Číslo 9 / 2011
Projekt Konference a semináře pro nelékařské obory se rozbíhá do měst
V rámci projektu Prohlubování vzdělávání zdravotníků získalo Ministerstvo zdravotnictví z Evropské unie finanční prostředky na vzdělávání nelékařského personálu. Hlavním koordinátorem projektu byl ustanoven Institut pro postgraduální vzdělávání zdravotníků (IPVZ), který následně vypsal celostátní tendr na pořádání odborných konferencí a seminářů pro nelékařské obory ve třinácti krajích. Ve dvanácti z nich uspěla Aesculap Akademie (AA), která se domluvila na spolupráci a odborné garanci s Českou asociací sester (ČAS).
Konference – o čem budou?
V rámci projektu Konference a semináře pro nelékařské obory bude uspořádáno nejméně padesát konferencí a stovky odborných seminářů ve čtyřiceti městech České republiky. Všechny konference budou mít povinnou část tvořenou přednáškami o dětské traumatologii, nutrici, právním povědomí, etických normách, bezpečnosti pacientů, řízení kvality a dále dílčí odborná témata, jako jsou cerebrovaskulární onemocnění, onkologie, nutriční péče, kardiovaskulární onemocnění nebo péče o seniory. Pilotní konference se uskutečnila již v červnu letošního roku v Chebu a poslední by měla proběhnout nejpozději v lednu 2013. Celkem tak v průběhu osmnácti měsíců proškolí AA více než 18 600 zdravotníků.
Konference a semináře se budou konat nejméně ve čtyřiceti městech s více než patnácti tisíci obyvateli. Školení je určeno pro zdravotníky z nelékařských zdravotnických oborů, které sdružuje Česká asociace sester, buď v samostatných sekcích, nebo v sekcích společných. Jedná se tedy o všeobecné sestry, porodní asistentky, zdravotnické asistenty, nutriční terapeuty, zdravotně-sociální pracovníky, zdravotní laboranty, laboratorní asistenty, farmaceutické asistenty, asistenty ochrany veřejného zdraví, zdravotnické záchranáře, fyzioterapeuty, radiologické asistenty a ortoptisty.
Jak se na konference přihlásit?
Každý zdravotník, který splní kritéria účasti, se bude moci přihlásit na webových stránkách Institutu pro postgraduální vzdělávání zdravotníků ve speciální sekci určené výhradně pro tento projekt (www.vzdelavanizdravotniku. cz), na stránkách AA (www.aesculap akademie.cz) a také na stránkách ČAS (www.cnna.cz).
Konference i odborné semináře budou pro zdravotníky, kteří splní registrační podmínky, bezplatné. Příjemci podpory jsou pracovníci s výkonem práce mimo území hl. města Prahy. Podmínky pro účast na školeních jsou definovány na oficiálních webových stránkách projektu: www.vzdelavanizdravotniku.cz nebo i na každé naší pozvánce. Zúčastnit školení se ale pochopitelně mohou i zdravotníci, kteří nesplní kritéria pro bezplatnou účast. Ti už však musí počítat se vstupním poplatkem v řádu stovek korun.
Školení bude vždy začínat čtyřhodinovou konferencí a po přestávce budou následovat dva paralelní dvouhodinové semináře. Každý účastník školení si pak bude moci zvolit, na který ze dvou odlišně zaměřených seminářů půjde. Účast na školeních bude samozřejmě pro zdravotníky bodově hodnocena a započítá se jim do celoživotního vzdělávání. Hodnocení seminářů bude probíhat formou oficiálních formulářů IPVZ a po skončení celého projektu, v roce 2013, bude následovat velice náročné administrativní vyhodnocení všech konferencí a seminářů.
Red.
Další články v tomto čísle
- Klient si žádá jinou sestru
- Sestra v následné péči. Hospicová péče – I. část
- Program Grundtvig – příspěvek ke vzdělávání dospělých
- Vnitřní svět traumatu
- Zůstat spolu nebo se rozejít? Průvodce partnerskou krizí
- Ošetrovanie chorých s psychickými problémami na somatických oddeleniach
- Hodnocení kvality života pro klinickou praxi a ošetřovatelský výzkum
- Pečovatelská služba a individuální plánování. Praktický průvodce
- Zdravotnická povolání
- Adaptační proces sester v nemocnici s JCI