, CSc., tehdejší přednostka ÚTPO 1. LF UK. Marta Staňková nasazovala vysokou laťku všemu, a tedy i odbornosti časopisu. Tehdy jsem se jako „nesestra“ začala učit být sestrou.
Nesmírně jsem si docentky Staňkové vážila a nevěřila jsem vlastnímu štěstí, že takovou osobnost máme v redakční radě. Měla obrovské znalosti a podnikala vše, aby je využila k emancipaci ošetřovatelství. Proto udělala hodně, zvláště na poli vzdělávání. Jak byla na jedné straně „vědecká“ a precizní, tak byla na druhé straně fanda. Vzpomínám, jak na redakční radě vy tahovala z kapes štůsky vyplněných objednacích kupónů na Sestru, pro kterou při výuce nadchla své studentky, tak že si ji hromadně objednávaly. To nám velmi pomáhalo. V té době to byla dle mého názoru v ošetřovatelství osobnost číslo jedna.
Byla doba kvasu a velkých změn v ošetřovatelství, vznikla nová profesní organizace Česká asociace sester. O pohybech a někdy porodních bolestech, kterými její vznik procházel, referovala v časopisu další členka redakční rady, jedna ze zakladatelek ČAS a její dlouholetá viceprezidentka. Růžena Wagnerová. Další obrovská osobnost ošetřovatelství.
Vznikaly nové zákony, tvořil se systém registrace sester, první kreditní systém pro celoživotní vzdělávání. Všechny členky naší redakční rady se těchto procesů aktivně účastnily a své poznatky pak přenášely do našeho časopisu, v té době do Sestry. Vzpomenu jen, jak Marta Staňková v tandemu s Danou Juráskovou realizovaly pilotní projekt kreditního systému v Thomayerově nemocnici, na jehož základě pak vznikl první kreditní systém, který dlouhou dobu sloužil celoživotnímu vzdělávání.
Další členka naší redakční rady Jindra Pavlicová byla v těchto letech hlavní sestrou Ministerstva zdravotnictví. Díky ní jsme se v redakci dozvídali o podpoře ošetřovatelství porevoluční doby ze strany mezinárodních organizací a o všech chystaných zákonech a opatřeních. Tato nefrologická sestra byla za celoživotní práci oceněna státním vyznamenáním ČR, které převzala z rukou prezidenta republiky.
Byla to doba, kdy vznikaly první agentury domácí péče, pro nás něco zpočátku exotického. Za ně pracovala v Sestře a později ve Florence Milica Sklenčková. Díky ní jsme mohli s přehledem informovat o tom, co nového se v této oblasti děje.
Po předčasné smrti docentky Staňkové se předsedkyní redakční rady Sestry stala Dana Jurásková, v té době náměstkyně ošetřovatelské péče Thomayerovy nemocnice a později přednostka ÚTPO 1. LF UK. Dana Jurásková, sama mladá, dynamická, moderní, naplňovala naše cíle moderního časopisu jak tématy z oblasti vysokého managementu, tak poznatky z vysokého školství, které se v té době v profesi zdravotníků nelékařů mohutně rozvíjelo.
V této oblasti potřeby čtenářů satu rovaly další členky redakční rady, náměstkyně ošetřovatelské péče fakultních nemocnic – Anna Chrzová z VFN Praha a Bc. Mária Dobešová z FN Ostrava. Odbory u nás zaštiťovala Jana Dvořáková, která nyní pracuje na MZ ČR a pomáhá odpovídat na otázky týkající se registrace, uznání kvalifikace apod.
Pak ale přišel rok 2005, rozpadla se redakce a Sestra získala nového vydavatele. Přešla jsem k němu s ní, ale po čtyřech měsících jsem nakonec odešla do nakladatelství Galén, kde jsme založili nový časopis – Florence. Redakční rada se personálně nezměnila a mohla navázat na svoji práci. Rozšířili jsme cílovou skupinu ze sester na všechny zdravotníky nelékaře, provedli některá vylepšení a pokračovali dál.
Mezitím úsilí o emancipaci ošetřovatelství pokračovalo. Nelékaři už měli svoji „devadesátšestku“, velký pokrok. Naše redakční rada se mohla pyšnit tím, že na její volání odpověděla první profesorka ošetřovatelství prof. Valérie Tóthová a stala se její členkou. Předsedkyně redakční rady Dana Jurásková se stala ministryní zdravotnictví a ředitelkou VFN a naplnilo se přísloví, že nové generace stojí na ramenou starých. Redakční rada se také rozrostla o nové členky, chtěli jsme mít zastoupeno více oborů. A tak jsme využívali zkušeností porodní asistentky Hany Rittsteinové a laborantky Jany Farkačové, díky níž a jejím konferencím jsme se seznamovali s nejnovějšími informacemi v tomto snad nejdynamičtěji se rozvíjejícím oboru.
Přibyla k nám Hana Svobodová z Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK a doc. MUDr. Iva Holmerová, která nejenže v redakční radě zastupovala lékaře, ale je i mezinárodně uznávanou odbornicí na Alzheimerovu chorobu, onemocnění, se kterým se sestry bohužel sekávají stále častěji.
Vážená exredakční rado! Chtěla bych ti za celou redakci a všechny naše spolu pracovníky poděkovat za práci, kterou jsi pro náš časopis jen z nadšení pro věc vykonala. Byla jsi týmem zcela mimořádných osobností!
S úctou
Jarmila Škubová, Florence
Další články v tomto čísle
- Komora už má svůj název
- Skupina technických profesí komory nelékařů
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Trénujte si mozek
- Ošetřovatelství I
- Prevence zubního plaku
- Moderní léčba křečových žil
- Nutriční podpora dětského pacienta se syndromem krátkého střeva
- Jak pokračovat dál v domácí hospicové péči, když žádný systém paliativní péče v ČR neexistuje?
- Kardiostimulátory: Jsou pacienti dostatečně informováni?