Číslo 4 / 2012
Skupina technických profesí komory nelékařů
V březnu se sešli na další pravidelné schůzce zástupci přípravného výboru komory zdravotníků nelékařů. Jednu ze skupin tvoří pracovníci technických profesí.
Otázky Florence
Pro Mgr. Petra Mácu ze Společnos ti radiologických asistentů ČR, člena užšího přípravného výboru komory zdravotnických nelékařských pracovníků
Jaké organizace tvoří skupinu technických profesí komory?
Společným znakem profesí spolupracujících v naší skupině je technika a zpravidla hodně komplikované (i nákladné) přístroje a zařízení, se kterými denně pracujeme. Není výjimkou, že pracujeme s přístroji, jejichž hodnota přesahu je hodnotu budovy, v níž se nacházejí. Lze říct, že jde vždy o kombinaci techniky, fyziky a medicíny. Dalším společným znakem je, že profese sdružené v naší skupině jsou nepříliš početně zastoupené, v naprosté většině případů však absolutně nezastupitelné jinými zdravotníky – lékaři či ostatními. Ve skupině účinně a efektivně spolu pracují zástupci společností: Česká společnost fyziků v medicíně, Česká společnost pro zdravotnickou techniku, Společnost biomedicínského inženýrství a lékařské informatiky České lékařské společnosti J. E. Pukyně a Společnost radiologických asistentů ČR.
Jaké jsou největší současné problémy vašeho oboru?
Neustále se měnící legislativa. Ve chvíli, kdy se nějaký systém (např. vzdělávání) zaběhne, je zrušen či modifikován. Často dřív, než se stačí osvědčit nebo než projeví svoje slabiny. S tím bezprostředně souvisí i velmi omezené možnosti ovlivnit obsah legislativy týkající se všech profesí zastoupených v naší skupině. Žádná z našich společností není povinným připomínkovým místem MZ ČR. Máme-li někde nějaké slovo, vliv, vždy jde o neformální a negarantované postavení. To je z dlouhodobého hlediska nepřijatelné. Zcela běžně se setkáváme s návrhy legislativních norem, které jsou absolutně odtržené od reality, nereflektují mezinárodní požadavky, jsou sepisovány lidmi neznalými problematiky. Často jde o zásadní zásahy s nedozírnými následky. Vysloveně profesní témata jsou na exekutivních místech běžně projednávána s odbornými lékařskými společnostmi a s Českou lékařskou komorou a často pak dochází k nesmyslným a neopodstatněným výstupům. Máme proto zájem o možnost samostatné regulace našich profesí, podobně jako ji mají lékaři. Stejný model je zaveden ve většině zdravotnických systémů, které vnímáme jako následováníhodné. Po dotýkáme, že jde vždy o samostatně pracující zdravotníky nesoucí za svou práci klinickou odpovědnost. Na úrovni konkrétních zdravotnických zařízení je jasný trend, kdy například počet biomedicínckých techniků a inženýrů (ale i dalších technických zdravotnických profesí) sice neustále roste, ale stále neadekvátně tomu, jak složitou (a i nákladnou) techniku medicína používá. Biomedicínští inženýři a technici jsou samozřejmostí ve zdravotnických zařízeních využívajících sofistikovanou techniku nebo její soubory, kde přejímají komplexní péči o ni. Současný podíl technických profesí na poskytování zdravotní péče je garantován spíše dlouhodobě budovanou dobrou pověstí nebo zvykovým právem. Vrcholové managamenty nemocnic jsou složeny především z lékařů a ekonomů, a pokud je v nich zastoupena technická profese, pak i té chybí porozumění pro specifika zdravotnických přístrojů. Navíc technika nemocnice nejsou jen zdravotnické přístroje. Jsou to i technické součásti budov nemocnice, např. elektrické rozvody, rozvody medicinálních plynů apod. Při jejich projektování, rekonstrukci a údržbě je ideální spolupracovat se všemi technickými zdravotnickými profesemi, které vědí o specifických potřebách jednotlivých zdravotnických provozů.
Jaké jsou ohlasy na komoru ve vaší členské základně a zůstanou vaše organizace samostatně funkční i přes vstup do ní?
Ohlasy jsou zdrženlivé, komora má pro členy všech zastoupených profesí smysl v případě, že se stane povinným při pomínkovým místem pro legislativu a že dojde k samosprávnému regulování profese – včetně přiznání způsobilosti k výkonu povolání. Nikdo nepředpokládá, že by celoživotní vzdělávání převzala komora. Jasně zaznívají obavy z dominance početně nejsilnější profesní skupiny – zdravotních sester. Naším úkolem je zajistit ve všech orgánech komory adekvátní zastoupení našich profesí. Dlužno dodat, že dosavadní přístup představitelek zdravotních sester tyto obavy rozptyluje a že stále panuje shoda na paritním zastoupení na nejvyšší úrovni. Všechny zastoupené společnosti předpokládají, že zůstanou funkční i po eventuálním vstupu jejích členů do komory a že budou nadále řešit specifické profesní a odborné otázky včetně spolupráce s mezinárodními organizacemi, jichž jsou členy. Toto je nepodkročitelné.
Co si od členství v komoře hlavně slibujete?
Předpokládáme, že komora bude povinným připomínkovým místem přípravy právních předpisů týkajících se přímo či nepřímo profesí jmenovaných v zákoně č. 96/2004 Sb., že i na krajské či okresní úrovni bude možné se vyjadřovat k důležitému dění v krajském a okresním zdravotnictví tak, jak to funguje u ČLK. Předpokládáme, že vznikající komora bude zajišťovat stále důležitější právní ochranu svých členů v souvislosti s výkonem povolání, s poskytováním zdravotní péče. Smysl společné komory zdravotnických pracovníků dále vidíme v síle a váze, kterou takový orgán (vzhledem k počtu zdravotníků, kteří v něm budou sdruženi) představuje.
(Odpovědi byly konzultovány se všemi zástupci technických profesí.)
jš
Další články v tomto čísle
- Tým mimořádných osobností
- Komora už má svůj název
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Trénujte si mozek
- Ošetřovatelství I
- Prevence zubního plaku
- Moderní léčba křečových žil
- Nutriční podpora dětského pacienta se syndromem krátkého střeva
- Jak pokračovat dál v domácí hospicové péči, když žádný systém paliativní péče v ČR neexistuje?
- Kardiostimulátory: Jsou pacienti dostatečně informováni?