Číslo 4 / 2012
Jak dobré jsou důkazy pro využívání hodnocení rizika k prevenci vzniku dekubitů?
Prevence dekubitů je jedním z osmi vysoce účinných opatření k zajištění vysoké kvality v ošetřovatelství a porodní asistenci. Tento článek se zabývá úlohou hodnocení rizika při plánování prevence.
Abstrakt: Sestry věří, že vyhodnocování rizika a audity těchto postupů péče vedou k lepším výsledkům. Avšak dříve, než je těchto postupů péče možné využít k demonstrování kvality péče, je nutné zabývat se důkazy, které se těchto postupů péče týkají. Tento článek analyzuje důkazy podporující hodnocení rizika k prevenci vzniku dekubitů, které je schváleno za jedno z vysoce účinných opatření na zajištění kvality v ošetřovatelství a porodní asistenci. Diskutované problémy jsou stejně relevantní pro všechny klinické obory, kde jsou tyto postupy, jako je hodnocení rizika, používány k demonstraci důkazů o kvalitě péče.
Klíčová slova: životaschopnost tkáně – hodnocení rizika – dekubitus – vysoce účinná opatření.
Úvod
Často se předpokládá, že vyhodnocování rizika vede k lepší péči. Avšak sestry by se měly zabývat kvalitou důkazů, z nichž tento předpoklad vychází. Prevence dekubitů je jedním z osmi účinných opatření k zajištění kvality v ošetřovatelství a porodní asistenci, která by mohla vést ke zvýšení kvality péče a snížení nákladů, pokud by byla důsledně realizována v celém britském zdravotnictví (NHS Institute for Innovation and Improvement, 2009). Prevence dekubitů by měla být používá na jako indikátor kvality v akutní péči (Griffiths et al., 2008), v domech s ošetřovatelskou péčí (Nakrem et al., 2009) a rovněž v komunitě (NHS Institute for Innovation and Improvement, 2009). Na prevenci dekubitů se pohlíží jako na hlavní indikátor kvality ošetřovatelské péče a dekubity jsou obecně považovány za „výsledek závislý na ošetřovatelské péči“ (Van den Heede et al., 2007), to znamená, že jde o výsledek, který je ovlivňován kvalitou a kvantitou poskytované ošetřovatelské péče. Názor, že prevence dekubitů je indikátorem kvality, je podporován přesvědčením, že poskytovatelé zdravotní péče mají prostředky a nástroje, které jim umožňují provádět účinná preventivní opatření. Toto přesvědčení vychází z předpokladu, že nástroje na hodnocení rizika jsou schopny přesně stanovit riziko, že hodnocení rizika dokáže snížit incidenci dekubitů a že incidenci dekubitů může snížit intenzivnější využívání stále dokonalejších pomůcek na zmírňování tlaku. Na tyto po stupy se často zaměřují audity při hodnocení kvality péče.
Některé studie však nejsou schopny prokázat rozdíl v incidenci dekubitů mezi institucemi, kde audity nacházejí dobré postupy péče, a jinými institucemi, které si tak dobře nevedou (Bates Jensen et al., 2003). Tento článek zkoumá důkazy, z nichž tyto předpoklady vycházejí, a snaží se dokázat, jak nejisté tyto důkazy jsou. Jestliže není souvislost mezi intervencemi a výsledky jistá, pak se nabízí otázka, jakým způsobem je možné nejlépe sledovat a prokázat kvalitu ošetřovatelské péče. Otázky, které si zde klademe ohledně důkazů na podporu indikátorů týkajících se prevence dekubitů, by měly být ohledně důkazů kladeny ve všech podobných oblastech, kde se jako důkaz o kvalitě péče používá dodržování určitého postupu (tj. hodnocení rizika). Jako další příklady je možné uvést hodnocení rizika pádů a rizika malnutrice.
Jak přesná je předpověď rizika pomocí nástrojů na hodnocení rizika?
Nástroje na hodnocení rizika jsou po užívány k zařazení pacientů, u nichž je zjištěno riziko vzniku dekubitu, do kategorií podle závažnosti tohoto rizika. Za prvé musíme zvážit, zda jsou tyto nástroje přesné. Průzkum naznačuje, že u žádného z populárních ná strojů neexistují dostatečné důkazy týkající se přesnosti předpovědi.
Doporučení týkající se péče o dekubity uvádějí, že nástroje pro hodnocení rizika je nutné používat společně s klinickým úsudkem (Royal College of Nursing, 2005), především proto, že tyto nástroje nepředpovídají dost přesně a spolehlivě, kteří pacienti jsou ohroženi. Studie zabývající se škálou Barbary Braden – tedy nástrojem, který je nejlépe prozkoumán – ukazují pozitivní prediktivní validitu 4,5–100 %; škála Marjorie Norton se pohybuje od 7,1 % do 38 % a často používaná, ale relativně málo testovaná škála Judy Waterlow se pohybuje od 5,5 % do 33 % (Pancorbo Hidalgo et al., 2006). Tato variabilita znamená, že dekubitus vznikne pouze u 5 % pacientů, kteří byli pomocí nejpopulárnějších nástrojů vyhodnoceni jako pacienti ohrožení vznikem dekubitu. I když jsou důkazy týkající se spolehlivosti škály Braden o mnoho příznivější než důkazy týkající se škály Waterlow (PancorboHidalgo et al., 2006), prediktivní validita tohoto nástroje může být přesto velmi špatná. Prediktivní validita je však určována pomocí incidence, proto mohlo výsledky ovlivnit spíše zařízení, kde probíhala studie, než nástroj sám. Těch několik studií, které se zabývaly pouze klinickým úsudkem, uvádí pozitivní prediktivní hodnoty v rozsahu od 28,8 % do 38,5 %, i když údaje o senzitivitě naznačují, že při použití samotného klinického úsudku může zůstat nezachyceno více ohrožených pacientů než při použití hodnoticích nástrojů (Pancorbo Hidalgo et al., 2006). Není pochyb o tom, že prediktivní validita nemusí být nejlepším způsobem posuzování efektivity nástrojů na hodnocení rizika, protože ve studiích validity jsou u pacientů obvykle použity strategie na zmírnění tlaku, takže není zhodnoceno inherentní riziko (Defloor a Grypdonck, 2004). Prediktivní validita nemůže být náležitě stanovena, pokud může použití nástroje změnit výsledek – což je možné předpokládat, jestliže na základě výsledku hodnocení rizika dojde ke změně v poskytované péči.
Tab. 1 Přesnost nástrojů na hodnocení míry rizika
Přesnost pozitivního výsledku u běžně používaných nástrojů na hodnocení míry rizika - rozmezí hodnot zjištěných při výzkumech: | |
Škála Braden | 4,5-100% |
Škála Waterlow | 7,1 - 38 % |
Škála Norton | 5,3 - 33 % |
Samotný klinický úsudek | 28,8 - 38,5 % |
Dokáže použití nástrojů na hodnocení rizika zabránit vzniku dekubitů?
Nejspolehlivějším prostředkem k hodnocení efektivnosti strategií na prevenci dekubitů jsou randomizované studie. Avšak při systematické rešerši nebyly nalezeny žádné randomizované studie porovnávající účinnost nějakého nástroje pro hodnocení rizika a neformálního hodnocení rizika nebo účinnost dvou nástrojů na hodnocení rizika (Moore a Cowman, 2008). Jedna novější studie přináší důkazy, které naznačují, že hodnocení rizika nemusí snižovat riziko vzniku dekubitu. Vanderwee se spolupracovníky (2005) do své randomizované kontrolované studie zařadili pacienty hospitalizované v několika belgických nemocnicích, pokud u nich byla zjištěna nutnost prevence dekubitů. Ke stanovení nutnosti prevence dekubitů byly namátkou používány dvě metody – zjištění rizika vzniku dekubitu pomocí škály Braden (skóre < 17) nebo přítomnost dekubitu stadia I (neblednoucí erytém – NBE). Pacienti zařazení do studie byli náhodným výběrem rozděleni do dvou skupin – do experimentální skupiny, u níž byly používány matrace se střídavým tlakem, a do kontrolní skupiny, u níž byl používán standardizovaný postup prevence (zdokonalené pěnové matrace v kombinaci se standardizovaným režimem polohování).
Studie nezjistila žádný významný rozdíl v incidenci dekubitů mezi skupinou pacientů, u nichž byla predikce rizika vzniku dekubitu provedena pomocí škály Braden, a skupinou, u níž byla predikce rizika provedena pouze podle NBE. Autoři studie zjistili, že hodnocení rizika pouze podle výskytu NBE bylo spojeno s významně rychlejším zhoršením dekubitů až na stadium III nebo IV, což naznačuje možnou výhodnost využití nástrojů pro hodnocení rizika. Vanderwee se spolupracovníky (2005) uvádějí u svého souboru dat 18 významných testů. Pokud je provedeno randomizované rozdělení do skupin, existuje pravděpodobnost 1:20, že v každém nezávislém statistickém testu bude nalezen významný rozdíl pouze náhodou. S tím, jak roste počet testů, roste také pravděpodobnost zjištění „významného výsledku“.
V zásadě lze říci, že na základě této studie není možné stanovit, zda je významný výsledek pouze výsledkem náhody, protože subjekty jsou do skupin rozděleny namátkou, nebo zda je důsledkem přínosnosti použití hodnoticího nástroje. Takže to, co máme, je při nejlepším pouze náznak důkazu, který vyžaduje další výzkum pomocí seriózní studie. Bohužel nejde o definitivní důkaz.
Vanderwee se spolupracovníky (2005) zjistili, že ve skupině, kde bylo hodnocení rizika provedeno pomocí hodnoticí škály, bylo použito dvakrát tolik pomůcek na zmírňování tlaku než ve skupině, kde bylo riziko stanoveno pouze podle NBE (31,9 %, resp. 15,5 %). Tato zjištění naznačují, že nástroje pro hodnocení rizika nejenom přeceňují riziko, ale také vedou k mnohem intenzivnějšímu využívání zdrojů (a tedy k vyšším nákladům), takže vzniká potenciální riziko overtreatment (přehnané péče).
To potvrzuje další výzkum. Rozsáhlá studie (Clark et al., 2002), provedená v pěti nemocnicích akutní péče ve Velké Británii v letech 1996 až 1998, sledovala 2 507 pacientů na odděleních interny, chirurgie, ortopedie, urologie, koronární péče, akutní péče o staré lidi, rehabilitace a gynekologie. Zjistila, že při hodnocení rizika vzniku deku bitů pomocí Waterlow škály byl určitý stupeň rizika zjištěn celkem u 71 % pacientů. Skóre stanovená pomocí tohoto hodnoticího nástroje tedy naznačují, že opatření na prevenci dekubitů mohou potřebovat téměř tři čtvrtiny pacientů hospitalizovaných ve všeobecné nemocnici. To by bylo velmi nákladné a neexistují žádné jednoznačné důkazy o tom, jak jsou tato opatření přínosná.
Znamenají eskalační strategie prevenci poškození tlakem?
Důmyslnější využití hodnocení rizika znamená rozdělení pacientů do několika kategorií podle závažnosti rizika. To by mohlo přinést odpověď na obavy z overtreatmentu. Se zvyšující se závažností rizika se používají eskalační strategie, které zvyšují frekvenci, intenzitu nebo komplexnost intervencí. Klinické doporučené postupy by například v těchto případech mohly doporučovat přestěhování „ohrožených“ pacientů ze standardních matrací na kvalitnější matrace a uložení „velmi ohrožených“ pacientů na matrace se střídavým tlakem (Royal Colle ge of Nursing, 2005). Systematické přehledy mohou poskytnout odhady dopadu různých strategií prevence. Přestěhování pacientů ze standardních nemocničních matrací na pěnové matrace se zdokonalenými parametry může u těchto pacientů snížit riziko vzniku dekubitů až o nějakých 60 %, zatímco jejich uložení na matrace se střídavým tlakem může jejich riziko snížit asi o 70 % (McInnes et al., 2008). Jelikož je rozdíl v odhadovaném dopadu velmi malý, není příliš jasné, zda jsou matrace se střídavým tlakem lepší než pěnové matrace se zdokonalený mi parametry, proto jsou zapotřebí studie, které by tyto dva přístupy porovnávaly přímo.
I když existují studie porovnávající pomůcky se střídavým tlakem s pěnovými krycími matracemi, tyto studie jsou malého rozsahu a jsou málo kvalitní a nezjistily žádný významný rozdíl mezi těmito dvěma typy pomůcek (McInnes et al., 2008). Rozsáhlá studie srovnávající matrace se střídavým tlakem s pěnovými matracemi se zdokonalenými parametry (Vanderwee et al., 2005) nezjistila žádné významné rozdíly v incidenci dekubitů stadia II (pod le EPUAP) nebo závažnějších dekubitů (15,3 % versus 15,6 %).
To, že neexistuje standardní režim polohování pacienta na obou typech matrací, bohužel znamená, že efekt jednotlivých typů matrací není možné odlišit; téměř stejná incidence může být výsledkem toho, že sestry k polohování pacientů přistupují u každého typu matrací jinak. Intervence v průběhu pokusu se mohly podobat běžné klinické praxi, jež zahrnuje dodržování režimu polohování pacientů na pěnových matracích, ale ne na matracích se střídavým tlakem. Tam, kde jsou tyto rozdílné režimy realizovány v praxi, nemusí být nutné používat matrace se střídavým tlakem, když je možné využít kombinace polohování pacienta a pěnové matrace se zdokonalenými vlastnostmi. Poskytovatelé zdravotní péče by tak možná zbytečně plýtvali penězi na koupi nákladnějších prostředků k prevenci dekubitů, jelikož matrace se střídavým tlakem stojí mnohem víc než pěnové matrace nebo krycí matrace se zdokonalenými vlastnostmi (Nixon et al., 2006). Musíme však ještě jednou zopakovat, že neexistují definitivní, přesvědčivé důkazy a že jsou zapotřebí kvalitní studie, které by se zabývaly touto mezerou v důkazech týkajících se eskalačních strategií (tj. nouzových řešení v případě problémů při řešení úkolu).
Eskalační strategie a strategie na snížení rizika
Efektivní a zdánlivě jednoduchou alternativní eskalační strategií je zvýšení frekvence polohování pacienta, jež značně snižuje incidenci dekubitů (Defloor et al., 2005). Zdroje, které polohování pacientů vyžaduje, však mohou být na překážku jeho efektivního využívání. Na 25lůžkovém nemocničním oddělení by podle Waterlow skóre bylo vznikem dekubitu pravděpodobně ohroženo, velmi ohroženo nebo velmi vážně ohroženo 18 pacientů (Clark et al., 2002), což by při dvouhodinovém intervalu vyžadovalo 216 změn polohy denně. Máme velmi málo údajů, ale za předpokladu, že by jedno polohování zabralo 10–15 minut (Jaichandar et al., 2007; Hibbert et al., 1999), by polohování pacientů na jedné ošetřovací jednotce mohlo vyžadovat 36 až 54 hodin práce sester denně, pokud by k zahájení eskalační strategie bylo využito Waterlow skóre. Zdroje nutné k dodržování tohoto režimu by daleko přesahovaly možnosti jednotek. Nejistota důkazů je zde zdůrazňována hlavně ze dvou důvodů. Především je jasné, že tato oblast péče, která je tak výrazně vyhrazena ošetřovatelské profesi, urgentně potřebuje další výzkum.
V ideálním případě by se mělo vycházet z údajů od základní kohorty (v níž jsou pacienti sledováni hned od přijetí do zdravotnického zařízení), u níž nebyly použity žádné strategie ke snížení rizika, aby se zabránilo vlivu těchto strategií na přesnost předpovědi. Pak musí být zhodnoceno využití hodnoticích nástrojů v randomizovaných studiích, v nichž budou porovnávány s popisnějšími strategiemi, jako je zahájení preventivních opatření až poté, co se objeví NBE.
Avšak není etické nerealizovat žádné strategie na snížení rizika. Požadavek na měření kvality může snižovat možnost vypracování kvalitních nástrojů, pokud nebudou financovány cílené výzkumy, které se budou zabývat rozsáhlými mezerami v důkazech, například studie testující stávající nástroje na hodnocení rizika ve srovnání s deklarativní strategií, tedy čekáním na to, až se riziko projeví tím, že vznikne NBE. Nemáme dostatek informací o ekonomické efektivnosti, které by nám pomohly určit, jak nejlépe je možné vynaložit omezené finanční a lidské zdroje a dosáhnout maximálních výsledků. Nutně se musíme zabývat ekonomickou efektivností pěnových matrací se zdokonalenými vlastnostmi ve srovnání s matracemi se střídavým tlakem a dodržováním režimu polohování pacienta. Pokud bude zjištěno, že levnější alternativa je dostatečně efektivní, přinesly by takové důkazy vítané snížení nákladů pro poskytovatele zdravotní péče – ale je třeba po soudit, jaké by to mělo důsledky pro pracovní síly.
Postupy versus výsledky
Další důvod pro zdůraznění nejistoty se týká toho, jak mají sestry hodnotit a prokazovat kvalitu. Měření kvality pomocí hodnocení určitého postupu je určitě výhodné, pokud je o daném postupu známo, že vede k lepším výsledkům. Jako příklad může sloužit interval od příjezdu pacienta do zahájení terapie (Door to Needle Time) u pacientů s infarktem myokardu, kde zkrácení doby mezi prvními projevy nemoci a intervencí zaměřenou na uvolnění ucpaných koronárních arterií snižuje poškození tkání a vede k lepším výsledkům.
V případě prevence dekubitů stejně jako v případě mnoha dalších ošetřovatelských intervencí je těžké identifikovat podobné na důkazech založené prvky péče, o kterých je známo, že samy o sobě vedou k dokonalejší péči. Existuje pokušení vybírat ty postupy péče, které se dají snadno měřit, i když stejně jako u Waterlow skóre neexistují žádné reálné důkazy, které by jejich použití podpořily.
Incidence dekubitů může být validní výsledek závislý na úrovni ošetřovatelské péče, ale preventivní postupy nejsou dobrými indikátory kvality. Není k dispozici dostatečně rozsáhlý výzkum, který by jednoznačně stanovil roli kteréhokoliv ze stávajících nástrojů v predikci nebezpečí vzniku dekubitů při poskytování efektivní prevence (ačkoliv může existovat dostatek důkazů k odmítnutí některých z nich). Hodnocení míry rizika samo o sobě nic nemění. Důkazů o tom, že využití nějakého nástroje vede k lepším výsledkům, je velmi málo, dokonce i v případě, že je riziko vyhodnocené nástrojem spojeno s intervencí. Při tomto omezení je těžké určit, zda je další preventivní péče vycházející z hodnocení míry rizika nutná, nebo je plýtváním. Určitě nestačí pouze předpokládat, že provádění hodnocení rizika znamená kvalitní péči – pokud nejsou realizována potřebná opatření. Navíc není jasné, které specifické intervence by z hodnocení rizika (prováděného pomocí nějakého hodnoticího nástroje nebo bez nástroje) měly vyplynout.
Hlášení výskytu dekubitů
Zdá se jasné, že výchozím bodem pro posuzování kvality prevence dekubitů je zjišťování a hlášení incidence dekubitálních vředů. Avšak údaje pouze o počtu dekubitů neumožní dostatečné srovnání jednotek a nemocnic. Mezi prioritní témata budoucího výzkumu bude patřit vytvoření modelu pro přizpůsobení rizika, který umožní srovnání různých jednotek s různým složením pacientů (Griffiths et al., 2008). Je možné souhlasit s názorem, že každý dekubitus, který vznikne, představuje potenciální odchylku od péče nejvyšší kvality. Význam dekubitu je tedy jasný, zatímco význam vyplněné ho nástroje pro hodnocení rizika tak jasný není. Obecně lze říci, že sestry by měly pečlivě zvážit důkazy svědčící o souvislosti mezi postupy péče, jako je použití nástrojů k vyhodnocování míry rizika, a výsledky pacienta, než rozhodnou, aby bylo do praxe zavedeno formální hodnocení rizika a aby bylo považováno za indikátor kvality.
Závěr
Z tohoto stručného přehledu důkazů týkajících se prevence dekubitů vyplývá, že kvalitu ošetřovatelské péče není možné určovat pouze podle poskytované specifické preventivní péče. Tím nechceme říci, že neexistují vůbec žádné informace, z nichž by praxe v této oblasti mohla vycházet. Výzkum a názory odborníků se shodují na efektivnosti preventivní péče, jež zahrnuje klinické hodnocení (což nemusí nutně zahrnovat použití „nástrojů“), přesun pacientů ze standardních lůžek na kvalitnější pěnové matrace, krycí matrace nebo matrace se střídavým tlakem a v některých případech využívání režimu polohování pacienta. Ačkoliv existuje pravděpodobně dostatek důkazů o tom, že intervence a rozhodnutí, za která jsou běžně odpovědné sestry, pravděpodobně povedou ke změně, nemáme dost důkazů na to, aby bylo možné předepisovat, co by se za těch kterých okolností mělo dělat.
Je jasné, že jsou zapotřebí lepší hodnoticí nástroje, které by přesně předpovídaly riziko, aby se zabránilo přehnané péči (overtreatmentu), protože žádný ze stávajících nástrojů není dostatečně kvalitní. Absence dobrých a kvalitních důkazů nutně neznamená, že použití nástrojů k hodnocení rizika nemá své místo. Avšak na základě omezených důkazů, které jsou k dispozici, je těžké považovat vyplněný dotazník Waterlow za doklad o kvalitě péče a není možné kritizovat pracovníky, kteří se rozhodnou využít jiných a méně formálních přístupů k hodnocení míry rizika, protože mohou být vhodnější.
Je důležité, aby zdravotníci při vyhodnocování rizika používali vlastní klinický úsudek a, což je důležitější, podle zjištěných skutečností jednali. Formální hodnoticí nástroje mohou a nemusí být použity, ale úroveň péče je zaručena dobrým klinickým úsudkem a vhodnými intervencemi, ale ne použitím hodnoticího nástroje. V konečné fázi o kvalitě péče svědčí absence dekubitů.
Shrnutí
• Prevence dekubitů je jedním z nejdůležitějších ukazatelů v ošetřovatelství a porodní asistenci.
• Vědecké důkazy doporučují některé účinné strategie prevence. Patří mezi ně časté polohování pacienta a využívání určitých typů matrací zmírňujících tlak.
• Důkazy nepodporují roli nástrojů na vyhodnocování rizika vzniku dekubitů ve směrování preventivních opatření. Existují přesvědčivé důkazy o tom, že tyto nástroje předpovídají vyšší riziko a mohou vést k neefektivnímu vynakládání zdrojů.
• Pokud sestry využívají nástroje na hodnocení míry rizika vzniku dekubitů, musí je kombinovat s klinickým úsudkem.
• Kvalitní prevenci dekubitů svědčí nízká incidence dekubitů, nikoli využití nástroje na vyhodnocování rizika.
• Podobné problémy se vyskytují i v dalších oblastech, jako je např. prevence pádů.
(Z impaktovaného časopisu: Griffiths P, Jull A. How good is the evidence for using risk assessment to prevent pressure ulcers? Nursing Times, 2010, 106, č. 14, s. 10-13. Překlad a úprava: Mgr. Libuše Dobrovodská, dobrovodska.l@centrum.cz)
Další články v tomto čísle
- Tým mimořádných osobností
- Komora už má svůj název
- Skupina technických profesí komory nelékařů
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Trénujte si mozek
- Ošetřovatelství I
- Prevence zubního plaku
- Moderní léčba křečových žil
- Nutriční podpora dětského pacienta se syndromem krátkého střeva
- Jak pokračovat dál v domácí hospicové péči, když žádný systém paliativní péče v ČR neexistuje?