Číslo 2 / 2012
Záměna léků
8. listopadu jsem přišla do vaší nemocnice s žádankou od naší dětské lékařky na aplikaci Pendeponu pro moji dceru Kateřinu. Dcera byla vyšetřena lékařkou a já byla poučena o tom, že Pendepon působí v těle 10 dnů a dcera má po tuto dobu dodržovat klidový režim. Poté přišla sestra a aplikovala dceři injekci. Pak sestra odešla a lékařka za ní. Po chvíli se lékařka vrátila a sdělila mi, že dceři byl omylem aplikován P-penicilin s působením jen 24 hodin a že máme druhý den přijít znovu pro aplikaci správné látky – tedy Pendeponu. Ani slovo omluvy, že došlo k pochybení. Lékařka se omezila na konstatování, že se to někdy tak dělá. Následně jsem ve zprávě z vyšetření zjistila, že zpráva byla upravena tak, že dcera přišla na aplikaci P-penicilinu.
Skutkový stav
Dětská pacientka byla v péči praktické lékařky pro děti a dorost, kde byl ordinován Penicilin pro streptokokovou tonzilitidu. K aplikaci Pendeponu bylo dítě odesláno do nemocnice. Sestra standardním způsobem aplikovala 1,5 mil. j. P-penicilinu. Když pak sestra podala lékařce papír s napsanou dávkou a šarží podaného léku, aby to lékařka uvedla ve zprávě, lékařka zjistila, že došlo k omylu. Na dotaz lékařky sestra uvedla, že skutečně nitrosvalově aplikovala P-penicilin. Když lékařka zjistila záměnu ordinovaného léku, sdělila to matce dítěte a vysvětila jí, že aplikace P-penicilinu pouze odložila aplikaci požadovaného Pendeponu. Bylo také chybou, že lékařka ve zprávě, kterou dala matce, uvedla, že se pacientka dostavila k aplikaci Ppenicilinu.
Negativní vnímání pochybení
I když záměna P-penicilinu za Pendepon nezpůsobila na zdraví pacientky škodu, je takovéto pochybení vnímáno laiky velice negativně a také odborná zdravotnická veřejnost považuje záměnu léku za pochybení závažné. Proto při řešení záměny léku je prioritou zjistit, proč k záměně došlo, jaké jsou následky záměny a zda se jedná o selhání lidského faktoru, nebo o chybu systémovou. V tomto konkrétním případě se jednalo o záměnu, která se na tomto pracovišti již jednou vyskytla, a to v nevelkém časovém odstupu. I přes to lze mít za to, že k záměně došlo selháním jedinců, kteří na pracovišti poskytovali péči krátkou dobu. Lékařka uvedla, že neví, kde se stal omyl, zda sestra lékařce špatně rozuměla nebo proč k záměně došlo. Ani sestra nepodala přesvědčivé vysvětlení. Nedobře působilo, že záznam „Hlášení mimořádné události“ byl sepsán, až když rodiče podali stížnost, a vedoucí zaměstnanci byli o záměně informováni s odstupem času. Řešení tohoto případu ukázalo, že vzhledem k tomu, že pacientce nevznikla škoda, byl přístup laxní. Sestra ani lékařka včas neinformovaly přímé nadřízené, ač je to jejich povinnost, zjevná byla také snaha záměnu udržet v tajnosti tím, že byla upravena zdravotnická dokumentace a nebylo sepsáno Hlášení mimořádné události.
Řešení
Je nepochybné, že sestra i lékařka pochybily. Určit míru zavinění každé ze zúčastněných nebylo možné. Se sestrou záměnu léku i povinnost informovat nadřízené o mimořádné události projednala vrchní sestra, která připravila vytýkací dopis s upozorněním na možný postup při dalším provinění. S lékařkou záměnu léku, zdravotnickou dokumentaci a povinnost hlásit mimořádnou situaci projednal primář, který také dal lékařce vytýkací dopis. Záměna léků a interní předpisy, které upravují ordinaci a aplikaci léků, byly probrány na semináři sester.
JUDr. MUDr. Lubomír Vondráček, Bc. Eva Kučková
Další články v tomto čísle
- Připomínka vlastní smrtelnosti
- Povinností komory bude udržet kvalitu zdravotní péče
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Ošetřovatelství I
- Management
- Kognitivní aktivizace seniorů
- Jóga podporuje hojení
- Maligní mezoteliom tunicae vaginalis testis
- Edukačný program: Self-manažment astmatických pacientov
- Model životních aktivit v praxi u pacientů s Alzheimerovou chorobou