Číslo 1 / 2011
Závažné krvácivé stavy očima lékařů, laborantů a sester
Třetí národní kongres pořádala ve dnech 18.–19. listopadu v Praze Česká společnost pro trombózu a hemostázu ČLS JEP ve spolupráci s Českou hematologickou společností ČLS JEP, Českou společností klinické biochemie ČLS JEP a traumatologicko-ortopedickou sekcí ČAS. Součástí akce, jejímž hlavním tématem byly závažné krvácivé stavy v klinice – diagnostika, prevence, léčba, byla 18. listopadu i paralelní konference zdravotnických pracovníků v nelékařských profesích.
Nelékařskou konferenci zahájila předsedkyně spolupořádající traumatologickoortopedické sekce Mgr. D. Škochová (I. chirurgická klinika VFN, Praha) přednáškou Bezpečnost zdravotnického personálu (manipulace s ostrými předměty). Připomněla v ní mimo jiné vznik pracovní skupiny, která se ve vzájemné spolupráci Aesculap Akademie a ČAS zabývá bezpečností zdravotnického personálu v nemocnicích, edukací a přípravou podkladů pro ošetřovatelské standardy a doporučení v okruzích: bodná poranění, rizika profesionální nákazy a uzavřená infúzní linka. Skupina zatím pomocí dotazníkového šetření zmapovala situaci ve 4 nemocnicích ČR. Zjistila, že vzhledem k vysoké frekvenci invazivních výkonů spojených s manipulací s ostrými předměty je nejvíce poranění mezi pracovníky JIP. Ostrým předmětem se při výkonu povolání zranilo více než 83 % respondentů; 57,9 % dotazovaných počet zranění ostrým předmětem neuvedlo, 20,9 % respondentů se poranilo 1–5krát, 8,7 % pak 6 a vícekrát. Stres jako možnou příčinu úrazu uvedlo 51,5 % respondentů.
Další dvě sdělení připravily autorky z Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky VFN. Sdělení Problematické stanovení počtu leukocytů při erytrocytech (L. Brettlová, J. Lacinová, M. Bakosová, R. Komendová, J. Chrzová, J. Kuncířová) na případu vyšetření krevního vzorku novorozence upozornilo na možná chybová hlášení hematologických analyzátorů a na nutnost provést kontrolu provedením nátěru a ověřit počet elementů spočítáním v Bürkerově komůrce. Přednáška Měření na Sysmexu XE 5000 (H. Cafourková, P. Šnýdrová, A. Suchardová) se poté věnovala možnostem moderního hematologického analyzátoru XE 5000, využívajícího metody průtokové cytometrie.
Po zajímavém sdělení Nekrvácivé metody hojení ran (D. Bašná, D. Škochová, J. Tlášková, I. chir. klinika VFN), jež upozornilo na novinku v léčbě akutních i chronických ran pomocí UZ přístroje Sonic One, se témata konference opět vrátila do laboratoří v přednáškách Vyšetření trombofilie pomocí ELISA testů v hematologické laboratoři (H. Homolková, E. Čechovská, I. Malíková, L. Landová, ÚKLBD) a Stanovení aktivity ANTI Xa při monitorování léčby nízkomolekulárními hepariny (S. Kohoutová, J. Kružíková, J. Anděl, I. Malíková, ÚKLBD).
V druhém bloku konference zaujala mj. přednáška Nová antitrombotika MUDr. Z. Kudrnové (spoluautoři E. Lhotská, M. Vrbová, M. Lauricella, Centrální hematologické laboratoře a Trombotické centrum VFN, Praha). Autoři se v ní zabývali dvěma skupinami nových antitrombotik – dabigatranem a rivaroxabanem – která byla nedávno uvedena i na náš trh jako vhodná k prevenci tromboembolické nemoci. Jednou z jejich výhod oproti nízkomolekulárním heparinům či pentasacharidům je perorální podávání. Podle sdělení dr. Kudrnové se očekává schválení obou léků i pro léčbu a prevenci CMP u pacientů s fibrilací síní.
To, že je zařazování přednášek z pera lékařů do programu nelékařských konferencí dobrý nápad, potvrdilo i sdělení Krvácivé stavy v urologii. MUDr. L. Zámečník (Urologická klinika VFN) v něm připomněl příčiny krvácení v urogynekologickém a urologickém systému. Patří sem např. opakované operační výkony s protrahovanými nebo masivními ztrátami krve, záněty močového měchýře, urolitiáza, onemocnění prostaty (benigní hyperplazie, záněty), operace prostaty, nádory močového měchýře a ledvin, biopsie ledviny aj.
Také třetí přednáškový blok přinesl řadu dalších zajímavých sdělení z laboratoří: Stanovení lupus antikoagulans u pacientů trombotického centra – M. Husáková, N. Králová, J. Anděl, D. Drábková, ÚKLBD; Význam stanovení počtu destiček na hematologických analyzátorech – J. Novotná, L. Brettlová, M. Bakosová, R. Komendová, J. Lacinová, L. Sochorová, J. Kuncířová, ÚKBLD; Zajištění systému kvality u vyšetření pro trombotické centrum z hlediska technického vybavení laboratoře – J. Anděl, S. Šteflová, E. Teplá, ÚKBLD; Laboratorní sledování aktivity nízkomolekulárního heparinu a pentasacharidu – J. Kvasnička, ÚKBLD.
Z laboratorního bloku se trochu vymykaly tři příspěvky. Zajímavá přednáška Mgr. V Zachové Úrazové stavy provázené krvácením do centrálního nervového systému a úloha sestry (spoluautorka K. Vrbová, I. chir. klinika, VFN) se zabývala krytými i otevřenými, primárními i sekundárními kraniocerebrálními poraněními. Autorky připomněly, že základem ošetřovatelské péče, jež se odvíjí podle stanovené – konzervativní nebo chirurgické – léčby, je klidový režim, preventivní farmakoterapie omezující mozkový edém a analgosedace, samozřejmostí je monitorování pacienta jak pomocí techniky, tak klinicky.
Sdělení Traumatologická rizika u warfarinizovaných pacientů (K. Čurdová, T. Vávra, I. chir. klinika VFN) bylo uvedeno definicí a indikací antikoagulační léčby, po nichž následovala pozoruhodná kazuistika 60letého pacienta na warfarinu, kterého přivezla RZS v hemoragickém šoku s masivním hematomem pravého stehna a kolena.
Poslední „nelaboratorní“ přednáškou konference byla Role zdravotní sestry při ambulantní aplikaci LMWH u gravidních žen (K. Krupová, E. Tobiášová, P. Dulíček, II. interní klinika – OKH, FN Hradec Králové). Autoři ji věnovali především významu edukace pacientek včetně praktických ukázek aplikace nízkomolekulárního heparinu – svou práci s jednou z gravidních pacientek uvedli i na videozáznamu.
ew
Další články v tomto čísle
- Úvod do ergoterapie
- Jak čelit rakovině
- Internet jako cesta pomoci. Internetové poradenství pro pomáhající profese
- Sestry promluvily
- Nový katalog prací
- Péče o mrtvé tělo i truchlící pozůstalé
- Podíl manuálních lymfodrenáží na hojení chronických ran
- Odběr kapilární krve – rutina s mnoha riziky?
- Rodičem po transplantaci kmenových buněk krvetvorby v dětství
- Psychosociální podpora předčasně porodivších žen po úmrtí novorozence