Číslo 4 / 2012
Mezinárodní aktivity ČAS
Pro image českého ošetřovatelství, ale nejen pro ni, je důležité členství v International Council of Nurses (ICN).
International Council of Nurses (ICN) se zabývá ošetřovatelstvím v celosvětovém měřítku a Evropa je pouze menším regionem. Jiné regiony jsou větší a jejich problémy spjaté s profesí sestry jsou výrazně odlišné. ICN nicméně produkuje kvalitní doporučení a dokumenty, které mohou být nalezeny na www.icn.ch. ICN vydává velmi kvalitní impaktovaný čtvrtletní časopis International Nursing Review, zabývající se výzkumem v ošetřovatelství. Některá čísla jsou v tištěné podobě k dispozici v knihovně ČAS v Praze.
Evropská federace sesterských organizací
V kontextu Evropské unie je velmi důležité aktivní členství ČAS v Evropské federaci sesterských organizací (EFN). EFN je proaktivní při prosazování zájmů evropských sester a jejich pacientů na půdě Evropského parlamentu a Evropské komise. Vzhledem k tomu, že zasedání EFN se obvykle účastní zástupci z většiny zemí EU, včetně Norska, Islandu, Chorvatska a dalších, má tato organizace silný mandát k tomu, aby mohla hovořit za evropské sestry. V současnosti EFN podporuje spojování různých sesterských organizací z jednoho státu a zvyšování počtu členů národních organizací, aby byl její mandát ještě silnější. EFN je velmi úspěšná při vytváření zájmových aliancí, např. při modernizaci směrnice č. 36/2005 o uznávání kvalifikací se spojila se zástupci ostatních sektorových profesí (veterináři, farmaceuti, lékaři, zubaři, architekti), aby bylo možné prosadit společné cíle. V lobování u členů europarlamentu za prosazení zájmů sester je EFN taktéž úspěšná. EFN kontinuálně mapuje situaci týkající se sester a ošetřovatelství ve všech členských státech EU. EFN často požádá své členy o dodání konkrétních informací k určitému problému, které jsou pak využity na půdě evropských organizací. Členové EFN využívají tuto organizaci pro konzultaci určitého problému s ostatními členy EFN. Tím vzniká velmi účinná síť pro spolupráci a komunikaci.
Dále je časté, že členové EFN požádají EFN o oficiální podporu, například pokud národní vláda hodlá přijmout kroky, které by mohly vést k poškození zájmů sester v dané zemi. Členové EFN se setkávají 2krát ročně, průběžně od EFN dostávají přehled důležitých dokumentů týkajících se ošetřovatelství v EU, které společně komentují. Další informace mohou být nalezeny na www.efn.be. V kanceláři ČAS jsou dále k dispozici knihy mapující práci EFN v posledních 40 letech a vliv sester na politická rozhodování v Evropě (v angličtině).
Zapojení ČAS do mezinárodních projektů
Účast v mezinárodních projektech je další důležitá část mezinárodních aktivit ČAS. Společně s EFN se ČAS připravuje na práci v projektu EU, který se bude týkat výměny zkušeností v oblasti bezpečí a spokojenosti pacienta. Již druhým rokem pracujeme s partnery ze třech dalších zemí EU na projektu, který je financován v programu Leonardo da Vinci. Tento projekt se zabývá vytvořením elearningových kursů o možnostech moderních nemocničních lůžek a přidružených problémech, a to ve všech 4 mateřských jazycích partnerů, aby zejména sestry měly k těmto informacím snadný přístup. Forma připravovaného elearnigového kursu se zdá být velmi interaktivní, zábavná, ale i informativní.
Zapojení do dalších mezinárodních projektů je žádoucí a připravuje se, ale je k němu nutné zapojení dalších pracovníků, kteří budou úkoly projektů plnit. Za práci v projektech často náleží spolupracovníkům finanční odměna. Zástupci odborných sekcí a regionů ČAS jsou zváni na konference sesterských organizací v jiných zemích EU. Jednotlivé sekce ČAS participují v mezinárodních akcích ve svých oborech. Příležitostné osobní setkávání s kolegy (např. při jejich návštěvách Prahy) z jiných zemí je příjemným zpestřením a přináší nové podněty a pohledy na sesterská témata.
Význam mezinárodní spolupráce pro ČAS
Aktivní zahraniční spolupráce je pro české ošetřovatelství důležitá, mimo jiné se zahraniční kolegové seznámí s českými sestrami, zdravotníky a zdravotnictvím. Tím se odstraňuje určitá bariéra, která zde v minulosti vznikla. Pro ČAS tato spolupráce znamená kontinuální přísun informací, účast na rozhodování o sesterských otázkách, síť kontaktů, možnosti konzultací a podporu.
Výzva a inspirace
Do budoucna bych byla ráda, aby byl zachován současný rozsah spolupráce v rámci EU. Dále je nutné zintenzivnění spolupráce na úrovni ICN, ale také mezinárodní spolupráce na regionální úrovni. K tomu je třeba více kolegyň, které k tomu mají chuť a komunikují v angličtině či v němčině.
Mgr. Veronika Di Cara, prezidium ČAS
Další články v tomto čísle
- Tým mimořádných osobností
- Komora už má svůj název
- Skupina technických profesí komory nelékařů
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Trénujte si mozek
- Ošetřovatelství I
- Prevence zubního plaku
- Moderní léčba křečových žil
- Nutriční podpora dětského pacienta se syndromem krátkého střeva
- Jak pokračovat dál v domácí hospicové péči, když žádný systém paliativní péče v ČR neexistuje?