Číslo 2 / 2011
Kdo oholí pacienta před operací?
Znění stížnosti pacienta jedné nemocnice:
„Po řádném objednání k operaci kýly a absolvování předoperačního vyšetření jsem se v neděli k večeru, přesně tak, jak mi bylo uloženo, dostavil na oddělení. Operován jsem měl být v pondělí. Krátce po uložení na lůžko se dostavila sestra J., která mi podala potřebné nástroje s tím, že se mám oholit. Na moji odpověď, že tvář mám hladkou, protože jsem se doma již holil, jsem dostal nepříliš vlídnou odpověď, že tam není pro legraci a že si mám oholit břicho od pupku po nohy až do poloviny stehna, tedy, že si mám oholit, jak mi odborně sdělila, operační pole.
Nejsem nijak zručný, a tak i to holení vnitřních stran stehen a okolí pytlíku mi dělalo dosti potíže, dokud mi zkušený spolupacient neporadil, že si mám dát holenou nohu na vanu a pak to prostřídat. Akt holení probíhal v koupelně. S výsledkem jsem se šel (jak bylo určeno) pochlubit sestře, která sdělila, že „málo, stehna do poloviny a břicho také výš“. Učinil jsem určené.
Po spolknutí tabletek na spaní jsem přemýšlel, jak to bude s mojí operací kýly. Samoobsluhu jsem totiž zásadně odmítl. Po výkonu, který byl bez problému, jsem pak jen přemýšlel, zda se převazovat také mám sám a zda si budu stehy vyndavat také sám. Nebudu, byl jsem po propuštění předán do péče ambulantního chirurga, se kterým se znám, a ten mi stehy odstraní. Když jsem se pak ptal několika lékařů a sester odjinud, dostal jsem odpověď. Za přípravu pacienta k operaci odpovídá sestra, která to má v popisu práce. Proto trvám na potrestání „té mé“.
Může mi někdo z Vaší nemocnice říct, na co platím zdravotní pojištění, když si přípravu k operaci mám dělat sám a zda je ve Vaší nemocnici pod úroveň sestry připravit operační pole, protože je bakalářka, a co je to za bordel ve zdravotnictví, když v každé nemocnici je postup jiný?“
Slovo právníka
Autor stížnosti má pravdu v tom, že nejednotnost v postupu jednotlivých pracovišť existuje. Dokonce není výjimkou, když se postup různí i uvnitř jedné nemocnice. Na většině pracovišť přípravu operačního pole provádí zaměstnanec zdravotnického zařízení. Jsou ale i nemocnice, kde se příprava operačního pole nechává na pacientovi. Pokud je příprava operačního pole prováděna zaměstnanci zdravotnického zařízení, pak někde provádí holení v potřebném rozsahu sanitář, přičemž sestra v rámci své kompetence pouze kontroluje, zda bylo postupováno správně. Na některých pracovištích provádí holení sestra. Sestra v tomto konkrétním případě pochybila. Proto je na místě volat k odpovědnosti jen ji. Pokud by se jednalo o systémovou chybu (za chod stanice odpovídá staniční sestra), byla by volána k odpovědnosti také staniční sestra. Navíc bylo chybou, že postup přípravy k operaci nebyl upraven provozním řádem oddělení.
Jak byl problém vyřešen?
Věc byla řešena pohovorem se sestrami, včetně staničních a vrchní sestry, a byla ihned sjednána náprava. Pacienty podle pokynu sestry oholí sanitář, sestra zkontroluje. V případě nepřítomnosti sanitáře pacienta v místě operačního pole oholí sestra. Tento postup byl zakotven v provozním řádu oddělení a odpovídá jak logice věci (pacient si sám nepřipravuje operační pole), tak pracovní náplni zdravotnických zaměstnanců a vnitřnímu předpisu zdravotnického zařízení, z nichž jednoznačně vyplývá, že přípravu operačního pole provádí určený zaměstnanec oddělení, kde je pacient hospitalizován.
JUDr. MUDr. Lubomír Vondráček, Vlasta Wirthová
Další články v tomto čísle
- Lidskost velí neopouštět pacienta
- Stanovisko ČAS podpořil Václav Klaus
- Dopis Václava Klauuse Daně Juráskové
- Malá a velká novela ošetřovatelského zákona. Odkdy a o čem?
- Deprese
- Léčebná péče o duši. Průvodce procesem uzdravení celé osobnosti
- Ošetřovatelská péče o popáleného pacienta
- Rizika otrav u dětí
- Práce specializované sestry na lůžkovém oddělení pro poruchy příjmu potravy
- Podpora zdravia pomocou farieb