Číslo 9 / 2011
Plné sály Dáši Škochové
Neformální rozhovor o tom, jak se dělá konference
Nejprestižnější a nejtradičnější chirurgickou konferencí v Česku, známou i ve světě, jsou Pražské chirurgické dny, zvané Jiráskovy dny. Setkávají se na nich odborníci z celého světa, kteří tu prezentují a diskutují novinky v oboru. To, že od roku 2005 se jejich součástí stala sesterská sekce, je zásluhou Mgr. Dagmar Škochové, vrchní sestry I. chirurgické kliniky 1. LF UK Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze a dlouholeté předsedkyně traumatologicko-ortopedické sekce ČAS.
V kterém roce se traumatologicko-ortopedická sekce ČAS připojila k Jiráskovým dnům? Vzpomínám si, že první Jiráskovy dny se konaly v listopadu 1982 u příležitosti 100. výročí založení Chirurgické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Až do r. 2005 byly výhradně lékařskou akcí. Poprvé měly sesterskou sekci v r. 2005. Odehrálo se to v pražském hotelu Olšanka.
Čí to byl nápad?
Já jsem tenkrát už vedla traumatologicko-ortopedickou sekci ČAS a napadlo mě, že by to byl dobrý příspěvek ke spolupráci lékařů a sester. Obrátila jsem se s tím na bývalou přednostku naší chirurgické kliniky Prof. MUDr. Marii Peškovou, DrSc. Ta naše vzdělávací akce znala, zúčastňovala se konferencí sekce a byla jimi nadšená. U ní jsem tedy podporu snadno našla.
A co lékaři-muži? V té době ještě nebylo tak častým jevem, aby „doktorské konference“ měly sesterské sekce.
Lékaři příliš nevěřili, že sestry budou schopny připravit tak velký počet vlastních sdělení. Bylo třeba jim to dokázat. Pochopení jsem našla u tehdejšího přednosty Doc. MUDr. Jana Švába, CSc., a organizátora Jiráskových dnů a Prof. MUDr. Zdeňka Kršky, CSc., současného přednosty kliniky, kteří mi řekli, že mě podpoří, když budeme schopni naplnit sál. To jsem jim slíbila a oni tedy účast sekce na konferenci podpořili.
Poprvé to muselo být dost napínavé, když jste slíbila plný sál.
Měli jsme už zkušenosti s mnohými úspěšnými konferencemi v ošetřovatelství, a tak to zase tak moc napínavé nebylo. Sál jsme podle předpokladu v roce 2005 naplnili a navíc se sestry ještě blýskly vysokou úrovní. Takže od té doby se sesterská sekce stala samozřejmou součástí Jiráskových dnů, které nyní probíhají každoročně. Účast sester na nich se pohybuje stabilně mezi 300–600 účastníky, podle velikosti sálu.
Jaký je postup přípravy takové velké akce?
Ihned po skončení jednoho ročníku shromažďujeme hodnoticí dopisy, které nám přicházejí. Jsou to v podstatě pochvalné listy, často obsahují i náměty a témata na příště. Současně se zajímáme, jaký program chystají lékaři, a z tohoto materiálu vycházíme. Témata zpracujeme ve vedení sekce a pak je mailem pošleme všem členům, kterých dnes máme více než tři stovky, a předáme na webové stránky ČAS. Očekáváme odezvu, korektury, nápady. Vedle témat také diskutujeme, kdo a co bude přednášet.
Máte přednášející, témata... a co dál?
Provádíme generálku. Po směně sezvu všechny sestry, které mají volno, aby si poslechly přednášky svých kolegyň a kolegů. Přednášející přednášejí, ostatní dělají oponenty, říkají, co se jim líbí, co nelíbí, uvažují, o čem asi budou dotazy, měří se čas, aby přednáška nebyla příliš dlouhá nebo krátká. A já získám podrobný a zcela konkrétní přehled, jak celá akce bude vypadat. Taková generálka přednášejícím i mně hodně pomůže.
Jaké téma jsme měla vy osobně na letošních Jiráskových dnech?
Letos jsem měla historické téma: 800. výročí narození sv. Anežky České. Mezinárodní dějiny ji znají, u nás už je to horší – málokdo o této patronce ošetřovatelství něco ví.
Která jsou další frekventovaná témata na Jiráskových dnech v režii vaší sekce?
Je stále více samostatných témat – takových, která nám rádi lékaři přenechávají a do kterých téměř nezasahují. K nim patří například edukace, problematika ošetřování stomií a ran.
Byla jste u všech ročníků od r. 2005. Zpozorovala jste nějaké změny v erudici přednášejících? Roste úroveň přednášek, sestry se nebojí mluvit, nebojí se už diskusí, dokáží prodat to, co si připravily.
jš
Další články v tomto čísle
- Klient si žádá jinou sestru
- Sestra v následné péči. Hospicová péče – I. část
- Program Grundtvig – příspěvek ke vzdělávání dospělých
- Vnitřní svět traumatu
- Zůstat spolu nebo se rozejít? Průvodce partnerskou krizí
- Ošetrovanie chorých s psychickými problémami na somatických oddeleniach
- Hodnocení kvality života pro klinickou praxi a ošetřovatelský výzkum
- Pečovatelská služba a individuální plánování. Praktický průvodce
- Zdravotnická povolání
- Adaptační proces sester v nemocnici s JCI