Číslo 4 / 2012
Pomáhající síla nemocničního prostředí
Pacient přicházející do nemocnice se často bojí a je zmatený. Tyto pocity mohou být na překážku maximálnímu efektu léčebných možností. Proto je třeba využít každé příležitosti, aby pobyt v nemocnici byl pokud možno vnímán jako neškodná, pohodlná a nestresující událost. Interiéry zdravotnického zařízení v tom hrají nemalou a zatím stále nedoceněnou roli.
Interiér zdravotnického zařízení by měl vycházet z komplexního pochopení jeho poslání a z profilu pacienta uživatele. Tvůrci interiéru by se měli zabývat takovými atributy, jako je seniorský věk, ztráta ostrosti zraku či jiné fyzické postižení a mentální dispozice pacientů.
Základní rysy zdravotnického interiéru
Aby byl interiér nemocničního prostředí opravdu působivý, je třeba dodržet všeobecná pravidla. Mezi ně patří:
- Použití materiálů (kde je to technicky možné) na dané kulturní úrovni. Použití veselých a pestrých barev. Přitom je třeba mít na paměti, že některé barvy jsou nevhodné a mohou ovlivňovat například hodnocení stavu pacienta – bledost pacientů a tóny pleti, zmást starší nebo postižené pacienty nebo agitovat pacienty a personál, zvlášť u některých psychiatrických diagnóz.
- Zajištění dostatku přirozeného denního světla a kde to není možné, pomocí barvy či osvětlení navodit pocit přirozeného denního světla.
- Lůžka umístit tak, aby byl pacientům umožněn výhled z okna, kdekoli je to možné. Pokud výhledy nejsou možné, do jisté míry je nahradí fotografie přírody na zdech, obrázky apod.
- Zajištění dobré orientace na oddělení. Pacienti, návštěvníci i zaměstnanci z jiných pracovišť potřebují vědět, kde jsou, kde se nachází jejich cíl, jak se k němu dostat a vrátit se. Sebevědomí pacienta je podporováno tím, že prostory oddělení jsou snadno k nalezení a on nemusí žádat o pomoc. Tuto orientaci musí podporovat stavební prvky, barvy, stejně jako umělecká díla a značení.
Čistota a hygiena
Zařízení nemocnice musí být snadno čistitelné a udržovatelné. To je usnadněno:
- vhodnými trvanlivými povrchovými úpravami pro každý funkční prostor;
- úpravami zabraňujícími usazování nečistot ve štěrbinách a spárech;
- odpovídajícími a vhodně umístěnými prostorami na úklidové pomůcky;
- použitím speciálních materiálů, povrchových úprav apod. v péči o prostory, které mají být uchovávány sterilní.
Zajištění dostupnosti prostorů pro pacienty
Všechny prostory určené pro pacienty (uvnitř i venku) je třeba upravit se zřetelem na osoby s tělesným handicapem. Například podlahy chodeb, chodníky v areálu nemocnice a koridory jsou hladké, rovné a dostatečně široké, nejlépe tak, aby se po nich mohli vedle sebe pohybovat dva vozíčkáři.
Typické ambulantní trasy by měly být jednoduché a jasně definované. Ambulantní pacienti by neměli procházet přes nemocniční funkční oblasti a ani by se neměli potkávat s těžce nemocnými hospitalizovanými pacienty. Návštěvníci by měli mít jednoduchou a přímou cestu ke každému pacientovi na ošetřovatelské jednotce, bez procházení jinými funkčními oblastmi. Pacienti a návštěvníci by měli být odděleni od logistických oblastí. Trasy, po kterých se sváží odpad, recyklovatelný a znečištěný materiál, by měly být odděleny od tras potravin a čistých materiálů, přitom obě tyto oblasti by měly být odděleny od cest pacientů a návštěvníků. Převoz zemřelého do márnice by měl být ukryt pohledu pacientů i návštěvníků.
Estetické prostředí přispívá k lepší morálce péče o pacienta
Estetika je úzce spojená s vytvořením terapeutického prostředí (rodinná, atraktivní). Je to důležité v posilování obrazu nemocnice navenek a také to má význam jako důležitý marketingový nástroj. Lepší prostředí rovněž přispívá k lepší morálce v péči o pacienta. O to se zaslouží:
- zvýšené využívání přirozeného světla, přírodní materiály;
- obrázky na zdech, fotografie a další umělecké předměty, otevřené, velkorysé veřejné prostory;
- konzultační místnosti, kanceláře a denní místnosti by měly mít domáckou a intimní atmosféru;
- kompatibilita designu exteriéru s jeho okolím.
Nejmodernější trendy vývoje lůžek – několik konkrétních příkladů
V nemocnicích a zařízeních pro dlouhodobou péči stráví pacient na lůžku mnoho času. Proto by lůžka neměla být těžkopádná, nepříjemná a ošklivá. Měla by být navržena s ohledem na pohodlí pacienta, funkčnost a estetiku. Existují různé typy lůžek: pro léčbu, zotavování, rehabilitaci, operaci apod.
Prevence dekubitů a bolesti zad ošetřujícího personálu
Dekubity ve zdravotnickém zařízení mohou vzniknout prakticky všude, na všech odděleních, u všech pacientů, a to ve velmi krátké době – třeba během operace na operačním lůžku nebo u novorozenců v inkubátoru. Polohovatelná lůžka a správně zvolená antidekubitní matrace jsou základní podmínkou prevence dekubitů. Tyto moderní pomůcky jsou někdy drahé, ale vyplatí se do nich investovat. Bylo mnohokrát spočítáno, že vložené prostředky se několikanásobně vrátí díky ušetřeným nákladům na hojení dekubitů a léčbu jejich komplikací. Říká se, že oba účastníci u lůžka – ošetřující i pacient – stárnou. Na lůžkách dnes máme mnohem více starých lidí, hůře mobilních a tedy více náchylných k tvorbě dekubitů, a na druhé straně je tu stárnoucí personál, který musí šetřit svoje záda. Polohovatelná lůžka s efektivní antidekubitní matrací šetří záda ošetřujícímu personálu a současně brání vzniku dekubitů. Návrháři těchto pomůcek si jsou vědomi, co se od nich očekává a přicházejí stále s novými a novými zlepšeními a nápady.
Lůžka na všeobecných odděleních
Všeobecná oddělení jsou obvykle nejfrekventovanějšími oblastmi nemocnice a lůžka tam bývají po celou dobu obsazená. Nemají obvykle žádné zvláštní funkce, mají jednoduchý design a jsou vyráběna z nejrůznějších materiálů. Jen v některých moderních zdravotnických zařízeních mají ručně nastavitelná lůžka. Horní část lze nastavit nahoru a dolů, aby pacient mohl sedět a jíst anebo ležet v pohodlné pozici.
Ortopedická lůžka. Dnes už i pro naše domácí mazlíčky
S ortopedickými lůžky se setkáme nejen v nemocnicích. Mnoho lidí si je pořídí (vypůjčí) pro své osobní pohodlí i pro využití doma. Ortopedické lůžko pomáhá vyhnout se bolesti zad, svalovým potížím a nespavosti. Zdravotní ortopedické lůžko zajistí, že páteř je během odpočinku držena ve správné poloze. Ortopedická lůžka jsou polohovatelná lůžka a jsou navržena s cílem podepírat páteř, kosterní a svalové partie, a tak umožnit zotavení po namáhavém dni. Správný výběr ortopedického lůžka je velmi důležitý . Základní součástí ortopedického nemocničního lůžka je ortopedická matrace, která je nastavitelná tak, aby akceptovala obrysy těla a tlakové body, aby mohla nabídnout optimální podporu. Moderní ortopedická lůžka umožnují náklon jak v rovině vertikální, tak horizontální a kromě funkčních profitů pro pacienta tak ulehčují fyzickou námahu ošetřovatelskému personálu při provádění polohování. Existuje možnost dálkového ovládání náklonu lůžka, jsou postele vyhřívané i vybavené masážními funkcemi. Mimochodem vývoj těchto pomůcek už je tak daleko, že ve světě existují ortopedická lůžka i pro psy.
Mateřská lůžka
Mateřské lůžko je druh vzduchové postele s nafukovací matrací a velkým otvorem ve středu, který těhotné ženě umožňuje spát na břiše. Součástí je nafukovací polštář o rozměrech otvoru, který tím, že se více či méně nafoukne, vytváří pro zvětšující se objem břišních partií ženy odpovídající tvar lůžka. Spaní na břiše pomáhá zmírnit tlak na přepracované zádové svaly těhotné ženy. Základní výhodou této postele je, že přidáním nebo ubráním vzduchu vyhoví potřebám úlevy pohybového aparátu. Mateřská postel je obvykle přenosná a může být použita všude tam, kde je potřeba. V nemocnicích se nafukovací matrace nepoužívají. Tuto funkci plní normální polohovatelné lůžko. Jeho konstrukce vychází z toho, že matka po porodu potřebuje obnovit síly a dítě potřebuje řádnou péči a odpočinek.
Dětská postýlka
Dětské postýlky jsou základní součástí pediatrického nábytku v nemocnicích. Bývají v různých provedeních, různých materiálů a různých povrchových úprav. V současnosti se s úspěchem v nemocnicích prosazují houpací typy postýlek. Mnoho rodičů dává přednost postýlkám kulatého nebo oválného tvaru se speciálně tvarovanou matrací. Snižuje se pravděpodobnost zranění dítěte.
Jarmila Škubová, redakce Florence
Další články v tomto čísle
- Tým mimořádných osobností
- Komora už má svůj název
- Skupina technických profesí komory nelékařů
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Trénujte si mozek
- Ošetřovatelství I
- Prevence zubního plaku
- Moderní léčba křečových žil
- Nutriční podpora dětského pacienta se syndromem krátkého střeva
- Jak pokračovat dál v domácí hospicové péči, když žádný systém paliativní péče v ČR neexistuje?