Číslo 1 / 2011
Odběr kapilární krve – rutina s mnoha riziky?
Souhrn: Příspěvek přibližuje problematiku odběru kapilární krve a zejména úlohu sestry při zajištění odpovídajícího způsobu provedení odběru. Zvláštní pozornost je věnována omezení negativních dopadů na krevní vzorek a pozdější hodnocení a diagnostiku (preanalytickou variabilitu).
Klíčová slova: odběr kapilární krve – všeobecná sestra – správný postup – preanalytická, analytická a postanalytická fáze.
(Capillary blood drawing technique)
Summary: The article addresses capillary blood drawing technique and the role of the general nurse in assuring the correct procedure with the goal of eliminating negative influences on the blood sample and the rest results.
Keywords: capillary blood collection – general nurse – correct procedure, preanalytical, analytical, postanalytical phase.
Úvod
Kapilární krev je poměrně snadno dostupný biologický materiál, který má zásadní význam ke stanovení mnoha analytů v krvi pacienta, zejména pak při stanovení koncentrace glukózy. Analýza glykémie z kapilární krve patří mezi vyšetření, která jsou v klinické praxi požadována denně.
Kompetentní osobou zajišťující odběr kapilární krve je všeobecná sestra (VS), která postupem kapilárního odběru může přímo ovlivnit faktory preanalytické fáze (tzn. období od ordinace po vyšetření krevního vzorku v laboratoři). Tato doba předcházející vlastní analýze krevního vzorku je rozhodující ve vztahu k negativním faktorům, které následně ovlivňují spolehlivost vyšetření. Je nutné si uvědomit, že VS jsou přímo zodpovědné za odběr kvalitního vzorku a za správnost krevní analýzy. Pro zajištění kvalitního vzorku kapilární krve je nezbytné, aby VS znaly a následně minimalizovaly negativní faktory preanalytické fáze (Peprla, Kuklínek, 1996).
Význam zajištění kvalitního vzorku krve
Vyšetření nesprávně odebraného vzorku vede ke zkreslené interpretaci výsledků, což má přímý dopad na pacienta ve smyslu ohrožení jeho zdraví, ale také potenciálně souvisí s prodlužováním hospitalizace. Nesprávně odebraný vzorek může být také laboratoří odmítnut pro nemožnost jeho analýzy. Opakované odběry krve zatěžují jak pa cienta, tak i management nemocnice, neboť mají vliv na zvyšování finančních nákladů a prodlužují dobu efektivního hodnocení ak tuálního stavu nemocného. Náš příspěvek vznikl jako reakce na výsledky dotazníkového šetření ohledně zvyklostí a znalostí sester při odběru kapilární krve.
Metodika šetření
Průzkum byl prováděn ve FN Brno-Bohunice mezi NLZP z chirurgických i interních pracovišť (celkový počet respondentů 194, z toho 85 z interních a 109 z chirurgických pracovišť).
Cílem šetření bylo nejen zhodnotit názory a znalosti sester v souvislosti s odběrem kapilární krve, ale také zhodnotit znalost faktorů preanalytické variability při kapilárním odběru krve.
Výsledky průzkumu
Z průzkumu vyplynulo, že všeobecné sestry (dále i NLZP) zařazené v našem šetření neznají či neumějí minimalizovat některé zásadní faktory preanalytické fáze, a tak může docházet ke zkreslení výsledků analýzy kapilární krve. Z výsledků deskriptivní statistiky dat vyplynulo, že pouhých 68,6 % (n=133) oslovených NLZP se domnívá, že postupem odběru kapilární krve je možné zkreslit výsledky analýzy. Také výběr místa odběru (prstu ke kapilárnímu odběru) považuje správně za faktor zkreslení výsledků pouze 36,1 % (n=70) oslovených. Dalším rizikovým faktorem preanalytické fáze je komprese prstu. Překvapivým zjištěním bylo, že pouhých 40,7 % (n=79) oslovených uvedlo, že ví o riziku ovlivnění výsledků vyšetření kompresí prstu. S tím také souvisí zjištění, že 71,1 % (n=138) respondentů odpovědělo, že vymačkávají kapku krve. Znalost správného způsobu komprese prstu (pouze v případě, že je nutná) při odběru kapilární krve je zásadní pro zajištění správné analýzy vzorku, která poskytuje nezkreslené výsledky vyšetření. To, že provádí kompresi celé dlaně a prstu směrem k místu vpichu uvedlo pouhých 17,1 % (n=33) respondentů. Dále z výzkumu vyplynulo, že oslovení NLZP upřednostňují klasické jehly k odběru kapilární krve před odběrovým perem s lancetami, což je nevhodné vzhledem k bolesti, kterou působí pacientům (viz dále). Pero s lancetami využívá pouhých 41,2 % (n=80) NLZP. Jednoznačně pozitivně lze hodnotit zjištění, že 89,2 % (n=83) dotazovaných NLZP uvedlo, že otírá první kapku krve. Zajímal nás také důvod, proč tak respondenti činí. Domníváme se, že znalost faktu, že první kapka musí být otřena, nestačí vždy k tomu, aby tak všichni konali. 77,5 % (n=134) respondentů důvod otírání kapky uvedlo správně (tedy prevence zkreslení výsledků), dalších 22,5 % (n=39) důvod neznalo.
Odběru kapilární krve není často věnována dostatečná pozornost, je bagatelizován a existují názory, že se při něm nedá nic pokazit. Samozřejmě, že jej určitým způsobem zajistí každá VS, otázkou ale zůstává, do jaké míry je odběr proveden správně. Právě z tohoto důvodu dále uvádíme nejen faktory ovlivňující odběr kapilární krve, ale i doporučený postup, jak efektivně odběr zajistit.
Faktory ovlivňující odběr kapilární krve
Proces odběru kapilární krve začíná ordinací požadovaného vyšetření (nejčastěji glykémie) lékařem a končí analýzou vzorku v laboratoři. Během celého postupu odběru kapilární krve může snadno dojít ke zkreslení výsledku analýzy vyšetřované kapilární krve, a to zejména na základě dále uvedených faktorů, které lze rozdělit na ovlivnitelné a neovlivnitelné (Bartoš, 2005).
Mezi ovlivnitelné faktory řadíme jak ty, které lze ovlivnit přípravou pacienta, tak faktory, které ovlivňujeme činnostmi a postupy při odběru krve.
Faktory ovlivnitelné přípravou pacienta
Fyzická aktivita obecně mění koncentraci analytů. Dochází kromě jiného k metabolickým změnám, které se projevují spotřebou substrátů, zejména glukózy. Glykémie zprvu stoupá, později při vyčerpání glykogenových zásob, což se děje po delší fyzické zátěži, klesá. Změny analytů závisejí na délce a intenzitě zátěže a také na trénovanosti jedince. Podle toho se doporučuje interval odpočinku před odběrem. Obecně se před odběrem kapilární krve na glykémii doporučuje desetiminutový fyzický klid (Racek, et al, 2005).
Psychický stres je často doprovodným jevem různých onemocnění, diagnostických a terapeutických výkonů. Projevuje se zejména vyplavením hormonů kůry nadledvinek (katecholaminů), které mají metabolické účinky, jako je např. hyperglykémie (Racek et al, 2006; Bartoš, 2005).
Vliv diety, potravy, alkoholu a tekutin. Koncentrace glukózy v krvi odpovídá příjmu potravy. Po požití potravy dochází ke zvýšení hladiny glukózy, která se u zdravého člověka normalizuje do dvou hodin. U diabetika tomu tak není a přetrvává u něj hyperglykémie. Nevhodné je také pít před odběrem kávu, neboť kofein stimulací katecholaminů zvyšuje koncentraci glukózy. Naopak požití alkoholu hladinu glukózy snižuje (inhibuje glukoneogenezi). Abychom zabránili chybám v interpretaci výsledků, je pro většinu biochemických testů doporučeno lačnění alespoň 12 hodin. Samozřejmě záleží na okolnostech a typu vyšetření glykémie – postprandiální, akutní odběr atd. (Zima, 2007; Bartoš, 2005; Racek, et al, 2006).
Vliv léků. Léky mohou významně měnit hladiny některých analytů. Podstatné je například užívání kortikoidů, které způsobují hyperglykémii. Pacientům užívajícím tyto léky se provádí glykemický profil stejně jako u diabetiků ke kontrole hladiny glykémie. Opačně ovlivňují hladinu glykémie perorální antidiabetika. Specifická je situace při podávání léčiv parenterálně (zejména roztoku glukózy). Odběr krve bychom neměli rozhodně provádět z končetiny, do které je aplikována infúze. Při nepřiměřené rychlostí aplikovaného infúzního roztoku může být změněna koncentrace látek v krvi, i když jsme odběr provedli z druhé ruky. Proto se doporučuje odběr krve provádět před podáním infúzního roztoku nebo po něm, a to v intervalu minimálně 1 hodiny, anebo provést záznam o probíhající aplikaci léčiva na průvodku či do dokumentace nemocného. Informování a poučení pacienta o těchto doporučeních závisí na typu vyšetření glykémie – náhodná glykémie, glykémie nalačno, postprandiální glykémie, orální glukózotoleranční test apod. (Zima, 2007; Racek et al, 2006).
Faktory ovlivnitelné způsobem odběru kapilární krve
Načasování odběru krve. Správný timing odběru kapilární krve je klíčový zejména pro pacienty s dlouhodobě sledovaným glykemickým profilem. Dále je načasování odběru zásadní, chcemeli pacientovi provést odběr glykémie nalačno (po pacientovi požadujeme osmihodinové lačnění), nebo naopak po jídle. Na základě toho se s pacientem domlouváme na určitou hodinu, kdy se má k odběru dostavit.
Identifikace pacienta je velmi podstatnou součástí postupu při odběru každého biologického materiálu. Řádná identifikace pacienta je prevencí záměny, a tím i nesprávné interpretace výsledků, což hraje zásadní roli při plánování dalších terapeutických postupů. Identifikaci pacienta provedeme dostupným způsobem jak u pacientů schopných spolupráce, tak u pacientů nespolupracujících, např. v bezvědomí (nejvhodnější metodou je elektronická identifikace pomocí čárového kódu nemocného, ale ta není vždy dostupná).
Ověření dodržení doporučených zásad před odběrem u pacienta zjišťujeme dotazem na dodržení zásad před odběrem, o kterých jsme pacienta předem poučili. Informace o tom, zda pacient naše doporučení dodržel, má zásadní význam k zabezpečení spolehlivého výsledku a následné léčbě. Pokud tedy pacient doporučení nedodržel nebo o nich nebyl dopředu poučen, je nutné vyšetření odložit na jindy nebo tyto informace zohlednit při interpretaci výsledků (zápis do dokumentace).
Poloha při odběru. Ve stoje stoupá hydrostatický tlak, čímž dojde k přesunu vody a iontů z plazmy do intersticia. V cévách tak dochází k zahuštění plazmy látkami, které neprocházejí kapilární membránou, což jsou zejména bílkoviny a látky na ně vázané. Tyto látky se pak nacházejí v plazmě ve vyšších koncentracích. Dále také dochází k posturálnímu stresu, který způsobuje spuštění osy reninangiotenzin
aldosteron s příslušnou fyziologickou odpovědí. Rozdíl v koncentracích látek vstoje a vleže se pohybuje mezi 10–20 %. Pro zachování standardního odběru je tedy vhodné pro stanovení většiny analytů zajistit polohu vsedě, a to po dobu 10–15 minut před odběrem (Bartoš, 2005). Nemocného vyzveme, aby se posadil a svěsil horní končetinu podél těla.
Výběr místa odběru. Kapilární krev je nejčastěji odebírána z vnitřní strany bříška prstů na horních končetinách, protože zde je prst nejlépe prokrven. Nejvhodnější je ukazovák, prostředník a prsteník. Palec a malík k odběru kapilární krve nejsou obvykle používány (nejsou považovány za dostatečně prokrvené). Avšak v případě dlouhodobého sledování glykémie je užíváme. Ojediněle je možno provést odběr z ušního lalůčku. U dětí do jednoho roku lze odběr kapilární krve provést z laterální nebo mediální chodidlové plochy na patě nebo z chodidlové plochy palce na noze. Pro výběr správného místa vpichu posuzujeme stav kůže potencionálních míst odběru. Nevhodné jsou prsty s hematomem, puchýřem (po napíchnutí hematomu či puchýře můžeme nabrat krev s jeho obsahem, což může zkreslit výsledky analýzy), s nadměrně ztvrdlou kůží, málo prokrvené, chladné až cyanotické, s hemostázou (trápení pacientů, výsledky často nemohou být použity). Dostatečné prokrvení odběrových míst je předpokladem správně provedeného odběru a výsledků. Prokrvení místa vpichu lze zvýšit omytím horních končetin v teplé vodě (důsledek vazodilatace cév) či aplikací tepla – fyzikální terapie, cca 40 °C po dobu 5 minut (Mikšová et al, 2006; Krišková et al, 2006; Šamáčková et al, 2002).
Řádná kontrola identifikačních údajů na odběrových zkumavkách, kontrola pomůcek k odběru ve smyslu neporušenosti obalu, zachování sterility, odběru do správných zkumavek, které příslušejí konkrétnímu pacientovi, jsou předpokladem eliminace rizik.
Dezinfekce místa vpichu je základní prevencí přenosu infekce do pacientova krevního oběhu před jakýmkoliv odběrem krve. K dezinfekci se využívají lihové roztoky, jódové tinktury, aerosolové přípravky. Dezinfekční roztok se vždy po nanesení musí nechat úplně zaschnout, pokud výrobce neuvádí jinak. Doba zaschnutí antiseptika je zároveň expozicí potřebnou k usmrcení mikroorganismů. Dalším podstatným důvodem pro zaschnutí antiseptika je potencionální kontaminace odebírané krve, která bývá velmi častá a jejím důsledkem je hemolýza. Hemolýza je rozpad červených krvinek, při čemž se z erytrocytu uvolňuje do séra či plazmy hemoglobin a další řada látek. Uvolněný hemoglobin ovlivňuje fotometrické stanovení a svými fyzikálněchemickými vlastnostmi může ovlivnit průběh reakcí ke stanovení analytů. Navíc hemolýza vede ke zvýšení koncentrací látek, které erytrocyty obsahují. Takto samozřejmě dochází ke zkreslení výsledků laboratorního vyšetření. V druhém případě hemolýza úplně znemožňuje vyšetření provést. Hemolýzu můžeme způsobit znečištěnou jehlou, nezaschlým antiseptikem, které pak kontaminuje vzorek, nebo také stékáním kapky krve po kůži s nezaschlým dezinfekčním prostředkem (Bartoš, 2005).
Jehly k provedení vpichu. V současné době se užívají nejčastěji odběrová pera s lancetami, která mají nastavitelnou hloubku vpichu, a proto jsou také doporučována. Hloubka vpichu by měla být maximálně 2,5 mm, aby nedošlo k narušení hlubších podkožních struktur. Jehly v těchto perech jsou velmi tenké, a proto není celý proces nadmíru bolestivý.
K odběru kapilární krve z prstu jsou však stále často používány klasické jehly k subkutánní aplikaci. Výběr jehly k odběru kapilární krve je pouze na sestře, která odběr provádí. Často sestry využívají ke vpichu jehly silnějšího průsvitu i přesto, že se to v současné době nedoporučuje. Při užívání klasických injekčních jehel by však VS měla myslet na bolest, kterou pa cientovi při odběru kapilární krve může způsobit. Vpich je pro pacienta značně bolestivý, zejména pokud sestra zvolí jehlu širšího průsvitu. Dále není možné zajistit identickou a bezpečnou hloubku vpichu. Jedním ze závažných rizik je poškození hlubších tkání prstu až nabodnutí kosti se všemi negativními důsledky. Pokud je takto pacientovi prováděn odběr kapilární krve několikrát denně, jeho prsty jsou značně citlivé a bolestivé při denních činnostech. Užívání klasických jehel k odběru kapilární krve je z uvedených důvodů nevhodné.
Otření první kapky. Po vpichu se první kapka vždy otře sterilní gázou. První kapku otíráme, protože může být kontaminována antiseptikem nebo tkáňovým mokem a pak by vedla ke zkreslení výsledků vyšetření (Bartoš, 2005).
Komprese prstu. Pokud je krev prudce vytlačována do zkumavky, dochází k její kontaminaci tkáňovým mokem a mikrosraženinami, což vede k diluci (naředění) krve a snížení koncentrace analytů. Komprese prstu tedy zkresluje výsledky vyšetření. Vhodným způsobem odběru je volné odtékání kapilární krve do odběrového zařízení, které zabezpečuje kapilára. Pokud je nutné krev z prstu vymačkávat, musíme myslet na dále uvedené zásady. Vždy provádíme kompresi celé dlaně a postupujeme k prstům. Pak pokračujeme kompresí celého prstu směrem k místu vpichu. Během komprese nevyvíjíme nadměrný tlak. Nikdy nevymačkáváme krev pouze z místa vpichu (Bartoš, 2005).
Transport vzorku do laboratoře. Před vlastním transportem je nutno vzorek vhodně uchovat, aby mohl být po doručení do laboratoře analyzován. Tato fáze je opět kritická ve vztahu ke zdrojům preanalytické variability. Vzorek musí být do laboratoře transportován ihned (co nejrychleji po odběru, analýza by měla být provedena do 30 minut). Se vzorkem netřepeme, protože může dojít k hemolýze. Vzorek nevystavujeme nadměrnému teplu, chladu a světlu, pokud to není předepsáno laboratoří jinak.
Neovlivnitelné faktory
Dále uvedené faktory nejsou významné pro nemocného. Jsou však důležitou znalostí u pracovníků laboratoře, ale i personálu, který se podílí na preanalytické fázi a interpretaci výsledků. Patří sem:
Cyklické změny (cirkadiánní, cirkanuální, infradiánní, ultradiánní). Jde o periodické změny koncentrací některých analytů během dne, týdne, měsíce, roku.
Věk, pohlaví, rasa. Rozdíly v koncentracích látek v krvi mezi pohlavími se mění s věkem. Důkladná znalost referenčních hodnot pro obě pohlaví usnadňuje interpretaci výsledků. Odlišné koncentrace analytů můžeme pozorovat také u různých lidských ras. Může to být dáno stravovacími návyky, které jsou specifické pro určité etnikum či sociální skupinu.
Gravidita. Během ní dochází k významným změnám v koncentracích některých látek. Jde například o změnu produkce hormonů, zvýšení koncentrace kortizolu a tyreoidálních hormonů, zvýšení plazmatického objemu, změny koagulace apod. (Zima, 2007).
Správný postup odběru kapilární krve
Jednotlivé kroky procesu odběru kapilární krve jsou nepostradatelné součásti, které zabezpečí nezkreslené výsledky odebrané kapilární krve. Jde o postupy, které neohrožují pacienta v souvislosti s léčbou plánovanou na základě interpretace výsledků vyšetření. V případě, že má být zajištěn kvalitní vzorek krve k vyšetření glykémie, je nutno postupovat následovně:
Základním požadavkem je, aby odběr kapilární krve prováděl legislativně kompetentní pracovník, který má k výkonu potřebné znalosti, a nejen dostatečné dovednosti nabyté cvikem v klinické praxi. Odběr kapilární krve tedy smí provádět podle vyhlášky č. 424/2004 Sb. všeobecná sestra a zdravotnický asistent. Analýzu krevního vzorku provádí pouze laboratoř (výjimku tvoří tzv. postupy POCT, viz dále).
Vlastní postup odběru kapilární krve
• Převezměte si vypsanou žádanku k laboratornímu vyšetření krve od lékaře a zkontrolujte, zda je správně vyplněna a označena (dnes většina pracovišť používá k označení žádanky identifikační štítek pacienta, kde jsou údaje nezbytné k jeho identifikaci, jak stanovuje legislativa, lékaři ke své identifikaci užívají razítko s podpisem). Záměrně uvádíme „převezměte vyplněnou žádanku od lékaře“, protože právě lékař, který požaduje vyšetření, je i odpovědný za její vyplnění (v praxi ve většině případů vyplňuje žádanku sestra a lékař ji pouze orazítkuje a podepíše).
• Zkontrolujte požadované vyšetření lékaře v pacientově dokumentaci.
• Informujte pacienta o kapilárním odběru a poučte jej o zásadách, které musí před ním dodržet: vyzvěte pacienta, aby 10–15 minut v klidu před odběrem seděl, dále rozhodně zastavte minimálně na 1 hodinu energetické infúze (např. glukózy, jeli to možné) a zajistěte dietní opatření (dle typu vyšetření).
• Pro kvalitnější a zároveň snadnější odběr zajistěte dostatečné prokrvení prstů pacienta: aplikace teplého zábalu, nebo si pacient omyje ruce teplou vodou (dle situace).
• Nachystejte si pomůcky ke kapilárnímu odběru krve na glykémii: tácek; jednorázové rukavice; antiseptikum na kůži; gázové čtverečky nebo tampóny; jednorázové jehly k subkutánní aplikaci nebo lépe odběrové pero s lancetami; odběrové zkumavky (odběr kapilární krve provádíme do speciální malé zkumavky, která je opatřena heparinizovanou kapilárou, tato přibližně 3 cm velká zkumavka opatřená žlutým uzávěrem se nazývá kep); emitní misku dvakrát (jedna slouží na ostrý odpad, nebo lze místo ní použít kontejner na jehly; ostatní odpad přísluší do druhé emitní misky); buničitou vatu k podložení končetiny a ochraně oděvu a lůžka nemocného.
• Označte odběrové zkumavky identifikačním štítkem pacienta, na který dopište datum. Nikdy neodebíráme krev do neoznačených zkumavek – riziko záměny pacienta!
• Proveďte řádnou kontrolu identifikace pacienta.
• Zjistěte, zda nemocný dodržel doporučené zásady před odběrem.
• Opět zkontrolujte správné označení zkumavek (repetitio – mater studiorum) a neporušenost obalů pomůcek z důvodu zajištění sterility. Potom podložte pacientovi ruku buničitou vatou (prevence znečištění lůžka).
• Umyjte si ruce a oblékněte jednorázové rukavice. Rukavice lze užít pouze pro jednoho pacienta – prevence přenosu nozokomiálních nákaz. Rovněž ze stejného důvodu po odběru nezapomeňte provést hygienickou dezinfekci rukou.
• Vyberte vhodný prst k odběru. Řádně dezinfikujte místo vpichu a počkejte do zaschnutí dezinfekce (doba potřebná k usmrcení mikroorganismů).
• Lancetou či jehlou proveďte vpich (upozorněte na to pacienta). Lanceta nepůsobí pacientovi bolest jako jehla. Použitou jehlu ihned odhoďte do předem nachystané emitní misky či kontejneru na jehly. Ostrá část lancety je vždy od výrobce zajištěna tak, aby nebyla pro pracovníka rizikem.
• Otřete první kapku krve – prevence zkreslení výsledků analýzy, viz výše.
• K další kapce krve přiložte kapiláru, která vede z kepu. Volně vytékající krev (zajistíte aplikací tepla při přípravě pacienta) z vpichu je kapilárou nasávána dovnitř. Krev nesmíte násilně vymačkávat (zkreslení výsledků analýzy). Pokud je to nutné, postupujte tak, že: provádíte kompresi celé dlaně a postupujte k prstům. Pak pokračujte kompresí celého prstu směrem k místu vpichu. Krev nabírejte do kapiláry, dokud není naplněna celá (dostatečné množství krve k vyšetření).
• Po odběru kapiláru odstraňte a uzavřete šroubovacím víčkem (zkumavku postavte kolmo, aby obsah kapiláry stekl do ní, pak se kapilára odstraní a zkumavka se uzavře šroubovacím víčkem. Nikdy netřep te zkumavkou, aby nedošlo k hemolýze).
• Sejměte rukavice, které mohou být kontaminovány biologickým materiálem, a poté pacientovi ošetřete místo vpichu tampónem či gázovým čtverečkem.
• Na závěr ukliďte pomůcky: bezpečně zneškodněte použité jehly vhozením do silnostěnných plastových nádob, které jsou označeny nápisem OSTRÝ ODPAD a opatřeny víčkem. Ostatní odpad zlikvidujte podle hygienickoepidemiologického řádu do určených kontejnerů (komunální odpad, infekční odpad), emitní misky naložte do dezinfekce. Proveďte hygienickou dezinfekci rukou.
• Před odesláním vzorku do laboratoře nezapomeňte na žádanku k vyšetření a zkumavku pacienta dopsat čas odběru. Během transportu nesmí dojít ke kontaminaci žádanky přepravovaným biologickým materiálem.
• Výsledek z laboratoře zapište do pacientovy dokumentace a podepište se pod něj, aby bylo jasné, kdo odběr zajistil. V případě akutních hodnot jej ihned sdělte lékaři. (Fyziologické rozmezí glykémie v kapilární krvi nalačno je 3,5–5,5 mmol/l).
Celý postup je přehledněji znázorněn ve schématu (viz obr. 1), kde jsou zdůrazněny nejvýznamnější body.
Závěr
Z uvedených informací vyplývá, že kapilární odběr je považován za rutinní intervenci, ale má svá úskalí. Objasněny byly také hlavní zásady, které je nutno respektovat, chcemeli, aby byly výsledky vyšetření validní a vedly k úspěšné a efektivní léčbě nemocných. Obdobné zásady a požadavky je nutno respektovat v případě využití metod POCT (Point of Care Tes ting), kdy provádíme analýzu krevního vzorku u lůžka nemocného (s využitím různých typů glukometrů). V klinické praxi se vyskytují mnohá pochybení pramenící z nedostatku informací, rutinérství a zvyku na daném pracovišti apod. Mezi nejčastější pochybení řadíme nedodržení diet ního režimu před odběrem vzorku krve, nerespektování hygienickoepidemiologického řádu, vypuzování krve z prstu pod tlakem, nevyužití dostupných a doporučených pomůcek, odběr krve při současném podávání energetických roztoků bez zohlednění této skutečnosti v dokumentaci atd. Každý poskytovatel péče, který se považuje za profe sionála a chce poskytovat kvalitní péči, by si měl být vědom toho, že jakákoli intervence a postup, které souvisejí s péčí o nemocné, musí být prováděny správně a s cílem nejvyššího přínosu pro nemocného.
Mgr. Alena Staňková, Katedra ošetřovatelství LF MU, Brno
PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D., Katedra ošetřovatelství LF MU, Brno
Literatura:
1. Bartoš V et al. Preanalytická fáze. 1. vyd. Praha: ČLS JEP:SEKK, 2005, 144 s. ISBN 80-239-5198-X.
2. Krišková A et al. Ošetrovateľské techniky: metodika sesterských činností; učebnica pre lekárské fakulty. 2. preprac. vyd. Martin: Osveta, 2006, 779 s. ISBN 80-806-3202-2.
3. Mikšová Z, Froňová M, Zajíčková M. Kapitoly z ošetřovatelské péče II: Aktualizované a doplněné vydání. Praha: Grada, 2006, 171 s. ISBN 80-247-1443-4.
4. Peprla J, Kuklínek P. Přehled laboratorních vyšetření. 2 dopl. vyd. Brno: Ami studio, 1996, 219 s.
5. RACEK J et al. Klinická biochemie. 2. vyd. Praha: Galén, 2006, 317 s. ISBN 80-726-2324-9.
6. STAŇKOVÁ, A. Monitoring procesu implementace moderní metody měření glykémie z pohledu uživatelů a všeobecných sester: Diplomová práce. Brno: Masarykova univerzita. 2010. 127 s.
7. Šamáčková M, Hušková M, Matoušovic K. Základy ošetřovatelství: pro studující lékařských fakult. 1. a 2. díl. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2002, 272 s. ISBN 80-246-0477-9.
8. Zima T. Laboratorní diagnostika. 2. vyd. Praha: Galén, 2007, 906 s. ISBN 978-726-2372-3.
Recenzovaly:
Mgr. Hana Svobodová, přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK, Praha
Mgr. Renata Vytejčková, Ústav ošetřovatelství 3. LF UK, Praha
Další články v tomto čísle
- Úvod do ergoterapie
- Jak čelit rakovině
- Internet jako cesta pomoci. Internetové poradenství pro pomáhající profese
- Sestry promluvily
- Nový katalog prací
- Péče o mrtvé tělo i truchlící pozůstalé
- Podíl manuálních lymfodrenáží na hojení chronických ran
- Rodičem po transplantaci kmenových buněk krvetvorby v dětství
- Psychosociální podpora předčasně porodivších žen po úmrtí novorozence
- Výzkum popisů pracovních činností vrchních a staničních sester