Číslo 11 / 2011
Vojenský zdravotnický nelékařský personál
Souhrn: Obsahem příspěvku je problematika poskytování ošetřovatelské péče zahraničním klientům českými vojenskými zdravotníky v polních zdravotnických zařízeních v zahraničních misích. V příspěvku je charakterizována vojenská zdravotnická služba Armády České republiky, její jednotlivé polní prvky a příprava vojenských zdravotnických nelékařských pracovníků na působení v zahraničních misích. Příspěvek je rovněž zaměřen na vztah vojenských nelékařských zdravotníků k oboru transkulturní ošetřovatelství a jeho aplikaci v polních podmínkách zahraničních misí.
Klíčová slova: zahraniční mise – vojenský zdravotnický nelékařský pracovník – zdravotní péče.
(Military medical service)
Summary: The content of the paper is the issue is providing nursing by Czech military medical personnel to the patients in the foreign missions. The paper is characterized by the military medical service of the Czech armed forces, its individual elements or units deployed in field and last but not least the training of medical personnel, who are designated for treatment of foreign patients in missions. This work is pointed to the specialty of transcultural nursing in relation to medical personnel and its application in field conditions of the missionsabroad.
Key words: foreign military mission – military medical service – health care.
Působení zdravotnických nelékařských pracovníků ve vojenském prostředí sahá do hluboké historie, kde i zakladatelka ošetřovatelství Florence Nightingaleová sbírala své první zkušenosti s ošetřovatelstvím ve válce na bitevním poli. V současné době je zdravotnický nelékařský personál působící ve vojenském prostředí plně profesionalizován nejen po stránce odborné, ale i vojenské. Po stránce odborné dodržují a splňují podmínky získání a uznávání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání, které vycházejí z platné legislativy o nelékařských zdravotnických povoláních, účastní se na celoživotním vzdělávání jak ve formě navazujícího specializačního, vyššího odborného i vysokoškolského studia, tak účastí na odborných kongresech a konferencích. Vojenští zdravotníci si neustále zvyšují svoji odbornou způsobilost výkonem odborné praxe na vysoce specializovaných pracovištích zdravotnických zařízení po celé České republice. Praktická příprava je pro vojenské zdravotnické pracovníky velmi důležitá, neboť v rámci nasazení polních zdravotnických zařízení do zahraničních misí musí být tito pracovníci velmi dobře připraveni řešit náročné situace, spojené s působením v polních podmínkách, často ve velmi krátkém časovém limitu, samostatně a s omezeným logistickým zázemím. Podmínky pro působení zdravotnického pracovníka v ozbrojených složkách Základními faktory pro působení zdravotnického nelékařského personálu v ozbrojených složkách jsou zejména zdravotní způsobilost a fyzická zdatnost. Tyto faktory jsou velmi přísně sledovány a vojáci se standardně podrobují pravidelným zdravotním prohlídkám a před výjezdem do zahraniční mise se podrobují ještě speciálnímu zdravotnímu a psychologickému vyšetření. Fyzická zdatnost je sledována ve formě každoročního přezkoušení z tělesné zdatnosti.
Jazykové předpoklady – normy NATO
Vzhledem k působení zdravotnických nelékařských pracovníků v mnohonárodnostních zdravotnických týmech je kladen také důraz na jazykovou připravenost vojáků. Tato problematika je řešena účastí v dlouhodobých jazykových kursech a samostudiem, které jsou potřebné k dosažení určitého stupně jazykové připravenosti, které jsou stanoveny normami NATO.
Jazyková zkouška podle STANAG 6001 poskytuje základ pro testování jazykových dovedností zaměstnanců ve strukturách organizace NATO a armádách členských států NATO a Partnerství pro mír. Ve své podstatě se nejedná o zkoušku, nýbrž „deskriptory úrovní ovládání jazyka, sloužící pro potřeby NATO“. Na jejich základě jednotlivé členské země vytvářejí testy a připravují zkoušky. Zkouška STANAG je komplexní jazykovou zkouškou testující dovednost poslechu s porozuměním, četby s porozuměním, písemný a mluvený projev. Z hlediska praktického využití anglického jazyka se klade důraz na komunikativní přístup, tj. na poslech a ústní projev.
STANAG Level I – předpokládá se znalost základních gramatických struktur na úrovni základní až mírně pokročilé.
STANAG Level II – osvojené znalosti by měly umožnit komunikaci na běžná společenská témata a na obecná vojenská témata. Při zkoušce se vždy přihlíží ke specializaci zkoušeného. Zkouška předpokládá znalost gramatických struktur na úrovni středně pokročilé.
STANAG Level III – tato zkouška je testem ověřujícím vysoce specializovanou a odbornou jazykovou přípravu. Oproti skupině I a II jsou zařazeny dal ší studijní požadavky. Během studia je výrazně posilován prvek samostatnosti. Předpokladem pro zvládnutí zkoušky je např. porozumění běžné slovní zásobě v médiích (zprávy CNN, BBC aj.), schopnost tlumočení z cizího jazyka do mateřského a naopak a používání odborné vojenské terminologie v rámci struktur NATO. (Procházka, 2009.)
Další znalosti nezbytné pro působení v ozbrojených složkách
Mezi další oblasti, které musí vojenský zdravotnický nelékařský personál zvládnout, patří znalosti topografie a orientace v terénu, chemických a střelných zbraní, ženijní problematiky (minová nebezpečí), vojenského vystupování, spojovací problematiky a obsluhy spojovacích prostředků. Vojenský zdravotnický personál je v těchto oblastech připravován společně s kolegy nezdravotníky vojáky na pravidelných vševojskových soustředěních na vojenských útvarech a ve vojenských výcvikových prostorech, kde jsou v rámci přípravy na působení v zahraniční misi předávány nejen teoretické informace, ale i připravovány možné modulové situace a vojáci jsou nuceni tyto situace řešit.
Vzhledem k plnění závazků v mnohonárodnostních společenstvích na území jiných států je zde patrná potřeba připravenosti těchto pracovníků na rozličnost národností, kultur, etnik a také schopnost v takovém prostředí plnohodnotně poskytovat humánní multikulturní ošetřovatelskou péči. (Ralbovská, 2010.)
Součástí této přípravy je také zprostředkování základních informací o jednotlivých náboženstvích, které ve výrazné míře determinují celé lidské bytí. V atmosféře multináboženské tolerance a mezináboženského dialogu si zdravotničtí pracovníci uvědomují, že souznění vzájemně spolupracujících stran v rámci mezináboženského dialogu není záležitostí interkurence doktrín, ale individuálního přijetí náboženských hodnot do psychiky jednotlivých zúčastěných jedinců. Osobní duchovní zkušenost integrována do mezináboženského dialogu je nezastupitelná. (Záviš, 2010.)
Vojensko-odborná příprava
Ostatní vojensko-odborná příprava z oblastí neodkladná péče v poli, medicína katastrof, tropická medicína, toxikologie, radiobiologie, epidemiologie a hygiena je řešena formou kursů, které jsou připravovány ve spolupráci s Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.
Vojenská zdravotnická služba má v českých ozbrojených silách dlouhou historickou tradici. Po vstupu do NATO se začala aktivně zapojovat do mezinárodních operací a sledovala vývoj ve vojenském zdravotnictví států NATO. Za posledních 10 let získala mezi zahraničními partnery vysoký kredit. Ve spojení s kvalifikovaným personálem je schopna poskytovat zdravotní péči na vysoké úrovni blížící se mírovým podmínkám i v náročných bojových situacích. (Procházka, 2009.) Vojenská zdravotnická služba je nedílnou součástí Armády České republiky. Je začleněna do podpůrných složek a určena ke komplexnímu zdravotnickému zabezpečení, které zahrnuje léčebně-preventivní opatření, hygienická a protiepidemická opatření, zabezpečení technikou a zdravotnickým materiálem. (Býma, Matoušková, Kořínková, 2003.)
Cílem zdravotnického zabezpečení vojenských operací je zabezpečit úspěch operace prostřednictvím zachování lidské síly, záchrany životů a minimalizace fyzického a psychického poškození následkem nemoci či zranění. Každý stát má zájmy stanovené v základním právním předpise. Úkolem vlád zemí je zajistit rozvoj každé jednotlivé země a bezpečnost občanů. Přiměřená zdravotnická pomoc je důležitým přínosem pro zabezpečení vojenských sil cestou prevence nemocí, rychlého odsunu a léčby nemocných a raněných a přispívá k posílení morálního stavu vojska.
Zdravotnické plánování
Mezi hlavní charakteristiky zdravotnického zabezpečení v operaci patří parametry zdravotnického plánování, zdravotnická ochrana sil, časový rozvrh léčby, návaznost léčby, prostředí a mnohonárodnost. Parametry zdravotnického plánování jsou souhrnné zdravotnické plány, vysoká zdravotnická pohotovost, zdravotnické zpravodajství a včasný vstup do procesu výstavby sil. Před každou operací, během ní a po jejím ukončení je důležité zavést souhrnné zásady zdravotnické ochrany sil. Dle příslušné operační dokumentace NATO by měla být poskytnuta rozšířená traumatologická péče do jedné hodiny od vzniku poranění. Pro záchranu těžce raněných a pro výsledek léčby mají velký význam jednak rychlý odsun do zařízení se stálou intenzivní péčí, ale i provedení příslušného chirurgického zákroku tam, kde je to nutné. Nedílnou součástí zdravotnického zabezpečení je mnohonárodnost, kdy společná cvičení a výcvik by měly být realizovány již v době míru, aby byla zajištěna vysoká úroveň zdravotnické spolupráce, která je potřebná pro úspěšnou mnoho národnostní součinnost během operací. (Forejt, 2005.) Ke splnění úkolů musí být systém zdravotnického zabezpečení schopen zabezpečovat pacienty 24 hodin denně, za každého počasí, v každém terénu a podmínkách. Regulovat léčbu a odsun raněných dle charakteru jejich poranění a dle objektivních podmínek v daném systému. Zajistit podmínky nezbytné pro stabilizaci, udržení a zlepšení kritického stavu pacienta během celého léčebného procesu.
Priority péče
Léčba s odsunem jsou vzájemně propojeny. Pacienti určení k další léčbě a odsunu musí být jednotně rozděleni do kategorií podle priorit potřebné chirurgické nebo resuscitační péče. O stanovení priorit rozhoduje klinický stav pacientů.
• Priorita 1 (P1 – urgentní, neodkladná léčba). Případy vyžadující neodkladný odsun z důvodu včasného chirurgického zákroku z vitální indikace a zabránění vzniku komplikací, např. urgentní stavy dýchacích cest, šok v důsledku velkého krvácení, mnohočetná poranění s velkými zlomeninami.
• Priorita 2 (P2 – prioritní, přednostní, ale odložitelná léčba). Případy vyžadující včasný přednostní odsun z důvodu potřeby specializované péče nedostupné v místě léčení pacienta, např. viscerální zranění (perforace trávicího traktu, genitourinárního traktu), poranění mozku a páteře, popáleniny většího rozsahu apod.
• Priorita 3 (P3 – běžná, minimální léčba). Neurgentní, tj. ostatní odložitelné případy, např. méně závažná poranění CNS, poranění měkkých tkání vyžadující chirurgické ošetření, menší zlomeniny apod.
• Priorita 4 (P4 – podpůrná, paliativní léčba, někdy také označována jako P1 hold). Jedná se o zranění se závažnými mnohočetnými poraněními vyžadujícími rozsáhlou léčbu nebo s malou nadějí na přežití. Zranění dostávají příslušnou podpůrnou léčbu odpovídající možnostem (analgezie), např. těžká poranění hlavy a páteře, rozsáhlé popáleniny a velké dávky ozáření. (Homola, Matoušek, 2001.)
Polní zdravotnická zařízení
Polní zdravotnická zařízení jsou standardizované, obvykle mobilní jednotky určené ke zdravotnické podpoře bojových jednotek. Slouží jako místa soustředění raněných a nemocných vojáků, kteří jsou tříděni, ošetřováni a připravováni k dalšímu odsunu. Vedle uvedeného základního úkolu plní i polní zdravotnická zařízení řadu dalších úkolů, zejména v oblasti zásobování zdravotnickým materiálem, technikou, léčivy, krví a v oblasti ochrany zdraví vojsk. (Klein, 2005.)
V rámci sil NATO jsou zdravotnická zařízení podle svých možností, schopností a kapacity obvykle rozdělena do čtyř kategorií tak, aby byla zajištěna léčba, odsun, doplňování zásob a další funkce nezbytné pro péči o zdraví vojsk. U pozemních sil se pro jednotlivé úrovně používá anglický pojem „roles“ (levels). Přitom kapacita a schopnosti nižší úrovně musí být součástí kapacity úrovně vyšší. (Humlíček, 2007.)
První úroveň „ROLE 1“, praporní obvaziště. Na této úrovni je prováděná rutinní primární péče, první lékařská pomoc, třídění, resuscitace a stabilizace pro transport.
Druhá úroveň„ROLE 2“,zdravotnická rota, eventuálně malá polní nemocnice. Příjem a třídění raněných, stejně jako resuscitace a léčba šoku, jsou poskytovány na úrovni odborně vyšší než na Roli 1. Běžně se na této úrovni provádějí chirurgické výkony zaměřené na kontrolu a krvácení, záchranu končetin a stabilizaci raněného. Je zde vytvořena rovněž lůžková kapacita ke krátkodobé hospitalizaci. V závislosti na plnění úkolu můžeme tuto úroveň posílit o stomatologii, hygienu prostředí, psychiatrii či psychologii.
Třetí úroveň „ ROLE 3“, polní nemocnice. Toto zařízení je určeno k poskytování sekundární péče v rozsahu, který je omezen zásadami péče v poli a určen délkou dočasné hospitalizace. Jedná se o nasazenou hospitalizační kapacitu s potřebnou podporou. V závislosti na druhu vojenské operace jsou do sestavy zařazovány různé klinické specializace, včetně primární chirurgie a diagnostické podpory. (Klein, 2005.)
Podle spojenecké zdravotnické doktríny AJP 4.10 zdravotnické zařízení této úrovně má být schopné zabezpečit nižším etapám nejen zdravotnický materiál, odsunové prostředky, ale i poskytnout náhradní zdravotnický personál. Základ lůžkové kapacity polní nemocnice tvoří především chirurgická lůžka, lůžka anesteziologickoresuscitační péče, intenzivní a pooperační péče. Péče může být také zabezpečena nemocniční lodí. Polní nemocnice jsou schopny poskytovat zdravotnickou péči vševojskovým útvarům. V modifikované organizační struktuře mohou působit i v rámci humanitárních operací.
Zásadním odborným principem pro umístění a kapacitu polních nemocnic je zajištění potřebného ošetření bez zbytečných časových prodlev a poskytnutí komplexní hospitalizace. Primární chirurgie poskytovaná polní nemocnicí musí být poskytnuta co nejdříve, ideálně do první hodiny, ale ne později než za 4 hodiny od vzniku zranění. (Humlíček, 2007.)
Čtvrtá úroveň „ ROLE 4“, stálé nemocnice na území státu. Provádějí plné spektrum definitivní zdravotní peče, která nemůže být nasazena do polních podmínek. Zahrnuje poskytování specializovaných chirurgických výkonů, rekonstrukční chirurgii a rehabilitaci, stejně jako doléčení v neurochirurgických oborech. Běžně je tato péče poskytována na území vlastního státu nebo u aliančních partnerů. V řadě států je tato péče zabezpečována v civilních zdravotnických zařízeních.
Polní zdravotnické zařízení musí být schopno nasazení v místě vzniku potřeby zdravotní pomoci, a to v reálném čase. Požadavek na mobilitu je odlišný podle typu polního zdravotnického zařízení v návaznosti na úroveň poskytované péče. Se zásadním požadavkem na mobilitu v první úrovni a s narůstající odbornou kapacitou (role 2 a 3) narůstají i požadavky na materiální vybavení a zabezpečení, a tím se výrazně zvyšují nároky na jejich přepravu. (Klein, Ferko, 2005.)
Vstupem do Severoatlantické aliance převzala Česká republika nejen výhody plynoucí z členství, ale i mnohé povinnosti. Jednou z nich je spolupůsobení příslušníků Armády České republiky (AČR) v zahraničních misích pod vlajkou NATO. (Majer, 2003.) V současné době působí jednotky AČR na několika místech po celém světě a vojáci reprezentují armádu a celou Českou republiku. Do povědomí veřejnosti nejvíce pronikly mise ISAF v Afganistánu, KFOR v Kosovu, AFOR v Albánii, Enduring Freedom v Kuvajtu, EUFOR a SFOR v Bosně a Hercegovině.
Zahraniční misi určuje charakter vojenské operace, která představuje základní způsob koncentrovaného a koordinovaného použití sil a prostředků v daném prostoru a čase ke splnění vojenských a nevojenských úkolů, popř. i jejich kombinaci k dosažení politických, vojenskostrategických, operačních nebo i jiných cílů.
Závěr
Vojenská zdravotnická služba, zejména polní nemocnice, patří k elitním jednotkám AČR, které mají bohaté zkušenosti z působení v mezinárodních operacích. Několika zahraničních misí, nejprve jako civilní zaměstnanec a později také jako voják ve funkci zdravotní sestry, se měla možnost zúčastnit také spoluautorka tohoto článku Mgr. Hana Koďousková. Jednalo se o zahraniční mise na území bývalé Jugoslávie, Albánie, Turecka, Iráku a Afganistánu, které měly různý charakter. Působila v různých typech polních zdravotnických zařízení, na různých úrovních poskytované péče, v rozdílných klimatických a bezpečnostních podmínkách.
PhDr. Mgr. Dana Rebeka Ralbovská, Ph.D., ČVUT v Praze, fakulta biomedicínského inženýrství
kapitánka Mgr. Hana Koďousková, hlavní sestra Nemocniční základny v Hradci Králové
MUDr. Marián Liberko, ČVUT Praha, fakulta biomedicínského inženýrství
Literatura:
1. Býma S, Matoušková R, Kořínková L. 2003. Rekrutace, vzdělávání a kariéra vojenských sester v US Army. In: Vojenské zdravotnické listy. ISSN 0372-7025, 2003, roč. LXXII, č. 3, s. 90–93.
2. Forejt J. 2005. Základní dokumenty NATO ve vojenském zdravotnictví. In: Vojenské zdravotnické listy. ISSN 0372- 7025, 2005, roč. LXXIV, č. 3–4, s. 85–103.
3. Homola A, Matoušek R. 2001. Neodkladná péče v poli. 2. vyd. Hradec Králové: Vojenská lékařská akademie 2001. 162 s. ISBN 80-85109-46-8.
4. Humlíček V. 2007. Polní nemocnice. Brno: Univerzita obrany, 2007. ISBN 978- 80-7231-319-8.
5. Klein L, Ferko A. 2005. Principy válečné chirurgie. 1. vyd. Praha: Grada, 2005. 140 s. ISBN 80-247-0735-7.
6. Majer P. 2003. Armáda České republiky a zahraniční mise. Praha: Ministerstvo obrany České republiky, 2003. ISBN 80- 7278-183-9.
7. Procházka J. 2009. 10 let členství České republiky v NATO. 1. vyd. Brno: Ministerstvo obrany České republiky 2009. 128 s. ISBN 978-80-7278-491-2.
8. Ralbovská R. 2010. Multikulturní přístup pro pomáhající profese. 2. vyd. Praha: Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, Evropské vzdělávací centrum, s. r. o. 2010. 102 s. ISBN 978-80-87386-02-6.
9. Zaviš M. 2010. Medzináboženský dialóg formou lásky k človeku. In: Pavlova misia a multikultúrna spoločnosť. 165 s. ISBN 978-80-223-2969-9. S. 62–73.
Další články v tomto čísle
- "Ano" Komoře
- Sestra v následné péči. Hospicová péče – III. část
- Náš úkol – usnadnit každodenní život seniorů
- Vybrané nové metody léčby diabetické nohy
- Vybraná slova o stáří
- Používání tromboembolických punčoch
- Šetření dekubitů na národní úrovni
- Karcinom z Merkelových buněk
- Dezinfekce. Stratégia vzdelávacieho programu hygieny rúk pre klinickú prax
- Inkontinence. Podpora kontinence. Inkontinence a dermatitida. Větší bezpečí díky poradenství