Číslo 10 / 2011
Sestra v následné péči. Rehabilitace u dementních seniorů v LDN
Demence je trvalé a dlouhodobé postižení paměti, myšlení, koncentrace, vizuálně prostorové schopnosti, náhledu na danou situaci a dalších poznávacích schopností člověka.
Postižení dosahují takové úrovně, že jsou jimi narušeny veškeré běžné aktivity denního života (ADL – activity of daily living), veškerá soběstačnost seniora při uskutečňování jak personálních (PADL), tak instrumentálních aktivit během dne (IADL). Patří sem např. sebesycení, koupání, hygiena, přesuny, celková mobilita. Prvním stupněm postižení je např. umění hospodařit v domácnosti, manipulovat s penězi, dopravit se MHD či osobním automobilem, dojít si nakoupit apod. Postupně dochází jak k porušení pracovní výkonnosti, tak i sociálních návyků.
Ergoterapie má u demencí velké pole diagnostické a léčebné působnosti. V této souvislosti bych zmínila vhodnost orientačního vyšetření řeči. Běžná komunikace se seniorem už hodně napoví o tom, jak je na tom s plynulostí řeči, zda je schopen pojmenovat určené předměty, jestli rozumí obsahu sdělení a zda adekvátně odpovídá na dotazy. Mezi další vyšetření v kompetenci ergoterapeuta patří vyšetření zrakově prostorových funkcí. Příkladem je např. situace při oblékání trička, zda si ho správně oblékne, zkrátka zda ví, co kam patří.
Stručně o některých diagózách
Delirium. Je to přechodný stav poruchy orientace, pozornosti, vnímání, paměti. Příčinou může být dehydratace, infekce, akutní dysadaptibilita v nemocničním prostředí při probíhající nemoci, smyslová deprivace atd.
Rozdíl mezi deliriem a demencí je doba trvání. Delirium trvá krátce, hodiny až dny. Rizikovým faktorem je demence, věk, onemocnění mozku, např. CMP (cévní mozková příhoda) či jiná degenerativní onemocnění mozku (Parkinsonova nemoc). Další odlišnost spočívá v kolísání charakteru výkonnosti. U deliria je kolísavý, psychomotorický neklid, který vystřídá spavost atd. Abychom tento stav včas identifikovali, je nutno zjistit jeho vyvolávající příčinu a faktory, které ho mohou zhoršovat. Pokud senior užívá psychofarmaka s tlumícím účinkem na CNS, je touto medikací omezen ve veškerých základních denních činnostech (ADL) – o to je komplexní RHB náročnější. Prevencí vzniku delirantního stavu a disability je dostatek pohybu, aktivizace čili komplexní RHB (léčebná, sociální, občas i pracovní a v neposlední řadě i pedagogická – edukativní), dostatek tekutin, pravidelný příjem potravin a dostatek smyslových podnětů. U seniora s demencí se často může objevit deprese, která situaci ještě více komplikuje.
Deprese se liší od demence smutnou náladou, zpomaleným psychomotorickým tempem, neochotou spolupracovat, nezájmem odpovídat na dotazy či sociální izolací.
Alzheimerova nemoc je jedním z typů demence. Patofyziologicky se jedná o degenerativní onemocnění CNS vedoucí k postupné ztrátě funkce a počtu mozkových buněk. Základním klinickým příznakem a i problémem je uchování si nových informací čili porucha krátkodobé paměti, později paměti dlouhodobé. K tomu se postupně přidávají další problémy např. apraxie (chorobná neschopnost účelných pohybů), akalkulie (narušená schopnost zvládání základních početních operací a úkonů a chápání matematických vztahů), porucha porozumění a hlavně porucha řeči. Ubývá slovní zásoba a senior používá stále méně slov. Postupně začínají být problematické i exekutivní funkce (porucha plánování, rozhodování a realizace cílevědomých postupů). Pacient ztrácí náhled na situaci, často používá konfabulace, dochází ke globální ztrátě paměti a celkově se rozpadá osobnost. Může být přítomna apatie, agresivita, oploštění a změna emocí. Je zajímavé, že nebývá problém v pohyblivosti čili hybnosti seniora. Ale s tím, že jsou zde různé kognitivní a exekutivní deficity, souvisejí i různá rizika pádů, instabilita a následně možnost úrazu a poúrazových fraktur. Celková péče a komplexní rehabilitace spočívá nejvíce v následujících oblastech.
Ergoterapie
Cílem je dosáhnout pomocí ergoterapie maximální soběstačnosti a nezávislosti pacienta (seniora) v domácím, sociálním či nemocničním prostředí, a tím zvýšení kvality jeho života. Jádrem ergoterapie je úsilí o zachování, obnovu či zlepšení soběstačnosti, event. zlepšení kvality a důstojnosti života pacientů (seniorů) s těžkým zdravotním postižením, pokud možno s využitím případných kompenzačních pomůcek (KP) či s pomocí druhé osoby. Spolupráce s fyzioterapeutem pomůže zaměřit se na aktivity denního života personální a instrumentální (P,IADL), tzn., pokud mají senioři zachovaný či obnovený, posílený funkční potenciál, dále i tělesnou zdatnost [11]. Výběr jednotlivých činností vždy odpovídá skladbě seniorů s ohledem na jejich schopnosti a celkový stav a řídí se předem stanoveným týdenním plánem.
Úprava prostředí, ve kterém se senioři nacházejí. Prostředí je třeba brát na vědomí a klást na ně velký důraz. V nemocničním či sociálním zařízení to bude vypadat jinak než v domácím prostředí.
V domácím prostředí: je potřeba dbát na opatrnost samotného seniora, zabezpečit prostory, ve kterých se senior pohybuje, ve vztahu k jeho schopnostem a možnostem. Veškerá manipulace s nebezpečným vybavením (plyn, zápalky) je nebezpečná, je nutné vše nebezpečné odstranit. Pozor na ostré hrany nábytku. Je potřeba se i zaměřit na vhodnost kompenzačních pomůcek (KP) v blízkosti seniora, ať už k lokomoci, k vykonávání P,IADL či v koupelnách a toaletách. K tomu patří instruktáž a poradenství poskytnuté seniorovi, ale i rodině. Je důležité nechat osvětlené místnosti v noci (toaleta, chod ba atd.) malými lampičkami, což platí i pro nemocniční prostředí. Nutné je zabezpečení schodů k odstranění rizika pádů, důležité je také zabezpečení oken i dveří. Osvědčilo se i vybavení seniora cedulkami se jmény či kontakty. Pokud je to možné, musíme se snažit zvýšit bezpečnost klienta a usnadit pokud možno co nejvíce jeho orientaci při pohybu (vybavit prostory madly, protiskluzovými podložkami v koupelnách, na toaletách, nápisy na dveřích). Dále bychom neměli nechávat klíče ve dveřích.
V nemocničním prostředí je nutno dbát na okolí lůžka, kde se vyskytují např. stojany na infúzní roztoky, noční stolky a kde i rodina může zanechat nebezpečné předměty. Edukace ošetřovatelského personálu je základní postup, aby se předešlo rizikům u maladaptabilních seniorů v delirantním stavu.
Pravidelnost pohybu
Při komplexní RHB je důležitý pohyb seniora v době delirantního stavu – avšak i toto je vždy individuální, specifické a přímo šité na míru. Většinou se setkáme s tím, že senior má problém s organizováním času. Proto nastolíme pravidelný režim, který se pro něj musí stát rutinou. Samozřejmě že volíme činnosti co nejjednodušší, aby je senior zvládal bez psychického rozladění, aby se nevyčerpal a nepřetěžoval. V osobní hygieně nacvičujeme provádění všech činností rutinně, udržujeme a posilujeme naučené osobní návyky v takové míře, jakou nám dovoluje zdravotní a celkový stav seniora. A nakonec je potřeba zajistit vydatnou hydrataci a dohled nad ní. Další možností, jak aktivizovat seniora v těch činnostech, které jej obohatí a motivují, je kupříkladu probírání minulosti (co dělal jako mladý, čemu se rád věnoval, ukázka snímků rodiny). V neposlední řadě je nutný spánek. Měli bychom vymyslet dostatečně náročnou a rozloženou aktivitu přes den, aby senior neměl příležitost k opakovanému dennímu spánku.
Porucha chování
Delirantní stav se vyznačuje výraznou aktuální poruchou kognitivních funkcí seniora. Může být agresivní, zmatený, je rozladěný, nechápe danou situaci, anebo naopak velmi spavý, nekomunikativní, uzavřený do sebe. Proto je důležité seniora vyslechnout, zklidnit jej a docílit toho, aby rozuměl našim slovům. Pokud možno vše opakovat několikrát. Problém v komunikaci může být způsoben i poruchami sluchu či zraku. Kompenzací je naslouchátko či brýle. Naše mimika a gesta působí na seniora stejně jako náš verbální projev. Neměli bychom hlasitě mluvit či být neklidní, vzteklí apod. Při vzniku halucinací či bludů se snažíme odvést pozornost seniora jinam.
Fyzioterapie
K základním složkám fyzioterapie patří:
• fyzioterapie diagnostická, která zhodnocuje funkční změny pohybového aparátu;
• terapeutická, která zahrnuje cílenou nápravu změn funkčních poruch pohybového aparátu.
K cílům fyzioterapie patří mj. zabránění vzniku imobilizačního syndromu a následných komplikací, prevence dekubitů, dechová cvičení, aktivní cvičení, pasivní cvičení, které provádí se seniorem odborný terapeut. Fyzioterapie patří ke komplexní ošetřovatelské péči o seniora, provádí se na základě funkčního vyšetření, kdy po zhodnocení celkového stavu lékař ordinuje jednotlivé postupy terapeutické fyzioterapie. Odborný pracovník následně sestaví rehabilitační individuální plán, kterým se řídí do dalšího vyšetření lékařem.
Kondiční cvičení je zaměřeno na aktivizaci seniora a jeho cílem je zvýšení a udržení stávajícího tělesného výkonu, prevence imobilizačního syndromu, prevence kontraktur, které vznikají při onemocněních a brání pohybu. Kondiční cvičení využíváme také k podpoře rekonvalescence po prodělaném onemocnění, procvičování a udržování funkčnosti nepostižených končetin. Důležitou složkou fyzioterapie u seniorů jsou dechová cvičení, která jsou zaměřena na oblast hrudníku a břišní stěny, spojená s pohyby končetin, které jsou voleny tak, aby odpovídaly pohybovým schopnostem seniora [10].
Léčebnou tělesnou výchovu můžeme rozdělit do dvou oblastí:
• individuální cvičení, kdy se zaměřujeme na nápravu tělesných změn způsobených nesprávným držením těla (skolióza). Dále působí jako prevence bolestí zad po operacích pohybového aparátu, po prodělaných mozkových příhodách, po prodělaných horečnatých onemocněních apod.
• skupinové cvičení probíhá formou cvičení ve skupině. Cviky jsou přizpůsobeny tělesným schopnostem a možnostem seniorů, jsou prováděny vsedě na židli. Tato cvičení jsou vhodná i pro seniory s onemocněním demence. Jejich zapojení při cvičení není vždy optimálni a efekt není vždy výrazně viditelný, ale má význam v oblasti emotivního prožitku.
Fyzická omezení
Fyzická omezení by u delirantních pacientů neměla být používána, a to ani při riziku rozvoje delirantního stavu. Fyzickým omezovacím prostředkům se někdy nevyhneme, ale pokud je použijeme, pak pouze v případě extrémní agitovanosti a agresivity a na velmi krátký čas (maximálně hodina), než začnou účinkovat aplikovaná léčiva. Indikací k použití omezovacích prostředků v době delirantního stavu je extrémní psychomotorický neklid, kdy je senior nebezpečný sobě, okolí a nebo nelze použít léčebné postupy nutné k záchraně jeho života či zdraví.
Prognóza
Výskyt delirií u chronických onemocnění je prognosticky nepříznivé znamení. Je indikátorem zhoršení somatického stavu nebo progrese demence. Delirující senioři jsou i více křehcí, více náchylní k infekčním, vzniku trvalé disability a dekubitů, mají vyšší úmrtnost než senioři bez delirií. Ergoterapií se může prognóza seniora v delirantním stavu zlepšit nejen pravidelným tréninkem soběstačnosti, jak v personálních, tak i v instrumentálních aktivitách všedního dne, ale i vhodným upravením prostředí, ve kterém se senior nachází. Tím se umožní co nejlepší kvalita života v době, kdy je senior v deliriu.
Bc. Lenka Exnerová
Literatura:
1. Callone PR, Kudlacek C, Vasiloff BC, Manternach J, Brumback RA. Alzhei- merova nemoc. GRADA. Praha. 2008, ISBN 9788024723204.
2. Pidrman V. Demence. GRADA. Praha. 2007, ISBN 9788024714905.
3. Jirák R, Holmerová I, Borzová C. De- mence a jiné poruchy paměti. GRADA. Praha. 2009, ISBN 9788024724546.
4. Dušek K, Večeřová-Procházková A. Diagnostika a terapie duševních poruch. GRADA. Praha. 2010, ISBN 9788024716206.
5. Topinková E. Geriatrie pro praxi. Galén. Praha. 2005, ISBN 8072623656.
6. Kalvach Z, Onderková A. Stáří. Galén. Praha. 2006, ISBN 8072624555.
7. Matějovská-Kubešová H. Akutní stavy v geriatrii. Galén. Praha. 2009, ISBN 9788072626205.
8. Pidrman V, Kolibáš E. Změny jednání seniorů. Galén. Praha. 2005, ISBN 807262363X.
9. Kalvach Z. Geriatrické syndromy a geriatrický pacient. Grada. Praha. 2008, ISBN 9788024724904.
10. Kalvach Z, Zadák Z, Jirák R, Zavázalová H, Sucharda P. Geriatrie a gerontologie. GRADA. Praha. 2004, ISBN 8024705486.
11. Trachtová E a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. 2. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2006. 186 s. ISBN 8070133244.
Další články v tomto čísle
- Může si pacient za své choroby?
- Sestra v následné péči. Hospicová péče – II. část
- Sestra v následné péči. Poskytování paliativní péče v domácím prostředí pacienta
- Poruchy chování seniorského věku
- Prevence dekubitů při delirantních stavech a těžké demenci
- Infekce virem AH1N1 v intenzivní péči
- Důvěra v nevědomí
- Angličtina pro fyzioterapeuty
- Tělesné postižení jako fenomén a životní realita
- Outsourcing služeb ve zdravotnictví