Číslo 11 / 2011
Karcinom z Merkelových buněk
Abstrakt: Karcinom z Merkelových buněk je vysoce agresivní neuroendokrinní kožní nádor, který byl prvně popsán v roce 1972. Tento typ nádoru primárně vychází z Merkelových buněk lokalizovaných v bazální vrstvě epidermis. Nádor se vyskytuje převážně u starších jedinců (průměrný věk je 69 let) a má výraznou tendenci k vytváření lokálních recidiv a lokoregionálních metastáz. Diagnostika nádoru se opírá o histologické a imunohistochemické vyšetření. Základem léčby je radikální chirurgický výkon s následnou adjuvantní radioterapií na místo primárního výskytu tumoru a regionálních lymfatických uzlin.
Klíčová slova: karcinom – Merkelovy buňky – protinádorová léčba.
(Merkel cell carcinoma)
Abstract: Merkel cell carcinoma is a highly aggressive neuroendocrine skin tumor, which was first described in 1972. This type of tumor is primarily based on Merkel cells located in the basal layer of the epidermis. The tumor occurs predominantly in elderly individuals (average age 69 years) and has a strong tendency to local recurrence and locoregional metastasis. Diagnosis of the tumor based on histological and immunohistochemical examination. The therapy is radical surgery followed by adjuvant radiotherapy to the site of the primary tumor and regional lymph nodes.
Keywords: carcinoma – Merkel cells – oncological treatment.
Úvod
Karcinom z Merkelových buněk je vysoce agresivní neuroendokrinní kožní nádor, který byl prvně popsán v roce 1972. Tento typ nádoru primárně vychází z Merkelových buněk lokalizovaných v bazální vrstvě epidermis. Nádor se vyskytuje převážně u starších jedinců (průměrný věk je 69 let) a má výraznou tendenci k vytváření lokálních recidiv a lokoregionálních metastáz. Ve 40–75 % je lokalizován na kůži hlavy a krku, ve 33 % na končetinách a v 10–27 % na trupu. Jako potenciální rizikový faktor bývá uváděna dlouhodobá expozice ultrafialovému záření. Karcinom z Merkelových buněk se klinicky zpravidla manifestuje jako nebolestivý, solidní, polokulovitý, červený až lividně zbarvený vyklenující se tumor velikosti v rozmezí 0,3–15 cm. Diagnostika nádoru se opírá o histologické a imunohistochemické vyšetření. Základem léčby je radikální chirurgický výkon s následnou adjuvantní radioterapií na místo primárního výskytu tumoru a regionálních lymfatických uzlin. Karcinom z Merkelových buněk je považován za chemosenzitivní nádor, avšak jen zřídka je chemokurabilní. Chemoterapeutický léčebný protokol se řídí doporučením platným pro malobuněčný bronchiální karcinom. Bývá uplatňována polychemoterapie s kombinací metotrexát, bleomycin, 5fluorouracil, cyklofosfamid nebo etoposid. V léčbě tohoto nádoru je doporučována i léčba somatostatinovým analogem (oktreotidem).
Kazuistika
70letá pacientka s nádorovou triplicitou (papilokarcinom patrové mandle, adenokarcinom plic, karcinom z Merkelových buněk) byla od ledna 2008 léčena cestou onkologického centra pro karcinom z Merkelových buněk (obr. 1). Pacientka podstoupila radikální chirurgický výkon v oblasti pravého lokte s následnou adjuvantní radioterapií do celkové dávky 54 Gy ve 27 frakcích. V odstupu 3 měsíců došlo k progresi nádoru ve smyslu vzniku nových ložisek na pravé paži (obr. 2). V terapii byla indikována paliativní systémová chemoterapie na bázi cisplatiny a etoposidu. Celkem bylo podáno 5 cyklů chemoterapie, po kterých bylo dosaženo regrese onemocnění. K další lokální progresi onemocnění na pravé paži došlo v odstupu cca 9 měsíců, kdy bylo indikováno reozáření pravé paže a následně podáno dalších 5 cyklů chemoterapie na bázi cisplatiny a etoposidu v redukovaných dávkách obou cytostatik o 25 % vzhledem k projevům hematotoxicity (leukopenie, anémie, trombocytopenie), přičemž bylo dosaženo stabilizace onemocnění. V odstupu cca 3 měsíců dochází k významné lokální progresi nádoru nejen na pravé paži, ale i na pravé straně krku a podklíčku. Vzhledem k vyčerpaným možnostem protinádorové terapie byla u pacientky zvážena biologická léčba (obr. 3). Na základě pozitivního octreoscanu (obr. 4) byla indikována léčba somatostationovým analogem (Somatulin 120 mg intra muskulárně v intervalu 2 týdnů). Po 3. aplikaci Somatulinu došlo ke klinicky významné progresi co do počtu nádorových ložisek na pravé horní končetině a pravé hrudní stěně. Proto bylo přistoupeno ke kombinaci somatostatinového analoga s mTOR inhibitorem (everolimem v dávce 10 mg denně). V odstupu jednoho měsíce kombinované biologické léčby nedošlo k léčebné odpovědi. Možnosti onkologické léčby byly definitivně vyčerpány. Pacientka se svým souhlasem byla zařazena do programu paliativní onkologické péče s cílem zachovat jí co nejlepší možnou úroveň kvality života.
Ošetřovatelská diagnostika
Sledovala především schopnost sebepéče pacientky, související s aktuálním částečným omezením její mobility. Diagnóza „deficit sebepéče“ zohlednila cíl směřující k dosažení maximální výše soběstačnosti naší pacientky tak, aby byla pozitivně motivována a efektivně spolupracovala s ošetřovatelským týmem. Diagnóza „zhoršená pohyblivost“ zohlednila momentální částečnou imobilitu. Ošetřovatelské cíle ve vztahu k této diagnóze byly dynamicky při způsobovány vývoji klientčina stavu, který byl stacionární. K žádným infekčním komplikacím u pacientky nedošlo.
Závěr
Kazuistika je zajímavá ze tří důvodů: 1. Upozorňuje na jeden z typů neuroendokrinních nádorů kůže s výskytem u starších nemocných včetně jeho agresivního chování ve smyslu lokálních recidiv či lokoregionálních metastáz. 2. Popisuje současné možnosti protinádorové léčby tohoto typu nádoru včetně možností biologické léčby. 3. Klade důraz na intenzivní ošetřovatelskou péči jako nezbytnou součást komplexní léčebné intervence o pacienta s tímto typem onemocnění.
doc. MUDr. Ladislav Slováček, Ph.D.,Klinika onkologie a radioterapie FN a LF, Hradec Králové, Katedra válečného vnitřního lékařství FVZ UO, Hradec Králové
Literatura:
1. Krejčí K, Zadražil J, Tichý T, Horák P, Ciferská H, Hodulová M, Zezulová M, Zlevorová M. Kožní karcinom z Merkelových buněk. KlinOnkol 2010, 23(4): 210–217.
2. Marečková J. Ošetřovatelské diagnózy v NANDA doménách. Praha: Grada Publishing, 2006. ISBN 80-247-1399-3.
3. Vantuchová Y. Karcinom z Merkelových buněk. Dermatologie pro praxi 2008, 2(1): 23–25.
Recenzovali:
Plk. MUDr. Vladimír Pavlík, Ph.D., Fakulta vojenského zdravotnictví, Katedra vojenské hygieny, Univerzita obrany Hradec Králové, náčelník skupiny
Mgr. Martina Vedlichová, Pracoviště ošetřovatelské péče Hana Pekárková, Hradec Králové, vrchní sestra
Další články v tomto čísle
- "Ano" Komoře
- Sestra v následné péči. Hospicová péče – III. část
- Náš úkol – usnadnit každodenní život seniorů
- Vybrané nové metody léčby diabetické nohy
- Vybraná slova o stáří
- Používání tromboembolických punčoch
- Šetření dekubitů na národní úrovni
- Vojenský zdravotnický nelékařský personál
- Dezinfekce. Stratégia vzdelávacieho programu hygieny rúk pre klinickú prax
- Inkontinence. Podpora kontinence. Inkontinence a dermatitida. Větší bezpečí díky poradenství