Číslo 10 / 2011
Multivitamin jako kompenzace pochybení z nedbalosti
Sdělení stížnosti
Pro obtíže při polykání a tlak na břiše jsem vyhledala obvodní lékařku, která mi doporučila a poté napsala písemný požadavek na RTG vyšetření jícnu. Dne 24. 5. 2011 jsem se se žádankou dostavila na vyšetření do Vaší nemocnice, kde mi pracovník v recepci zkontroloval žádanku a ukázal mi, kam si mám sednout a čekat, až budu zavolána k vyšetření. Protože jsem po hodině a čtvrt na vyšetření volána nebyla, vrátila jsem se do recepce s požadavkem na vysvětlení, zda a kdy budu vyšetřena. Pracovník se znovu podíval na žádanku a sdělil mi, že na požadované vyšetření se musím objednat, protože vyšetření jícnu se bez objednání nedělá. Zahučel něco jako omluvu a sdělil mi, že jsem na vyšetření objednána na 8.15 hod. dne 30. 5. 2011.
Stále nechápu, proč mě pracovník nemohl objednat už při prvním kontaktu, když přece věděl, že na tento druh vyšetření musím být objednaná. Považuji to za jeho hrubé selhání. Tento postup považuji za nepřijatelný a trestuhodný, protože jsem zcela zbytečně, neefektivně promarnila dvě hodiny, které jsem mohla využít lépe než sezením v čekárně. Žádám o přešetření tohoto chybného postupu a kompenzaci zbytečně promarněného času dvou hodin. Jako přiměřenou kompenzaci považuji dvě balení multi-vitaminu.
Názor právníka
Skutkový stav
K vyšetření objednává pacienta ošetřující lékař, případně se může objednat pacient sám, pokud má žádanku se specifikací vyšetření, a to podle svých možností telefonicky nebo osobním jednáním.
Pacientka, jejíž případ uvádíme, byla vyšetřena u praktického lékaře pro dospělé, který indikoval RTG vyšetření jícnu pro váznutí sousta při polykání. S vyplněnou žádankou se dostavila na recepci RTG oddělení. Protože na vyšetření jícnu jsou pacienti zpravidla objednáváni ošetřující lékařkou nebo pacientem telefonicky, pracovník se domníval, že jde již na objednané vyšetření, a proto ji odeslal do čekárny před vyšetřovnu. Na svoji obhajobu uvedl, že pacientka sdělila, že jde na vyšetření jícnu a nikoliv že se jde objednat na vyšetření jícnu. Pracovník uváděl, že i přes její velice emoční jednání jí dal nejbližší možný termín vyšetření a též se jí omluvil. Problém hodnotil jako nedorozumění.
Řešení
Při jednání se stěžovatelkou bylo odmítnuto, že by pracovník jednal úmyslně a že pacientku nechal čekat, protože se mu nelíbila. Pochybení z nedbalosti však jednoznačně odmítnout nešlo. Doba čekání byla skutečně zaviněna neúmyslným selháním lidského faktoru, které lze (po vyloučení úmyslu) označit pouze za jednání nedbalostní. Pacientka poukazovala, co všechno mohla za pročekané dvě hodiny vykonat a o jaké finanční částky nečinností přišla. Proto byl akceptován její požadavek odškodnění za bezdůvodné čekání. Dostalo se jí satisfakce věcné – požadovaných multivitaminů. Po vyšetření byla stížnost uzavřena. Tento případ, který je lehce úsměvný, však vážně upozorňuje na nový jev při poskytování zdravotní péče. A tím je požadavek úhrady promarněného času, který pacientovi vznikne v souvislosti s poskytováním zdravotní péče.
JUDr. MUDr. Lubomír Vondráček, Mgr. Zuzana Volejníková
Další články v tomto čísle
- Může si pacient za své choroby?
- Sestra v následné péči. Hospicová péče – II. část
- Sestra v následné péči. Poskytování paliativní péče v domácím prostředí pacienta
- Poruchy chování seniorského věku
- Prevence dekubitů při delirantních stavech a těžké demenci
- Infekce virem AH1N1 v intenzivní péči
- Důvěra v nevědomí
- Angličtina pro fyzioterapeuty
- Tělesné postižení jako fenomén a životní realita
- Sestra v následné péči. Rehabilitace u dementních seniorů v LDN