Číslo 2 / 2011
Rizika otrav u dětí
Souhrn: Volný čas trávený doma nebo i mimo domov nemusí být jen časem relaxace. Může se zkomplikovat situací, která může ohrozit na životě dospělé i děti. Mezi tato rizika patří chemie v domácnosti, léky, rostliny, jedovaté houby, uštknutí zmijí, alergická reakce nebo dokonce anafylaxe.
Klíčová slova: rizika – bezpečí – léky – chemické přípravky v domácnosti – nebezpečné rostliny – fotosenzibilita – fotodermatitis – TIS – prevence.
(The risks of poisoning in children)
Summary: Leisure time spent at home or outside may not be a time of relaxation. It may be complicated with the situation which could endanger the lives of adults and children. These risks include household chemicals, medicines, plants, poisonous mushrooms, viper bites, allergic reactions or even anaphylaxis.
Key words: risks – safety – medicines – household chemicals – dangerous plants – sensitiveness light – fotodermatitis – TIS – prevention.
Úvod
Přestože slovo „domov“ je spojováno se synonymy bezpečí, zázemí apod., i tam číhají mnohá rizika a 70–90 % poškození dětí se odehraje právě v domácnosti. Nebezpečné látky bývají uskladněné i v garážích, dílnách, dalšími rizikovými místy jsou parky, zahrady či hřiště. Nejvíce jsou ohroženy děti v období batolecím, protože jsou přirozeně zvídavé a s rozvojem jemné motoriky získávají zručnost otevírat obaly s nebezpečnými látkami. S rozvojem rozumových schopností těchto nehod v období okolo 5 let věku ubývá. Často se na nich svou neopatrností podílejí dospělí a někdy se stanou i profesionálům – dojde-li k omylu u zdravotníka nebo farmaceuta (záměna léku, dávky).
Rizikové látky
K první rizikové skupině patří léky. Děti láká barva, sladká chuť sirupů (Mucosolvan, Ibalgin, ATB mají chuť jahod, banánu apod.). V domácnosti mívají lidé trvale mnoho léků na zvládnutí akutních projevů nemocí (paracetamol), dále léky s obsahem železa nebo k léčbě osteoporózy, hypertenze, diabetu, k úpravě srdečního rytmu, které mohou mít v nesprávné dávce i fatální účinky. Nebezpečný je také hypermangan (manganistan draselný) – může způsobit poleptání sliznice zažívacího traktu.
Jaká je prevence těchto rizik? Zvláštní opatrnost je nutná v rušných situacích (návštěva, stěhování, vaření, odjezd na dovolenou, zvoní telefon apod.). To vše umožní dítěti nepozorovaně léky vzít. Před malými dětmi by je lidé vůbec neměli užívat, protože vše napodobují. Není také vhodné lákat je na lék jako na pamlsek, naopak je třeba jim vysvětlit, že je určen k léčbě nemoci. Pozor je nutno dát i na kabelky návštěv, protože i ty často obsahují mnoho léků.
Do další rizikové skupiny řadíme chemické přípravky v domácnosti. I velmi nebezpečné látky mají lákavý barevný obal a příjemnou parfemaci.
Velmi nebezpečné je přelévání zbytků chemických látek do lahví od nápojů. V domácnostech dojde často k nehodám s louhy na odstraňování usazenin v odpadech nebo s prášky a tabletami do myček nádobí. Po požití peroxidu vodíku (v reklamách aktivní kyslík) může dojít ke zvracení krvavých sraženin, záleží na jeho koncentraci v přípravku. Sliznice dýchacích cest bývají často podrážděny uvolněným chlórem (Savo, Domestos), zvláště když se při úklidu míchají přípravky s obsahem chlornanu sodného a s obsahem kyseliny. Přípravky s kyselinami používáme hlavně na odstranění vodního kamene. Zde mohu uvést i případ, kdy byl zbytek vodného roztoku na odvápnění varné konvice použit k přípravě stravy kojenci.
Nutno také zabezpečit malé baterie (čočky), aby je dítě nespolklo, a pokud k tomu dojde, je třeba ve spolupráci s lékařem sledovat průchod baterie zažívacím traktem. Většinou odejde se stolicí, někdy je ale nutný lékařský zákrok.
Nebezpečné látky jsou i v garážích: benzin, motorový olej, etylenglykol – Fridex, ředidla – toluen, xylen, organofosfátové insekticidy, metaldehyd používaný k hubení slimáků, rodenticidy (deriváty hydroxykumarinu – warfarin a superwarfariny) k hubení hlodavců, kteří hynou následkem vykrvácení. Život dítěte může být ohrožen i po požití barevného lampového oleje, pokud dojde k aspiraci zvratků (totéž může nastat i u leštěnky Diava). Vždy při takovémto požití ropných produktů obecně je lidský organismus ohrožen i prostou inhalací par z těchto aromatických látek, kdy může dojít k rozvoji tzv. kerosenová pneu monie. V případě požití Fridexu jako první pomoc podat alkohol – u dětí je vhodné pivo.
Rizikové prostředí
Na děti je nutno dát pozor i v přírodě. V knize o nebezpečných a jedovatých rostlinách v ČR jen jejich seznam čítá pět stran. Proto jen velmi stručně:
Lnice květel (obsahuje glykosid linarin – způsobuje zvracení, průjem, poškození ledvin), pecky z meruněk (k otravě stačí několik snědených semen). Květy a zralé plody černého bezu jsou užívány jako léčivka, ale kůra, listy a nedozrálé plody obsahují nebezpečné glykosidy sambunigrin a rutin. Áron plamatý má všechny části jedovaté, oddenek i bobule jsou nasládlé, při otravě je pocit palčivosti v ústech, zvracení, malátnost, rostlina může vyvolat i kontaktní alergii na kůži. U blatouchu bahenního je jedovatá celá rostlina, alkaloid protoanemonin způsobí podráždění zažívacího traktu, závratě, otoky v obličeji (dříve se šťávou z květů barvilo máslo). Náprstník červený je prudce jedovatý, 2–3 usušené listy mohou způsobit smrt (obsahuje glykosidy, saponiny, slizy, barviva), po požití se otrava projevuje jako nevolnost, nauzea, dále dušnost, arytmie, s časovým odstupem se dostaví hučení v uších, zrakové halucinace (postižený vidí vše zejména ve žlutém vybarvení).
Známá a velmi nebezpečná je dieffenbachie, která má ve svých nadzemních částech explozivní buňky vystřelující při žvýkání a lámání krystalky šťavelanu vápenatého, ty se zapichují do sliznic, do 15–30 min způsobí otok, velké bolesti až zadušení. Jako první pomoc je důležité vyjmout zbytky rostlin z úst, dát postiženému dítěti pít chladný nápoj, cucat led (možno i zmrzlinu).
Obtíže způsobí i brambořík, rulík zlomocný, lýkovec jedovatý, břečťan, cypříšek, jaterník, koniklec, čemeřice, dřišťál, durman, drchnička, brslen, hlaváček, cesmína, prvosenka nálevkovitá. Ta obsahuje ve žláznatých chlupech primin, jedovatou látku, která dráždí kůži a sliznice a způsobí alergickou reakci i po několika dnech.
Některé rostliny mohou způsobit také kontaktní dermatitidy nebo alergie, nejčastěji jde o máky, bolševníky, pryšce nebo pelargonie. S touto problematikou souvisí i fotosenzibilita. Ta je způsobena sloučeninami v rostlinách, které způsobují senzibilizaci ke slunečnímu světlu, na jejímž podkladě poté na kůži vznikne tzv. fotodermatitis (nejčastěji po kontaktu s třezalkou tečkovanou, routou vonnou, třemdavou, pastiňákem). Tato reakce byla pozorována dokonce i u zvířat po zkrmení většího množství pohanky a jejich následném oslunění. K otravě dochází i jedovatými houbami, pobyt v přírodě může zkomplikovat také např. uštknutí zmijí nebo anafylaktická reakce po bodnutí včelou či vosou.
Závěr
A jaká je prevence těchto nebezpečných situací? Pokud rodiče vědí, že jejich dítě trpí alergií na hmyzí bodnutí, musí mít vždy u sebe pohotovostní balíček, který obsahuje antihistaminikum, kortikosteroid a adrenalinové pero (Epipen, Anapen). Také není vhodné příliš barevné oblečení a používání parfémů, které bodavý hmyz ještě více naláká.
Je nutné mít z dosahu dětí zabezpečené léky, chemické látky uložené na vyšších místech, nepoužívat náhradní obaly, při koupi preferovat bezpečnostní uzávěry, nevyhazovat prošlé látky do koše. Pozor, i z vysoko umístěné květiny může na zem spadnout list… Je třeba nenechávat dítě bez dozoru a hlavně výchovou docílit, aby bez zeptání nejedlo nic, co našlo samo.
Zdravotní sestry by také měly umět poradit, kam se obrátit, pokud se pacienti do takovéto nebezpečné situace dostanou – doporučuji ihned kontaktovat TIS (Toxikologické informační středisko), kde je nepřetržitá lékařská služba a kde mají databázi téměř všech nebezpečných látek; tazatel se dozví příznaky, ohrožující dávku, jaká učinit opatření (jak doma při laické pomoci, tak při profesionální péči ve zdravotnickém zařízení). Je vhodné připravit si odpovědi na otázky: věk poškozeného, jeho přibližná hmotnost, název látky, přijatá dávka a koncentrace látky, čas nehody, cesta vniknutí, jaký je současný stav postiženého, jaká opatření byla provedena, identifikace volajícího, zpětný telefonický kontakt, a hlavně je nutno zajistit případné potenciální vyvolavatele akutní otravy (léky, lékovky či obaly od léků, chemikálie, části rostlin či hub, event. i obsah žaludku, pokud již došlo ke zvracení) pro jejich možnou identifikaci. (TIS: tel.: 224 919 293, 224 915 402, www.tis-cz.cz).
Mgr. Jana Zelenková, Pneumologická klinika 2. LF UK a FN v Motole, Praha
Literatura:
1. _Novák J. Jedovaté rostliny kolem nás. Praha: Grada Publishing, 2006. Katalog č. 6196, 176 str. ISBN 978-80-247-1549-0.
2. _Gálová R. Bezpečný domov pro dítě. Praha: ERA group s. r. o., 2007, 128 str. ISBN 978-80-7366-096-3.
3. _Petrů V, Krčmová I. Anafylaktická reakce. Praha: Maxdorf, s. r. o., 95 str. ISBN 80-7345-099-2.
4. _http://www.novinky.cz/zena/deti/149296-detem-i-v-prostredi-domova-hrozi-caste-otravy.html [cit. 2010-3-8].
Foto archiv
Recenzovali:
MUDr. Martin Fajt, JIRP Pediatrické kliniky IPVZ a 1. LF UK a FTNsP, Praha
MUDr. Hana Rakovcová, Toxikologické informační středisko KPL 1. LF UK a VFN, Praha
Další články v tomto čísle
- Lidskost velí neopouštět pacienta
- Stanovisko ČAS podpořil Václav Klaus
- Dopis Václava Klauuse Daně Juráskové
- Malá a velká novela ošetřovatelského zákona. Odkdy a o čem?
- Deprese
- Léčebná péče o duši. Průvodce procesem uzdravení celé osobnosti
- Kdo oholí pacienta před operací?
- Ošetřovatelská péče o popáleného pacienta
- Práce specializované sestry na lůžkovém oddělení pro poruchy příjmu potravy
- Podpora zdravia pomocou farieb