Číslo 2 / 2011
Ošetřovatelská péče o popáleného pacienta
Souhrn: Popáleninová medicína se řadí mezi velice specializované chirurgické obory. Z historického hlediska je popáleninové trauma řazeno mezi nejstarší úrazy, které postihovalo lidstvo. V článku je popsána kazuistika pacientky se závažným rozsahem popálenin a inhalačním traumatem.
Klíčová slova: popálenina – inhalační trauma – umělá plicní ventilace – nekrektomie – autotransplantace.
(Case study – Nursing care of burned patient)
Summary: Burn medicine is very specialized surgical disciplines. Burn trauma is ranked among the oldest of injuries which affected humans. The article describes the case study of a patient with range of serious burns and inhalation trauma.
Keywords: burn – inhalation trauma – artificial ventilation – necrectomy – autotransplantation.
Úvod
Popálenina vzniká dostatečně dlouhým, přímým nebo nepřímým působením nadprahové hodnoty tepelné energie. Základním úkolem je zhodnocení závažnosti popáleninového traumatu. K tomuto účelu se používá 6 celosvětově přijatých kritérií. Podle mechanismu úrazu rozdělujeme popáleniny na termické, elektrické, radiační a chemické. Rozsah popálení se vyjadřuje procenty celkového tělesného povrchu. K určení rozsahu popálené plochy užíváme tzv. pravidlo devíti. Při určování rozsahu malých postižení lze použít palmární plochu ruky s prsty u sebe, jež představuje 1 % celkového tělesného povrchu. Hloubka postižení vyplývá z teploty termické noxy a délky působení. Nejčastěji se používá rozdělení hloubky od I. do III. stupně. Nezastupitelné postavení má věk postiženého. Je prokázáno, že jedinci mladší 2 let a starší 60 let mají vyšší mortalitu než ostatní věkové skupiny. Nejzávažnější lokalizací je obličej, krk, ruce, perineum a genitál a plosky nohou. U popálenin hlavy je nutné pomýšlet na možnost popálení dýchacích cest. Posledním kritériem je osobní anamnéza.
Popis případu
Dne 18. 11. 2009 jsme na Kliniku popáleninové medicíny přijali pacientku ve věku 25 let s popáleninovým a inhalačním traumatem. Mechanismem termického úrazu byla exploze kotle během přilévání benzinu. K primárnímu ošetření došlo na ARO Trutnov, kde byla pacientka zaintubována, zajištěn žilní vstup cestou v. subclavia dextra, provedeny uvolňující nářezy na krku a trupu oboustranně a na obou horních končetinách (HK).
Při přijetí
Následovalo vstupní ošetření na našem operačním sále, kde lékaři zhodnotili rozsah popálené plochy na 87 % BSA (Body Surface Area, celkový povrch těla) II.b–III. stupně, lokalizace obličej, krk, trup, záda, genitál, bilaterálně horní končetiny, dolní končetiny, z dalších diagnóz: inhalační trauma, gravidita 4. měsíce. Na horních končetinách dokončeny uvolňující nářezy včetně karpálního tunelu, plochy byly ošetřeny obklady s Betadine, na II.b stupeň aplikován Flamazin krém, odebrány stěry na bakteriologii (plocha, výtěr krk + nos), zavedena nazogastrická sonda (NGS) a permanentní močový katetr (PMK), pacientka byla přeočkována na tetanus.
Na JIP byla pacientka připojena na umělou plicní ventilaci (UPV) režim IPPV (řízená ventilace intermitentním přetlakem), frakce kyslíkem FiO2 0,40 %, frekvence 14 dechů/min, byla zahájena monitorace fyziologických funkcí (puls, střední arteriální tlak – MAP, centrální žilní tlak – CVP, saturace kyslíkem – SaO2, EtCO2- end-tidal CO2 – koncentrace CO2 ve vydechovaném vzduchu na konci výdechu, tělesná teplota – TT rektální), provedena bronchoskopie, která spolu s výsledkem karbonylhemoglobinu – COHb 1,8 % potvrdila inhalační trauma. Byl zajištěn arteriální přístup cestou a. femoralis sinistra, provedeny vstupní odběry. Dále byl proveden rtg snímek srdce a plic, centrálního žilního katetru. Na základě ordinace provedeno oční a gynekologické konzilium.
Oční konzilium – edém víček, řasy sežehnuty, mírná chemóza a edém spojivek, rohovky jasné, zorničky užší.
Gynekologické konzilium – 18.–19. 11. 2009 fetus mortus, v současném stavu pacientka neschopná jakéhokoliv zásahu z gynekologického hlediska, gynekologický zásah možný a indikován pouze z vitální indikace pacientky, tj. při spontánním abortu nebo při gynekologickém krvácení ohrožujícím život.
Medikace: Quamatel 1amp. kontinuálně/24 hod, Calcium gluconicum 3krát denně 1amp., Clexane 0,6 ml s. c.
Kontinuální tlumení pacientky: 20 mg Fentanyl + 30 mg Dormicum do 50 ml fyziologického roztoku (FR) 5–9 ml/hod.
Infúze: Hartmanův roztok (H1/1) 300–550 ml/hod, Gelofuzin 50–100 ml/hod, mražené plazmy.
Ošetření očí – borová voda, Lacrysin à 3 hod.
Průběh hospitalizace
2. den: pacientka stále na UPV, fyziologické funkce (puls 125–150/min, MAP 50–90 mm Hg, CVP 4–8, EtCO2 36–52, SaO2 98–100 %, TT v rektu 36,0–37,8 °C), odsávána po 3 hodinách s laváží, pacientka je klidná, není třeba ji dotlumovat. Nazogastrickou sondou přijímá dle tolerance (Nutrison + čaj). Diuréza 30–150 ml/hod.
Příjem tekutin/24 hod i. v. 12 434 ml, NGS 700 = 13 134 ml.
Výdej tekutin/ 24 hod PMK 1670 ml, NGS 430 m = 2100 ml.
Abnormální laboratorní hodnoty při příjmu: celková bílkovina 48 g/l, bilirubin 39,3 μmol/l, ALT 1,24 µkat/l, AST 1,06 µkat/l, leukocyty 50,5.109/l.
3. den: pacientka samovolně potratila, na sále provedena kyretáž, tento den nasazena antibiotika (ATB) – Tazocin 4,5 g i. v. à 8 hod.
4. den: sál (převaz), pacientka přeložena do vzdušného lůžka, změna ATB na Ciprinol z důvodu alergické reakce na Penicilin, změna tlumení na Morphin 100 mg + Dormicum 60 mg do 50 ml FR kontinuálně 8 ml/hod, nasazen Degan, Manitol 100 ml bolus.
6. den: z důvodu sníženého výdeje tekutin podán Furosemid i. v.
U pacientky z bakteriologického stěru ploch zjištěna MRSA (meticilin rezistentní Staphylococcus aureus) – zajištěna epidemiologická opatření, nasazeno ATB Biseptol 2krát 480 mg i. v.
7. den: sál: avulze 17 % – odstranění kůže a podkoží až k fascii přední strany hrudníku a levé HK, krvácení stavěno elektrokoagulací a podvazy, spodina kryta xenodermem.
8. den: 3krát denně Aldactone z důvodu oligurie.
9. den: sál: převaz, upraveny medikace: 100 mg Morphin + 50 mg Apaurin, pacientka neklidná, pro dotlumení ordinován Calypsol 500 mg do 50 ml FR 1,3 ml/hod (= 20 mg/hod), Propofol 1% 5 ml/hod (=50 mg) kontinuálně i. v.
11. den: sál (nekrektomie DK), úprava ventilačních parametrů – režim MMV (mandatorní minutové ventilace), frekvence 16 dechů/min, objem 8,8, PEEP (positive end-expiratory pressure – pozitivní tlak na konci výdechu) 5 mbar, tlaková podpora 5.
14. den: sál: převaz.
16. den: sál: autotransplantace 12 % – krku, hrudníku, levé HK, odběr autotransplantátů dermatomem z obou hýždí a bérců, mesh 1:3, fixace staplerem.
17. den: byla provedena tracheostomie pro nutnost protrahované UPV s nemožností převést pacientku na spontánní ventilaci.
18. den: 1. pooperační převaz. 21. den: sál (převaz). 23. den: sál (převaz).
24. den: u pacientky došlo k zhoršení stavu, oligurie i přes podporu diuretiky, pokles MAP i přes zvyšování kontinuálních dávek Noradrenalinu.
26. den: u pacientky se objevila bradykardie s hypotenzí, půl hodiny nato srdeční zástava. Ihned zahájena KPR. Neúspěšně. Po 20 minutách ohlášen exitus letalis.
Ošetřovatelská péče
Nedílnou součástí léčby o pacienta je také nezastupitelná ošetřovatelská péče. V akutním stadiu se do popředí dostává diagnosticko-terapeutická péče. V tomto směru role sestry spočívala v přesném plnění ordinací, zabezpečení všech vyšetření a konzilií, vedení záznamu sledovaných hodnot, monitoraci a záznamu fyziologických funkcí, sledování celkového stavu pacientky.
V rámci biologických potřeb se pozornost zaměřila na hygienickou péči, která byla prováděna 1krát denně na lůžku, zvýšená péče byla zaměřena na dutinu ústní a dýchací cesty u ventilované pacientky, kde se prováděla po třech hodinách laváž dýchacích cest, pravidelné odsávání. Výživa pacientky byla řešena nazogastrickou sondou, přičemž péče byla zaměřena jak na výživu pacientky (ve spolupráci s nutriční terapeutkou), tak na péči o samotnou sondu. V oblasti vyprazdňování se kontrolovala a zaznamenávala přesná hodinová diuréza včetně specifické hmotnosti moči, péče o PMK. V péči o lůžko se dodržovaly zásady bariérové péče, použití sterilních lůžkovin, po zjištění MRSA byl u pacientky zaveden epidemiologický režim.
Nebyla opomenuta péče o popálené plochy, kde se kontroluje těsnost obvazů, prosaky, polohování.
Invazivní vstupy byly 1krát denně převazovány a pravidelně kontrolovány.
Nedílnou součástí ošetřovatelské péče je také komunikace s nemocným v bezvědomí – již od příjmu pacientky byla v rámci možností prováděna bazální stimulace.
Rodině byla zajištěna psychologická pomoc.
Diskuse a závěr
Léčba pacientky byla velice rozsáhlá a komplexní. Období neodkladné neboli šokové bylo zhoršeno spontánním potratem plodu. Pacientce bylo podáno 67 mražených plazem, 26 transfúzí (hemoglobin se při ordinaci transfúzí pohyboval v rozmezí 72–97g/l). Velká ztráta tekutin byla řešena hned zpočátku podáváním krystaloidů. Zmenšený plazmatický objem vedl ke snížení průtoku krve ledvinami, což se následně projevilo oligurií.
Během hospitalizace podstoupila pacientka několik náročných operací – nekrektomie, avulze, autotransplantace (celkem byla 11krát na sále).
Aseptické ošetřování a bariérová ošetřovatelská péče nezabránily pozitivnímu bakteriologickému nálezu z ploch, kde byl zjištěn MRSA. Dále ihned zaveden epidemiologický režim.
I přes veškerou snahu lékařů a sester, vyvíjenou i při pacientčině od prvopočátku špatné prognóze, se bohužel poraněnou nepodařilo zachránit – 26. den hospitalizace svůj boj o život prohrála.
Bc. Jana Lehečková, Klinika popáleninové medicíny FNKV, Praha
Soňa Lisová, Klinika popáleninové medicíny FNKV, Praha
Fota archiv kliniky
Recenzovaly:
Ing. Marie Melicharová, vrchní sestra Kliniky popálenin a rekonstrukční chirurgie FN Brno
Doc. PhDr. Eva Morovicsová, Ph.D., MPH, Lekárska fakulta UK, Bratislava
Další články v tomto čísle
- Lidskost velí neopouštět pacienta
- Stanovisko ČAS podpořil Václav Klaus
- Dopis Václava Klauuse Daně Juráskové
- Malá a velká novela ošetřovatelského zákona. Odkdy a o čem?
- Deprese
- Léčebná péče o duši. Průvodce procesem uzdravení celé osobnosti
- Kdo oholí pacienta před operací?
- Rizika otrav u dětí
- Práce specializované sestry na lůžkovém oddělení pro poruchy příjmu potravy
- Podpora zdravia pomocou farieb