Číslo 2 / 2011
Ministr potvrdil jednotnou platovou politiku pro všechny zdravotníky
Nastolili jsme aktuální téma s vědomím toho, že situace se kolem exodu českých lékařů neustále vyvíjí. To, co se děje dnes, nemusí být pravda už zítra nebo až náš časopis začátkem února vyjde. S tímto vědomím jsme zaznamenali významnou událost s datem 7. ledna.
7. ledna, bezprostředně poté, co se ministr zdravotnictví sešel s řediteli fakultních nemocnic, poskytla ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze a prezidentka České asociace sester Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA rozhovor pro ČT 24, v němž vystupovala v obou svých funkcích. Uvedla, že požadavky lékařů chápe. Avšak dobu, kterou si lékaři pro svůj protest vybrali, považuje za nevhodnou, jeho formu za skandální a pro lékaře nedůstojnou. Celou akci považuje za nešťastnou, zvláště proto, že neklid je vidět u veřejnosti a u pacientů.
Sestry u lůžka pacienta zůstanou
Situace sester je podle Juráskové podobná jako lékařů. Také sestry nejsou oprávněně spokojeny se svými platy a i ony vidí velké rezervy v systému českého zdravotnictví. Nicméně sestry u lůžka zůstanou u pacienta, k agresivní kampani se nepřidají. Kupříkladu ve VFN není zaznamenána jediná výpověď, která by se k této kampani přidala.
To ovšem neznamená, že sestry jsou spokojené. Dana Jurásková připomněla stanovisko ČAS (např. Florence 1/2011), ve kterém organizace jasně říká, že kdyby ministerstvo ustoupilo požadavkům lékařů, sestry by byly potrestány za to, že se spolu s nimi nebraly za svá práva podobným agresivním způsobem, že vydržely, že chápou situaci, která je vážná. S tím je zajedno i ministr zdravotnictví, který veřejně potvrdil, že budou-li se hledat prostředky na zvýšení platů zdravotníků, pak se dotkne nejen lékařů, ale i sester.
Odchod lékařů neznamená automaticky odchod sester
Ve Všeobecné fakultní nemocnici se očekává určitá redukce v provozech, ale i tam budou potřebné sestry. „Navíc je možné transformovat části akutní péče na lůžka následné péče, kde jsou potřeba zejména sestry,“ uvedla Dana Jurásková. „My se rozhodně o práci sester nebojíme. Pokud bude redukován lůžkový fond, bude zčásti transformován a zčásti nebude redukce v počtu propuštěných sester významná.“
Platy sester se budou řešit v „balíku“ s lékaři
Průměrný plat sestry je v ČR 21-23 tis. Kč. Jsou kraje – a není to Praha – kde průměrný plat sestry dosahuje až 27 tis. Kč. Diskuse o platech sester budou podle představ ministerstva dobíhat v kontextu platů ostatních zdravotníků, budou odvozovány od platů lékařů tak, aby se mezi nimi dramaticky nerozevíraly nůžky.
Proč jednání ztroskotala?
Dana Jurásková se domnívá, že kdyby lékaři lépe konkrétně popsali, co jim na zdravotnictví vadí, a kdyby LOK nesdružil celou diskusi na jednu jedinou věc, a to je plat, řešení by se jistě našlo. Protože lékaři pojímají problematiku daleko šířeji než LOK. Vstřícnost ministerstva je neobvyklá. „Bohužel tuto šanci dospět k změně i prostřednictvím tohoto protestu LOK prohrál,“ uzavřela Jurásková.
Text jš
Foto Václav Kříž
Další články v tomto čísle
- Lidskost velí neopouštět pacienta
- Stanovisko ČAS podpořil Václav Klaus
- Dopis Václava Klauuse Daně Juráskové
- Malá a velká novela ošetřovatelského zákona. Odkdy a o čem?
- Deprese
- Léčebná péče o duši. Průvodce procesem uzdravení celé osobnosti
- Kdo oholí pacienta před operací?
- Ošetřovatelská péče o popáleného pacienta
- Rizika otrav u dětí
- Práce specializované sestry na lůžkovém oddělení pro poruchy příjmu potravy