Číslo 2 / 2012
Nozokomiální nákazy ohrožují pacienty i zdravotníky
Nozokomiální nákazy (NN) jsou pohromou především pro nemocnice, komplikací, která stresuje pacienty i personál, vede k prodloužení hospitalizace, dodatečné medikaci, zvýšeným nákladům a také k úmrtím. Drtivá většina všech ve světě popsaných NN je z nemocnic (83 %).
Za NN je považována každá infekce přenesená na pacienta ve zdravotnickém zařízení: rukama, invazivním nebo vyšetřovacím nástrojem, stěrem z povrchu nebo aerosolovým způsobem, kontaminovanou potravou, kontaminovanými léčivy nebo materiálem.
Každý rok se v zemích EU nakazí infekcí tři milióny hospitalizovaných pacientů a 50 tisíc z nich zemře. Nákazy antimikrobiálně rezistentních patogenů rostou permanentně všude – každý desátý hospitalizovaný pacient se v nemocnici nakazí. I v ČR je v posledních 10 letech výrazně vzestupný trend (aktuální informace: www.earss. rivm.nl). Například v Německu roční afekce NN vyžaduje vysoké náklady na likvidaci – cca 1,5 miliardy eur, v průměru cca 53 tisíc Kč na jeden případ (do obdobného pásma afekce patří dnes i ČR: 10 % až 16 % hospitalizovaných pacientů). Infekce se téměř vždy projeví: u dlouhodobého pobytu v nemocnici, při opakované hospitalizaci a předcházející expozici/kolonizaci pacienta, při oslabeném imunitním systému, u pacientů v pokročilém věku, u HIV pozitivních pacientů, u uživatelů drog, u pacientů s chronickými nemocemi (např. renální insuficience, diabetes na inzulinu, periferní vaskulární onemocnění, dermatitidy apod.), po invazivních procedurách a urinární katetrizaci, také po kontaminovaném jídle obsahujícím toxiny rezistentních mikroorganizmů.
Zdroje nákazy
NN se samozřejmě řídí určitými zákonitostmi a předpoklady: přítomnost zdroje původce nákazy, uskutečnění přenosu a přítomnost vnímavého hostitele jak na straně personálu, tak i na straně pacientů. Původcem mohou být metazoa (původci parazitárních onemocnění člověka), protozoa (např. původci malárie), houby (např. povrchová onemocnění kůže, vlasů, nehtů nebo hluboká systémová onemocnění), bakterie (široké spektrum onemocnění), viry (jako nejmenší agens parazitující na hostiteli až do jeho zničení), priony (infekční proteiny).
Formy zdrojů nákazy jsou osoby s klinickým průběhem onemocnění (aparentní infekce) anebo i nosiči bez zjevných klinických příznaků. Nosiči jsou zdrojem v inkubační době (např. dětské exantémové infekce – zarděnky, spalničky, plané neštovice), při asymptomatickém průběhu infekce (například žloutenka typu A), v rekonvalescenci (např. salmonelóza) anebo při persistentní infekci (např. virová hepatitida typu B nebo C).
Pokud se NN ve zdravotnickém zařízení objevují ojediněle bez vzájemné souvislosti, jde o sporadický výskyt. Když je vyšší výskyt než obvykle a mezi jednotlivými případy existuje souvislost, jde o výskyt epidemický. Pokud je přítomnost rezistentních mikrorganismů trvalá, jde již o endemický výskyt.
Jedním z hlavních původců nozokomiálních nákaz je Staphylococcus aureus, tedy jeho rezistentní forma MRSA (methicilin rezistentní S. aureus), kde se uvádí, že až 25 % personálu jsou nosiči této nákazy. Samotný S. aureus je běžná patogenní komenzální bakterie (poprvé identifikována r. 1880 Alexanderem Ogstonem), osidlující teplá a vlhká místa na lidském těle (podpaží, třísla, nos, genitálie). Na 70–90 % populace bylo někdy kolonizováno S. aureus, nicméně infekční projev je závislý na imunitním stavu a řešitelný běžnými antibiotiky (ATB). S. aureus ve zdravotnictví (nemocnice, lékařská praxe, péče o staré lidi apod.) získal novou dimenzi – permanentní riziko infekce. Na 90 % nákaz S. aureus, identifikovaných v nemocnicích, je rezistentních na ATB a MRSA téměř na všechny. Třicet procent populace má trvale MRSA v nose nebo na kůži bez manifestace infekce. I když většina infekcí má původ v pacientovi, často jsou původci infekcí, kterým sa dá zabránit, přenášeni dotykem rukou zdravotnického personálu. Dále je to vyšetřovacími a jinými pomůckami (např. fonendoskop, tonometr aj.) nebo přenos vzduchem v silně kontaminovaném prostředí (např. popáleninová oddělení).
Cesty přenosu
Jaké jsou cesty přenosu: Přes velké epiteliální povrchy (kůže, sliznice respiračního traktu, sliznice alimentárního ústrojí), přes menší epiteliální povrchy (oční spojivka, urogenitální trakt), kontaktem (např. infekční mononukleóza, svrab aj.), kapénkami (např. chřipka), poraněním (např. bakterie, sepse), transplacentárně.
Významný je rovněž přenos něčím zprostředkovaný: předměty – kapesníky, ručníky, klika u dveří, nástroje, obvazy, kontaminované léky; vehikuly – vodou, potravinami, půdou; biologickými produkty – krví, spermatem, mateřským mlékem; vektorem – mechanický a biologický přenos; vzduchem – infekční aerosol bez odsávacího zařízení zůstává v ovzduší až 36 hod; také biologickými škodlivinami (přes krev, sputum, infekční aerosol z krku, nosu apod.). Na konci je vnímavý hostitel – pacient nebo zdravotník. Pokud při prvním styku onemocní každý infikovaný, jde o absolutní vnímavost. Další je druhová vnímavost, kde onemocní jen člověk (např. cholera, břišní tyfus). Poslední je individuální vnímavost, která závisí od vrozené imunity nebo imunity získané, tzv. specifické.
Výskyt NN podle intenzity rizika
Výskyt nozokomiálních nákaz podle intenzity rizika lze rozdělit do čtyř skupin: Riziková skupina 1 – vysoké riziko: JIP, ARO, popáleninová, transplantační oddělení, kardiovaskulární chirurgie, neurochirurgie, ortopedie, traumatologie, specializovaná centra se širokou spádovou oblastí.
Riziková skupina 2 – střední riziko: urologie, všeobecná chirurgie, neonatologie, porodnictví, gynekologie, dermatologie, ORL. Riziková skupina 3 – nízké riziko: interní od dělení, neurologie, pediatrie.
Riziková skupina 4 – specifické riziko: psychiatrie, LDN, lůžka následné péče.
Každá práce ve zdravotnictví přináší riziko infekce Proč je situace tak vážná? Protože jsou tu nové fenomény, které riziko infekcí akcelerují.
Migrace obyvatelstva – imigrace a cestování, sexuální volnost, globální obchod s potravinami, demografická koncentrace do měst; sociální nerovnosti – příměstská ghetta, nezaměstnanost, chudoba, nestejný přístup ke zdravotní péči; změna klimatu – extrémní jevy a import tropických nemocí; stárnutí populace – zvýšené riziko, snížená imunita, antimikrobiální rezistence aj.
Roste ATB rezistence ve zdravotnických zařízeních a variabilita ATB rezistentních bakterií; roste výskyt ATB rezistence mimo zdravotnická zařízení (nadměrné užívání ATB, použití ATB v potravinářském průmyslu a nárůst imunokompromitované populace, interhumánní přenos – děti v kolektivních zařízeních, kontaminace domácností zdravotníky) – např. epidemie vyvolané shigellami, salmonelami, MRSA, pneumokoky aj. Přibývají další rizikové faktory, např. používání úklidových a toaletních přípravků s antibakteriálními složkami v domácnostech bez indikací nebo bez ohledu na mechanismus pro možný přenos rezistence – tj. nesprávný výběr látek a neinformovanost.
Nejvhodnější řešení
Nejúčinnější se jeví kontrola a hygienická opatření. Zintenzívnění správných hygienických opatření umožní zabránit 1/3 až 2/3 nozokomiálních infekcí. Důležité je být připraven, protože incidence NN stoupá a stoupat bude. Dnes je snad již téměř všude zpracován management zvládání nozokomiálních nákaz, který definuje komplexní protiepidemická opatření:
• Izolace pozitivních pacientů – bariérový režim
• Hygienický režim pro personál, pro pomůcky a nástroje, pro úklid a dezinfekci
• Hygienický režim pro návštěvy
• Hygienický režim pro vyšetření, převozy, překlady pacientů
• Hygienický režim pro dekolonizaci pacienta
• Režim pro operace a invazivní zákroky
• Mechanismus propuštění pacienta – poučení pacienta o nutnosti dodržování zvláštní ho režimu a informace o následné/komunitní péči
• Důraz na etické a psychologické aspekty ve vztahu k pacientovi – nemocný nesmí být poškozen omezením léčebné péče, psychice nemocného v izolaci je třeba věnovat zvýšenou pozornost, nemocný a jeho blízcí musí být adekvátně a citlivě informováni
• Vyškolený, kontrolovaný a jmenovaný personál pro rezistentní nákazy
Závěr
Kmeny rezistentních mikroorganizmů obvykle nejsou virulentnější a nejsou také rezistentnější vůči dezinfekčním prostředkům v doporučených koncentracích. Základní podmínkou pro eradikaci MRSA a dalších nozokomiálních nákaz je důsledné dodržování režimových opatření (pacient–personál a obráceně) a také uvážlivá indikace léčiv u každého jednotlivého případu. Musíme být ale připraveni, protože incidence MRSA/nozokomiálních nákaz stoupá a stoupat bude. Rovněž je nutné nezapomínat ani na profesionální nákazy u zdravotníků, kde jsou postiženy převážně ženy, přičemž mnoho případů je ještě neevidováno. Nejčastějšími přenosnými nákazami u zdravotníků jsou svrab, virové hepatitidy, TBC a herpetické nákazy (plané neštovice, pásový opar). Je tedy třeba, aby se zdravotníci o sebe samé starali stejně dobře jako o své pacienty.
ing. Kamila Bořecká, produktový specialista hygieny
Další články v tomto čísle
- Připomínka vlastní smrtelnosti
- Povinností komory bude udržet kvalitu zdravotní péče
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Ošetřovatelství I
- Management
- Kognitivní aktivizace seniorů
- Jóga podporuje hojení
- Maligní mezoteliom tunicae vaginalis testis
- Edukačný program: Self-manažment astmatických pacientov
- Model životních aktivit v praxi u pacientů s Alzheimerovou chorobou