Číslo 4 / 2012
Inkontinence u seniorů s diabetes mellitus
V současné době nejen u nás přibývá starých a velmi starých lidí, populace stárne, nastupuje dlouhověkost společnosti. Podle demografické prognózy zpracované Českým statistickým úřadem bude v roce 2050 žít v ČR přibližně půl miliónu osob ve věku 85 a více let (v roce 2006 to bylo 101 718) a téměř tři miliony lidí starších 65 let (31,3 %). Naděje dožití při narození bude v roce 2050 činit 78,9 roku pro muže a 84,5 pro ženy (rok 2006 – 73,4 roku pro muže a 79,7 roku pro ženy). Předpokládá se, že v období let 2000–2050 se v hospodářsky vyspělých zemích zvýší podíl lidí ve věku 80 a více let třikrát, avšak počet stoletých a starších 15,5krát (zdroj: Národní program přípravy na stárnutí na období let 2008 až 2012 – Kvalita života ve stáří).
V laické i odborné veřejnosti existuje hluboce zakořeněná představa, že stáří je obdobím, kdy není seniorovi pomoci. Dle obecně přijímaného názoru prochází senior celou řadou pouze nepříjemných, psychicky i fyzicky náročných etap stárnutí, stále častěji se objevují anebo přidružují nové nemoci, odcházejí blízcí, ubývají fyzické i psychické síly, horší se schopnosti smyslového vnímání, ubývá rezerv, ubývá času... a život končí. Odborníci geriatři a senioři sami naštěstí nevidí pouze nešťastný zbytek života končící imobilitou, dekubity, instabilitou, pády, demencí, deliriem, disabilitou, hospitalizací, umíráním. V geriatrické medicíně i geriatrickém ošetřovatelství se všichni společně se seniory snažíme využívat zbylého potenciálu starých lidí, hledat skryté rezervy psychické i duševní, vést seniory pomocí léčby a aktivizace k získání kvality života, která je v jejich konkrétní situaci maximálně možná. Geriatrie v každodenní praxi znamená zamyšlení se nad celkovým stavem seniora, jeho aktuálním onemocněním v komplexu jeho života a možností a z tohoto pohledu vést léčbu onemocnění i komplikací, komplexní ošetřovatelství a i celý přístup k seniorům i jejich nejbližšímu okolí.
Diabetes mellitus
Diabetes mellitus (DM) je chronické metabolické onemocnění, jehož prevalence i incidence stoupá s narůstajícím věkem. V roce 2010 se v ČR s tímto onemocněním léčilo 806 230 osob (oproti roku 2009 nárůst o téměř 3 %). V přepočtu na tisíc obyvatel ČR to v roce 2010 představovalo 77 diabetiků (tj. o 2 diabetiky na tisíc obyvatel více než v roce předchozím). DM 2. typu je nejrozšířenější, projevuje se hlavně u lidí středního věku a starších (zdroj dat: statistika ÚZIS pro obor diabetologie). Stejně jako prognózy stárnutí populace existují prognózy o zvýšení počtu diabetiků nejen v ČR, ale i ve světě. Rostoucí počet diabetiků 2. typu lze připsat na vrub nezdravému životnímu stylu, špatným stravovacím návykům a nedostatku pohybu. Důsledky této metabolické poruchy ve vyšším věku jsou komplexnějšího charakteru a závažným způsobem zasahují do soběstačnosti, mobility, aptibility a kognitivní suficience seniora.
Diagnóza diabetes mellitus u seniorů neznamená, že bude v léčbě postupováno stejně jako u mladších diabetiků 2. typu. U seniorské populace se navíc připojuje vyšetření funkčního stavu při prvozáchytu DM a dále kontinuální sledování funkčního stavu v průběhu celého dlouhodobého léčení diabetika seniora. Před nasazením terapie se u seniorů spolu s pacientem a jeho blízkými stanovují cíle léčby právě v závislosti na funkčním vyšetření, kvalitě života a životní prognóze nemocného. Důležité pro seniorskou populaci diabetiků je zachování dobrého pocitu zdraví, respektování individuálních přání a dosavadních zvyklostí seniora s ohledem na jeho současné možnosti a schopnosti.
Prioritní v léčbě diabetika seniora by měla být prevence a léčba komplikací, které úzce souvisejí se špatně kompenzovaným diabetem: svědění, deprese, poruchy paměti, inkontinence moči, dehydratace, závrať, porucha spánku a apatie.
Před léčbou DM
Je nutné zodpovědět základní otázky:
- Jak dlouho je DM u nemocného znám?
- Jaká je životní prognóza nemocného?
- Kdo se stará o jeho výživu?
- Jaký způsob stravování byl dosud provozován?
- V jaké formě a jak dlouho je podávána léčba?
- Kdy a jak pacient užívá léky?
- K čemu dochází, když pacient nemůže nebo nechce jíst?
- Jaké jsou prováděny kontroly? Jak často a kým?
- Nakolik a jakým způsobem je možné pacienta a jeho blízké poučit o nežádoucích příhodách při léčbě?
- Jaké je očekávání pacienta?
- Jaké cíle mají pacient a jeho blízcí?
Na základě odpovědí na tyto otázky je možné nastavit odpovídající způsob ošetřovatelské péče a režimových opatření, které by byl pacient schopen realizovat a dodržovat.
Inkontinence moči – jedna ze závažných komplikací DM
Inkontinence seniorům přináší fyzický i psychický diskomfort, který oni sami nedokážou odpovídajícím způsobem řešit. Velmi častým důsledkem je pak anxieta, deprese, sociální izolace a nepozorovaný začátek demence. Inkontinence je jedním z nejvýznamnějších problémů jak osobních, tak celospolečenských. Je prioritní záležitostí ošetřovatelskou, ukazatelem pacientovy ošetřovatelské náročnosti, indikátorem akutní dekompenzace křehkého geriatrického pacienta a příznakem špatné životní prognózy. Inkontinence je častější u žen, u mužů častěji koreluje s DM než s jinými onemocněními seniorského věku (s výjimkou chorob uropoetického systému a gynekologie).
Senior s dekompenzovaným diabetem má v moči glukózu. Tento cukr je živnou půdou pro bakterie a způsobuje tak zvýšený a opakovaný výskyt močových infekcí. Chronická přítomnost bakterií/chronický zánět močových cest podporuje nástup i rozsah močové inkontinence u diabetiků seniorů.
Hlavní příčinou inkontinence diabetiků vysokého věku je diabetická neuropatie a změny v reaktivitě a funkčnosti uropoetického systému, které nastupují přibližně od 70 a více let. Diabetická neuropatie je poškození nervů následkem dlouhodobě vysokých hladin krevního cukru. Může jednak porušovat nutnou souhru útrobních svalů účastnících se močení (urgentní nucení na močení, „odkapávání“ moči bez možnosti ji zadržet), ale i způsobovat neúplné vytlačení moči z měchýře při močení. Zbylá moč je potom opět rizikovým faktorem pro vznik močové infekce. Zánět se může postupně šířit směrem vzhůru z močové trubice přes močový měchýř, močovody až do ledvinných pánviček a způsobit nebo urychlit v krajních případech i selhání ledvin. K inkontinenci přispívají komplexní obtíže a handicapy, přítomné u většiny geriatrických pacientů: omezená hybnost a obtížně uvolnitelný oděv, dlouhá cesta na toaletu s překážkami, poruchy komunikace nebo poruchy kognitivních funkcí. Tyto negativní vlivy na kontinenci seniora, na rozdíl od neuropatie, jsou řešitelné a omezení jejich negativního dopadu je věcí hlavně rodinných příslušníků a ošetřujícího personálu, kteří jsou v každodenním kontaktu se seniorem.
Postup při zjišťování inkontinence
O inkontinenci je nutné se seniory vždy hovořit, systematicky se dotazovat, aby se problematika odtabuizovala a předešlo se následným komplikacím. Pomocí jednoduchých a málo zatěžujících postupů sledujeme tři cíle:
1. odhalení reverzibilních příčin (tab. 1),
2. rozpoznání příznaků, které jsou rizikové a vyžadují další specializovaná vyšetření,
3. určení formy inkontinence a sestavení plánu léčby.
Patří sem anamnéza a klinické vyšetření zevního genitálu, vyšetření per rectum či per vaginam, vyšetření moči chemicky, mikrobiologicky a vyšetření močového sedimentu, biochemické vyšetření séra, ultrazvukové vyšetření horních močových cest, gynekologické vyšetření, komplexní geriatrické hodnocení, popřípadě vyšetření gerontopsychiatrické.
Pouze u malé části nemocných je třeba provádět před zahájením léčby nákladná speciální vyšetření (tab. 2). Mezi ně patří: dotazníkové údaje, funkční sonografie transperineální, RTG vyšetření, instrumentální vyšetření, test vážení vložek, urodynamické vyšetření.
Ošetřovatelská péče o pacienty s inkontinencí
Zcela zásadní význam má pacientova vůle: tu je třeba brát v úvahu při každém rozhodování o léčbě i ošetřovatelské péči. Ošetřovatelská péče se plánuje podle typu inkontinence, povahy a prognózy základního onemocnění, podle stupně soběstačnosti pacienta a schopnosti jeho spolupráce i spolupráce s rodinnými příslušníky. Pacienta je nezbytné vybavit vhodnými pomůckami, díky nimž mohou postižení opět získat jistotu v běžném životě, zapojit se do společnosti, nabýt sebejistoty. Účel pomůcek: brání komplikacím – hlavně maceraci pokožky a vzniku dekubitů, zlepšují kvalitu života pacienta, posilují jeho důstojnost a u mobilních osob i sociální aktivity, usnadňují ošetřování. Pomůcky od různých firem můžeme rozdělit:
• na savé: vložky, vložné pleny, plenkové kalhotky a také podložky v různých velikostech podle velikosti pacienta, objemu unikající moči a konkrétního účelu (ležící, chodící pacient). Účelem použití jednorázových absorpčních pomůcek je absorpce tekutin, regulace zápachu, ochrana před kožními reakcemi – zvlášť u diabetiků ohrožených infekcí a špatně se hojícími poruchami kůže. Existují pravidla pro vybírání pomůcek (velikost, savost, užití). Při každé výměně je potřeba pokožku odvětrat, omýt, očistit a ošetřit vhodnými prostředky. U dlouhodobě ležících inkontinentních nemocných je možné nabídnout jednorázová prostěradla, podložky, přikrývky, povlaky na přikrývky, pyžamo apod.;
• na sběrné (urinál, sběrný sáček). Za inkontinenci nemocné nikdy nekáráme, vhodné je pozitivní stimulování pánevního dna, využití fyzioterapeutických a ergoterapeutických praktik, trénink pravidelného močení v rozsahu přiměřeném spolupráci nemocného. Zásadně nemocným neomezujeme příjem tekutin s představou zlepšení inkontinence.
Zavedený permanentní močový katetr postupně uzavíráme, intermitentně vypouštíme a odstraňujeme co nejdříve. Pacienta pak často podkládáme podložní mísou či lépe v pravidelných intervalech vysazujeme na toaletní židli nebo dočasně využíváme absorpční jednorázové pomůcky.
Závěrem
Při ošetřovatelské péči o inkontinentního seniora s diabetes mellitus je potřeba přetrhat co nejdříve smrtící spirálu nabalujících se syndromů, které vedou ke zhoršování zdravotního stavu nemocného.
Mgr. Eva Brezíková, Geriatrie – LDN, Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou, Praha
Literatura:
1. Kalvach Z a kol. Geriatrické syndromy a geriatrický pacient. Praha: Grada, 2008.
2. Schuler M, Oster P. Geriatrie od A do Z pro sestry, Praha: Grada, 2010.
3. Hořčička L. Inkontinence moči ve všeobecné gynekologické ambulanci, [on-line], [cit. 2011-8-16]. Dostupné na http://www.mocova-inkontinence.cz/clanky2.html.
4. Pěkná E. Za inkontinenci může i cukr v moči, [on-line], [cit. 2011-7-4]. Dostupné na: http:// www.ordinace.cz/clanek/.
5. Mezinárodní konsenzus o diagnostice a léčbě inkontinence, [on-line], [cit. 2011-7-14]. Dostupné na: http://www.anamneza.cz/moduly/clanek. php?id=500&sekce=31.
Další články v tomto čísle
- Tým mimořádných osobností
- Komora už má svůj název
- Skupina technických profesí komory nelékařů
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Trénujte si mozek
- Ošetřovatelství I
- Prevence zubního plaku
- Moderní léčba křečových žil
- Nutriční podpora dětského pacienta se syndromem krátkého střeva
- Jak pokračovat dál v domácí hospicové péči, když žádný systém paliativní péče v ČR neexistuje?