Číslo 4 / 2012
Prevence zubního plaku
Preventivní stomatologie je dnes nedílnou součástí každé stomatologické praxe. Zabývá se prevencí zubního kazu, plakem podmíněných parodontopatií, vývojových poškození a ortodontických anomálií. Prevence plakem podmíněné gingivitidy a parodontitidy dospělého typu se zdá být jednoduchá a z velké části vyřešená, protože hlavní příčina těchto onemocnění je známá a odstranitelná.
Zubní mikrobiální plak je získaný měkký povlak, který pokrývá plochy zubu a okraje dásní. Dráždivé látky, které se z něj uvolňují, způsobují zčervenání, podráždění a otoky dásní. Do zubního plaku se později ukládají minerální látky a vzniká tzv. zubní kámen. Plak lne relativně pevně k povrchu a lze jej od stranit pouze mechanicky. Omezit jeho vznik lze pravidelnou zubní hygienou, zejména čištěním zubů, s podporou zubní pasty. Nejdůležitější je mechanické odstranění plaku, veškeré další metody jsou pouze podpůrné. Úplné odstranění zubního plaku vyžaduje instruktáž a opakovaný nácvik.
Podle lokalizace rozlišujeme plak fisurální, koronální, supragingivální a subgingivální. Pro vznik plakem podmíněných parodontopatií je rozhodující přítomnost plaku supragingiválního v krčkové oblasti zubu.
Zubní kámen vzniká postupnou mineralizací plaku. Hlavní složkou jsou anorganické sloučeniny, převážně ve formě fosforečnanu a uhličitanu vápenatého. Podobně jako u plaku jej rozdělujeme podle lokalizace na kámen subgingivální a supragingivální.
Prevence a preventivní metody
Prevence je definována jako souhrn všech opatření a metod, jejichž cílem je předcházet vzniku onemocnění, komplikacím a trvalým následkům nemocí.
1. Primární prevence má předcházet vzniku patologického procesu. Je v ní důležitá informovanost pacientů o příčinách vzniku a příznacích onemocnění, motivaci, instruktáž ústní hygieny, pravidelné preventivní prohlídky zaměřené na úroveň hygieny i stav gingivy.
2. Sekundární prevence nastupuje v době, kdy ke vzniku choroby již došlo a jejím úkolem je onemocnění včas diagnostikovat, vyléčit nebo alespoň zastavit tak, aby nedošlo k možným komplikacím. Mezi tato opatření patří odstranění dráždivých faktorů a retenčních míst pro plak, včetně supragingiválního a subgingiválního zubního kamene.
3. Terciární prevence značí nutnost vyléčit komplikace a zabránit vzniku dalších možných komplikací, mezi které patří parodontální absces nebo pulpoparodontální postižení zubu.
Preventivní metody se skládají z opatření, která provádí opakovaně pacient podle pokynů lékaře nebo dentální hygienistky, a z výkonů, které provádí v ústech stomatologický personál. Obě tyto části spolu úzce souvisejí a vzájemně se prolínají.
Profesionální preventivní metody.
Do profesionální hygienické péče o chrup a parodont pacienta patří: motivace pacienta, instruktáž, odstranění retenčních míst pro plak a monitorování a korekce domácí péče.
Mechanické odstranění plaku
K mechanickému odstranění plaku se pacientovi doporučují tyto základní pomůcky:
- zubní kartáček,
- zubní nit nebo mezizubní kartáčky,
- jednosvazkový kartáček.
Co odstraňujeme čištěním? Především zubní mikrobiální povlak – plak a ulpívající zbytky potravy. V dutině ústní se používají mechanické čisticí prostředky přizpůsobené podmínkám dutiny ústní, podpořené chemickými produkty specifické povahy.
Mezizubní kartáček
Mezizubní kartáček je specifický druh kartáčku, který slouží k čištění širších mezizubních prostor. Užívá se např. v případech, kdy má pacient zubní můstek, rovnátka a celkově jako preventivní prostředek proti paradentóze.
Specifikace. Kartáčky se vyrábějí buď na jedno použití (čisticí hlavička je napevno vnořena do držáku), nebo k užití několikanásobnému (čisticí hlavičku je možné měnit). Dále lze rozlišovat dle profilu čisticí hlavičky:
-
rovné – rádius čištění se pohybuje mezi 2 až 5 mm,
-
kónické (kuželovité) – rádius čištění se pohybuje mezi 3 až 7 mm.
Užití. Každodenní užívání mezizubního kartáčku v kombinaci se zubní nití a celkově důslednou zubní hygienou snižuje krvácivost zubních dásní a zápach z úst. V začátcích čištění se mohou vyskytnout obtíže typu bolesti nebo krvácení, způsobené zubním plakem, který zde ulpěl. Tyto potíže by však v průběhu několika dnů měly ustat. Mezi výrobce mezizubních kartáčků a náhradních štětin patří Elmex, Curaprox, OralB, Tepe, Spokar a další.
Zubní nit
Zubní nit je nit nebo tenká páska sloužící k odstraňování zubního plaku z mezizubních prostorů. Vyrábí se dnes obvykle z nylonu nebo jiných plastů. Může (ale nemusí) být voskovaná.
Historie. Podle rýh na zubech používali dentální nit lidé už v prehistorii. Moderní zubní nit poprvé popsal zubní lékař Levi Spear Parmly (1790–1859, New Orleans, USA) v roce 1815. Firma Codman und Shurtleft začala dodávat voskované zubní nitě na trh v roce 1882. Firma Johnson & Johnson si nechala v roce 1898 zubní nit patentovat.
Použití
1. Připravte si asi 30 cm nitě a otočte ji okolo prostředníku na každé ruce. Uchyťte nit mezi ukazovák a palec na každé ruce tak, aby nit napnutá mezi palci byla dlouhá asi 2 cm. Takto se drží nit pro čištění horních zubů.
2. Při zavádění nitě mezi zuby v dolním oblouku napněte nit mezi ukazovákem a palcem tak, abyste na ni ukazovákem tlačili.
3. Jemně pohybujte nití obtočenou okolo zubu směrem nahoru a dolů. Nikdy nepoužívejte řezací pohyb (směr zepředu dozadu).
4. Nit musí v podstatě klouzat po obvodu zubu nahoru a dolů až pod dáseň.
Zubní kartáček
Historie. Podle dochovaných důkazů o svůj chrup pečovali již před 3 500 lety Babyloňané, používali jaké si klacíky. Objev kartáčku, jak jej známe dnes, je přisuzován Číňanům, kteří kolem roku 1500 vkládali do bambusové nebo kostěné rukojeti štětiny divokého kance.
Kartáček na zuby je nedlouhá plochá tyčinka z plastu s rukojetí a hlavičkou, do níž jsou instalována vlákna, na které se vymáčkne asi 1 cm zubní pasty. Je to základní hygienická pomůcka, která by měla patřit do výbavy každého člověka, který má zuby.
Hlavičky zubních kartáčků se liší, záleží na výrobci a na aktuální módní novince. Mohou mít odpružené hlavičky s ještě odpruženou špičkou pro lepší manipulaci v mezizubním prostoru. Zubní kartáčky se nejčastěji vyrábějí ze syntetického vlákna. Dále se k vláknům instalují např. gumové proužky, vlákna mají různé délky apod. Správný zubní lékař pacientovi doporučí vyhnout se všem výstřednostem na kartáčku a dát přednost výrobku s rovně zastřiženými vlákny.
Existuje také mnoho způsobů, jak kartáčkem pohybovat v ústech, aby bylo dosaženo co nejlepšího vyčištění ústní dutiny. Tím jediným by měl být pohyb od dásně směrem ke špičce zubu. Takto je třeba postupovat celými ústy několikrát. Tento způsob čištění je sice nejefektivnější, zato zabere spoustu času. Mnoho lidí proto dává před nost klasickému horizontálnímu pohybu, který ale může zuby poškozovat.
Mechanický zubní kartáček. Existují také zubní kartáčky ve formě malých strojků, respektive malých elektrospotřebičů, jež jsou poháněny malými elektromotorky, jejich praktická upotřebitelnost je však stejná jako u běžných zubních kartáčků.
Blanka Remešová, Ústav klinické a experimentální stomatologie 1. LF UK a VFN, Praha
Světlana Fojtíková, dis., Ústav klinické a experimentální stomatologie 1. LF UK a VFN, Praha
Literatura:
1. Korábek L. Hygiena dutiny ústní. Praha: SZÚ, 2004.
2. Kilián J et.al. Prevence ve stomatologii, 2. rozšíř. vydání. Praha: Galén, 1999. 3. Dřízhal I. Dentální mikrobiální povlak. Progresdent, 1999, 1. 4. www.ústní hygiena.cz [cit. 22. 2. 2010].
Další články v tomto čísle
- Tým mimořádných osobností
- Komora už má svůj název
- Skupina technických profesí komory nelékařů
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Trénujte si mozek
- Ošetřovatelství I
- Moderní léčba křečových žil
- Nutriční podpora dětského pacienta se syndromem krátkého střeva
- Jak pokračovat dál v domácí hospicové péči, když žádný systém paliativní péče v ČR neexistuje?
- Kardiostimulátory: Jsou pacienti dostatečně informováni?