Číslo 4 / 2012
Do jaké míry mohou pomůcky zmírňující tlak vést ke snížení nákladů na ošetřování dekubitů?
Abstrakt: V akutní péči dekubity často znamenají prodloužení hospitalizace a další výdaje na jejich ošetřování. Dekubity nepřinášejí jenom ekonomickou zátěž, ale mají také významný vliv na morbiditu pacientů. K prevenci dekubitů u ohrožených pacientů jsou doporučovány pomůcky zmírňující tlak, i když mohou být mnohem nákladnější než standardní matrace používané v nemocnicích. Tento souhrnný článek se zabývá klinickými i ekonomickými důkazy týkajícími se tlak zmírňujících pomůcek a pojednává rovněž o potenciálním dopadu investování do těchto pomůcek na nemocniční rozpočet. Závěry naznačují, že u pacientů, u nichž je nebezpečí vzniku dekubitů, může být používání pomůcek zmírňujících tlak ekonomicky efektivní a může znamenat zvýšení kvality života těchto pacientů.
Klíčová slova: dekubitus – tlak zmírňující pomůcky – ekonomické náklady.
Východiska
Ošetřování dekubitů je velmi nákladná činnost, jíž není vždy věnována pozornost, kterou by si zasloužila. Odhaduje se, že v Anglii dojde každý rok ke vzniku 400 000 nových dekubitů a náklady na jejich ošetřování dosahují až 1,8–2,6 miliardy liber ročně, což se rovná zhruba 2 procentům celkových výdajů na zdravotnictví (Posnett a Franks, 2008). Kromě finanční zátěže přinášejí dekubity také zvýšení morbidity pacientů a větší nároky na pečovatele, rodiny a celou společnost. Názory na to, do jaké míry je možné vzniku dekubitů předcházet, se liší (Brandeis et al., 2001). Mnohým dekubitům je však možné preventivními opatřeními zabránit; významnou součástí prevence je používání vhodných pomůcek ke snížení tlaku, tření a smykových sil.
Britská organizace sester (RCH) definovala pomůcky zmírňující tlak jako „lůžka, matrace, krycí matrace, ..., polštáře a další pomůcky, které podporují rozložení tlaku“ (NICE, 2003). I když se definice různých typů pomůcek liší, v souladu s dalšími studiemi jsme produkty zmírňující tlak rozdělili do tří širokých kategorií:
- standardní pěna,
- kontinuální nízký tlak,
- střídavý tlak.
Cena těchto produktů se značně liší. Směrnice britského Národního institutu pro klinickou kvalitu (NICE) z roku 2005 doporučují, aby pacienti s dekubity měli vhodné pomůcky a postupy zmírňující tlak k dispozici 24 hodin denně. Všichni pacienti, u nichž byl diagnostikován dekubitální vřed stadia I nebo II, by měli minimálně dostat pěnovou matraci se zdokonalenými parametry nebo polštář s tlak zmírňujícími vlastnostmi. U pacientů s dekubity ve stadiu III a IV je jako minimální opatření doporučována matrace se střídavým tlakem nebo technicky vyspělý systém s kontinuálním nízkým tlakem. Tato doporučení ovlivňují výběr pomůcek používaných v nemocnicích.
Cíl
Naším cílem bylo zhodnocení klíčových klinických a ekonomických důkazů o používání pomůcek zmírňujících tlak. Kromě toho jsme pomocí ilustrativní případové studie zkoumali vliv změny sortimentu pomůcek, které jsou v současné době používány v nemocnicích, na incidenci dekubitů a jejich finanční dopad. Tento článek přináší krátké shrnutí zjištěných závěrů (podrobnější diskusi na jdete v článku Trueman a Whitehead, 2010).
Přehled literatury
Byla provedena literární rešerše s cílem identifikovat klinické a ekonomické důkazy týkající se pomůcek zmírňujících tlak. Byla to spíše účelová rešerše sloužící k nalezení těch nejkvalitnějších klinických studií a přehledových článků než systematický přehled literatury. Hlavní poznatky z nalezených studií jsou uvedeny níže.
Klinické důkazy
Několik studií se zabývalo účinností pomůcek zmírňujících tlak na prevenci dekubitů, ale všeobecně došly k závěrům, které je obtížné interpretovat. Mezi běžné nedostatky studií patří malá velikost vzorků, různé definice typů pomůcek a měnící se kategorizace pomůcek. Často je těžké určit, do jaké míry byly dodržovány protokoly studie a zda zjištěné výsledky nebyly ovlivněny jinými aspekty, například ručním otáčením pacienta. To přináší problémy při pokusech výsledky studií porovnávat. K nejrozsáhlejším studiím, které byly do dnešní doby ukončeny, patří studie prevence dekubitů (PPUS1) a studie PRESSURE (Pressure Relieving Support Surfaces: a Randomised Evaluation). Studie PPUS1 zjistila, že na standardních pěnových matracích došlo ke vzniku dekubitu u 22 % pacientů ve srovnání s 15 % pacientů na matracích z viskoelastické polymerní pěny (Russell et al., 2003). Studie PRESSURE zkoumala používání krycích matrací a matrací se střídavým tlakem; oba produkty vedly k podobným výsledkům, dekubity se vytvořily asi u 10 % pacientů (Nixon et al., 2006). Systematická studie Cochrane review zkoumala účinnost pomůcek zmírňujících tlak ve srovnání se standardními produkty pomocí incidence dekubitů (McInnes et al., 2008). Bylo zjištěno, že ze stávajících důkazů je těžké vyvodit jednoznačné závěry a že je nutný opravdu rigorózní výzkum porovnávající různé pomůcky. Hlavní závěr byl takový, že „standardní nemocniční matrace jsou bezesporu překonávány řadou matrací s nízkým tlakem na bázi pěny a také ‚technicky vyspělými’ produkty pro prevenci dekubitů“ (McInnes et al., 2008). Nalezené důkazy naznačují, že pomůcky zmírňující tlak mohou být klinicky přínosné, i když nemáme jednoznačné doklady o výhodnosti těchto produktů ve srovnání se standardními pěnovými matracemi a o relativním přínosu zdokonalených pomůcek.
Ekonomické důkazy
Bylo provedeno ekonomické zhodnocení různých typů pomůcek, které zkoumalo jak náklady na tyto produkty, tak jejich efektivnost. Souběžně se studií PRESSURE bylo provedeno ekonomické zhodnocení, které zjistilo, že ekonomicky efektivní jsou pravděpodobněji matrace se střídavým tlakem než krycí matrace se střídavým tlakem (Iglesias et al., 2006). Tyto dva typy pomůcek se střídavým tlakem porovnávala rovněž další velmi kvalitní studie (Fleurence, 2005). Dospěla k závěru, že u již existujících povrchových nebo i hlubokých dekubitů byly matrace ekonomicky efektivnější než krycí matrace, ale u pacientů, u nichž hrozil vznik dekubitu, ale zatím žádný neměli, tomu bylo naopak. Nemáme dostatek ekonomických důkazů pro srovnávání různých typů pomůcek se zdokonalenými parametry, abychom mohli stanovit, zda je vyšší cena „technicky vyspělých“ produktů odůvodněna větším přínosem, například tím, že zabrání vzniku dekubitů.
Ilustrativní případová studie
Kromě přehledu literatury byla vypracována ilustrativní případová studie zkoumající dopad po užití pomůcek, které zmírňují tlak, na nemocniční rozpočet. Studie se zabývá pacienty ohrožené vznikem dekubitu v nemocnici průměrné velikosti ve Velké Británii a zkoumá finanční dopad přesunu některých těchto pacientů ze standardních pěnových matrací na kvalitnější podložky zmírňující tlak. I když jde o hypotetickou analýzu, použité údaje jsou odvozeny z publikovaných pramenů. Případová studie bere v úvahu typickou nemocnici střední velikosti s 500 lůžky, která pracuje při 80procentním využití lůžek. Průměrná délka hospitalizace je 5 dní, což je průměrná délka všech elektivních hospitalizací ve Velké Británii (Hospital Episode Statistics, 2009). Z toho vychází asi 29 220 příjmů ročně.
Prevalence a incidence dekubitů. Údaje o prevalenci a incidenci byly odvozeny z rozsáhlé observační studie výskytu dekubitů (Whitting ton a Briones, 2004). Data jsou uvedena v tab. 1.
Předpokládá se, že v kterémkoliv okamžiku má dekubitus 19 % hospitalizovaných pacientů a 8 % pacientů je vznikem dekubitu ohroženo. Odhaduje se, že 62 % pacientů, u nichž se dekubitus již vytvořil, má dekubitus stadia I, 30 % stadia II, 4 % stadia III a 3 % stadia IV (procenta byla zaokrouhlena na celá čísla). Předpokládá se, že všechny dekubity, které ve skupině ohrožených pacientů vzniknou, budou klasifikovány jako dekubity stadia I. Jestliže tato čísla aplikujeme na naši hypotetickou nemocnici, dojdeme k závěru, že je zde každý rok kvůli dekubitům léčeno odhadem 7 890 pacientů, plus je třeba se zabývat 2 338 ohroženými pacienty.
Náklady na terapii dekubitů. Náklady na léčbu vycházejí z jedné studie (Bennett et al., 2004), která uvádí celkové náklady na terapii dekubitů různého stadia ve Velké Británii (tab. 2). Předpokládá se, že náklady na terapii pacientů ohrožených vznikem dekubitu jsou stejné jako náklady na léčbu dekubitů stadia I. Náklady a efektivnost. Pravděpodobnost vzniku dekubitu je ovlivněna typem podložky, na níž pacient leží. Údaje o pravděpodobnosti vzniku dekubitu při použití různých matrací jsou převzaty z klinických studií (tab. 3). Náklady na různé typy pomůcek jsou průměrné náklady vycházející z ceníkových cen a předpokládá se, že každá pomůcka se používá 3 roky.
Důsledky poskytování vhodných pomůcek ohroženým pacientům. Naše analýza vychází z toho, že všichni pacienti, u nichž bylo stanoveno, že jsou ohroženi vznikem dekubitu, jsou v současné době uloženi na standardní pěnové matrace. Předpokládejme, že někteří z nich jsou místo na standardní pěnové matrace uloženi na matrace se zdokonalenými parametry; závěry případové studie ukazují, že když jsou pomůcky zmírňující tlak použity pouze u 15 % ohrožených pacientů, snižuje se u nich pravděpodobnost vzniku dekubitu. Jak je vidět z tab. 4, předejde se tak vzniku 48 dekubitů.
Pomůcky se zdokonalenými vlastnostmi stojí o 3 314 liber víc, avšak ušetří se 64 199 liber, které by jinak byly vynaloženy na terapii dekubitů. To znamená celkovou úsporu 60 885 liber, což vede k závěru, že investování do prevence dekubitů je efektivní vynaložení zdrojů. Další podrobnosti o metodách použitých pro tento výpočet je možné najít v práci Trueman a Whi tehead (2010).
Diskuse
Prevalence dekubitů je velmi vysoká a dekubity mají závažné důsledky pro pacienty i pro finanční zdroje ve zdravotnictví. K prevenci vzniku dekubitů je doporučováno používání pomůcek zmírňujících tlak (NICE, 2005). Je známo, že pomůcky se zdokonalenými parametry jsou nákladnější než matrace standardně používané v nemocnicích, avšak naše analýza naznačuje, že investice do pomůcek zmírňujících tlak může snížit výskyt dekubitů a náklady na jejich léčbu, které mohou být poměrně vysoké.
Naše analýza vychází z hypotetické kohorty a shromažďuje důkazy z řady studií, aby vytvořila ilustrativní případovou studii nákladů spojených s terapií dekubitů. Audity ukázaly úspory nákladů při použití řady efektivních pomůcek pro terapii dekubitů (Pagnamenta, 2007), což podporuje naše závěry. Jsme si vědomi toho, že všichni pacienti matrace se zdokonalenými užitnými vlastnostmi nepotřebují, proto by tyto produkty měly být poskytovány pouze pacientům, kteří jsou více ohroženi. Nejzávažnějším problémem pro řízení zdrojů je to, jak nejlépe identifikovat pacienty, u nichž je během jejich pobytu v nemocnici vysoké riziko vzniku dekubitu, aby jim byly včas poskytnuty vhodné pomůcky zmírňující tlak. Zde musí hrát aktivní roli odborníci na hojení ran, kteří musí poskytnout vhodné screeningové nástroje, které umožní nemocnicím poskytovat všem potřebným pacientům vhodné pomůcky.
Ti, kdo plánují zdravotní péči, by mohli také namítat, že jsou naše závěry irelevantní, protože pomůcky zmírňující tlak znamenají vysoké pořizovací náklady, které nemohou být porovnávány s úsporami, jež přinese kratší pobyt pacientů v nemocnici, nebo se zisky souvisejícími s vyšším počtem pacientů, které tím pádem nemocnice může přijmout. Tento argument má určitou logiku. Sortiment produktů zmírňujících tlak vyžaduje významné investice, avšak tyto investice mohou být sníženy pomocí dohod o pro nájmu, které jsou u mnoha technicky vyspělých produktů k dispozici. Navíc bychom neměli ztrácet ze zřetele primární cíl zdravotní péče. Pokud během pobytu pacienta v nemocnici zabráníme nežádoucím událostem, jako je dekubitus, přinese to nejenom finanční prospěch, ale také se předejde bolesti, utrpení a snížení kvality života pacientů. I když jsme se těmito aspekty v našem článku nezabývali, patří bezesporu k hlavnímu poslání zdravotníků.
Závěr
Důkazy naznačují, že výskyt dekubitů může být snížen pomocí aplikace pomůcek zmírňujících tlak u ohrožených pacientů v nemocnicích. Naše případová studie ukázala, že i přes zvýšené náklady na pořízení těchto pomůcek je možné tyto náklady vykompenzovat tím, že nevzniknou náklady na terapii dekubitů. Plánovaný přístup k prevenci a terapii dekubitů, využívající řadu tlak zmírňujících produktů, může snížit negativní dopad terapie dekubitů na rozpočty nemocnic, zvýšit efektivitu britského zdravotnického systému a zlepšit kvalitu života pacientů.
Tipy pro praxi
• Odhaduje se, že na dekubity se vynakláda jí zhruba 2 % hrubých výdajů britské Národní zdravotní služby.
• Dekubitům je možné předcházet pomocí pomůcek zmírňujících tlak.
• Britský institut NICE doporučil použití těchto pomůcek u pacientů, u nichž hrozí vznik dekubitů.
• Jsou k dispozici pouze omezené ekonomické důkazy týkající se pomůcek zmírňujících tlak; o jejich pravděpodobném dopadu přináší informace případová studie uvedená v tomto článku.
• Zajištění matrací se zdokonalenými parametry pro pacienty ohrožené vznikem dekubitů může šetřit náklady.
• Aktivní roli by měli hrát specialisté na hojení ran, kteří by měli zajistit screeningové nástroje k vyhodnocování rizika, které umožní nemocnicím poskytovat pacientům, kteří to potřebují, technicky vyspělejší pomůcky.
• Plánovaný přístup k prevenci a terapii dekubitů, využívající řadu tlak zmírňujících produktů, může vést ke zlepšení efektivnosti péče a kvality života pacientů.
(Z impaktovaného časopisu: Whitehead SJ, Trueman P. To what extent can pressure relieving surfaces help reduce the costs of pressure ulcers? Nursing Times, 2010, 106, č. 30, s. 10–12. Překlad: Mgr. Libuše Dobrovodská, dobrovodska.l@centrum.cz)
Další články v tomto čísle
- Tým mimořádných osobností
- Komora už má svůj název
- Skupina technických profesí komory nelékařů
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Trénujte si mozek
- Ošetřovatelství I
- Prevence zubního plaku
- Moderní léčba křečových žil
- Nutriční podpora dětského pacienta se syndromem krátkého střeva
- Jak pokračovat dál v domácí hospicové péči, když žádný systém paliativní péče v ČR neexistuje?