Číslo 2 / 2011
Deprese
Přinášíme vám výběr z obsahu zahraničního časopisu Nursing Times, 2010, 106, č. 31, 32, 33
Nursing Times 2010, 106, č. 31
MASTERSON B, TAYLOR C, PILLING S. Depression 1: identifying the condition and offering initial treatment for adults (Deprese 1: identifikace tohoto onemocnění a možnosti zahájení terapie dospělých pacientů): 23–24.
S tím, jak se vyvíjejí vědecké poznatky o depresivních poruchách, vyvíjí se také jejich terapie. V průběhu života je touto nemocí postiženo 4–10 % světové populace, a proto je důležité, aby byly sestry s touto problematikou seznámeny. Britský National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE) roku 2009 aktualizoval své předchozí (2004) doporučené postupy pro terapii deprese u dospělých pacientů. Bylo aktualizováno mnoho oblastí předchozích pokynů, nově se dokument zabývá mj. terapií tzv. podprahových symptomů deprese. První část článku se zabývá identifikací, hodnocením a počáteční terapií dlouhodobých podprahových depresivních symptomů a mírné až středně těžké deprese. Aktualizované doporučené postupy varují před pouhým počítáním symptomů při určování závažnosti onemocnění a doporučují vzít v úvahu zejména to, jak velký vliv symptomy na pacienty mají. Oproti předchozím doporučeným postupům, které používaly diagnostickou klasifikaci podle ICD-10 (WHO, 1994), používají nové doporučené postupy definice závažnosti podle Americké psychiatrické asociace (DSM-IV), protože z těchto kritérií vycházejí téměř všechny studie přinášející nové vědecké poznatky založené na důkazech. Doporučené postupy podporují odstupňovanou péči, podle níž jsou nejdříve použity nejméně intruzivní, avšak dostatečně účinné intervence. Pokud pacientovi nepomáhají nebo je pacient odmítá, je mu poskytnuta odpovídající terapie na další úrovni. Jak předchozí, tak aktualizované doporučené postupy radí provádět předběžnou identifikaci nebezpečí deprese dvěma jednoduchými otázkami: Měl/a jste během uplynulého měsíce často pocit, že jste na dně, depresivní náladu nebo pocit beznaděje? Pociťoval/a jste během uplynulého měsíce nezájem o jakoukoliv činnost nebo nedostatek potěšení z jakékoliv činnosti? Pokud pacient odpoví ano na jednu nebo obě otázky, mělo by následovat podrobnější vyšetření, které zahrnuje zjišťování výskytu všech symptomů deprese a souvisejících poruch a může při něm být využito dalších hodnotících nástrojů a dotazníků. Důležité je rovněž ptát se na výskyt deprese v osobní a rodinné anamnéze (možnost bipolární poruchy). Je možné se pacienta zeptat také na to, jak reagoval na případnou předchozí terapii, a zjistit jeho rodinnou a životní situaci. U každého by mělo být vyhodnoceno riziko spáchání sebevraždy. Počáteční terapie dlouhodobých podprahových symptomů a mírné až střední deprese může zahrnovat poskytnutí informací nebo rad na zlepšení kvality spánku. Pokud jsou nutné další intervence, doporučují pokyny nabídnout skupinovou fyzickou aktivitu, vedenou svépomoc anebo komputerizovanou kognitivně-behaviorální terapii. Dokument NICE upozorňuje, že k terapii dlouhodobých podprahových symptomů nebo mírných symptomů deprese by neměla být rutinně používána antidepresiva, protože přínos tohoto postupu je sporný.
Nursing Times, 2010, 106, č. 32
MASTERSON B, TAYLOR C, PILLING S. Depression 2: exploring management options for adults with moderate to severe symptoms (Deprese 2: možnosti terapie dospělých se středně těžkými až těžkými symptomy): 23–24.
Druhá část článku se zabývá doporučenými postupy terapie středně těžké a těžké deprese a rovněž mírné až středně těžké deprese a dlouhodobých podprahových symptomů, které nereagovaly na intervence nízké intenzity. Tady je nejčastějším řešením nasazení antidepresiv nebo využití psychologických intervencí vysoké intenzity, jako je kognitivně-behaviorální terapie, interpersonální terapie, behaviorální aktivace nebo behaviorální párová terapie. Pacientům trpícím středně těžkou až těžkou depresí by měla být poskytnuta kombinace antidepresiv a intenzivních psychologických intervencí. Možnosti terapie pro pacienty, jejichž odpověď na dosavadní terapii je nedostatečná, zahrnují změnu, kombinaci nebo zvýšení dávek antidepresiv v součinnosti s kognitivně-behaviorální terapií. Pokud pacient na terapii dobře reaguje, měl by v ní pokračovat minimálně 6 měsíců, což značně snižuje nebezpečí relapsu onemocnění. Část pacientů trpících těžkou depresí, u nichž je vysoké riziko sebepoškození, osob s psychotickými symptomy, lidí vyžadujících komplexní multidisciplinární péči nebo těch, u nichž je nutné konziliární vyšetření, budou třeba specializované psychiatrické služby. Vyšetření musí zahrnovat zhodnocení všech psychosociálních faktorů, průvodních onemocnění, užívání návykových látek, případně přítomnost poruchy osobnosti.
Nursing Times, 2010, 106, č. 33
LAKEMAN R. What can qualitative research tell us about helping a person who is suicidal? (Co nám může kvalitativní výzkum říci o pomoci lidem, kteří mají sklon k sebevraždě?): 23–26.
Sebevraždy představují v mnoha zemích hlavní příčinu úmrtí mladých lidí a odhaduje se, že na celém světě spáchá každý rok sebevraždu přes jeden milión lidí. Myšlenky na sebevraždu uvádí 60–70 % pacientů trpících akutní depresí a počet dokonaných sebevražd u pacientů trpících chronickou depresí dosahuje 10 %. Také další nemoci zvyšují riziko sebevraždy, například rakovina nebo zjištění HIV pozitivity. Tento článek podává přehled kvalitativního výzkumu zaměřeného na možnosti pomoci lidem se sebevražednými úmysly. V minulosti byla značná pozornost věnována zejména identifikaci rizikových skupin, avšak základna důkazů týkajících se problému, jak je možné pomoci lidem, kteří pomýšlejí na sebevraždu, je velmi omezená, protože je hlavně z etických důvodů obtížné zapojit tuto skupinu lidí do výzkumu. Uskutečněné kvalitativní výzkumy se zaměřily na zkušenosti pacientů, kteří v minulosti pomýšleli na sebevraždu, na hloubku jejich utrpení, povahu jejich problémů a to, jak znovu získali vůli k životu. Tito lidé si často vybavují okamžiky, události nebo setkání s lidmi, která měla rozhodující vliv na jejich uzdravení. Sestry mohou těmto pacientům pomoci tím, že je vyslechnou, dají najevo pochopení, projeví svou účast nebo aktivně pomohou obnovit či navázat vztahy s lidmi.
Mgr. Libuše Dobrovodská
(dobrovodska.l@centrum.cz)
Další články v tomto čísle
- Lidskost velí neopouštět pacienta
- Stanovisko ČAS podpořil Václav Klaus
- Dopis Václava Klauuse Daně Juráskové
- Malá a velká novela ošetřovatelského zákona. Odkdy a o čem?
- Léčebná péče o duši. Průvodce procesem uzdravení celé osobnosti
- Kdo oholí pacienta před operací?
- Ošetřovatelská péče o popáleného pacienta
- Rizika otrav u dětí
- Práce specializované sestry na lůžkovém oddělení pro poruchy příjmu potravy
- Podpora zdravia pomocou farieb