Číslo 10 / 2011
Péče o pacientku s dg. postantibiotická klostridiová kolitida
Souhrn: Klostridia jsou anaerobní sporulující tyčinky. Clostridium difficile (C. difficile) je nejzávažnějším původcem průjmů vznikajících po léčbě antibiotiky a může způsobovat pseudomembránovou kolitidu, vážnou infekci střeva, která vzniká potlačením normální střevní flóry antibiotiky. Přemnožení C. difficile je škodlivé, protože bakterie uvolňují toxiny, které způsobují průjem s bolestí břicha, nadýmání, zvýšenou teplotu. Některé případy kolitidy způsobené C. difficile končí smrtí. C.difficile se stává v mnoha evropských nemocnicích nejčastější nozokomiální infekcí vůbec. Velmi nebezpečná je snadnost rychlého epidemického šíření jako důsledek rezistence kmenů na široké spektrum antibiotik a spór na dezinfekci bez sporicidního účinku. Důležitá je prevence vzniku infekce a velkou roli při ošetřování pacientů s touto infekcí má důsledná péče o hygienu rukou ošetřujícího personálu. Nelze používat dezinfekční přípravky na alkoholové bázi, zvolená dezinfekce musí mít sporicidní účinek. Uvedená kazuistika uvádí příklad 32leté ženy léčené primárně ambulantně pro zubní zánět antibiotiky s účinnou látkou klindamycin, s následným rozvojem průjmů a bolestí břicha. Jako původce byly určeny toxiny klostridií. Je popsán průběh hospitalizace, ošetřovatelská péče i režimová opatření při ošetřování pacientů s klostridiovou infekcí v naší nemocnici.
Klíčová slova: Clostridium difficile – průjem – antibiotika – režimová opatření.
(Care of a patient with the diagnosis of post-antibiotic Clostridium difficile colitis)
Summary: Clostridia are anaerobic sporulating rods. Clostridium difficile (C. difficile) is the most significant causative agent of diarrhea occurring after antibiotic treatment and may cause pseudomembranous colitis, a severe infection of large intestine, which develops after suppression of normal gut flora with antibiotics. Overgrowth of C. difficile is detrimental because the bacteria release toxins which cause diarrhea with abdominal pain, bloating and increased temperature. Some cases of C. difficile colitis lead to death. In many European countries C. difficile becomes the most frequent nosocomial infection. The easiness of its quick epidemic spreading, which is the consequence of the resistance of bacterial strains to a broad spectrum of antibiotics, and the resistance of spores to disinfectants without sporicidal effect, is very dangerous. Prevention of the onset of infection is very important and a significant role during care of the patients with this infection is played by a rigorous care of the hygiene of the hands of the nursing staff. It is not possible to use alcoholbased disinfec tants, chosen disinfection must have sporicidal activity. Presented case report describes a case of a 32yearold woman tre ated primarily at the outpatient basis for teeth inflammation with antibiotics with clindamycin which was followed by the development of diarrhea and abdominal pain. The toxins of clostridia were identified as the causative agent. The course of hospital stay is described, as well as the nursing care and regime precautions during care of patients with Clostridium in fection in our hospital.
Keywords: Clostridium difficile – diarrhea – antibiotics – regime precautions.
Úvod
Clostridium difficile (C. difficile) je grampozitivní bakterie z rodu Clostridium, přítomná ve střevě u přibližně 5 % zdravých dospělých, častější výskyt byl prokázán u dětí a rovněž u starších a málo pohyblivých osob. Svými toxiny je schopno vyvolat střevní postižení, která mohou proběhnout pod obrazem lehčího průjmového onemocnění, ale také jako život ohrožující pseudomembranózní enterokolitida (PME).
Clostridium difficile bývá často původcem nozokomiální infekce v souvislosti s podáním antibiotik (ATB), především klindamycinu a širokospektrých ATB penicilinu a cefalosporinu. Tato ATB svými účinky vedou k eliminaci normální střevní mikroflóry. C. difficile produkuje během růstu dva typy toxinů (A a B). Ke vzniku klasické pseudomembranózní enterokolitidy dochází součinností obou toxinů. Objevuje se průjem, bolestivé napětí břicha a zvýšená teplota. PME může vyústit v toxické megakolon, v ileus, případně rupturu střeva, ohrožující život pacienta.
Tyto infekce se mohou objevit i u pacientů s onkologickou diagnózou, kteří se podrobují chemoterapii, nebo u pacientů léčených imunosupresivními přípravky. Jednotlivé kmeny C. difficile se liší, a to hlavně ve své virulenci. V závislosti na kmeni se poté mohou lišit i výsledné klinické projevy.
Bakterie C. difficile vytváří spory, které jsou velice odolné vůči okolnímu prostředí. Proto snadněji přežívá v okolí nemocných osob a dochází k epidemickému šíření infekce v nemocnicích a ostatních zdravotnických zařízeních. Pacienti postižení průjmem způsobeným infekcí C. difficile vylučují velké množství spór tohoto patogenu stolicí. Spóry se přenášejí převážně fekálněorální cestou. Hlavním faktorem přenosu infekce jsou znečištěné ruce personálu, významným médiem pro přenos patogenu jsou ovšem i předměty používané k péči o tyto pacienty (např. fonendoskopy, nábytek, prádlo).
Diagnostika: vyšetření stolice na průkaz klostridiových toxinů. V průběhu postantibiotické kolitidy je možné prokázat onemocnění koloskopicky, užitečné je i vyšetření CT, jež ukáže dilataci střevních kliček, zánětlivé rozšíření střevní stěny a někdy přítomnost pablán.
Terapie: odstranění vyvolávající příčiny – vysazení příslušných ATB, podávání probiotik, nitroimidazolová ATB p. o. nebo i. v. cestou, nebo vankomycin p. o., náhrada ztráty tekutin.
Prevence: racionální a uvážlivá aplikace ATB u hospitalizovaných pacientů, rutinní testování průjmů nejasné etiologie, vzniklých po více než 48 hodinách od počátku hospitalizace, vhodná dieta, probiotika.
Kazuistika
Pokud je u našich pacientů, u kterých vznikl průjem, zjištěna jako příčina přítomnost C. difficile, jsou ošetřováni podle daných postupů. Jedná se o souhrn režimových opatření, která jsou platná pro všechna oddělení naší Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Tímto způsobem bylo postupováno i u této pacientky.
32letá pacientka byla na interní kliniku přijata s křečovitými bolestmi břicha, průjmem trvajícím asi 3 dny, posledních 24 hod. byly bolesti břicha urputnější, průjem víc než 10krát za den. Čtrnáct dní před vznikem těchto obtíží se pacientka léčila se zubním zánětem a užívala ATB s účinnou látkou klindamycin. Při přijetí byla afebrilní, byly odebrány vzorky na stolici kultivačně, včetně klostridiového toxinu. Byl zjištěn pozitivní klostridiový toxin A i B. Infekcionistka doporučila překlad na infekční kliniku, což pacientka odmítla, proto byla hospitalizována u nás, za dodržení všech níže uvedených protiepidemických opatření.
Výživa. Podle nutričního skóre nebyl potvrzen problém s příjmem potravy, BMI (Body Mass Index, index tělesné hmotnosti) 23,6, zavedena bilance tekutin, dieta šetřící + dietní opatření k úpravě střevní mikroflóry, podáván Novasource G1kontrol 1krát denně, k úpravě hydratace podávány tekutiny i intravenózně. Za dobu hospitalizace nedošlo k úbytku na váze, potíže neovlivnily příjem stravy, žena konzumovala celé porce potravy. Vylučování. Frekvence stolice cca 10–15krát denně poslední 3 dny, kašovitá, bez příměsi hlenu či krve. Moč čirá, bez příměsí.
Aktivita a cvičení. Chodící, orientovaná, plně soběstačná pacientka. Skóre Barthelova testu základních všedních činností ADL – 100 b – nezávislá, skóre rizika vzniku dekubitů dle Marjorie Norton 33 b. – bez rizika vzniku dekubitů, riziko pádu 3 b. – po dobu aplikace intravenózní analgetizace, od třetího dne hospitalizace riziko pádu 0 b – bez intravenózní analgetizace, riziko pádu není.
Sociální situace. Pracuje jako zdravotní sestra, vdaná, bydlí s manželem a dcerou. Bolest. Při vyprazdňování zhoršení bolestí břicha, hodnocení podle VAS (vizuální analogová škála, kdy nesnesitelná bolest je označena číslem 10, žádná bolest číslem 0) – intenzita 8, charakter bolesti – křečovitá, úlevová poloha – schoulení se do klubíčka, intervence – teplý obklad na břicho, po vyprázdnění úleva.
Léčba: Infúzní terapie k úpravě hydratace, Edicin 0,5 g inj. každých 8 hodin per os, Entizol 250 mg tbl po 6 hodinách per os, probiotika 3krát denně per os, analgetizace.
Ošetřovatelské diagnózy a intervence
Bolest Intervence: sleduj intenzitu, charakter a lokalizaci bolesti, sleduj verbální i neverbální projevy bolesti, veď záznam o bolesti, podej analgetika dle ordinace lékaře a zaznamenej jejich účinek.
Cíl: pacientka bez bolesti a nutnosti analgetizace. Zhodnocení: první dva dny hospitalizace analgetizace s efektem, VAS intenzity 1–2. Během 3.–5. dne ústup bolestí, pacientka si přála analgetika nepodávat, VAS intenzita 0, dále analgetická medikace vysazena.
Průjem
Intervence: sleduj frekvenci a množství stolice, sleduj možné příměsi ve stolici, charakter a zápach stolice, podej léčbu dle ordinace lékaře a sleduj její efekt.
Cíl: pacientka bez průjmu, fyziologické vyprazdňování stolice. Zhodnocení: první dva dny ještě průjmovitá stolice cca 4–5 krát denně, další tři dny stolice nadále kašovitá 2krát denně, bez obtíží při vyprazdňování a po celou dobu hospitalizace bez příměsí ve stolici.
Riziko infekce
Intervence: aseptický postup při péči o periferní venózní katetr (PVK), sleduj lokální a celkové projevy zánětu. Cíl: pacientka bez známek infekce, afebrilní, PVK funkční, bez známek zánětu v okolí zavedení.
Zhodnocení: během hospitalizace afebrilní, zvýšená citlivost periferních žil na zavedený PVK, okolí bez zarudnutí, ale bolestivé, první 3 dny výměna prováděna denně, 4. den hospitalizace PVK vytažen, infúzní terapie ukončena.
Protiepidemická opatření
• izolace pacienta – samostatný pokoj s příslušenstvím, dezinfekce a individualizace nástrojů a pomůcek, jejich následná likvidace či sterilizace. Veškeré pomůcky k ošetřování pacienta jsou uloženy na pokoji. Pokoj je označen cedulí „Zvýšený hygienický režim“ s pokyny, jak se před vstupem na pokoj a po opuštění pokoje zachovat;
• zásady bariérové ošetřovací techni ky – ošetřující personál se převléká při vstupu do pokoje do pláště na jedno použití, použije jednorázové rukavice, po ošetření pacienta vyhodí jednorázový oděv a jednorázové rukavice do PVC pytle „zdravotnický infekční odpad“. Před opuštěním pokoje si dezinfikuje ruce přípravkem se sporicidním účinkem – 0,2% roztokem Persterilu po dobu jedné minuty;
• dezinfekce a dekontaminace pomůcek a nástrojů se provádí dezinfekčním prostředkem se sporicidním účinkem „C“;
• manipulace s prádlem – použité ložní a ostatní prádlo se ukládá do PVC pytle, označeného jako „infekční prádlo“;
• ošetření izolačního pokoje – po skončení léčení pacienta je nutno provést závěrečnou dezinfekci celého lůžka, veškerých pomůcek, nástrojů, přístrojů a povrchů 0,2% roztokem Mikasept KP, izolačni pokoj řádně vyvětrat a vyzářit germicidní lampou po dobu 4h.;
• další nezbytné pokyny – poučení pacienta i osob blízkých, omezit vstup návštěv a jejich umožnění jen po souhlasu ošetřujícího lékaře a nemocničního hygienika za podmínek dodržení režimu izolace. Ohlásit vznik infekce a zaslat vyplněné „Hlášení přenosné nemoci“ na úsek hygienika FNO.
Průběh hospitalizace
Pacientka byla na našem oddělení hospitalizována 5 dní na samostatném pokoji, měla vyčleněno vlastní sociální zařízení. Dodržovala zásady bariérového režimu – protiepidemická opatření. Byly opakovaně odebrány vzorky stolice na přítomnost klostridiového toxinu, podávána analgetika, probiotika a léčba dle ordinace lékaře. Při ošetřování pacientky byla dodržována veškerá uvedená protiepidemická opatření, o nutnosti dodržování těchto pravidel byli poučeni ona i její rodina. Po léčbě došlo k úpravě obtíží, po třetím negativním výsledku stolice na klostridiový toxin byla pacientka propuštěna do domácího ošetřování.
Závěr
Všimly jsme si, že se v posledních letech zvýšil počet infekcí způsobených bakterií C. difficile i na našem pracovišti, což vedlo k zavedení popsaných opatření zamezujících dalšímu šíření infekce. C. difficile se objevuje nejčastěji po léčbě antibiotiky a způsobuje těžké průjmy, které hrozí i smrtelnými komplikacemi, a to hlavně u starších lidí, pacientů léčených imunosupresivními léky nebo chemoterapií. Proto je třeba při zahájení léčby antibiotiky nasadit i doplňkovou léčbu probiotiky. Pokud již dojde k vypuknutí infekce, je důležité pacienta izolovat, dodržovat daná režimová opatření a dbát na hygienu rukou. Infekce vyvolané touto bakterií prodlužují dobu hospitalizace a opatření vedoucí k izolaci takto postižených pacientů jsou velice nákladná.
Ľubica Gruberová, Revmatologická ambulance FN Ostrava
Monika Čorná, DiS., Interní klinika FN Ostrava
Literatura:
1. Beneš J. Infekční lékařství, Praha: Galén, 2009.
2. Trachtová E a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu, Brno: IDVPZ, 1996.
3.http://www.zdn.cz/clanek/sestra-priloha/clostridium-difficile-jako-puvodce-nozokomialnich-infekci-301164 [cit. 2011-3-20].
4 http://cs.wikipedia.org/wiki/Clostridium_difficile [cit. 2011-3-20].
5. Vnitřní řídicí akty FNO- SOP-ÚNTP-22, rev. č. 01 – Zásady bariérové techniky, péče o pacienty s infekčním onemocněním.
6.http://intranet.fnspo.cz/organizace/red/platne_vra/standardni_operacni_po- stupy_smj/sop_utvaru_ntp/SOP_UNT-P_22_Zasady_barierove_techniky_pece_o_pacienty_s_infekcnim_onemocnenim.pdf/ [cit. 2011-3-16].
7. http://www.cdc.gov [cit. 2011-3-16].
8. http://www.aamon.cz/?p=1365 [cit. 2011-3-16].
Recenzovali:
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., prezident Společnosti prevence nozokomiálních nákaz, Ostrava
Mgr. Karin Helsnerová, SZŠ a VOŠ zdravotnická Ostrava, p. o., odborná učitelka
Další články v tomto čísle
- Může si pacient za své choroby?
- Sestra v následné péči. Hospicová péče – II. část
- Sestra v následné péči. Poskytování paliativní péče v domácím prostředí pacienta
- Poruchy chování seniorského věku
- Prevence dekubitů při delirantních stavech a těžké demenci
- Infekce virem AH1N1 v intenzivní péči
- Důvěra v nevědomí
- Angličtina pro fyzioterapeuty
- Tělesné postižení jako fenomén a životní realita
- Sestra v následné péči. Rehabilitace u dementních seniorů v LDN