Číslo 10 / 2011
Prevence dekubitů při delirantních stavech a těžké demenci
Jedním z onemocnění vyššího věku, vedoucích k plné disabilitě, je demence. Jedná se o syndrom mozkové dysfunkce, která ve své konečné fázi pacienta zcela imobilizuje a činí jej plně závislým na péči další osoby, a to i v základních denních činnostech. V tomto období je nemocný vysoce rizikový pro vznik dekubitů a vyžaduje komplexní preventivní a specifickou ošetřovatelskou péči.
V seniorském věku se vyskytuje celá škála krátkodobých i trvalých poruch chování, souvisejících s fyziologickým stárnutím mozku. Senioři s poruchami chování jsou v mnoha ohledech rizikovější skupinou než pacienti bez psychopatologických symptomů, a proto vyžadují specifický ošetřovatelský přístup zaměřený na přísnější prevenci, častější kontrolu a specifické ošetřovatelské přístupy.
Pár slov o demenci
Demence, z latiny demens – snižování úrovně kognitivních funkcí, je mozková choroba zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. V jejich důsledku mozek přestává být bezchybným koordinátorem činnosti celého organizmu, nejen myšlení a chování, ale též funkce jednotlivých systémů. Příznakem demence je progresivní ztráta rozumových schopností a změny osobnosti člověka. Nejčastěji bývá postižena paměť, pozornost, orientace, schopnost komunikace a myšlení. Osobnost člověka se rozpadá, pacient postižený demencí zapomíná již naučené úkony, např. oblékání, dodržování hygieny. V určitých situacích se objevují i příznaky psychóz (halucinace, paranoia) nejčastěji pod obrazem deliria. V terminální fázi je nemocný zcela imobilní, je neschopen verbální komunikace (zapomíná uprostřed slova), postupně se zhoršuje příjem tekutin a potravy. Při zátěžových situacích se mozek postižený demencí chová nestandardně a reaguje delirantním stavem. Hyperaktivní delirium charakterizované vystupňovanou psychomotorickou aktivitou ohrožuje nemocného také úrazem (např. frakturou kosti). Naproti tomu hypoaktivní delirantní stav charakterizovaný poklesem spontánní aktivity a mobility může být dlouho nepoznán. V této fázi je nemocný ohrožen dehydratací, malnutricí, imobilitou, omezením spontánních pohybů na lůžku, což jsou všechno rizikové faktory pro vznik dekubitů.
Obtížnost péče o dementního pacienta
Péče o pacienta s jakýmkoli druhem demence je náročná. Na ošetřující personál jsou kladeny vysoké nároky po stránce fyzické i psychické, protože převážná většina těchto pacientů vyžaduje kompletní ošetřovatelskou péči a zajištění základních životních potřeb. Náročnost péče přímo souvisí se stadiem demence, polymorbiditou, aktuální somatickou kompenzací a fyzickým hendikepem (např. hemiplegie po CMP). Část pacientů se snaží spolupracovat alespoň v rámci svých možností – posadí se, nají se. Část není schopna spolupráce vůbec. Tito pacienti nejsou schopni základní sebepéče, omezeně komunikují nebo nejsou schopni žádné verbální ani nonverbální komunikace. Proto veškerou činnost přebírá ošetřující personál. Právě tato skupina pacientů je nejvíce ohrožena vznikem dekubitů.
Stupně vývoje dekubitu
Dekubity jsou rány způsobené tlakem kosti na podložku v tzv. predilekčních místech (krční obratel, sakrum, bederní kost, paty, kotníky). Na vzniku dekubitů se podílejí různé faktory, např. věk pacienta, inkontinence, špatně upravené lůžko, nedostatečná výživa (resp. nadměrná váha), působení smykových sil, tlak, tření apod. Dekubit nevznikne náhle, ale prochází určitými stupni vývoje:
I. st. – erytém (na neporušené kůži se objeví zčervenání, oblast je oteklá, teplá, pacient cítí svědění a pálení);
II. st. – puchýř (dochází k poškození kůže a pokožky);
III. st. – nekróza (poškození proniká do hloubky, dochází k odumírání tkáně s černou krustou nebo žlutohnědým povlakem);
IV. st. – vřed (rozsáhlá destrukce tkáně s postižením kosti).
Dekubity představují u imobilních pacientů závažný problém. Způsobují velkou bolest, jsou otevřenou branou pro vstup infekce do oslabeného organizmu. Úmrtnost pacientů s dekubity je 5krát vyšší než u lidí stejně starých, kteří dekubity netrpí, a léčba je 6krát nákladnější než prevence. Proto je nutné, aby péče o pacienty měla holistický charakter.
Prevence dekubitu i demence a delirantního stavu
Prevence dekubitů u dementních osob se od prevence u nemocných bez kognitivní poruchy liší především tím, že pacient není schopen odpovídající komunikace, má různý stupeň poruchy paměti a porozumění. Proto možnost splnění první zásady prevence – edukace – je velmi omezená. Smysluplná edukace, kdy si můžeme být jisti, že pacient našemu slovu rozumí a je schopen si alespoň část zapamatovat na déle než jeden den, je u nemocných, kteří vykazují v testu MMSE (mini mentalstate examination) více než 18 bodů z možných 30. Pacientům, dosahujícím bodový zisk od 14 do 17 bodů, je nutné několikrát denně připomínat zásady prevence dekubitů a u nemocných s méně než 13 body v MMSE můžeme předpokládat, že si naše doporučení zapamatují jen na několik minut. Pacienti s bodovými ziskem pod 5 bodů v MMSE podstatě edukace nerozumějí. Zůstává pak na zvážení každého pečujícího, zda u těchto nemocných je pravidelná edukace o prevenci dekubitů vůbec smysluplná. Nemocný v delirantním stavu není schopen porozumět významu mluveného slova a podstatě edukace. Vzhledem k psychomotorickému neklidu využíváme proto verbální komunikace, melodie a intonace hlasu hlavně ke zklidnění nemocného. U těchto nemocných je nutná dobře organizovaná a kvalitní ošetřovatelská péče, kterou můžeme dekubitům předcházet.
Nezbytná preventivní opatření
Polohování. Musí být systematické, je žádoucí sestavit plán polohování a plán preventivních opatření (využití polohovacích pomůcek). Intervaly mezi změnami poloh se řídí stavem nemocného a můžou kolísat v rozmezí 30 min. – 4 hod. U dementních a imobilních pacientů by měl být interval 1–2 hod. Důležité je kontrolovat riziková místa při každém polohování, zčervenalá místa nemasírovat. Nezastupitelné místo mají různé polohovací pomůcky, např. měkké molitanové kroužky, válce, klíny. Neměly by se používat např. plastové nafukovací pomůcky, protože ty brání volnému průtoku krve. Efektivní jsou antidekubitní matrace (molitanové, polyuretanové, vzduchové) nebo vodní lůžka. Pro pacienty v hypoaktivním delirantním stavu platí obdobná opatření. Nemocní s hyperaktivním deliriem vykazují spontánně hypermotorickou aktivitu, takže v úvodu delirantního stavu prevence dekubitů není realizovatelná. Pravidla polohování nastávají až ve fázi zklidnění, a to v závislosti na spontánní fyzické aktivitě nemocného.
Pohyb na lůžku a prevence pádů. Nemocní v hyperaktivním deliriu jsou významně ohroženi rizikem pádů, stejně jako nemocní s demencí a zachovanou spontánní motorickou aktivitou. Oba stavy jsou charakterizovány dyskoordinovanými, neplánovanými a nemocným nekontrolovanými pohyby, jsou narušeny základní stereotypy jednoduchých úkonů a reflexů, včetně posazování a stereotypů chůze. Je narušena časoprostorová orientace, která riziko pádu zvyšuje. Přesuny na lůžku a mimo lůžko je žádoucí provádět za pomoci více osob. Velký pozor musíme dávat při popotahování pacienta směrem nahoru. Pacient není schopen ve většině případů základní spolupráce, a protože sedací část pacienta leží plnou vahou na podložce, může dojít ke značnému tření kůže hýždí o podložku a stržení i větší plochy. Kůže seniorů je křehká, v místě kontaktu s podložkou překrvená, vlhká potem, což jsou faktory, které přispívají k jejímu poškození. Polohování zkracuje délku neměnného kontaktu těla s podložkou a navozuje pohodlí pacienta, čímž ulevuje od bolesti a snižuje psychické napětí nemocného. Komplexním důsledkem je pozitivní ovlivnění imunity a rychlejší ústup delirantního stavu. Je potřebné dbát na pohodlnou pozici nemocného, nepříjemnou polohu nám většinou nemocný signalizuje zhoršením zmatenosti, naříkáním nebo nonverbálními projevy bolesti a nepohody. Ležící pacient by neměl mít hlavu výš než 30° nad podložkou (mimo jídla), kromě nemocných s kardiálním selháváním a dušností jiné etiologie, aby se zabránilo „sjíždění“ dolů. Pokud je možné pacienta posazovat, je nutné zajistit, aby neseděl příliš dlouho (maximální doba kontinuálního sedu je kolem 1 hodiny), během dne možno opakovat dle tolerance a léčebných plánů. Nestabilní nemocný by měl být podložen např. polštářkem nebo jinými podkládacími pomůckami.
Pády představují závažný problém a jsou příčinou 80 % všech fraktur seniorů a pátou nejčastější příčinou smrti. Následné léčení po operativně řešené fraktuře krčku femuru (nejčastější fraktura po pádu) je pro seniora fyzicky a psychicky náročné, protože předpokládá dlouhodobou imobilitu a dlouhodobou rehabilitaci. Znamená vysoké riziko trvalé diability až imobility a vysoké riziko roční úmrtnosti seniorů (rok po proběhlé operaci), kdy po úspěšné operaci fraktury krčku femuru zemře téměř 1/4 seniorů.
Ošetřovatelskou péči je nutno organizovat tak, aby byl u rizikového pacienta zajištěn zvýšený dohled. Znamená to v rámci možností uložit pacienta co nejblíž k pracovně sester, zabezpečit na dosah signalizační zařízení a upravit prostředí nemocného – dostatečné osvětlení, přiměřená teplota prostředí (chlad zpomaluje reakce, příliš vysoká teplota způsobuje ortostatickou hypotenzi) a odstranit z prostoru možné překážky.
Hygienická péče. Většina pacientů s demencí je inkontinentní a je potřeba využívat všech pomůcek pro inkontinenci. K prevenci dekubitů u dementních s omezenou schopností komunikace je třeba sledovat konzistenci a barvu stolice, problémy s vyprazdňováním a močením. Zácpa a močová retence jsou provokujícím faktorem vzniku delirantního stavu. Pro prevenci dekubitů u ležících dementních nemocných je důležité často měnit osobní a ložní prádlo, provádět omývání, sprchování a koupele teplou (ne horkou) vodou, na mytí používat jemné mycí gely nebo tekutá mýdla. Pravidelně sledujeme stav pokožky, provádíme masáže (ne u již zčervenalých míst). Pokožku chráníme před vlhkostí a udržujeme vláčnou po užíváním regeneračních krémů (Menalind). Není vhodné vysušovat ji třením (prevence oděrek).
Výživa a hydratace. Nedostatečná výživa a hydratace je rizikovým faktorem vzniku dekubitů. Kromě omezení základních potřebných nutritientů při malnutrici je globálním důsledkem porucha imunity a prokrvení periferních tkání, což činí kůži zranitelnější a méně odolnější, méně schopnou regenerace a úzdravy i jen drobných povrchových oděrek. U pacientů s demencí se často objevuje nechutenství a odmítání tekutin. Strava proto musí být pestrá, musí mít určitou nutriční hodnotu, musí být v ní zastoupeny v náležitém poměru všechny složky potravin – bílkoviny, tuky, cukry, vitamíny, minerály. Nemůžeme opomenout i vhodnou formu a úpravu diety (kašovitá, tekutá), na což je nutná spolupráce s nutričním terapeutem.
Demence a delirantní stavy jsou situace s vysokým krátkodobým i dlouhodobým rizikem malnutrice. Nutriční stav každého nemocného hodnotíme pravidelně a opakovaně podle individualizovaného plánu. Specifickým a validizovaným screeningovým testem pro měření nutričního rizika u hospitalizovaných pacientů ve vyšším věku je MNA (Mini Nutritional Assesment). Screening nutričního rizika má význam nejen při jednorázovém měření, jeho význam narůstá při opakovaném vyšetření a sledování vývoje nutriční situace nemocného.
Na našem oddělení je stanoven interval sledování nutričního stavu pacientů 14 dnů. Součástí pravidelného screeningového hodnocení je průběžná evidence množství přijaté stravy, které je právě u pacientů v delirantním stavu velmi často omezeno až minimalizováno. U nás je používána tzv. „talířová metoda“ rámcového kvantitativního hodnocení příjmu (jí spíše polovinu porce, jí spíše celé porce). Tyto informace jsou pro sestry signálem pro zahájení nutriční intervence nutričním terapeutem.
Závěr
Pacienti s těžkým stupněm demence a v delirantním stavu mají vyšší riziko vzniku dekubitů proti ostatním nemocným s identickými postiženími, kteří demencí netrpí. Hlavními faktory, přispívajícími ke vzniku dekubitů, jsou poruchy orientace v časoprostoru, disabilita a závislost postupně až ve všech základních denních činnostech, inkontinence, porucha příjmu potravy a tekutin. Většina rizikových faktorů je preventabilní a na našem oddělení jsou jednotlivé postupy a preventivní opatření zapracovány do krátkodobých i dlouhodobých ošetřovatelských a RHB léčebných plánů.
Mgr. Iveta Indrová, Geriatrie-LDN, FTNsP, Praha
Danuše Kressová, Geriatrie-LDN, FTNsP, Praha
Další články v tomto čísle
- Může si pacient za své choroby?
- Sestra v následné péči. Hospicová péče – II. část
- Sestra v následné péči. Poskytování paliativní péče v domácím prostředí pacienta
- Poruchy chování seniorského věku
- Infekce virem AH1N1 v intenzivní péči
- Důvěra v nevědomí
- Angličtina pro fyzioterapeuty
- Tělesné postižení jako fenomén a životní realita
- Sestra v následné péči. Rehabilitace u dementních seniorů v LDN
- Outsourcing služeb ve zdravotnictví