Číslo 11 / 2011
Vybrané nové metody léčby diabetické nohy
Diabetes mellitus (DM) je metabolické onemocnění, při kterém v případě nedostatečné kompenzace může dojít k orgánovým komplikacím. Syndrom diabetické nohy vzniká důsledkem postižení nervů na dolních končetinách (neuropatie) a postižení velkých cév (makroangiopatie). Diabetická noha (neboli syndrom diabetické nohy – SDN) je postižení tkání distálně od kotníku včetně kotníku, spojené s různým stupněm ischémie a neuropatie u pacientů s diabetem. Často bývá přítomna také infekce.
Pokud je kompenzace DM od jeho vzniku v normě, výskyt komplikací diabetu nebývá tak častý ani tolik agresivní. Onemocnět mohou pacienti různého věku i s různým typem diabetu. Léčbu diabetické nohy mají zajišťovat především podiatrické ambulance.
Život s diabetem a nohy bez komplikací
U těchto pacientů velkou roli hraje kompenzace cukrovky (glykovaný hemoglobin max. do 5,3 %) a prevence diabetické nohy, tj. správná hygiena, denní prohlížení nohou, odborná pedikúra, vhodné ponožky, vhodná obuv i přezutí, nutná je relaxace i fyzická aktivita (pasivní i aktivní sport, procházky i se psem apod.) a také častá kontrola kompenzace diabetu, především glykémií. Proto je nutné nezapomínat při každé návštěvě pacienta v diabetologické poradně na kontrolu nohou, vhodné je použít i výukový materiál – konverzační mapu Diabetes a péče o nohy. Diabetologické ambulance by měly být vybaveny také dalším vhodným edukačním materiálem (brožurky, ukázky vhodné obuvi, ponožek, nástrojů apod.) Ne každý diabetik musí mít syndrom diabetické nohy, ale riziko jeho vzniku má téměř čtvrtina diabetiků.
Život s diabetem a nohy s komplikacemi
Pacienti by se neměli domnívat, že jediný, kdo je zodpovědný za jeho zdraví, je jeho diabetolog. Většina pacientů je velice neukázněná, jejich kompenzace DM znamená glykovaný hemoglobin více než 9 %. Často nevědí, jaký mají výsledek glykovaného hemoglobinu, ani co to znamená. U těchto pacientů pak nezřídka dochází k pozdním komplikacím diabetu.
Makroangiopatie je poškození tepen DK, podkladem jsou aterosklerotické cévní změny vedoucí k zúžení nebo k úplnému uzávěru tepen. Rozvoj aterosklerózy podporují rizikové faktory, jako jsou vysoká hladina krevních tuků, hypertenze, kouření a špatná kompenzace diabetu. Následkem je rozvoj ischémie.
Mikroangiopatie vzniká na podkladě změn malých cév, důvodem je dlouhodobě neuspokojivá kompenzace diabetu, tzn. trvale vyšší glykémie. Následkem je rozvoj neuropatie. Pacienti špatně vnímají nebo vůbec nevnímají bolest, tlak, horké a studené. Někdy mají v nohou bolesti, většinou je ale nohy nebolí. Míra bolestivosti neodpovídá stupni postižení nervů, spíše naopak – nebolestivé a necitlivé nohy jsou více rizikové pro vředy.
Podle charakteru poškození končetin dělíme defekty na neuropatické, ischemické a neuroischemické (smíšené).
Léčba syndromu diabetické nohy
Přišel-li pacient včas, zahájí se akutní fáze hojení (2–3 měsíce). Bývá většinou úspěšná, finančně méně nákladná, hojení probíhá v akutní fázi lépe. Jde většinou o povrchové defekty, stržené puchýře, zastřižené nehty, panaritium, bodná poranění plosky apod. K léčbě používáme čištění rány a různé léčebné mřížky (Inadine, Bactigras, Atrauman apod.). Důležité je však důsledné dodržování odlehčení defektu. Antibiotická (ATB) léčba často není nutná.
Nepřišel-li pacient včas, většinou jde o chronickou fázi hojení (již po 2–3 měsících hojení od začátku vzniku defektu a trvat může i několik let). Jde o komplikované, často hluboké, rozsáhlé, nekrotické defekty s flegmónou, s osteomyelitidou, je přítomna infekce. Prakticky vždy je nutná ATB i. v. léčba, většinou s hospitalizací. Terapie bývá finančně výrazně nákladnější než léčba akutních defektů, často je nutné i chirurgické řešení. Vždy musíme provést kultivaci z rány, čištění (débridement) je náročnější, často se odstraňují i mrtvé tkáně – nekrózy. Dále se provádí vyšetření nervů, vyšetření cév – eventuálně angioplastika, bypass, také vyšetření rentgenem, případně CT nebo MR. Někdy je nutné chirurgické konzilium, vždy je nezbytné zajistit odlehčení defektu, a to i delším používáním vozíku, na několik měsíců. Nezbytnou součástí je i celková metabolická kompen-zace pacienta.
Metody léčby u pacientů s komplikacemi
Tito pacienti většinou přicházejí se značným zpožděním, končetiny bývají zanedbané. Smutné je, že někdy ne vinou pacienta, ale doposud ošetřujícího personálu.
Velice často léčbu zahajujeme odstraněním hyperkeratóz, drenáží a odstraněním nekróz. Nekrózy lze odstranit nejen mechanicky (chirurgicky), ale také biologicky, což je tzv. larvální terapie.
• Larvální terapie je metoda, při níž se používají sterilní larvy much Lucilia sericata = bzučivka zelená z čeledi Calliphoridae. Larvy čistí pouze devitalizovanou tkáň, neporušují zdravou tkáň a granulace. Říká se, že to jsou nejmenší a nejdokonalejší chirurgové na světě.
• Speciální odlehčující kontaktní fixace – TCC (total contact cast), ortézy, terapeutická obuv, pojízdný vozík. Jsou to metody odlehčení defektu, které jsou nezbytně nutné pro zajištění nekomplikovaného hojení defektu. Čím důsledněji pacient defekt odlehčuje, tím snadněji ho zahojí, pokud se nepřidruží rozsáhlá infekce DK nebo ischémie, ale i tak je odlehčení primární.
• Terapie řízeným podtlakem. Je to systém určený pro hojení ran, založený na kontrolovaném podtlaku vyvíjeném na ránu, pomáhá stimulovat růst granulační tkáně, odvádí exudát a snižuje množství bakterií v ráně (např. systém V.A.C. – vacuum assisted closure).
• Kožní náhrada. Jde o sterilní biologický kožní kryt, suchou bezbuněčnou sterilní prasečí dermis. Na ránu se přikládá navlhčená ve fyziologickém roztoku. Nelze přiložit na nekrotickou ránu (např. XE – Derma).
• Lokální antibiotická léčba – spongiózní hmota s antibiotikem – obsahuje gentamycin sulfát. Používá se v místech s vysokým rizikem infekce; vhodné pro pacienty, kteří dobře spolupracují a odlehčují ránu (např. Collatamp EG).
• Kmenové buňky (KB). Obvykle se tato léčba používá při nemožnosti klasické revaskularizace u ischémie DK. Je nutné vyjádření anesteziologa. Odběr i aplikace KB se provádí na sterilním sálku. Metodika isolace KB: separace z periferní krve po stimulaci faktorem uvolňujícím kmenové buňky ze dřeně nebo po odběru kostní dřeně z lopaty kosti kyčelní. Aplikace suspenze kmenových buněk se provádí do svalů dolní končetiny (asi 40 vpichů) a okrajů defektu. Výsledkem této léčby je, dle našich zkušeností, zlepšení prokrvení již po několika týdnech.
• Bypass. Jde o chirurgickou rekonstrukci cév, provádí se u pacientů s ICHDK, kde nelze provést angioplastiku a pacient má nehojící se defekt na DK. Úspěšný výkon většinou významně urychlí hojení defektu.
• Spolupráce s chirurgem. Dobrá spolupráce s chirurgem je pro podiatrickou ambulanci velmi cenná. Mnozí naši pacienti chodí dodnes po obou nohách, i když některá noha má nový rekonstruovaný tvar (vzniklý po tzv. nízkých amputacích pod kotníkem).
• Spolupráce s protetikem. Podiatrické ambulance potřebují stálou spolupráci s protetiky, kterou je nutné přizpůsobit potřebám pacientů. Individuální obuv musí pacientovy nohy spolehlivě ochránit před dalším defektem a zhojený pacient se v ní musí cítit bezpečně.
Jaká je budoucnost v léčbě na podiatrii? Novější a dokonalejší lokální krytí. K lokální aplikaci pro hojení ran jsou vyvíjena stále novější a dokonalejší krytí. Lokální krytí ovlivní hojení defektu jen z malé části. Vždy musíme zvážit, o jaký typ defektu jde (povrchový, hluboký, suchý nekrotický, vlhký nekrotický, infikovaný, epitelizující, granulující apod.), kdo bude defekt ošetřovat a v jakých hygienických podmínkách a zda bude zajištěno odlehčení defektu. Osvědčená krytí neopouštíme (např. Inadine, Bactigras, PermaFoam apod.), ale přibrali jsme si ještě další, se kterými máme velmi dobré zkušenosti.
• Roztoky na výplachy i pro čištění rány: např. Dermacyn, Prontosan, Octenilin.
• Gely pro rozpouštění nekróz a k čištění defektu: např. Askina gel, Suprasorb G, Hemagel, Pron tosan gel.
• Bioaktivní sterilní vstřebatelné krytí k hojení ran výrazně urychluje všechny fáze hojení, snižuje bolest v ráně; není vhodný na nekrotické rány: např. Traumacel biodress.
• Gelující pěnové krytí, které vytváří v ráně vlhké prostředí, podporuje hojivý proces a napomáhá při autolytickém čištění rány: např. Versiva.
• Vysoce absorpční obvaz na rány, který váže vyloučený exsudát, chrání okolí rány před macerací a váže bakterie, jež mohou vést k narušení procesu hojení rány: např. Vliwasorb, Vliwa sorb Ag.
• Prostředek pro ošetření čerstvých kontaminovaných, infekcí ohrožujících ran, ale také starších ran s vyloučením skutečných infekcí, výrobek obsahuje 10 mg jódu: např. Wound Ex.
• K ošetření málo až středně secernujících neinfikovaných povrchových ran – hydrokoloid: např. Suprasorb H.
• Polyuretanový pěnový obvaz pro neinfikované povrchové rány, udržuje ideální vlhké prostředí: např. Suprasorb P.
• Měkká silikonová oboustranná nebo jednostranná vrstva na ránu, chrání ránu před hypergranulací: např. Mepitel, Mepitel One.
• Absorpční měkké silikonové krytí na mírně až středně exsudující rány: např. Mepilex.
• Na neexsudující nebo jen slabě exsudující rány: např. Mepilex Lite.
• Na odřeniny, oděrky, popáleniny, dekubity, na spálenou kůži od slunce, pooperační rány: např. Bionect tylové polštářky, Bionect Sil verspray.
Vždy je nutné uvážlivě zvolit vhodné krytí, abychom proces hojení podpořili, a ne poškodili.
Ozonová terapie. Je nejúčinnější revitalizační terapií zlepšující přenos kyslíku do tkání. Je vhodná při poruchách prokrvení končetin, ničí viry, bakterie, kvasinky, stimuluje imunitní systém, snižuje zánět.
Fibroblastový růstový faktor k léčbě defektů. Je zatím ve stadiu studie. Mohl by to být další potřebný krok pro vývoj spolehlivého materiálu k úspěšnému hojení defektů.
Náhradní kůže získané bioinženýrskými metodami včetně použití nanomateriálů a lokální použití kmenových buněk jsou velmi nadějnými směry ve výzkumu.
Závěr
V současné době je přes 45 000 pacientů se syndromem diabetické nohy. Naším cílem je snížit u diabetiků počet těchto onemocnění, což můžeme dokázat kvalitní a důslednou edukací a prevencí a také dobrou spoluprací s ostatními zdravotníky. K tomu, aby v ambulancích, v nemocnicích i v terénu pracovali také podiatričtí specialisté, je třeba zajistit jejich zaškolení. Správné ošetření diabetické nohy zachrání mnohé diabetiky před amputací. Proto je nutné zajistit pro ošetřování diabetické nohy i po ukončení hospitalizace vyškolené sestry z domácí péče. V péči o syndrom diabetické nohy se mohou sestry vzdělat v Certifikovaném kursu pro všeobecné sestry v podiatrii, jejímž pořadatelem je Centrum diabetologie IKEM, Praha.
Marta Křížová, prof. MUDr. Alexandra Jirkovská, CSc., Mudr. Michal Dubský, Klinika diabetologie IKEM, Praha
Další články v tomto čísle
- "Ano" Komoře
- Sestra v následné péči. Hospicová péče – III. část
- Náš úkol – usnadnit každodenní život seniorů
- Vybraná slova o stáří
- Používání tromboembolických punčoch
- Šetření dekubitů na národní úrovni
- Karcinom z Merkelových buněk
- Vojenský zdravotnický nelékařský personál
- Dezinfekce. Stratégia vzdelávacieho programu hygieny rúk pre klinickú prax
- Inkontinence. Podpora kontinence. Inkontinence a dermatitida. Větší bezpečí díky poradenství