Číslo 12 / 2011
Dotek v terapii
Nechce se tomu věřit, ale odborná konference Liberecké psychologické dny proběhla letost už podeváté. Za tu dobu získala značný kredit. Pořádala ji SZŠ a VOŠ zdravotnická v Liberci a pedagogická sekce ČAS. Letošním hlavním tématem byl význam doteku v terapii.
Hovořilo se o možnostech bazální stimulace na vybraných zdravotnických pracovištích, například na rehabilitačních oddělení, ARO či jiných. Pracovnice společnosti poskytující služby pro hluchoslepé LORM demonstrovala možnosti dotyku při práci s hluchoslepými a canisterapeuté ze sdružení ELVA – Help, o. s. předvedli praktickou ukázku práce s dotykem mezi zvířetem a člověkem.
Působivé byly přednášky o autokontaktech v neverbální komunikaci nebo sdělení upozorňující na nebezpečí vlivu dotyků psychiatrické sestry z hlediska sexuality kuřáků marihuany. Také studentky VOŠZ v Liberci se podělily o zkušenosti s dotýkáním získané v rámci odborné praktické výuky. Vyvrcholením konference byla přednáška MUDr. Vladislava Chvály na téma historie dotyku v terapii. Konference se konala pod záštitou vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Libereckého kraje PhDr. Aleny Riegerové. Moderování se ujala ředitelka SZŠ a VOŠ zdravotnické v Liberci Mgr. Jana Urbanová. Odbornou garantkou a organizátorkou konference, která letos již tradičně zaplnila sál, byla Mgr. Ilona Kopecká. Příští jubilejní 10. ročník se bude konat v rámci oslav 200. výročí budovy SZŠ a VOŠ v Liberci a jeho stěžejním tématem bude komunikace.
IK
Další články v tomto čísle
- Všechno nejlepší, ČAS!
- Hospicová péče – IV. část
- Význam zapojení rodiny do domácí zdravotní péče
- Zdravotnické prostředky používané při operacích HIV+ pacientů
- Noční pomočování stojí za pozornost lékařů
- Život s karcinómom prostaty
- Ošetřovatelská péče o pacienta s Lyellovým syndromem
- Očkování dospělé populace v podzimní sezóně – významný úkol nejen pro sestry v primární péči
- Ošetřovatelská péče u pacienta s pooperačním deliriem
- Poděkování spolupracovníkům