Číslo 2 / 2012
Jóga podporuje hojení
Může kurs jógy pomoci ženám, aby se vyrovnaly s rakovinou prsu a terapií? Jaké má účinky? Tyto otázky byly zkoumány v rámci studie prováděné mamografickým centrem klinického zařízení Berlín Westend a vysokou školou Alice Salomonové v SRN.
Diagnóza rakoviny prsu zastihne většinu žen nepřipravených. Hned poté nastoupí terapie, která je mimořádně zatěžující. Kurs jógy pro ženy po operaci prsu je jednou z možností, jak tuto zátěž zmírnit a jak podpořit ženy, aby se fyzicky zotavily a duševně stabilizovaly.
Pozadí studie
Abychom zjistili, jak jóga působí a kdy je správný okamžik začít cvičit, rozdělíme všechny ženy, které se hlásí do kursu, do dvou skupin: intervenční a čekací. První skupina začne se cvičením již dva až tři dny po operaci. Tyto ženy přicházejí na svou první jogistickou lekci ještě s redonovými sáčky. Čekací skupina začne cvičit s časovým odstupem až po pěti týdnech. Nábor mezi ženami provádí lékařka a psycholožka. Nad namátkovým rozdělením do dvou skupin má dohled Institut biometrie a epidemiologie při Charitě. Na začátku a na konci cvičení vyplní ženy standardizovaný dotazník. Jedna doktorandka vybere údaje a bude je hodnotit v rámci své dizertace.
Cvičení
Kurs jógy probíhá dvakrát týdně. Vedu tuto skupinu střídavě s učitelkou jógy, která sama před 15 lety onemocněla rakovinou prsu. Provádíme posilující a uvolňující cvičení a dbáme na to, aby každá žena našla svůj individuální stupeň obtížnosti. Kdo se při cvičení cítí dobře, cvičí se správnou intenzitou. Ženy by měly znovu získat své tělesné schopnosti, ale měly by rovněž cvičit pro radost. Dobrou stránkou jógy je zlepšit fyzickou kondici, ale také pozitivně psychicky působit. Jóga posiluje koncentraci a pečlivost. Díky pravidelnému cvičení mohou ženy najít vnitřní klid a sílu, naučí se lépe posoudit své vnitřní potřeby. Tímto způsobem se posilují proto, aby překonaly svou nemoc, ale také aby našly svou osobní cestu na základě všech léčebných možností, tipů a doporučení.
Hodina jógy začíná v poloze na zádech. Tělo, paže a nohy se na podlaze mobilizují. Tyto cviky na žíněnce podporují pružnost a sílu a skýtají současně maximální jistotu a spolehlivé měřítko pro správné držení těla. Potom následují různé dechové cviky, které ženy učí uvědomovat si pocit při roztahování dýchacích prostorů. Dýchání se stává pravidelnějším a hlubším. Ženy se navíc stávají soustředěnějšími a pozornějšími a cítí, jak pohyby působí a které jim dělají dobře. Dechové cviky ale také umožňují pořádně vydechnout. Pohyby vstoje a vsedě se zaměřují na pohyblivost paží a ramen, posilují nohy a zlepšují rovnováhu. Na závěr hodiny jsou řízená cvičení koncentrace. Tak se odbourávají zbytečně zadržovaná napětí.
Shrnutí
Ženy mohou dobu po operaci a eventuální následnou léčbu využít k tomu, aby zlepšovaly své fyzické a psychické zdraví (wellness) pravidelnými cviky jógy. Pomocí jógy rychleji znovu dosáhnou své normální pohyblivosti a síly. Opatrné držení těla, které si člověk po operaci nevědomky osvojí, se díky cvikům odstraní. Cílem je, aby ženy získaly bezpečný pocit těla, aby nakonec cviky prováděly tak, že jim optimálně vyhovují. Mnoho žen zůstane po skončení deseti lekcí kursu ve skupině.
(Kollak, I. Yoga unterstützt die Heilung. Heilberufe, 60, 2008, č. 10, překlad jš)
Další články v tomto čísle
- Připomínka vlastní smrtelnosti
- Povinností komory bude udržet kvalitu zdravotní péče
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Ošetřovatelství I
- Management
- Kognitivní aktivizace seniorů
- Maligní mezoteliom tunicae vaginalis testis
- Edukačný program: Self-manažment astmatických pacientov
- Model životních aktivit v praxi u pacientů s Alzheimerovou chorobou
- Horečka a hypertermie – rozdíly a ošetřovatelské zákroky