Číslo 9 / 2011
Sestra v následné péči. Hospicová péče – I. část
Počínaje tímto číslem budete zde moci číst nejnovější informace o hospicové péči. Seznámíte se s její organizací a způsobem poskytování u nás a v některých evropských zemích. V této části se po všeobecném úvodu podíváme do Irska, v dalších pak do Německa, Polska, USA.
Moderní pojetí paliativní péče
Dnes se všeobecně přijímá, že paliativní péče je komplexní, aktivní a na kvalitu života orientovaná péče poskytovaná pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Cílem paliativní péče je zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým. Zdůrazňuje význam rodiny a nejbližších přátel nemocných, nevytrhává nemocné z jejich přirozených sociálních vazeb, ale umožňuje jim, aby poslední období života prožili v důstojném a vlídném prostředí a ve společnosti svých blízkých, nabízí všestrannou účinnou oporu příbuzným a přátelům umírajících a pomáhá jim zvládat jejich zármutek i po smrti blízkého člověka. Vždy však musíme brát v úvahu přání pacienta a jeho rodiny.
Doporučení Výboru ministrů Rady Evropy (2003) O organizaci paliativní péče přijaté Výborem ministrů 12. listopadu 2004 na 860. zasedání zástupců ministrů je zásadním dokumentem celoevropského významu. Klade důraz na paliativní péči jako nesmírně významnou součást systému zdravotnických služeb, definuje základní pojmy v oblasti paliativní péče, shrnuje zkušenosti z mnoha zemí a doporučuje opatření nezbytná k dalšímu rozvoji paliativní péče na mezinárodní úrovni a k vytvoření národního rámce pro paliativní péči v jednotlivých členských zemích. Byl přeložen a vydán ve 26 evropských zemích.
Hospic – základní filosofie
Hospic poskytuje pacientům individuální a celistvou péči a paliativní léčbu, která je zaměřena na kvalitu života. Podporuje pacientovy vztahy s rodinou a dalšími blízkými osobami. Nabízí jim ubytování i s pacientem, časově neomezené návštěvy, odborné poradenství i lidskou blízkost. Vedle lékařů, zdravotnického a pečovatelského personálu pomáhají pacientům i jejich doprovodům další členové hospicového týmu, který mi bývají: sociální pracovnice, psychoterapeut, kněz, dobrovolníci a stážisté. Výše uvedených podmínek je mimo jiné dosahováno snahou o osobitou a domácí atmosféru hospice, maximálním soukromím pacientů (obvykle jednolůžkové pokoje), volným režimem pro návštěvy a dobrou dopravní dostupností hospice.
Pár dat z moderní historie hospiců
Jedno z prvních moderních paliativních zařízení je Hospic St. Christopher’s v Anglii, které vzniklo v roce 1967. U nás byl první takovýto dům zprovozněn 8. 12. 1995 – Hospic Anežky České v Červeném Kostelci. Ten dnes disponuje 30 lůžky pro pacienty a 14 přistýlkami pro doprovázející. Ve většině zemí se hospicová péče začala vyvíjet v 60.–70. letech minulého století. Průkopníkem v Evropě byla Anglie a Polsko. Také v USA má hospicové hnutí dlouhou tradici – v moderním pojetí se začalo vyvíjet již před více než 25 lety. Ani na Slovensku nejsou v rozvoji hospicové péče pozadu – první hospic s 20 lůžky byl otevřen v r. 2002 na východním Slovensku v Bardějovské Nové Vsi (Hospic Matky Terezy).
Typy hospicové péče
Ve světě se běžně tato péče dělí do tří forem: Domácí: bývá pro nemocného ideální, ale ne vždy dostačující. U nás zatím není ideálně rozvinutá, dobře funguje například v Rakousku.
Stacionáře – denní pobyty: pacient je přijat ráno a odpoledne či večer se vrací domů. Tento způsob přichází do úvahy u nemocných z blízkého okolí hospice, pokud není dostačující domácí péče. Lůžková hospicová péče: je aktuální tehdy, když předcházející dvě formy nestačí nebo nejsou vůbec k dispozici.
Volba typu péče u nás stále vázne. Proč?
V Úmluvě o lidských právech a biomedicíně č. 96/2001 Sb. se píše, že pacient má právo na informace o povaze onemocnění a právo na volbu lékaře, psychologa a zdravotnického zařízení. Většina pacientů svého práva na volbu typu péče (domácí/ústavní) a zdravotnického zařízení v závěru života nevyužije. Důvodů je několik:
• nedostatečná informovanost pacientů a jejich rodin o existenci terénních zdravotněsociálních služeb a možnosti domácí péče;
• v některých regionech nedostatečná síť terénních zdravotněsociálních služeb (home care, mobilní hospic, služby osobní asistence apod.), které by rodině pomohly péči v domácím prostředí zvládnout;
• v systému sociálních dávek není dostatečně zajištěna podpora pro rodinného příslušníka, který se rozhodl pečovat o blízkého doma až do konce.
Domácí hospicová péče
Většina z nás by ráda konec života strávila doma. Rádi bychom až do konce žili pokud možno tak jako dřív, mezi věcmi, které nás životem provázely, a hlavně měli nablízku ty, kteří nám rozumějí a které máme rádi. Zároveň máme strach z neosobního prostředí nemocnic a z toho, že mnoha našim trápením nebude rozuměno. Poskytování péče umírajícím v jejich domovech je bezprostředně spjato s podmínkami, které jsou společností vytvářeny pro laickou hospicovou péči. Péče rodiny a blízkých měla a bude mít i u nás nezastupitelnou úlohu v péči o umírající. Laickou domácí péči je však nutné doplnit o moderní postupy v medicínských oborech, psychologii a ošetřovatelství.
Ve světě, ale i u nás, se již mnoho let snaží tuto situaci řešit mobilní hospice. Jsou to týmy odborníků, kteří chodí za pacientem a jeho rodinou a jsou jí odborně k dispozici. Organizovány jsou rozličným způsobem, ale myšlenka je podobná – umožnit dobrý a důstojný konec života v domácím prostředí. V okolních zemích už je tato péče veskrze samozřejmou součástí zdravotní péče. U nás je forma domácí hospicové péče poskytována nejčastěji jako součást služeb lůžkového hospice anebo agentur domácí péče. Mimo vysoké odbornosti vyžaduje práce v mobilním hospici psychickou a fyzickou odolnost, hlubokou míru empatie a tolerance, schopnost naslouchat a projevit porozumění, ke každému člověku cítit úctu a přistupovat k němu individuálně.
Respitní péče
Některé lůžkové hospice, ale i jiné organizace, rozvíjejí kromě lůžkové péče také respitní péči a intenzivní edukační činnost. Respitní péče může být poskytnuta formou denní péče nebo pobytové služby. Probíhá v pracovních dnech, týdenně v nepřetržitém provozu anebo víkendově (pátek–neděle). Tato forma péče je situována do denního stacionáře. Je určena rodinám pečujícím o středně a těžce postiženého či nemocného člena rodiny v době, kdy z jakýchkoliv důvodů nemohou péči zajistit sami.
Stálá péče rodiny o příbuzného v závěru jeho života je natolik vyčerpávající, že nemožnost nikdy si od ní odpočinout vede rodinu k umístění tohoto člena rodiny do nemocničního nebo jiného zařízení. Pokud budou mít rodiny možnost využívat služeb respitní péče, mnoho z nich se rozhodne nechat si postiženou osobu ve vlastní péči. Respitní péče podporuje snahu rodin při vlastní péči o jejich příbuzné a poskytuje rodinám prostor pro načerpání nových sil a energie. Umožňuje jim, aby svého člena rodiny přivezli do denního stacionáře, odkud si ho večer opět vezmou do svého rodinného kruhu. Takto mohou dál chodit do zaměstnání, o jejich členy rodiny je dobře pečováno a mohou být ještě spolu tak dlouho, jak to je možné.
Irsko
Hospicová péče vzkvétala zejména ve středověku až do 17. stol., např. ve Francii pod záštitou Charity Dcer sv. Vincenta de Paul; později v roce 1843 byl založen hospic L ́Association des Dames du Calvaire ve francouzském Lionu; do roku 1900 bylo založeno 6 dalších hospiců. První hospice jsou v Irsku datovány do 11. stol. (okolo roku 1065). Podobně jako ve Velké Británii se péče o dlouhodobě nemocné vyvíjí v Irsku už od pol. 19. stol. Také otevření prvního hospice se datuje do druhé poloviny 19. stol., konkrétně se jedná o Harold ́s Cross Hospice, který zahájil svoji činnost v roce 1879 za spoluúčasti charitativního řádu. V letech 1845–1945 byla hospicová péče poskytnuta okolo 20 tisícům tamních pacientů, převážně trpících tuberkulózou nebo onkologickým onemocněním.
V 50. letech minulého století se v hospicové péči angažovala Cicely Saunders (nar. 1918), registrovaná zdravotní sestra, která získala mj. zdravotněsociální vzdělání. Tato žena dala základy mnoha principům moderní hospicové péče. Jméno Cicely Saunders je spojováno s hospicem sv. Josefa v Londýně.
Irská Hospicová Nadace byla založena v roce 1986 a její zakladatelkou byla Dr. Mary Redmond. V 90. letech minulého století pomohla Irská Hospicová Nadace uvést do praxe moderní standard irské hospicové péče. Nadace se také podílela na založení nemocničního zařízení pro dětské onkologické pacienty – Our Lady ́s Children Hospital v Dublinu (část Crumlin). V následujících letech se soustředila na shromažďování financí pro výukově tréninkové centrum v rámci výše uvedené nemocnice, celkový výtěžek činil zhruba £ 1, 6 miliónu. Dále se nadace podílela na vybudování nového hospice s 19 lůžky – St. Francis Hospice a Milford Care Centre v Limericku.
V roce 2002 se nadace angažovala v získávání financí na postgraduální studium sester se zaměřením na dětskou paliativní péči. V Irsku je hluboce zakořeněno zaškolování a odborný dohled nad dobrovolníky pracujícími s pozůstalými členy rodiny. Systematicky je zde realizován dlouhodobý program vzdělávání pro veškerý personál, který přijde do styku s pozůstalými, a to formou seminářů a odborných přednášek. V současné době obsahuje program až 21 seminářů ročně.
Rok 2003 byl v historii irské paliativní péče zlomovým. V Dublinu bylo založeno výukové a výzkumné centrum pro pozůstalé – Nassau Street. Vznik tohoto zařízení je dalším vstřícným krokem Irska na cestě k pomoci všem, kteří to potřebují.
Mgr. Šárka Urbánková, Psychiatrická léčebna Petrohrad, p. o.
Literatura u autorky
Další články v tomto čísle
- Klient si žádá jinou sestru
- Program Grundtvig – příspěvek ke vzdělávání dospělých
- Vnitřní svět traumatu
- Zůstat spolu nebo se rozejít? Průvodce partnerskou krizí
- Ošetrovanie chorých s psychickými problémami na somatických oddeleniach
- Hodnocení kvality života pro klinickou praxi a ošetřovatelský výzkum
- Pečovatelská služba a individuální plánování. Praktický průvodce
- Zdravotnická povolání
- Adaptační proces sester v nemocnici s JCI
- Diagnostika a výskyt profesních dermatóz