Číslo 2 / 2012
O čem bude rok 2012 v ošetřovatelství? (II. díl)
Hlavními tématy v ošetřovatelství pro tento rok je dostupnost péče, její organizace v konkrétních oborech a kvalitní přístup k pacientům. Potvrdila to konference prezidia České asociace sester loni v listopadu.
V minulém čísle Florence jsme zveřejnili první záznam části 4. podzimní konference prezidia České asociace sester (11. listopad, Poděbrady). V následujícím textu se budeme zabývat dvěma oblastmi ošetřovatelské péče, kde situace není uspokojivá, dokonce ani v evropském měřítku. Jedná se o nutriční péči hospitalizovaných pacientů a omezující faktory působnosti agentur domácí péče.
Stav výživy se během hospitalizace v některých zařízeních zhoršuje až u 80 % Evropanů
Vrchní nutriční terapeutka FTNsP Tamara Starnovská zahájila svou přednášku tím, že uvedla čísla hodná zapamatování. Byla zjištěna v zemích Evropské unie a říkají, že už do nemocnic přichází vysoké procento pacientů s malnutricí. Konkrétně například na elektivní chirurgii přichází z domova 10 % malnutričních pacientů, na interní a chirurgická oddělení 30–50 % a mezi gerontologickými a onkologickými pacienty je při příjmu do nemocnice až 60 % malnutričních osob. Tato čísla mluví jasnou řečí – zdravotníci musí už u každého nového pacienta na podobných pracovištích předpokládat malnutrici, příslušnými testy ji vyhodnotit a odpovídajícím způsobem jednat. To se mnohde neděje a důsledkem je obrovské číslo zhoršení stavu výživy v průběhu hospitalizace. Dochází k němu podle téhož výzkumu až u 50–80 % pacientů! Vcelku se předpokládá, že je podvyživeno nebo špatnou výživou ohroženo 5–15 % Evropanů žijících běžným životem, 40 % hospitalizovaných pacientů a 60 % obyvatel pečovatelských domů. Ze závěrů studie plyne doporučení k odstranění hlavních příčin špatné výživy a nastolení její prevence především v komunitách. A velmi naléhavý závěr směřující do všech zdravotnických zařízení: léčba špatné výživy se musí stát klíčovou složkou správné klinické praxe u všech onemocnění. Nutriční péče je natolik důležitá, že ji lze považovat za indikátor kvality péče. Je rovnocennou složkou péče léčebné. Není nejmenších pochyb, že jednoznačně a přímo ovlivňuje zdravotní stav pacientů. Markantní je to u onkologických pacientů. Podle nedávno provedeného výzkumu (aktuálně.cz z 8. 11. 2011) více než 58 % onkologických pacientů v Česku je ohroženo podvýživou. Ta má přitom významný negativní dopad jak na průběh léčby a její výsledek, tak i na délku hospitalizace či úmrtnost těchto pacientů.
Dostupnost domácí péče v ČR
V r. 2009 bylo u nás registrováno 473 ADP, 81 % z nich s dostupností 24 hodin. Za uvedený rok bylo ošetřeno 147 tis. klientů, uskutečněno 5,7 milionu návštěv. Zdá se to dost, kdyby nešlo o sestupný trend. Lenka Cejnková z Remedia centra, spol. s r. o., uvedla, že od r. 2006 systematicky klesá v ČR počet agentur domácí péče (ADP), zatímco počet pacientů indikovaných k domácí péči roste a poroste. Pokles počtu ADP souvisí s financováním této služby. Například v poslední době dohodovací řízení o cenách (pro rok 2012) v srpnu loňského roku mezi poskytovateli domácí zdravotní péče a ZP skončilo nedohodou. Žádný z předložených návrhů nezískal souhlas všech přítomných zástupců ZP a souhlas 2/3 zástupců přítomných profesních sdružení, jak stanovuje jednací řád dohodovacího řízení.
Čeho by se mělo dosáhnout podle představ poskytovatelů domácí zdravotní péče? Stanovení přesných pravidel pro vykazování a dokumentování domácí péče, v níž by standardy hrály roli minimálně jako doporučené dokumenty ČAS, zrušení limitů při hrazení domácí péče, možnosti indikace některých výkonů ze strany sester (zatím provádějí výhradně praktičtí nebo ošetřující lékaři). V této snaze přislíbila ČAS poskytovatelům domácí zdravotní péče podporu.
Jarmila Škubová, redakce Florence
Další články v tomto čísle
- Připomínka vlastní smrtelnosti
- Povinností komory bude udržet kvalitu zdravotní péče
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Ošetřovatelství I
- Management
- Kognitivní aktivizace seniorů
- Jóga podporuje hojení
- Maligní mezoteliom tunicae vaginalis testis
- Edukačný program: Self-manažment astmatických pacientov
- Model životních aktivit v praxi u pacientů s Alzheimerovou chorobou