Číslo 11 / 2011
Sestra v následné péči. Hospicová péče – III. část
Hospicová péče v Polsku
Většina z nás by ráda konec života strávila doma. Rádi bychom až do konce žili pokud možno tak jako dřív, mezi věcmi, které nás životem provázely, a hlavně měli nablízku ty, kteří nám rozumějí a které máme rádi. Zároveň máme strach z neosobního prostředí nemocnic a z toho, že mnoha našim trápením nebude rozuměno.
Poskytování péče umírajícím v jejich domovech je bezprostředně spjato s podmínkami, které jsou společností vytvářeny pro laickou hospicovou péči. Péče rodiny a blízkých měla a bude mít i u nás nezastupitelnou úlohu v péči o umírající. Laickou domácí péči je však nutné doplnit o moderní postupy v medicínských oborech, psychologii a ošetřovatelství.
Ve světě i u nás se již mnoho let snaží tuto situaci řešit mobilní hospice. Jsou to týmy odborníků, kteří chodí za pacientem a jeho rodinou a jsou jí odborně k dispozici. Organizovány jsou rozličným způsobem, ale myšlenka je podobná – umožnit dobrý a důstojný konec života v domácím prostředí. V okolních zemích už je tato péče samozřejmou součástí zdravotní péče. U nás je forma domácí hospicové péče poskytována nejčastěji jako součást služeb lůžkového hospice anebo agentur domácí péče.
Respitní péče
Některé lůžkové hospice, ale i jiné organizace, rozvíjejí kromě lůžkové péče také respitní péči a intenzivní edukační činnost. Respitní péče může být poskytnuta formou denní péče nebo pobytové služby. Probíhá v pracovních dnech, týdně v nepřetržitém provozu anebo víkendově. Tato forma péče je situována do denního stacionáře. Je určena rodinám pečujícím o středně a těžce postiženého či nemocného člena rodiny v době, kdy z jakýchkoliv důvodů nemohou péči zajistit sami. Stálá péče rodiny o příbuzného v závěru jeho života je natolik vyčerpávající, že nemožnost nikdy si od ní odpočinout vede rodinu k jeho umístění do nemocničního nebo jiného zařízení. Pokud budou mít rodiny možnost využívat služeb respitní péče, mnoho z nich se rozhodne nechat si svého člověka ve vlastní péči. V současné době poskytuje respitní péči na území ČR více než 27 organizací. Jejich seznam se stále rozšiřuje a je průběžně aktualizován. K dispozici je například na stránkách NICM (Národní informační centrum pro mládež).
Hospicová péče v Polsku
Hospicová péče v Polsku se rozvíjí už více než 30 let. Začátkem 70. let minulého století se utvořila v Krakově skupina, která na základě rodinných zkušeností poskytovala péči osobám umírajícím v domácím prostředí. V r. 1981 vzniklo v Krakově Sdružení přátel hospice s cílem postavit lůžkový hospic podle vzoru Hospice sv. Kryštofa v Londýně. Důvodem byly „limity“ domácí péče. V r. 1983 vznikl lůžkový hospic Pallotinum v Gdaňsku a v r. 1985 v Poznani první mobilní hospic.
Podle vzoru milánské skupiny paliativní péče bylo v r. 1988 ve Fakultní nemocnici při lékařské fakultě v Poznani otevřeno oddělení paliativní péče. Zakladatel prvního polského dětského hospice byl pediatr a anesteziolog z Varšavy Tomasz Dangel. V r. 1990 vznikla katedra paliativní péče jako součást onkologické kliniky v Poznani, která se stala prvním pracovištěm paliativní péče ve střední a západní Evropě. O rok později vzniká v Polsku Fórum hospicového hnutí.
V souladu s rozvojem hospicového hnutí v Evropě i ve světě zahájila v rámci Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí v r. 1993 svoji činnost Národní rada paliativní a hospicové péče, a to jako konzultační orgán, který řídí a podporuje její rozvoj. V návaznosti na vznik této rady byl v r. 1994 Ministerstvem zdravot nictví a sociálních věcí jmenován ná rodní specialista v oboru paliativní péče. V r. 1998 Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí přijalo a vyhlásilo Národní program rozvoje paliativní a hospicové péče v Polsku, vytvořený Národní radou hospicové a paliativní péče.
U zrodu hospicového hnutí v Polsku stáli lidé silně motivovaní křesťanstvím. Polský model domácí hospicové péče je úspěšný a extrémně levný. To je dáno mimo jiné tím, že je z velké části založen na dobrovolnictví, které má profesionální úroveň. Míra motivace dobrovolníků, ale i ochoty a schopnosti rodin dosloužit blízkému člověku doma je přímo úměrná míře religiozity.
Ve srovnání s evropskými státy je úroveň polské paliativní a hospicové péče na druhém místě, a to hned po Velké Británii. V roce 2006 bylo v Polsku, které má téměř čtyřnásobný počet obyvatel ve srovnání s ČR:
• 62 lůžkových hospiců;
• 258 týmů mobilních hospiců (domácí paliativní péče) pro dospělé;
• 37 týmů mobilních hospiců (domácí paliativní péče) pro děti;
• 70 oddělení paliativní medicíny;
• 144 poraden paliativní medicíny.
Domácí paliativní péče je Polsku v tak velkém rozsahu uskutečnitelná mimo jiné i díky možnosti konzultací v poradnách a ambulancích paliativní péče a díky lůžkovému zázemí v dostupných zařízeních stacionárních, s nimiž je funkčně propojena. Ministerstvo zdravotnictví v Polsku organizuje pro sestry a lékaře specializační vzdělávání v paliativní medicíně. Studium je zakončené státní zkouškou.
Pozn.: IV. díl bude věnován hospicové péči v USA.
Mgr. Šárka Urbánková, Psychiatrická léčebna Petrohrad, p. o.
Další články v tomto čísle
- "Ano" Komoře
- Náš úkol – usnadnit každodenní život seniorů
- Vybrané nové metody léčby diabetické nohy
- Vybraná slova o stáří
- Používání tromboembolických punčoch
- Šetření dekubitů na národní úrovni
- Karcinom z Merkelových buněk
- Vojenský zdravotnický nelékařský personál
- Dezinfekce. Stratégia vzdelávacieho programu hygieny rúk pre klinickú prax
- Inkontinence. Podpora kontinence. Inkontinence a dermatitida. Větší bezpečí díky poradenství