Číslo 9 / 2011
Diagnostika a výskyt profesních dermatóz
Alergická onemocnění vykazují celosvětově trvalý vzestup a zvláště u kožních chorob z povolání, tzv. kožních profesionálních dermatóz, je nezbytné poznat kontaktní alergen, tj. látku – noxu, která alergickou kontaktní dermatitidu způsobila.
Na kožní ambulanci Fakultní nemocnice Ostrava, která je pověřena diagnostikou profesionálních dermatóz (ambulance dermatologické alergologie a profesionálních dermatóz) přicházejí pacienti s žádostí o vyšetření, které odesílá dermatovenerolog nebo praktický lékař při podezření na možnou profesionalitu onemocnění. Lékař této ambulance vykonává konziliární službu kliniky a oddělení pracovního lékařství (dříve OCHP – oddělení chorob z povolání), které je oprávněno hlásit veškerá onemocnění z povolání včetně kožních. V mnoha případech nebývá vztah profese potvrzen nebo pracovní vlivy vedou pouze ke zhoršování či provokaci stávajícího onemocnění, jako tomu je např. u atopiků (osob trpících atopickým ekzémem). Z toho vyplývá i označení našeho pracoviště – ambulance dermatoalergologická a profesionálních dermatóz.
Testování
Jednou z hlavních vyšetřovacích metod tohoto pracoviště jsou tzv. epikutánní testy. Skládají se z průmyslově vyráběných testovacích bločků, tzv. testoplastů, z hypoalergenní náplasti, na které sestra nanáší alergeny z testovací sady. Tato sada je tzv. standardní sada evropská (existuje také japonská a severoamerická). Evropská sada obsahuje kontaktní alergeny, které se nejčastěji vyskytují v určité geografické oblasti, a doporučuje je mezinárodní expertní skupina. Podle specifik pracoviště pacienta lze použít také alergeny z řad kovů, kosmetiky, gumy, jde o tzv. sadu kadeřnickou, zubní nebo pekařskou apod. Na epikutánní testování odesílají své pacienty nezřídka i ortopedové a stomatologové, kteří se chystají do těla umístit kovový implantát. Při alergii na kovy by totiž tělo takový implantát nepřijalo. Současně je na pracoviště pacienta zaslána žádost bezpečnostnímu technikovi o vydání látek, se kterými pacient může přijít při práci do kontaktu. Všechny chemikálie, směsi nebo sloučeniny mají své bezpečnostní listy, které obsahují jejich složení, koncentraci, technologický postup, a proto se některá pracoviště tomuto brání.
Pacient na naše pracoviště přichází s podrobnou zprávou, která obsahuje anamnézu rodinnou, osobní, dermatologická onemocnění od dětského věku, nynější onemocnění (klinický obraz, lokalizaci, průběh, výsledky provedených vyšetření, dosavadní terapii) a podrobnou anamnézu pracovní. Při osobním pohovoru s lékařem bývá pacient poučen o významu testování, jeho průběhu a časové náročnosti. Kontraindikací tohoto vyšetření mohou být akutní dermatitida, imunosupresivní léčba, gravidita nebo jiné kožní choroby.
Testy se aplikují na klinicky zdravou kůži zad po jejím odmaštění a oholení (a to nejlépe 2 dny předem). Pacient je také poučen o nutnosti 2 dny před testováním vysadit antihistaminika, steroidy, místo k aplikaci neslunit a nemazat. Testoplasty s alergeny se zafixují na horní část zad, jsou ponechány v kontaktu s kůží 48 hodin, kdy následuje první odečtení, další zhodnocení provede lékař po 3 dnech od aplikace testů, třetí odečet se provádí 4. den od nalepení. Po celou dobu testování se nesmí testoplasty navlhčit, odlepit či jinak poškodit. Do posledního odečtu si pacient nemyje místo aplikace.
Po zjištění pozitivní reakce na alergen ve vztahu k výkonu profese odesílá lékař pacienta na kliniku pracovního lékařství s podrobnou zprávou. Ta si následně vyžádá provedení hygienického šetření na pracovišti pacienta příslušným oddělením hygieny práce. Pokud se výsledek shoduje s poznatky lékaře, klinika pracovního lékařství potvrzuje nemoc z povolání. Následuje odškodnění pacienta zaměstnavatelem (náhrada ztráty výdělku, bolestné a ztížení společenského uplatnění). Toto je postup, který se řídí platnou legislativou vycházející z vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR z roku 1997, jež stanoví postup při uznávání nemocí z povolání a vydává seznam zdravotnických zařízení, která tyto nemoci uznávají. Nařízení vlády ČR z roku 1995 určilo seznam nemocí z povolání. Veškerá dokumentace pacientů testovaných na ambulanci dermatologické alergologie a profesionálních dermatóz je archivována po celou dobu testování chorob z povolání na této ambulanci, je přístupná pouze personálu našeho pracoviště a nesmí být skartována. Aplikaci a přípravu epikutánních testů provádí kompetentní sestra způsobilá k výkonu povolání bez odborného dohledu, která důsledně dodržuje správné a přesné postupy testování, neboť na způsobu provedení závisí interpretace zjištěných reakcí.
Nejčastější profesionální dermatózy
Podle literatury byly v 50.–60. letech nejčastější nemoci z povolání choroby ze živočišné výroby, kde mohou být alergeny krmné směsi, gumové rukavice, dezinfekční přípravky, léky, srst dobytka a také rostlinné výroby, kde často vzniká kontaktní ekzém vyvolaný pesticidy nebo pryskyřicí, kafry, silicí či pylem. V 70.–80. letech se zvyšoval počet alergií na chrom, pryže, gumárenské chemikálie, zvláště černé pryže a produkty stavebnictví a od 90. let jsou to především kovoprůmysl a strojírenství, v současnosti jsou na 3. místě, za zdravotnictvím a zemědělstvím. Kovoprůmysl má jako nejčastější alergeny chladicí emulze, plastické hmoty, konzervační látky, chrom, kobalt. Alergen číslo 1 z kovů je nikl, na který vnímá přecitlivělost až jedna pětina žen a o něco méně mužů. Je přítomen v bižuterii, sponách opasků, knoflících atd. Dále pak chrom, který je součástí nátěrových hmot, laků, pracovních rukavic, cementu nebo také zubních protéz. Kobalt se vyskytuje jako součást barev na sklo, porcelánu, bižuterie, nůžek či stomatologických nástrojů.
Škodlivý vliv ionizujícího záření vyvolává u zdravotníků chronickou rentgenovou nebo radiovou dermatitidu. Začíná plíživě na kůži a na nehtech – suchost kůže, útlum tvorby mazu a potu, fialově červený erytém, skvrnité pigmentace, lokální alopecie a atrofie. Poškození kůže různými chemickými látkami závisí na biologické agresivitě a koncentraci chemikálií a na době jejího působení na kůži. Onemocnění postihuje nejčastěji kůži prstů rukou a ruce, dále předloktí, někdy i obličej. První lokalizací mohou být velmi vnímavá oční víčka. Akutní formy postihují obvykle obě ruce i zápěstí, někdy i obličej a různé jiné partie kůže v důsledku přenosu alergenu rukama. Chronické formy mívají naopak lokalizaci méně rozsáhlou, která často přesně souhlasí s místem maximální expozice. Příčinou jsou četné alergeny ze skupiny léků, dezinfekčních látek či latexových rukavic. Antibiotika, dříve díky nabídce farmaceutického průmyslu převážně penicilin a streptomycin, bývají příčinou alergických onemocnění převážně zdravotních sester. Zdrojem přecitlivělosti na chrom bývá ve zdravotnictví kyselina chromsírová. Používá se k mytí laboratorního skla, proto onemocní většinou pomocný personál. Přecitlivělost na nikl je v běžném životě velmi častá vzhledem k vysokému výskytu poniklovaných předmětů. Příčinou profesionální senzibilizace mohou být téměř výhradně poniklované předměty – nástroje a součásti přístrojů. Dříve se častěji vyskytovaly projevy chronického ekzému prstů u stomatologů, kteří byli denně v dlouhodobém kontaktu s poniklovanými nástroji. Nyní se i v tomto oboru rozšířilo běžné užívání ochranných chirurgických rukavic a onemocnění je tak prakticky na ústupu. Alergenem především stomatologů jsou akryláty, se kterými přicházejí do kontaktu jak lékaři, tak zubní laborantky. Stejně tak u masérů lázeňských zařízení a sester rehabilitačních oddělení může jako alergen působit masážní emulze, u rentgenových laborantů vývojky a další fotochemikálie.
V současné době dochází velice často k přenosu zákožky svrabové mezi zdravotníky a pacientem, a tím ke vzniku onemocnění scabies.
Závěr
Nezbytnou součástí předcházení vzniku profesních dermatóz je vyhledávání počátečních stadií kontaktních dermatitid, včasné klinické vyšetření, stanovení přesné diagnózy, zamezení kontaktu s vyvolávající látkou, také např. změnou profese nebo úpravou pracovních postupů. Pracovník musí být obeznámen s výskytem „svého“ alergenu na svém pracovišti, s možností jeho eliminace, např. změnou pracovních postupů. Mezi doporučeními je mimo jiné i používání bariérových krémů před zatížením pokožky, používání vhodných ochranných pomůcek atd. Pacienta se snažíme získat pro spolupráci jeho maximální možnou informovaností a pochopením prospěšnosti spolupráce lékaře s pacientem.
Sylvie Srpoňová, Kožní ambulance FN Ostrava
Literatura:
1. Urbanček S, Dastychová E, Buchvald D, Vocilková A. Kontaktné alergény v pracovnom a životnom prostredí; 1. vyd. Banská Bystrica: Polygrafia Gutenberg, s. r. o., 2005, 17 s. ISBN 80-969307-5-3.
2. Internetové zdroje
Další články v tomto čísle
- Klient si žádá jinou sestru
- Sestra v následné péči. Hospicová péče – I. část
- Program Grundtvig – příspěvek ke vzdělávání dospělých
- Vnitřní svět traumatu
- Zůstat spolu nebo se rozejít? Průvodce partnerskou krizí
- Ošetrovanie chorých s psychickými problémami na somatických oddeleniach
- Hodnocení kvality života pro klinickou praxi a ošetřovatelský výzkum
- Pečovatelská služba a individuální plánování. Praktický průvodce
- Zdravotnická povolání
- Adaptační proces sester v nemocnici s JCI