Číslo 2 / 2012
Jaké jsou trendy dnešní doby?
Dávno pryč jsou doby jednotných uniforem. Naše zdravotnická zařízení nyní používají v rámci bezpečnostních předpisů vlastní pracovní oděvy, vlastní střihy, barvy, materiály. Výběr je veliký, a tak problémem zůstává, jaká kritéria volit, aby oděv splnil všechny nároky a potřeby jeho uživatele.
To, jak zdravotníci působí navenek svou vizáží, jak se cítí v oblečení při výkonu povolání a jak je oděvy chrání před poraněním a infekcí, je velmi důležité. Vzhled (elegance) zdravotníků se často neprávem podceňuje, třebaže pacienti často hodnotí nemocnici i podle toho, jak hezky a upraveně sestry působí. Náladu sester ovlivňuje také vědomí toho, jestli se v oblečení cítí dobře a zda si připadá hezká a upravená. V mnohých zdravotnických zařízeních se výběr a nákup pracovních a ochranných oděvů pro zdravotníky řídí prioritně ekonomickými hledisky. Tento článek by měl připomenout ještě další kritéria, která jsou při rozhodování neméně důležitá.
Přístup by měl být komplexní a přitom individuální
Rozumný manager při výběru konkrétního oblečení pro zdravotníky bere v úvahu doslova všechna kritéria, nejen ekonomická. Musí přijmout také aspekt estetiky, modernosti, komfortu a pohody uživatelů. V úvahu bere například i mikroklimatické podmínky, ve kterých se pracovník pohybuje, roční dobu, orientaci pracoviště na světovou stranu, to, zda jsou místnosti prosklené apod. Textilní materiál má být v souladu s požadavky, které nejvíce vyhovují zdravotnickému personálu při pracovních výkonech, tedy uvažuje o jeho složení ve vztahu k jeho opotřebení během užívání, jeho praní a žehlení, mačkavost, sílu vlákna, stálobarevnost, prodyšnost, pocity, které vyvolává na těle apod.
Střih a celkový vzhled
Situace se u nás sice už mění k lepšímu, ale stále ještě inovace výrobků ve vztahu ke střihům a jim odpovídajícím materiálům nejsou tak rychlé a pružné, jako je tomu například v Německu. Často jsou k vidění na pracovištích i u lůžek volné haleny s výstřihem do V a s širšími rukávy, nebo naopak oblečení příliš těsné, které komplikuje pohyb. Haleny zase na těle spíše překážejí, po zmačkání (při sedu) zadní spodní části působí neesteticky, při práci u ležících pacientů nabízejí výhled na spodní prádlo sester. To svědčí o nedostatečné úvaze těch, kteří oblečení vybírali. Dnes jsou k dispozici nepřeberné možnosti střihů, jejichž variabilita je stále větší s příchodem nových materiálů na trh. Už pro tu „mnohost“ je potřeba se zamyslet.
Pracovní a ochranné oděvy pro sestry a ostatní nelékaře by měly mít charakteristické barevné ladění, které by je odlišovalo od jiných odborností zdravotníků. To je pomoci pro orientaci pacientů. Kromě toho by se mělo při hlédnout k možnosti kombinovat jednotlivé druhy oblečení (šaty, haleny, košile, trička, kalhoty atd.), aby sestra mohla volit podle intenzity a druhu práce, podle počasí, podle toho, kde se pohybuje (v pavilonovém typu zařízení, kdy občas přechází z budovy do budovy), kterou směnu slouží apod. V každém případě by měly mít sestry možnost výběru mezi jednodílným oblečením (šaty) nebo dvojdílným (kalhoty či sukně a svrchní oděv). Každá z nich má svůj vkus a každé vyhovuje něco jiného. Komfort a pocit elegance sestry jsou opomíjená, ale neméně důležitá kritéria při výběru pracovního oblečení.
Vrátí se obliba šatů?
Dnešní sestry volí raději dvojdílné oblečení než jednodílné šaty a z něho pak zase raději kalhoty než sukni. Co dělat, aby se obliba šatů, velmi ženského kousku výbavy, vrátila? To je úkolem návrhářů a výrobců a zase opět managementu nemocnice, který výběr na základě rozhovorů se sestrami provádí. Šaty mají mít více střihů, aby byla sestře umožněna volba. Každá má jinou postavu, liší se typem i věkem. Některé víc sluší límeček, jiné výstřih. Nabídka má obsahovat různé varianty střihů (rovné, projmuté v pase, propínací, vypasované, v různých délkách sukně, s různě řešeným páskem, s výstřihem, s krátkým rukávem, bez rukávu apod.).
Je pravdou, že šaty mizí i ze šatníků žen všeobecně. Dvojdílné oblečení je pružnější, lze ho během dne snadněji převlékat, například při potřísnění vrchní části oděvu, prát. U šatů, pokud není dobrý střih, se při pohybech rukou sukně zkracuje, šaty táhnou. Například při polohování pacienta. Šaty by ale neměly ze šatníků vymizet, a to ani z těch nemocničních. Naopak – dobře ušité šaty z dobrého materiálu nic nenahradí, pokud se týká elegance a ženskosti těch, které je nosí. V nemocnici si své místo udržují na poli sester staničních a vrchních.
(z nácviku). Foto archiv
Vícedílné oblečení
Podobně jako u šatů by u vícedílného oblečení měly být nabídnuté různé střihy. Čím více, tím lépe. Při výběru by se mělo mluvit se sestrami o tom, co jim vyhovuje. U kalhot je důležité nabídnout minimálně tři druhy zapínání v pase, šířku a délku včetně kalhot krátkých, tříčtvrtečních, klasických (dlouhých) a také kalhotových sukní. Sestrám v třísměnných provozech má být přidělena oteplovací vesta v různých variantách, zhotovená z lehkých materiálů, pevnějších úpletů, prošívaných kombinací apod. Mezi sestrami jsou oblíbené kupříkladu fleecové vesty bez rukávů se stojáčkem, které lze rozepínat shora dolů, vybavené šikmými kapsami na zip. Jsou praktické a slouží „zateplení“ sestry včetně ochrany krku před zimou. Ruce zůstávají volné.
Není bavlna jako bavlna
Trendem jsou nové druhy materiálu komponované se zřetelem k takovým vlastnostem, jako je jeho zvýšená trvanlivost, nemačkavost a příjemný omak. Kritéria z tohoto hlediska splňují čistě bavlněné výrobky, a to ošetřovatelský management dnes už dobře ví. Méně známé je už to, že existuje více druhů stoprocentní bavlny, a tedy při nákupu oděvů z tohoto materiálu je třeba jeho kvalitu ověřit z hlediska vlastních záměrů. Kvalita stoprocentní bavlny se může lišit měkkostí, mačkavostí, srážlivostí a dalšími vlastnostmi, také způsobem zpracování a průměrem vlákna. Nákupčí by měl mít deklarovanou stálost materiálu, záruku na počet pracích cyklů, při kterých nedojde ke změně struktury materiálu, a že bude zachován střih a tvar oděvu. Na druhé straně směsové materiály zaručují více stálosti, ale jsou náročnější na údržbu, zejména je třeba dávat pozor na praní při nižších teplotách. Odborníci upozorňují, že při nákupu je třeba věnovat pozornost informaci o gramáži tkaniny, ze které je oděv vyroben (tloušťka tkaniny).
Pracovní a ochranná obuv
Pracovní a ochranná obuv zdravotnických pracovníků je bezesporu stejně důležitá jako jejich pracovní oděvy. Jejímu výběru a nákupu je třeba věnovat nemenší pozornost. Stejně jako oděvy ji zaměstnavatel poskytuje na základě vlastního předpisu. V zákoníku práce je zařazena do ustanovení týkajícího se osobních ochranných prostředků. V některých případech se požadují speciální ochranné vlastnosti obuvi, jako je zabezpečení proti účinkům statické elektřiny a proti riziku uklouznutí a pádu. U většiny zdravotníků musí mít přidělená obuv antistatickou úpravu. Druhým významným požadavkem je protiskluzová úprava podešve odpovídající povrchu podlahy konkrétního pracoviště. Obuv má být vyrobena vždy z kvalitních materiálů, má mít příjemný vzhled a měla by zajišťovat komfort zdravotnického pracovníka. U většiny obuvi je požadavkem prodyšnost stélky i svršku a perforace u pevné obuvi. U páskové obuvi je důležité uspořádání pásků, jejich sešití apod. Tam, kde není pevná pata, by obuv měla mít překlopný pásek přes patu. Barva zdravotnické obuvi by měla být bílá.
Jarmila Škubová, redakce Florence
Další články v tomto čísle
- Připomínka vlastní smrtelnosti
- Povinností komory bude udržet kvalitu zdravotní péče
- Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu
- Ošetřovatelství I
- Management
- Kognitivní aktivizace seniorů
- Jóga podporuje hojení
- Maligní mezoteliom tunicae vaginalis testis
- Edukačný program: Self-manažment astmatických pacientov
- Model životních aktivit v praxi u pacientů s Alzheimerovou chorobou