Číslo 10 / 2011
Poruchy chování seniorského věku
Souhrn: Poruchy chování seniorského věku jsou velmi častým klinickým nálezem při zhoršení celkového zdravotního stavu. V době somatické stabilizace seniora jsou poruchy chování méně zřetelné a v mnoha případech se svádějí na vysoký věk. Senior s poruchou chování pak dlouho uniká diagnostice a odpovídající léčbě, která může zabránit trvalé závislosti, sebepoškozování nebo sebevraždě.
Klíčová slova: fyziologické stárnutí – poruchy chování seniorského věku – deprese – demence – delirium.
(Conduct disorders old age)
Summary: Conduct disorders old age are very common clinical finding in the deterioration of overall health status. During somatic stabilization senior behavioral disorders are less clear and they seduce the old in many cases. Senior with conduct disorder for a long time escapes diagnosis and appropriate treatment that can prevent permanent de pendency, selfharm or suicide.
Key words: physiological aging – old age behavior disorders – depression dementia – delirium.
V medicíně se setkáváme se stále novými a novými situacemi, diagnózami, onemocněními, které doposud nejsou plně objasněny. Mimo jiné také proto, že lidský věk se postupně prodlužuje a lidé se tak dožívají změn a chorob, které se do této doby nemohly projevit a nemohly být poznány.
Graf č. 1 názorně ukazuje, že v roce 1965 v naší zemi začínala kontinuální seniorská úmrtnost již kolem 60. roku věku. Zlomek seniorské populace se tehdy dožil 85 let. Naproti tomu v roce 2050, tj. za 85 let, předpokládáme, že dojde k posunu počátku seniorské úmrtnosti přibližně o 20 let, tedy do věku 80 let a výše. Senioři se budou dožívat zcela běžně věku nad 90 let.
Ve srovnání s 60. a 70. léty minulého století pozorujeme posun v délce přežití populace již dnes v naší každodenní medicínské praxi, kdy ošetřujeme, často operujeme a léčíme seniory nad 80–85 let věku. S prodlužující se délkou lidského života přibývá počet osob dožívajících se vyššího a vyššího věku. Nárůst délky přežití má spíše exponenciální charakter a nabývá na větší rychlosti. Tento prokázaný demografický vývoj společnosti před nás klade dvě základní otázky:
1. jaká bude maximální délka života člověka;
2. v jaké kvalitě senioři svůj zbytek života dožijí.
Do popředí vědeckého zájmu se tak do stává problematika dlouhověkosti, řešení otázky kvality života, soběstačnosti a chronických onemocnění ve stáří.
Poruchy chování seniorského věku
V průběhu stárnutí organizmus vykazuje konkrétní fyziologické, převážně regresivní změny, jejichž vznik, průběh a dopady na soběstačnost, mobilitu a kvalitu života nazýváme fyziologické stárnutí. Podle současných znalostí o průběhu stárnutí je předpokládaná maximální délka života lidského organizmu kolem 120 let, pak se fyziologicky postupně zastaví jeho celý chod. Mozek jako nejcitlivější a řídicí orgán v těle podléhá fyziologickému stárnutí stejně jako ostatní systémy, a to již přibližně od 30 let věku. V mladším a středním věku má organizmus ještě dostatek regeneračních schopností, takže dobře zvládá veškeré negativní dopady postupného stárnutí.
Ve věku od 65 let převyšuje kvantita i kvalita změn způsobených stárnutím nad regeneračními schopnostmi organizmu a my pozorujeme klinické projevy stáří. V každém věku větší a větší, které mohou být potencovány chronickými nemocemi, množstvím užívaných léků, sociální nejistotou nebo i rozsahem sociálních kontaktů seniora. To vše kromě jiných projevů stárnutí, jako je porucha chůze, porucha zraku, sluchu, zažívání, srdečního rytmu atd. Postupně zjišťujeme u seniorů poruchy chování. Zpočátku je to pouze nejistota a zvýšená úzkostlivost, která může bez povšimnutí přejít až v chronické úzkosti a deprese. „Zákeřnost“ deprese spočívá v tom, že až 90 % pacientů má jiné příznaky – příznaky somatického onemocnění, jako je bolest hlavy, průjmy, bolesti zad, kloubů, svalů, závratě. Současně se objevuje pokles kognitivních schopností, které pacient dobře vnímá a které až u 30–40 % seniorů zůstanou po 5 letech neléčené deprese trvale fixovány, dále již léčebně neovlivnitelné. Pacienti s depresí mají zvýšené riziko úmrtnosti 2–3krát, i zaléčená deprese se u seniorů velmi často vrací, a to až u poloviny z nich. Deprese je příčinou zvýšeného počtu sebepoškozování a dokonaných sebevražd seniorů.
V průběhu stárnutí mozku pozorujeme postupné zhoršování přizpůsobivosti novým podmínkám a odmítání změn. Objevují se problémy s akceptací nových názorů, nových výrobků, nových postupů, je větší nedůvěra jak k novinkám, tak k osobám. Začínají první obtíže s pamětí, které startují krátce po menopauze a senior si je těchto těžkostí zpočátku velmi dobře vědom. Za své krátké výpadky paměti se stydí. Denní uvědomování si své vlastní poruchy paměti seniora významně handicapuje v kontaktu s okolím a senior se více straní jednání, vyprávění a nakonec jakékoliv verbální komunikace, vyřizování na úřadech apod. Ve většině případů se jedná zpočátku o benigní stařeckou zapomnětlivost (viz obr. 1), která zůstává bez významnější kvalitativní i kvantitativní změny až do konce života. Progredující poruchy paměti však mohou znamenat i první projevy degenerativního onemocnění mozku (viz obr. 2).
Nejčastěji se vyskytující patologií seniorského věku je demence. Velmi chybuje rodina, velmi chybují pečovatelé a další lidé v okolí seniora, včetně zdravotníků, pokud problémy s pamětí paušálně připisují stáří, bez ohledu na to, jak je porucha hluboká. Rodinu nebo okolí nemocného upozorní na rozvinutou demenci až významné změny chování nemocného, jako je vznětlivost, bezdůvodný pláč, hádavost, vztahovačnost, obviňování okolí z krádeží, obavy o život a opakované volání pomoci příbuzných nebo rychlé záchranné služby. Nemocný má minimalizovaný náhled na své schopnosti, odmítá dopomoc a přitom viditelně nezvládá základní domácí práce, je vztahovačný, omezuje a zakazuje přístup do bytu pečovatelské službě apod. V neposlední řadě dochází ke ztrátě orientace v čase a prostoru, kdy porucha paměti je tak veliká, že nemocný nedokáže najít cestu zpět do svého domova.
Demence
Syndrom demence je soubor charakteristik a klinických příznaků, typických pro mozkovou dysfunkci na podkladě funkčních a především strukturálních změn. V konečném důsledku nemocní s demencí ztrácejí mozkovou hmotu bez ohledu na etiologii. Ve funkční a sociální rovině se jedná o postupnou, progredující ztrátu schopností, od paměti přes změnu chování až po terminální fázi kompletní deteriorace, kdy nemocný nezvládá verbální komunikaci, protože si nevybaví potřebná slova a u některých typů demence produkuje nesrozumitelné projevy (slovní salát). Přestává rozumět mluvenému slovu i psanému textu. S okolím nekomunikuje, okolního světa se přestává účastnit, přestává poznávat své blízké, nepoznává a nediferencuje předměty, zvířata, rostliny apod. Jeho mysl žije vlastním životem, kterému zatím vůbec nerozumíme. V tomto období postupně slábne imunita a senior je více náchylný vůči infekcím, vyhasínají reflexy a senior je náchylný k posturální hypotenzi, pádům, objevuje se kompletní inkontinence.
Jako poslední vyhasínají reflexy spojené se sycením. Dementní senior přestává přijímat ústy jak potravu, tak tekutiny. Porucha příjmu potravy a tekutin je jistou známkou neschopnosti organizmu zajistit pro svou existenci a přežití potřebnou energii nejen příjmem p. o., ale postupně i insuficientním metabolickým zpracováním. Terminálním stavem u demence je v 90 % případů pneumonie, kdy ani komplexní podpůrná léčba, včetně ATB, situaci nezvrátí.
Celý tento proces od počátku prvních příznaků do terminální fáze trvá přibližně 10–12 let (obr. 3). Ve většině případů přibližně až 3–5 let trvá nepovšimnutá a progredující porucha paměti a ostatních kognitivních funkcí, pak nastupují poruchy chování. Nesoběstačnost vyžadující umístění do zařízení přichází kolem 6.–7. roku trvání demence. V období progrese kognitivních změn je možné celý proces pozastavit léky (kognitivy), a to na 6–10 let. Podmínkou je časná diagnostika a včasné zahájení léčby. V pozdějších fázích trvání již kognitiva ztrácejí svou léčebnou účinnost a klinický stav pacienta, včetně jeho schopností a soběstačnosti, se významněji nezlepšuje.
Diagnostika demence se provádí na specializovaných neurologických pracovištích souborem zobrazovacích, laboratorních a psychologických vyšetření. Na konci tohoto vyšetření, které trvá kolem 3–4 dnů, je stanovena většinou jasná diagnóza, zda se jedná nebo nejedná o demenci, je indikována léčba, jsou stanovena doporučená režimová opatření a další doprovodné programy péče.
Rizika demence
Rizika vyplývající z kognitivních a behaviorální poruchy při demenci dopadají na nemocného i na jeho pečovatele.
Rizika pro nemocného lze rozdělit do dvou základních skupin, a to na rizika somatického postižení a na rizika sociální. Při demenci je nemocný ohrožen instabilitou, závratěmi s následnými pády a s dlouhodobou hospitalizací. U syndromu demence je prokázaný častější výskyt poruch glukózové tolerance a diabetu. Demence je velmi často v počátcích komplikována úzkostnou depresí, která prohlubuje kognitivní deficit. U dementních nemocných existuje zvýšené riziko nežádoucích účinků léčiv (hypotenziva, antiparkinsonika, narkotika), častěji se rozvinou poruchy výživy se vznikem malnutrice. Nemocný nenavštěvuje svého lékaře a nedochází na pravidelné kontroly, neužívá předepsané léky, mění dávkování léků (pozor na warfarin, antidiabetika, včetně inzulínu) nebo předepsané léky nahrazuje jinými, nakupovanými v lékárně. Při každé několikatýdenní a delší hospitalizaci, po celkové narkóze pozorujeme rychlejší propad kognice, která se většinou málokdy navrátí k původní výši. V neposlední řadě je nemocný s demencí ve zvýšeném riziku předčasného úmrtí.
Deliriantní stav
Závažným rizikem demence je vznik delirantního stavu, což je rychle nastupující a rychle se rozvíjející stav globální desorientace, ve většině případů psychomotorického neklidu, v menším procentu provázený apatií a soporem. Vznik deliria je závislý na stupni demence, velikosti a intenzitě vyvolávající příčiny, rozsahu polymorbidity a na medikaci nemocného. Hyperaktivní delirium je život ohrožující stav doprovázený trachykardií, elevací krevního tlaku s bezprostředním ohrožením úrazem a aspirací. Hypoaktivní delirium je neméně závažné, protože velmi často zůstává nerozpoznáno a ohrožuje nemocné plnou imobilitou s rozvojem imobilizačního syndromu. Oba základní typy delirantních stavů jsou předvídatelné, léčebně preventabilní a léčitelné. Právě při prevenci a léčbě deliria u dementních nemocných sehrává významnou úlohu ošetřovatelství svým specifickým přístupem a souborem specifických opatření.
Sociální riziko demence
Sociální riziko demence vzniká na počátku poruchy, kdy nemocný žije sám nebo s rodinou ve společné domácnosti. Vznikají ničím nepodložené problémy se sousedy, pacient neplatí poplatky za byt, za služby, odmítá komunikovat s doručovatelkou apod. Má krátkodobé výpadky výkonových funkcí, kdy nedokáže zaplatit v obchodě, zapomene, jak zavřít vodu, jak se dostat ven z vany atd. Vzápětí si ale vzpomene, takže porucha může dlouho zůstat utajena až do doby prvního závažného poškození sebe nebo okolí (pád ve sprše s úrazem, vytopení bytu, výbuch plynu).
Pro pečovatele, trvale pečujícího o nemocného s demencí, vzniká po několika měsících významné riziko psychického přetížení, které se mnohdy projeví nastartováním nového nebo dekompenzací chronického onemocnění (anxieta, deprese, hypertenze, diabetes a další). Je důležité, aby při propouštění dementních do domácí péče byla rodina plně informována o všech projevech a průběhu demence, o všech rizicích a aby po dobu pečování měla odpovídající zázemí a odbornou podporu nejlépe ve specializovaném centru.
Závěr
Poruchy chování seniorského věku jsou velmi častým klinickým nálezem u nemocných s probíhajícím somatickým onemocněním, kdy se porucha chování v důsledku somatické choroby stává zřetelnější. Senior a jeho mozek je v době nemoci méně odolný a mozek více vnímavý ke všem negativním probíhajícím změnám v těle, včetně léků. I krátká horečka, krátká změna dietologická (příjem potravy, tekutin) nebo změna rozpisu léků může navodit závažnou změnu chování seniora. Demence a deprese jsou nejčastějšími psychickými poruchami seniorského věku u nepsychiatricky léčených pacientů. Pokud nejsou včas odhaleny, mohou probíhat plíživě a vést až k významné poruše mozkové funkce a plné závislosti seniora na okolí v běžných denních činnostech.
Literatura u autorky
MUDr. Ivana Doleželová, MBA, primářka oddělení Geriatrie-LDN Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze
Další články v tomto čísle
- Může si pacient za své choroby?
- Sestra v následné péči. Hospicová péče – II. část
- Sestra v následné péči. Poskytování paliativní péče v domácím prostředí pacienta
- Prevence dekubitů při delirantních stavech a těžké demenci
- Infekce virem AH1N1 v intenzivní péči
- Důvěra v nevědomí
- Angličtina pro fyzioterapeuty
- Tělesné postižení jako fenomén a životní realita
- Sestra v následné péči. Rehabilitace u dementních seniorů v LDN
- Outsourcing služeb ve zdravotnictví