Číslo 2 / 2012
Model životních aktivit v praxi u pacientů s Alzheimerovou chorobou
Souhrn: Alzheimerova choroba je nejčastější demencí u starších osob. Její výskyt je stále častější a nikdo nemůže říct, že se v budoucnu nebude potýkat s jejími následky. Proto je důležité věnovat pozornost poskytování kvalitní komplexní ošetřovatelské péče pacientům trpícím Alzheimerovou chorobou. Na modelu životních aktivit podle Nancy Roper, Winifred Logan a Alison Tierney dokazuji důležitost poskytování této péče. V kazuistice je popsán tento model u pacientky s Alzheimerovou chorobou v praxi. Součástí kazuistiky je test ošetřovatelské zátěže.
Klíčová slova: komplexní ošetřovatelská péče – demence – Alzheimerova choroba – model životních aktivit – Domov se zvláštním režimem – Vážka.
The activities of living model of nursing in care of patients with Alzheimer ́s disease
Summary: Alzheimer‘s disease is the most common form of dementia in older people. Its incidence is steadily increasing and nobody can say that they won’t have to deal with its consequences in future. It is therefore important to pay attention to providing high quality, comprehensive nursing care to patients suffering from Alzheimer‘s disease. Using the model of nursing by Nancy Roper, Winifred Logan and Alison Tierney the author demonstrates the importance of such care provision. The case report describes the use of the model in practice – in a female patient with Alzheimer‘s disease. The case report includes also the nursing load test.
Key words: comprehensive nursing care – dementia – Alzheimer‘s disease – activities of living model of nursing – Home with a special regime – Vážka.
Úvod
Model životních aktivit patří mezi humanistické modely, vznikl v roce 1976. Autorky modelu v něm popisují dvanáct aktivit denního života, v nichž se odrážejí lidské potřeby a projevují se určitým způsobem v jejich chování. Protože každý člověk je nezaměnitelnou individualitou, aktivity realizuje odlišně. Příčinou odlišností mohou být individuální vlivy (sociální, kulturní, ekonomické) nebo vývojové zvláštnosti počínaje dětstvím přes dospělost až po stáří. Každá aktivita obsahuje tři aspekty: fyziologický, psychologický a sociální.
Zkušenosti studentů ošetřovatelství se staly v roce 1976 základem modelu životních aktivit Nancy Roper. (N. Roper /1918–2004, Velká Británie/ vystudovala ošetřovatelství na Všeobecné ošetřovatelské škole v Leeds General Infirmary. Působila jako vedoucí lektorka v oblasti ošetřovatelského vzdělávání.) Její koncepce ošetřovatelství se zaměřovala na pacienta jako celistvou bytost. Zaměřila se na základní každodenní aktivity, které jsou vlastní všem lidem. Zdůraznila, aby každý jedinec co nejdéle a samostatně vykonával činnosti běžného denního života. Tento model původně popisoval 16 aktivit denního života, které se dále rozdělovaly na základní aktivity a aktivity, které zvyšují kvalitu lidského žití. Model později zredukovala, přepracovala na 12 životních aktivit. S kolegyněmi a spoluautorkami (Winifred Logan a Alison Tierney) jej představila jako model životních aktivit. (W. Logan vystudovala stejnou školu jako N. Roper. Vyučovala ošetřovatelství a pracovala jako sestra. Přednášela na univerzitě v Edinburghu a poté jako vedoucí katedry ošetřovatelství a zdravotních věd na Glasgow College of Technology. A. Tierney získala bakalářský titul i následné postgraduální vzdělání na univerzitě v Edinburghu, kde poté i přednášela. Později byla jmenována ředitelkou oddělení ošetřovatelského výzkumu.)
Model navazuje na Maslowovu hierarchii lidských potřeb, začínající potřebami nejzákladnějšími. Uspokojíme-li jednu potřebu, nastupuje potřeba další a vyšší. Při každé činnosti se každý jedinec chová odlišně a jinak uspokojuje jednotlivé potřeby. Přijímání tekutin a potravy, vykonávání hygieny, oblékání, ale i odpočinek, práce, sexualita mají společný základ, a to základ biologický. Proto se tento model zaměřuje na kontinuitu závislosti i nezávislosti. Každý z nás prochází během svého života úplnou závislostí, pak nezávislostí a nakonec se vrací k částečné nebo úplné závislosti. Závislost je ovlivněna nejrůznějšími okolnostmi, zdravotním stavem, věkem. Jednotlivé činnosti mohou být obtížné pro seniory nebo malé děti. Někteří lidé určité potřeby nevykonávají, protože nechtějí nebo neumějí, jiní proto, že nemají vytvořené dostatečné sociální či ekonomické podmínky. Mohou mít nedostatek znalostí, vědomostí, pevné vůle a síly. Zdravý člověk vykonává životní aktivity samostatně, liší se jen tím, jakým způsobem je realizuje.
Nancy Roper věnovala největší pozornost umírání. Sestra by měla umět diagnostikovat problémy a příčiny v oblasti životních aktivit a zajistit způsob jejich řešení. Sestra musí zjistit, jak se člověk choval při uskutečňování aktivit v minulosti. Důsledkem její činnosti je nezávislost pacienta a zvýšení kvality jeho života ve všech životních směrech a aktivitách. „Sestra pomáhá pacientovi/klientovi vybrat vhodné činnosti, které vedou ke splnění cílů. Ty musí zahrnovat preventivní, povzbuzující a hledající chování. Sestra předchází vzniku problémových situací, povzbuzuje pacienta/klienta, minimalizuje jeho závislost, a tak zvyšuje jeho zodpovědnost za sebepéči. (...) Kritériem hodnocení ošetřovatelské péče jsou aktivity a chování pacienta/ klienta, zvolené pro dosažení cílů. Aktivity musí být měřitelné a porovnatelné s jeho předcházejícími činnostmi.“ (Pavlíková, 2006, str. 64)
Osoba je celistvou bytostí, která prochází od početí do smrti různými aktivitami. Cílem je dosažení a udržení co největší samostatnosti při vykonávání jednotlivých aktivit. Prostředí velice těsně souvisí se všemi životními aktivitami a zdravím. Prostředí je fyzikální (věk, úrazy, nemoci, imobilita), psychologické, sociální, ekonomické, kulturní.
„Cílem ošetřovatelství je získat, zachovat nebo navrátit maximálně možnou úroveň nezávislosti jedince v životních aktivitách a zároveň zabezpečovat posilující postupy na podporu uzdravení a nezávislosti. Jestliže je jedinec v některé aktivitě závislý na okolí, sestra mu asistuje nebo aktivitu vykonává sama. Přitom pacienta/klienta povzbuzuje a doporučuje mu nejvhodnější postupy, jak si zachovat samostatnost a nezávislost a jak předcházet zhoršení zdravotního stavu. Při těchto činnostech sestra pracuje: nezávisle (samostatně) nebo závisle (podle ordinace lékaře či jiných odborníků) nebo částečně závisle (společně s ostatními členy zdravotnického týmu).“ (Pavlíková, 2006, str. 62) (graf 1)
„Základní životní aktivity jsou:
1. udržování bezpečného prostředí,
2. komunikace,
3. dýchání,
4. jídlo a pití,
5. vylučování,
6. osobní hygiena a oblékání,
7. kontrola tělesné teploty,
8. pohyb,
9. práce a hry,
10. projevy sexuality,
11. spánek,
12. umírání.“ (Pavlíková, 2006, str. 62)
Kazuistika
Pacientka, 90 let, v Domově se zvlášt ním režimem – Vážka (DZR) je od července roku 2008, 4 měsíce před nástupem sem docházela „na zvykání“. Ještě před umístěním byla sledována v psychiatrické ordinaci s diagnózou incipientní vaskulární demence, depresivní syndrom. Prvé příznaky pozorovala rodina přibližně v 85 letech. Chodila po domě a hledala telefon. Trpěla bludy, viděla mrtvoly na márách, v noci se neustále svlékala a oblékala. Sousedce dávala celý důchod a následně peníze hledala. Nezvládala obsluhu elektrospotřebičů, zapomínala vypínat vařič, přestala rozeznávat hodnotu peněz. Nákupy začala zajišťovat rodina. Nejmladší dcera vyhledávala na internetu informace o ACH a jejích příznacích, snažila se zkontaktovat s odborníky z oboru psychiatrie, ale stále narážela na nepochopení a odmítání vyšetření z důvodu plné kapacity. Nakonec začátkem roku 2008 našla psychiatra, který byl ochotný matku přijmout do ambulantní péče a nasadit léčbu. Během pobytu matky u nejmladší dcery nastaly problémy v dceřině soukromém životě i přes předešlý kladný vztah – manžel přestal doma pomáhat, manželství spělo k rozvratu. Dcera se obrátila na faráře, který ji ubezpečil, že za záchranu jejího manželství stojí obrátit se na sociální instituce a požádat o pomoc. Pacientka má tři děti: 2 dcery a syna. Zpočátku si mladší dcera brala matku pravidelně na víkendy domů, po návratu byla matka vždy hodně zmatená, úzkostná, plačtivá. Syn matku nenavštěvuje, dcery ji za ním vozí z důvodu jeho amputace dolní končetiny.
Při prvém psychiatrickém vyšetření v zařízení v červenci 2008 je pacientka orientovaná všemi kvalitami, kontakt navazuje ochotně, myšlení je koherentní, pomalé a zabíhavé, emotivita subdepresivní. Terapie: Gingio, Mirtazapin Teva, Anopyrin, Zorem, Vasilip. Z dalších kontrol vyplývá, že kontakt navazuje stále ochotně, avšak její odpovědi jsou chudší obsahem, v projevu je mírně sklíčená. Z léků nově nasazen Citalopram. Při kontrole koncem roku 2008 byla zjištěna lehce oploštěná emotivita, diagnóza incipientní vaskulární demence středně těžká. Na další kontrole po třech měsících je pacientka orientovaná osobou a situací, emotivita je více sklonitelná, léčba upravena – Citalopram, Mirtazapin, Buronil, Gingio. Po této léčbě se objevují méně často úzkosti, špatné nálady. Emotivita je dobře sklonitelná, plošší, pomalé myšlení. Při poslední psychiatrické kontrole koncem roku 2010 je objektivně emotivita oploštěná, myšlení je koherentní zpomalené a zmatené. Subjektivně pacientka komunikuje s psychiatrem: „Není to jednoduché chodit do práce. Pracuji doma, tam teď předělávají dům našich dětí.“ Zatím zůstává léčba stejná a pacientka je nadále sledována s diagnózou vaskulární demence.
Při vykonávání této práce jsme v neustálém kontaktu s rodinou, většinu informací lze zjistit pouze rozhovorem s ní a pozorováním pacientů. V závěru posledního rozhovoru ve Vážce nejmladší dcera pronesla: „Maminka měla vždycky cíl, vždy se na něco těšila. Teď se těší na svatbu své vnučky.“ Svatby se pacientka opravdu účastnila. Byla velice spokojená. Večer již chtěla jít „domů“.
Udržování bezpečného prostředí
Budeme-li vycházet z popisu prostředí, naší snahou a snahou rodiny bylo, aby pacientka přišla do známého prostředí. Proto ji dcery přiváděly k dennímu pobytu na DZR – Vážka. Vzhledem ke své diagnóze potřebuje pacientka dohled po celých 24 hodin a rodina byla již péčí o matku vyčerpána. Po nástupu k trvalému pobytu na DZR se pacientka sžívala s prostředím přibližně jeden rok. U lůžka má vystavené fotografie z domova, svých nejbližších. Uspořádání oddělení odpovídá požadavkům bezpečného prostředí, kde personál neztrácí přehled o pohybu pacientky v denních ani nočních hodinách. Při nástupu byla pacientka orientována všemi kvalitami, postupem doby je orientována pouze osobou a situací.
Během rozhovoru s dcerami pacientky mi byly poskytnuty informace o pobytu pacientky v domácím prostředí ještě před trvalým pobytem v našem zařízení, tedy o době, kdy pacientka pobývala sama doma a později střídavě u obou dcer. Přibližně v 85 letech matky pozorovala nejmladší dcera první příznaky tohoto zákeřného onemocnění. V roce 2007 si začali stěžovat sousedé, že chodí po domě a hledá telefon. V noci se svlékala a oblékala. Sousedce dávala svůj důchod, který pozdě ji hledala. Nedokázala obsloužit elektrospotřebiče. Rodina zajistila donášku obědů pečovatelskou službou. Dcery odstranily kliku od terasy. Označily dveře, aby matce usnadnily lepší orientaci v prostředí.
Komunikace
Pacientka je na její vlastní přání, ale i na přání rodiny oslovována křestním jménem. Vyžaduje společnost, kontakt navazuje celkem ochotně, její odpovědi jsou chudší obsahem, emotivita oploštěná, myšlení pomalé. Pacientka i její dvě dcery jsou hodně komunikativní. Pacientka byla celý život charitativní. Psala a přednášela básně. Tato pacientka je vztahovačná, a proto musíme zvažovat použitá slova, nebagatelizovat její obtíže. Občas má suicidální myšlenky, je subdepresivní, smutek jí nevymlouváme, ale snažíme se ji podpořit a hledat společné řešení. Během těchto atak trpí pacientka poruchami spánku a zvýšenou únavou. Je potřeba ji vhodně zvoleným psychologickým přístupem uklidňovat, často bývá rozrušená a neklidná. Pacientka velice pozitivně reaguje na dotek, na pohlazení, úsměv, ale i na empatické naslouchání. Ocení vlídné a laskavé chování personálu. Musíme dbát na profesionální komunikaci s pacientkou, s rodinou, ale i navzájem mezi sebou. Dcery si samy vyzkoušely péči o svého nejbližšího člověka – matku. Velice těžce nesou její proměnu, kdy se z ní postupně stává zcela závislý a bezradný jedinec. I přes snahu udržet matku co nejdéle v jejím přirozeném prostředí došlo k jejich vyčerpání a zásahu do rodinných vztahů. Starší dcera onemocněla depresivním syndromem. Mladší dceři se pomalu rozpadalo její doposud fungující manželství.
Dýchání
Asi před 20 lety byla u pacientky zjištěna angina pectoris. Nemocná nejčastěji udává bodavou bolest a bolest na srdečním hrotu. Je provázena dušností a úzkostí. Při zadýchání, což souvisí i s jejím psychickým a emocionálním stavem, s ní pomalu dýcháme. Pacientka se zadýchává při fyzických aktivitách (chůze), při strachu a stresu. Je-li neklidná, její dýchání je povrchní, má nedostatek vzduchu, a tudíž nedostatek sil, a cítí se vyčerpána.
Dle sdělení dcer po celý život trpěla nízkým krevním tlakem. Z důvodu hypotenzní epizody na mši doporučil praktický lékař měření krevního tlaku, případně korekce terapie. Pacientku lze vhodnou komunikací přesvědčit k využití nabízené bazální stimulace (BS). Právě tato metoda jí přináší zklidnění a uvolnění napětí, protože se používají převážně doteky, které jsou jí příjemné, a navíc jednou z technik konceptu BS je masáž stimulující dýchání. Dochází při něm ke zklidnění a k uvolnění psychosomatického napětí. Během této techniky využíváme i olej a relaxační hudbu. Nesmíme zapomínat na příjemný slovní kontakt a na zajištění soukromí pacientky. Po domluvě s pacientkou lze zajistit přítomnost dcer.
Jídlo a pití
Pacientce je podávána racionální strava č. 3. V jídle není vybíravá. Je schopna se najíst příborem, který ale většinou i přes nabízení odmítá a dožaduje se lžíce. Pod dohledem je schopna si nalít pití, přenést chléb na talíři. Tekutiny jí musejí být aktivně nabízeny, dbáme na dodržování pitného režimu. Denně se provádí záznam o příjmu tekutin do ošetřovatelské dokumentace. Kávu pije pacientka většinou jednou denně po odpoledním odpočinku, nezaznamenává se do příjmu tekutin. Má ráda sladká jídla. S pomocí personálu si denně vybírá ze dvou nabízených jídel, přičemž personál sleduje vyváženost stravy.
Pacientka se podílí na prostírání stolů, na úklidu a mytí nádobí. Každá z těchto činností se jí musí taktně připomenout. Pamatuje si hodinu podávání jednotlivé stravy, vždy se dojde podívat na hodiny a ještě se ujistí otázkou u personálu: „Kdy bude oběd?“ U stolu má pacientka své stálé místo, vždy ví, kam se má usadit. Rodina je informována o možnosti doplňkové stravy, tzv. sippingu. Této nabídky zatím nevyužívá. Hmotnost pacientky sledujeme pravidelně jednou měsíčně, zatím na váze neubývá.
Vylučování
Pacientka zpočátku používala vložky pro inkontinenci. Z důvodu horšící se močové inkontinence jsme museli přistoupit k používání plenkových kalhotek na noc. Vložku si během dne mění sama, vždy po připomenutí a pod dohledem. Pacientka se léčí s hemoroidy, proto je nutná zvýšená hygiena po stolici. Nutné je změkčování stolice podáváním Lactulose sirupu. Personál sleduje případné krvácení z konečníku. Při obtížích po domluvě s praktickým lékařem aplikujeme Faktum unguentum do konečníku. Vzhledem k základní diagnóze ACH je pacientka umístěna na uzavřeném oddělení. Rodina pacientky je edukována a informována o nutnosti změn inkontinentních pomůcek. Dcery si pro matku zajišťují inkontinentní pomůcky samy.
Osobní hygiena a oblékání
Pacientka je částečně soběstačná a samostatná. Hygienu a oblékání vykonává pod dohledem a s dopomocí. Její výběr oblečení se snažíme respektovat, ale je nutné ho korigovat. Odmítá koupel ve vaně, vyžaduje pouze sprchu (vany se obává). U pacientky je důležitá důkladná péče o pokožku, hlavně častá kontrola erytému v podbřišku – aplikace Calcium unguentum. Zubní náhradu nemá, dutinu ústní si čistí 2krát denně pod dohledem. Zvládá použití ústní vody. Personál dbá i na udržování čistoty nehtů. Pedikúru vykonávala matce dcera. Nyní jsme se domluvily a péči o dolní končetiny vykonává naše pedikérka, která dochází přímo na DZR. Z důvodu obav a strachu pacientky se snažíme vždy informovat dcery, aby byly při ošetřování přítomny. Při aktivizačních programech pacientka odmítá program kosmetiky. Nikdy se nelíčila a tento program jí není příjemný. Depilaci v obličeji vyžaduje pouze od své dcery. Vlasy si nebarví.
Kontrola tělesné teploty
Pacientka je zimomřivá. Mimo letní období si přeje oblékat pod kalhoty punčochové kalhoty.
Pohyb
Pacientka se pohybuje po oddělení bez kompenzačních pomůcek, při vycházkách s holí. Zvládá pouze krátké vycházky z důvodu dýchavičnosti. Za pěkného počasí využívá možnosti posezení na terase (především s rodinou). Přiměřenou terapii pohybem zvládá, ale musí se pobízet k činnosti. Jednotlivé cviky jí musejí být názorně předvedeny. Postranice u lůžka nemá.
Práce a hry
Pacientka vychodila Rodinnou školu se zaměřením na ženská povolání. Pracovala jako opravářka punčoch ve Zlíně u Bati, jako prodavačka smíšeného zboží, pletla svetry. Po mateřské dovolené až do svého odchodu do důchodu roku 1976 pracovala v jeslích a v prádelně. Stále ráda plete. Nosí brýle. Při prohlížení rodinných fotografií s dcerami používá lupu. Hovoří německy, vybavenost slovní zásobou je poměrně velká. Pravidelně každou středu navštěvuje bohoslužbu v zařízení. Ostatní aktivity jsou pacientce šetrně nabízeny, do většiny aktivit se zapojuje neochotně. Ráda trhá papíry. Někdy stačí nechat pacientku sledovat některou aktivitu a po chvilce se sama zapojí. Pacientka vyžaduje neustálý kontakt i během aktivit, je třeba ji hodně chválit. Ráda poslouchá dechovou hudbu. Dcery jí donášejí její oblíbené písně a rády s ní zpívají, ona sama se do zpěvu vždy zapojí. Hudbou lze u pacientky odstranit překážky a odvést pozornost jinam. Zvládá i tanec. S dcerami neustále trénuje paměť, prohlíží si společně fotoalba a vzpomínají na dětství. Mladší dcera navštěvuje matku i se psem. Během aktivit nezapomínáme na dostatečné zavodňování.
Projevy sexuality
Pacientka se provdala v 18 letech, v roce 1938. Je vdova, manžel zemřel v roce 1987 (v 85 letech). Byl vojákem z povolání, během svého života se s ním 14krát stěhovala. Společně s dcerami neustále vzpomíná na vše hezké, co s manželem prožila, jeho fotografie má u lůžka. Společně měli tři děti: dvě dcery a syna. Pacientka souhlasí s ošetřovatelskou péčí od zaměstnance opačného pohlaví. Respektujeme její intimitu.
Spánek
Snažíme se o zajištění spánkové hygieny naší pacientce, o co nejkratší pobyt na lůžku během dne. Kávu podáváme v brzkých odpoledních hodinách. Před spánkem vyvětráme pokoj a doprovodíme pacientku na toaletu. V noci se snažíme o zajištění ticha a příšeří. Pacientka nemá na noc postranice u lůžka, proto ji v nočních hodinách doprovázíme. Hrozí zvýšené riziko pádu při opuštění lůžka. Často v noci vstává a chodí se ptát personálu, kolik je hodin. V noci se objevují občasné stavy zmatenosti, svléká se, neví, kde se nachází, bojí se.
Umírání
Pacientka někdy hovoří o umírání. Říká, že „chce umřít, ale neví, jak to má udělat“. Pacientka občas trpí akutní bolestí způsobenou ischemií myokardu, proto je důležité ulevit jí od bolesti, sledovat její zdravotní stav a předcházet komplikacím. Vzniknou-li bolesti náhle a trvají-li delší dobu, musíme neprodleně volat zdravotní záchrannou službu.
Závěr
Pacientka je v Diakonii na DZR – Vážka umístěna 30 měsíců. Před trvalým umístěním docházela na DZR – Vážka přibližně 4 měsíce na „zvykání“. I přesto probíhala adaptace poměrně dlouho, přibližně jeden rok. Pacientce nedělala dobře častá změna prostředí. Dcera si brala matku na víkendy domů. Psychiatr se snažil dceru přesvědčit o nevhodnosti jejího počínání. Po uposlechnutí dcery doporučení lékaře se zdravotní stav matky zkompenzoval. Zmírnily se i depresivní stavy a časté myšlenky na smrt. Naše pacientka se neumí bránit jinak než změnou chování a depresemi. Je velice závislá na svých dcerách. Ošetřovatelská péče je podle vyplněného testu náročnější. Z celkového počtu 38 bodů je součet 21 bodů.
Mgr. Dana Vlášková, Domov pro seniory a domov se zvláštním režimem Diakonie ČCE – středisko Blanka, Písek
Literatura:
1. Pavlíková S. Modely ošetřovatelství v kostce. 1. vyd. Praha: Grada Publishing a. s., 2006, 152 s. ISBN 80-247-1211-3.
Recenzovaly:
Doc. PhDr. Alžbeta Hanzlíková, PhD., Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n. o., Bratislava, SR
Mgr. Marie Kadochová, Domácí péče ČČK, o. p. s. Strakonice, vedoucí sestra
Další články v tomto čísle
- Připomínka vlastní smrtelnosti
- Povinností komory bude udržet kvalitu zdravotní péče
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Ošetřovatelství I
- Management
- Kognitivní aktivizace seniorů
- Jóga podporuje hojení
- Maligní mezoteliom tunicae vaginalis testis
- Edukačný program: Self-manažment astmatických pacientov
- Horečka a hypertermie – rozdíly a ošetřovatelské zákroky