Číslo 9 / 2011
Klient si žádá jinou sestru
Pacienti se mění – stárnou. Někteří pro gnostici soudí, že česká populace bude brzy stárnout nejrychleji z celé Evropy. Tím dramaticky přibývá (a bude přibývat) lidí, kteří potřebují současně zdravotní a sociální péči. Proto se tak často mluví o přeměně části nemocnic, LDN a domovů pro seniory na zařízení dlouhodobé péče, ve kterých bude personál plnit roli jak zdravotní, tak sociální.
Podle údajů uvedených Ministerstvem zdravotnictví by se do dlouhodobé péče mohlo přesunout asi 36 tisíc pacientů nemocnic, ústavů a domovů, z nichž 26 tisíc by zůstalo v pobytových zařízeních a 10 tisíc by přešlo do domácí péče. S těmito pacienty, představuji si, se budou do nových typů zařízení stěhovat i sestry vybavené novými dovednostmi.
Medituji často o tom, jaké by tyto nové dovednosti měly být. Je zřejmé, že sestry, které budou chtít být úspěšné, budou muset, bez ohledu na specializaci, ovládat na velmi slušné úrovni problematiku geriatrického pacienta. Starý člověk je specifický jak po stránce tělesné, tak duševní. Vědí to všechny sestry, které se seniory pracují. Jestli je pravda, že člověka dokáže zabít slovo, pak u seniora to platí dvojnásob. Co se týká diagnóz, v geriatrii se lze setkat téměř se vším. Choroby mívají dramatičtější průběh a náročnější léčbu, často jsou chronické, mnohdy spojené s jinými. Ve stáří se mění i psychika člověka, objevují se deprese související se zdravotním stavem, ztrátou perspektiv, sociální izolací a podobně. Zvláštní kapitolou je demence.
Na takovém pracovišti si sestra uspokojení z práce, které každý z nás životně potřebuje jako pokrm, bez něhož zhyne, vydobývá na poli mnohem kamenitějším než jinde, kde navracejí pacienta k úplnému zdraví. Musí se naučit radovat ze zdánlivých maličkostí, jako by to byly věci velké. Může to být slůvko, stisk ruky, poskytnutí úlevy od bolesti, úsměv. Ve skutečnosti to velké věci jsou – ale bohužel v denním shonu snadno přehlédnutelné a tiché. Nesdělitelné a nezveřejnitelné. Je třeba je vidět a k tomu je po třebné nadání, které každý nemá.
Ale to není zdaleka všechno. Dobré sestry si k seniorům, které mají v péči, svým způsobem adoptují i jejich rodinu. Vědí, že senioři by volili raději pětiminutovou návštěvu potomka před sebehodnotnějším materiálním dárkem. Je to fakt potvrzený výzkumem. Jejich zdravotní stav a pocit pohody závisí v obrovské míře právě na vztazích s rodinou. Sestra ale nezřídka zjišťuje, že vztahy dobré nejsou. Odhaduje se, že 80 % rodin se o své staré příbuzné v zařízeních vůbec nezajímá, anebo jen minimálně. Jak je zainteresovat?
Stárnutí populace zvedá nároky na profesní připravenost sestry. Tato fráze má hluboký a široký obsah, zde jen naznačený, a vzbuzuje spoustu otázek. Mají na to sestry ještě kapacitu, odvahu, osobnostní vlastnosti? Otázky jsou to nakonec zbytečné, protože vývoj je neodvratný. Populace stárne a vyžaduje jiný typ sestry. Je to výzva a neutíkejme před ní. Spíš mějme radost, že jako lidstvo stárneme a doufejme, že nám tento trend vydrží co nejdéle.
Jarmila Škubová
Další články v tomto čísle
- Sestra v následné péči. Hospicová péče – I. část
- Program Grundtvig – příspěvek ke vzdělávání dospělých
- Vnitřní svět traumatu
- Zůstat spolu nebo se rozejít? Průvodce partnerskou krizí
- Ošetrovanie chorých s psychickými problémami na somatických oddeleniach
- Hodnocení kvality života pro klinickou praxi a ošetřovatelský výzkum
- Pečovatelská služba a individuální plánování. Praktický průvodce
- Zdravotnická povolání
- Adaptační proces sester v nemocnici s JCI
- Diagnostika a výskyt profesních dermatóz