Číslo 2 / 2011
Dezinfekce, sterilizace. Ruce zdravotníků odpovídají za většinu nozokomiálních nákaz
Ruce jsou nejcennějším nástrojem ve zdravotnictví. U zdravotníků jsou odpovědné za 60 % všech nozokomiálnich nákaz. Toto číslo ukazuje, že dosud stále nejsme schopni přejít na moderní „habituální automatizmus“, tj. uvědomovat si, že mytím pouze odstraňujeme špínu, sekrety a mrtvé buňky a psychologicky si zlepšujeme osobní prožitek očištění. Přitom zapomínáme, že pouze dezinfekcí se zbavujeme potenciálně patogenní přenosné mikroflóry.
V Evropě je zaznamenáno až 5 miliónů případů nozokomiálních nákaz, což zvyšuje mortalitu, prodlužuje pobyty v nemocnicích min. o 8,5 dne, zvyšují se náklady na péči. Léčba jediné nozokomiální nákazy stojí v průměru 55 tis. Kč, přitom náklady na jedny hygienicky ošetřené ruce jsou nižší než 1 Kč. Všichni jsou si toho vědomi. Metodické instituce, jako je WHO a ministerstva zdravotnictví jednotlivých zemí, vydávají pokyny, doporučení, pořádají kampaně na celé roky, dokonce v některých zemích je zdravotnický personál odměňován za dostatečné a správné používání dezinfekcí na ruce (viz odkaz 1). A přece to nestačí.
Nedbalost a mýty
Různé hygienické studie uvádějí, že hygienická doporučení dodržuje někde méně než 50 % lékařů a sester. Přenos infekcí podporuje nevědomost, nedbalost, neakceptace dezinfekčních prostředků, někde jsou to nedostatečné technické předpoklady, chybějící viditelnost efektu dezinfekce. Rozhodně se nebudu u zdravotníků zabývat nevědomostí nebo nedbalostí (již z profesionální etiky), ale neakceptace dezinfekčních prostředků je podpořena pověrou, že dezinfekce vysušuje a poškozuje pokožku – velký omyl!
Kvalitní dezinfekce a její podmínky
Časté mytí rukou vysušuje pokožku, odstraňuje přirozenou hydrolipidovou bariéru, a tím přímo „otevírá brány infekcím“. Naopak používání kvalitní dezinfekce s obsahem ošetřujících emoliencií udržuje pokožku hydratovanou, vláčnou a také subjektivní pocity bývají příjemnější než po častém mytí.
Za kvalitní dezinfekci považujeme takovou, která disponuje co nejširším spektrem účinku, tedy baktericidní, fungicidní a plně virucidní, tj. s účinkem i na malé neobalené viry. A tím se již nabídka zužuje. Základem alkoholové dezinfekce musí být etanol, nejlépe doplněný jinou synergicky působící látkou. Viry jsou rychle se množící kolonizátory. Jeden vir se během dvou hodin může rozmnožit až do počtu jednoho bilionu.
Dále nelze podceňovat technické podmínky dezinfekce. Všeobecně platí: „Kam nedohlédnu, tam nedojdu.“ Je nutné, aby dávkovače, nejlépe bezdotykové, byly co nejblíže místu použití. Při větší mobilitě personálu jsou dobrou variantou jejich malá (kapesní) individuální balení. Nejideálnější je bezdotyková varianta baterie, která dávkuje vodu, mycí emulze i dezinfekci. Počáteční větší investice se rychle vracejí úsporou vody, dezinfekce i mýdla v důsledku přesného dávkování, ale hlavně tím: „Když se ničeho nechytám, nemohu přenést infekci.“
Jsme na obou stranách – jako poskytovatelé i jako pacienti
Mikroorganizmy nejsou vidět pouhým okem, necítíme je, nepoznáme je po chuti, ale jsou všudypřítomné! Také okamžitý efekt hygienických opatření není vidět. Mikrobiologie nám ale může tento mikrosvět zprostředkovat, a to samo nás většinou již vede k zamyšlení a možná také ke změně přístupu.
Není smyslem tohoto článku dávat návod, jak si dezinfikovat ruce. Obrázkové samolepky s tradičními šesti kroky a dobou expozice visí téměř u každého umyvadla v nemocnici nebo ambulanci. Stojí za to ale podívat se na internet, jak zajímavě se dá udělat názorná presentace této problematiky (viz odkaz 2). Jde o to, proč k dezinfekci přistupovat zodpovědně. Odpověď na to je v podstatě jednoduchá: protože dezinfekce a hygiena jsou nejméně nákladným způsobem řešení vzniku a šíření infekčních nemocí. A my, zdravotníci, jsme na obou stranách péče o zdraví: jednak jako poskytovatelé, jednak jako pacienti. Proto se starejme o druhé jako o nás samotné.
Literatura:
2. http://www.youtube.com/watch?v=0at_jtzJCDM
Ing. Kamila Bořecká
(připraveno v kooperaci s ženevskou universitou)
Další články v tomto čísle
- Lidskost velí neopouštět pacienta
- Stanovisko ČAS podpořil Václav Klaus
- Dopis Václava Klauuse Daně Juráskové
- Malá a velká novela ošetřovatelského zákona. Odkdy a o čem?
- Deprese
- Léčebná péče o duši. Průvodce procesem uzdravení celé osobnosti
- Kdo oholí pacienta před operací?
- Ošetřovatelská péče o popáleného pacienta
- Rizika otrav u dětí
- Práce specializované sestry na lůžkovém oddělení pro poruchy příjmu potravy