Číslo 2 / 2011
ČAS – integrální součást mezinárodního oošetřovatelství
Blíží se sněm ČAS a volby, diskutuje se o dalším směrování této největší profesní sesterské organizace. Je na místě připomenout si i její mezinárodní rozměr a ohlédnout se do minulosti – protože mnohé, co dnes řešíme dnes, už tady bylo a je možné se poučit.
Profesní organiace by neměly řešit odborářské úkoly
Československé sestry byly vždy aktivní v Mezinárodní radě sester. Když byl založen Spolek diplomovaných sester (SDS), začal ihned usilovat o přijetí do ICN. Musel však splnit požadavky ICN, mezi nimiž bylo i to, že spolek musí být celonárodní a nepolitický. Tomuto požadavku SDS vyhovoval, a proto byl na mezinárodním kongresu v Paříži v r. 1933 přijat za řádného člena.
Již v r. 1937 na celosvětovém sjezdu v Londýně byla aktivita českých sester viditelná mj. díky Jarmile Roušarové, která na něm vystoupila. V roce 1948 se ale SDS musel spojit s odbory, a tak nárok na členství v ICN ztratil. Byla to temná doba nejen pro sestry, ale pro celé ošetřovatelství a trvala až do roku 1982. V tomto roce navázala Česká společnost sester (ČSS) na tradice SDS a byla opětovně do ICN přijata.
Po rozdělení Československa vznikla v ČR vedle ČSS další profesní organizace, ČAS. Obě měly stejný program, stejné cíle a obě se ucházely o členství v ICN. Řádným členem se nakonec stala ČAS. V r. 2000 pak došlo ke sloučení obou.
Spolupráce se zahraničními organizacemi
Mezinárodní rada sester – International Council of Nurses (ICN) je řídicí jednotkou pro celosvětové ošetřovatelství. Udává směr a pokyny, které jsou vodítkem pro každou její členskou národní asociaci. Kromě ICN spolupracuje ČAS například s EFN (Evropská federace sester), EONS (Evropská onkologická společnost sester), dále s HORATIO (Evropská asociace psychiatrických sester) ACENDIO (Mezinárodní společnost pro společnou ošetřovatelskou terminologii), a nepřímo i se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Velmi profesní a přátelské vztahy má ČAS se Slovenskou komorou sester a porodních asistentek a s polskou komorou sester.
Z mezinárodních organizací, ve kterých je české ošetřovatelství prostřednictvím ČAS zastoupeno, zmiňme WENR, pracovní skupinu evropských sester pro výzkum v ošetřovatelství. Vznikla v r. 1978 a již v r. 1984 v ní měla ČAS své zástupkyně (doc. M. Staňková, PhDr. M. Zvoníčková).
Pro ČAS je důležitá i spolupráce s EFN (dříve PCN), kde v letech 2004–2006 vykonávala funkci viceprezidentky H. Vorlíčková. Pro nefrologickou sekci ČAS je prestižní úzká spolupráce s EDTNA/ERCA, která letos oslaví 40. výročí svého vzniku. V této organizaci aktivně působí Doc. Ing. F. Lopot. Účastnil se pořádání mezinárodního kongresu EDTNA/ERCA v letech 1980, 1997 (jako prezident) a v r. 2008. J. Pancířová, významná osobnost nefrologického ošetřovatelství, jedno volební období působila jako prezidentka této organizace. Nefrologická sekce ČAS ji nominovala pro rok 2010 na čestný titul Sestra roku.
V roce 2001 v Brně dvoudenním kongresem započala tradice multidisciplinárních nefrologických kongresů. Obě pořádající organizace (nefrologická sekce ČAS a EDTNA/ERCA ) v rámci této spolupráce vnímají oboustranný přínos a hodlají proto takto úzce spolupracovat i do budoucna. Aktuálně se připravují na XI. multidisciplinární nefrologický kongres s mezinárodní účastí, který se bude konat v Brně ve dnech 10.–11. listopadu 2011.
Jindra Pavlicová, Bc. Jindra Kracíková, nefrologická sekce ČAS
Další články v tomto čísle
- Lidskost velí neopouštět pacienta
- Stanovisko ČAS podpořil Václav Klaus
- Dopis Václava Klauuse Daně Juráskové
- Malá a velká novela ošetřovatelského zákona. Odkdy a o čem?
- Deprese
- Léčebná péče o duši. Průvodce procesem uzdravení celé osobnosti
- Kdo oholí pacienta před operací?
- Ošetřovatelská péče o popáleného pacienta
- Rizika otrav u dětí
- Práce specializované sestry na lůžkovém oddělení pro poruchy příjmu potravy