Číslo 1 / 2011
Nutriční péče. Umělá kojenecká výživa. Recenzovaný článek
Souhrn: Nejpřirozenějším zdrojem výživy pro novorozence a kojence je mateřské mléko, proto kojení představuje nejoptimálnější způsob stravy pro děti do 6 měsíců věku. Pokud se ale vyskytnou závažné problémy, proč dítě nelze plně kojit, nebo pokud nedostačuje příjem od matky, je nutno přistoupit k náhradní mléčné výživě. Její složení odpovídá potřebám věku a popř. přidruženým problémům, které dítě provázejí.
Klíčová slova: kojenecká výživa – mateřské mléko.
(Powdered infant formula)
Summary: Breast milk is the most natural source of nutrition for newborns and infants. Therefore, breastfeeding represets the optimal food for children until six months of age. In case of major problems with breastfeeding or in case of insufficient intake of breast milk, it is necessary to use infant formula. Composition of infant formula corresponds to nutritional needs of age, or to associated problems, that concern the baby.
Keywords: infant formula – breast milk.
Úvod
V České republice 95 procent matek zahájí kojení novorozence, ale pouze 35 % kojí dítě plně do šesti měsíců věku, což je doporučená doba výhradní výživy mateřským mlékem. Článek se zabývá jednotlivými typy umělé kojenecké výživy. Základním faktem ale zůstává, že optimální způsob výživy v prvních měsících života kojence je kojení (více informací na
www.kojeni.cz).
Mateřské mléko
Mateřské mléko (MM) pokrývá plně nutriční potřebu do 6. měsíce života kojence a má i nenutriční – imunologický význam, je univerzální svým složením, obsahuje různé složky působící proti infekci. Je to např. paraaminobenzoová kyselina (PABA), která je nezbytná pro výživu střevních bakterií (a údajně působí i proti malárii), laktoferin, druhý nejvíce zastoupený protein v lidském mléku, jenž váže železo a blokuje růst některých bakterií (Escherichia coli, Salmonella) aj., a imunoglobulin A (IgA), protilátku chránící dítě před infekcí. MM rovněž obsahuje optimální množství aminokyselin cystinu, metioninu a taurinu, potřebných pro rozvoj nervové soustavy. Mateřské mléko má rovněž optimální teplotu a je v prsu okamžitě k dispozici.
Kravské mléko
Nedoporučuje se podávat dětem do jednoho roku věku. Je u něj vysoké riziko vzniku alergií (alergie na bílkovinu kravského mléka – viz dále). Kravské mléko má vysoký obsah bílkovin a solí, což představuje velkou zátěž pro ledviny dítěte, zároveň je chudé na obsah železa, jódu a vitaminů, může vést až k chudokrevnosti kojence. Stejným způsobem se přistupuje i k jiným typům živočišných mlék, kde je také vysoké riziko vzniku alergií (kozí, ovčí mléko). Starším dětem se mléko kravské může podávat, je ale chybou upřednostňovat mléka nízkotučná či odtučněná.
Požadavky na složení kojenecké výživy najdeme ve vyhlášce MZ ČR č. 54/2004 Sb., o potravinách určených pro zvláštní výživu a o způsobu jejich použití.
Kojenecká výživa pro donošené děti
(základ – kravské mléko)
Tato skupina se dále dělí na startovací (počáteční) a pokračovací formule. Svým složením odpovídá aktuálním potřebám dítěte daného věku.
Počáteční (startovací) formule
Startovací formule (k názvu mají připojenu číslici jedna) představují náhradu MM od narození do jednoho roku věku dítěte.
Obsahují tzv. adaptovanou bílkovinu, kde poměr syrovátkové bílkoviny a kaseinu je vyšší nebo roven jedné. Kasein je hlavním proteinem v kravském mléce a obvykle tvoří 80 % všech mléčných bílkovin. Syrovátka ve většině případů obsahuje okolo 12 % bílkovin a přes 60 % sacharidů (hlavně laktózu), vitaminy B1, B2, B6, B12, C a E. Z minerálních látek je bohatá na hořčík, fosfor, kalcium, draslík, sodík, zinek, niacin a biotin, obsahuje i některé tělu prospěšné kyseliny, jako jsou kyselina listová a pantotenová. Z uvedeného vyplývá, že syrovátka je mnohem bohatší na stavební kameny organismu a nepředstavuje takovou zátěž pro zpracování jako kasein. Některá počáteční mléka mají úmyslně vyšší obsah kaseinu, a proto je takové mléko více sytivé a používá se u některých dětí před spaním. Firmy označují tento typ různě – Hajaja, Good night, Forte, Extra aj.
Tuky v kojenecké výživě mají pokrýt maximálně 55 % energie. Formule musí obsahovat stanovený poměr esenciálních mastných kyselin linolové a linoleové, které lze přijímat pouze potravou a které jsou nezbytné pro syntézu prostaglandinů a dalších biologicky aktivních látek. Není však povinný obsah polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které pomáhají např. snižovat hladinu cholesterolu.
Stávající doporučení připouští kromě základního cukru (laktózy) i přítomnost jiných sacharidů jako sacharózy či bezlepkového škrobu. Sacharóza představuje určité nebezpečí – má vyšší sladivost než laktóza, zvyká děti na sladkou chuť a může být zdrojem zubního kazu.
Součástí náhradní kojenecké výživy bývají i prebiotika – oligosacharidy, které jsou přítomny i v MM. Z velké části nedochází k jejich absorpci v tenkém střevě, a pomáhají tak k osídlení střeva adekvátními mikroorganismy jako Bifidobacter, Lactobacillus aj.
Startovací formule jsou zastoupeny na našem trhu přípravky, jako jsou Nestlé Beba 1, Sunar 1, Nutrilon1, Hero Baby Lactum1, Hami 1, Hipp 1, Novalac 1 aj. Ve složení se liší jemnými kvalitativními i kvantitativními detaily.
Pokračovací mléka
Součástí názvu bývá číslice 2, tato mléka jsou určena pro kojence od ukončeného 4. měsíce až do skončení batolecího věku. Dle doporučení pediatrů by se až na výjimky měla používat až po zavedení prvních nemléčných příkrmů do stravy dítěte, tedy zhruba po ukončeném 6. měsíci. Nekryjí totiž plně potřeby dítěte, mají nižší energetickou hodnotu, nižší obsah bílkovin než mléka počáteční. Nemívají adaptovanou bílkovinu, ale obsah bílkovin je nižší, než je tomu v kravském mléce. Jsou fortifikovány železem, jódem, zinkem, obvykle i vitaminy A, D, C, E. V batolecím věku je možno použít buď pokračovací mléka, nebo speciální mléka pro batolata, většinou označovaná číslicí 3, která nabízí většina výrobců. Jde o plnotučné mléko fortifikované stopovými prvky a vitaminy. Množství vypitého mléka za den by se i v batolecím věku mělo pohybovat kolem 0,5 l/den.
Modifikované fyziologické formule
Mezi modifikované fyziologické formule řadíme mléka antiregurgitační, hypoantigenní a formule pro kojence se zažívacími potížemi.
Antiregurgitační mléka (proti ublinkávání)
Ve 4. měsíci věku ublinkávají až 2/3 kojenců, což je způsobeno nezralostí v kardioezofageální junkci. Není tedy nutné paušálně řešit tento problém antiregurgitačními mléky (v názvu označena AR). U většiny případů stačí dietní a režimová opatření (zvýšená poloha v postýlce, nenechat spát kojence na bříšku, odříhávání i během jídla). AR mléka by měla být podávána hlavně jedincům, kteří neprospívají kvůli ublinkávání. Jejich speciální úpravy je využíváno u počátečních i pokračovacích formulí. Hlavním mechanismem je zvýšení viskozity mléka v žaludku pomocí karubinu, rýžového škrobu nebo guaru (látek bobtnajících). Studie s jícnovou pH metrií ukázaly, že podávání AR mlék snižuje počet refluxních epizod, ale celkový čas expozice kyselému bolusu v jícnu zůstává nezměněn. AR mléka snižují energetickou ztrátu dítěte, nechrání však sliznici jícnu. U více než 40 % regurgitací nereagujících na dietní a režimová opatření jsou chronické potíže spojeny s alergií na bílkovinu kravského mléka. Zde je nutné zkusit podat extenzivní hydrolyzáty na 1 až 2 týdny a zhodnotit jejich efekt (viz dále). Příkladem AR mlék je Beba AR, Nutrilon AR, Nutriton obsahující nízkokalorické ztužovadlo, Novalac AR aj.
Hypoantigenní mléka
Mléka hypoantigenní jsou určena pro kojence se zvýšeným rizikem alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), v názvu jsou označována HA. ABKM je imunologická reakce na jeden či více proteinů KM, prevalence tohoto onemocnění je 2–7,5 %. Dlouhodobě perzistuje jen u malého množství dětí. Více než polovina reakcí po prvním kontaktu s bílkovinou kravského mléka se manifestuje již v minutách až hodinách, mezi nejčastější patří GIT příznaky jako frekventní regurgitace, zvracení, průjem, krev ve stolici, zácpa aj. Zbylé reakce mohou propuknout až po několika týdnech; mezi takové projevy řadíme atopickou dermatitidu, malabsorpci při postižení GIT aj. Zvýšené riziko ABKM mají děti, jejichž oba rodiče jsou alergici nebo jeden rodič je alergik a starší sourozenec manifestoval příznaky ABKM. U těchto jedinců volíme mléka hypoantigenní, kde bílkovina je parciálně hydrolyzována (jednotka s kratším řetězcem). Studie s hydrolyzovanými formulemi prokázaly, že efektivnější i při podezření na ABKM se zdají být formule, které jsou extenzivně hydrolyzované (viz alergie ABKM). Malé části pacientů s ABKM nedostačuje ani extenzivní hydrolýza a ti pak musí mít preparáty, kde je bílkovina rozštěpena na jednotlivé volné aminokyseliny. Parciální hydrolýza není považována za dostatečnou úpravu při klinické manifestaci ABKM, z tohoto důvodu nejsou tato mléka přípustná u kojenců, kteří již mají projevy tohoto onemocnění. Slouží jen jako prevence rizikových jedinců. Příkladem hypoantigenních preparátů je Beba HA, Hami HA, Hipp HA, Nutrilon HA aj.
Formule pro kojence se zažívacími potížemi
Další modifikované fyziologické formule řeší zažívací obtíže kojenců, mezi které patří kojenecké koliky či zácpy po ukončení kojení. Tyto preparáty obsahují parciálně hydrolyzovanou bílkovinu s přídavkem oligosacharidů (prebiotik) a tuků s betapalmitátem. Kyselina palmitová v pozici beta eliminuje schopnost vazby na vápník, a tím snižuje riziko vzniku vápenných mýdel a tuhé stolice. Prebiotická vláknina podporuje motilitu střevní stěny a zvyšuje střevní obsah. Součástí bývají i probiotika, jedná se především o bakterie mléčného kvašení (laktobacily, bifidobakterie), které příznivě ovlivňují střevní mikroflóru, potlačují patogenní mikroorganismy, mají vliv na obranyschopnost organismu. Formule pro kojence se zažívacími problémy obsahují i nižší množství laktózy (pod 50 %), čímž se snižuje riziko intolerance. Parciálně hydrolyzovaná bílkovina je snadnější pro trávení a snižuje riziko kolik. Mezi takovéto přípravky patří např. Nutrilon Comfort, Nestlé Sensitive, Novalac IT aj. Je nezbytné si ale uvědomit, že je považováno za fyziologický stav, pokud má kojenec absenci stolice do 10 dní.
Formule pro donošené děti
(základ – sója)
Umělá výživa donošeného novorozence, kde základem je sója, představuje speciální dietetikum tam, kde požadavkem je eliminace mléčného cukru laktózy a produktů jeho štěpení. Takováto formule je indikována u laktátové malabsorpce, galaktosémie, pro matky vegetariánky aj. Velké procento dětí je ale alergických i na sóju, projevuje se to většinou GIT příznaky. Dostupným preparátem je Nutrilon 1 Soya.
Výživa pro nezralé dítě
Výživa nezralého novorozence vyžaduje speciální přístup. Takovéto děti mají vyšší požadavky na spotřebu energie a bílkovin, mají ale nižší schopnost sekrece žlučových kyselin, proto tuky musí být ve formě MCT (mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem, které jsou snadno vstřebatelné a lehce využitelné). I aktivita střevní laktázy je nižší, proto cukry jsou v těchto speciálních formulích ve formě maltodextrinů, polymerů glukózy, které se snadno vstřebají, pozvolně se uvolňují do krve a nezpůsobují zažívací těžkosti. Vyšší je i množství mikro a makronutrientů. Bílkoviny jsou v parciální hydrolyzované formě. Tyto přípravky jsou určeny většinou pro období hospitalizace; patří sem např. Nestlé PreBeba Preemie a PreBeba Discharge, Nutrilon Nenatal aj. Pokud je nutné pokračovat těmito formulemi i v domácí péči, může je pediatr předepsat na lékařský předpis (částečná úhrada zdravotní pojišťovnou). Někdy je možné nezralé dítě krmit MM, jeho složení ale není optimální. Proto existují přípravky k fortifikaci MM. Jsou určeny pro jedince s nízkou porodní hmotností. Tyto formule nepředstavují kompletní umělou výživu, jsou určeny jen k obohacení MM. Obsahují extenzivně hydrolyzovanou syrovátkovou bílkovinu, speciální profil aminokyselin, maltodextriny, minerální látky (zvláště vysoký podíl kalcia a fosforu – kvůli kostem a sodíku, který se ztrácí ledvinami), stopové prvky a vitaminy. Tyto preparáty se používají speciálně v nemocnicích, např. Nutrilon BMF, Nestlé FM 85.
Speciální kojenecké formule pro léčbu ABKM
Při tomto onemocnění se používají preparáty s extenzivně hydrolyzovanou bílkovinou, jde o formule hypoalergenní. Liší se od přípravků hypoantigenních (HA) hloubkou zásahu do struktury bílkoviny. Tolerance této formule je u 90–95 % kojenců s onemocněním ABKM. Jde o preparáty jako Nestlé Alfaré, Althéra, Nutrilon Allergy Care aj. Zbývající procento kojenců s ABKM je odkázáno na preparáty, kde bílkovina je ve formě volných aminokyselin (přípravek Neocate), složením se blíží MM. Tuky jsou ze 100 % rostlinného původu a cukry jsou z 90 % zastoupeny formou maltodextrinů. Tyto formule může lékař při určitých diagnózách předepsat na lékařský předpis a potom jsou částečně hrazeny ze zdravotního pojištění.
Preparáty určené k výživě dětí s malabsorpcí laktózy, při průjmových stavech
Tyto preparáty jsou využívány jak u geneticky podmíněných těžkých onemocnění (nesnášenlivost laktózy), tak pro zvládnutí urputnějších průjmových stavů. Většina průjmových onemocnění však nepotřebuje tuto úpravu stravy a po rehydratační fázi mohou kojenci přijímat formuli, jež jim byla podávána před začátkem tohoto onemocnění. Hlavním problémem jsou stavy, kdy se průjmy projevují i při výživě kojením. Laktóza (mléčný cukr) může tomuto problému napomáhat. Pro tyto případy jsou k dispozici preparáty jako Nestlé AL 100 Lactose Free (ten je prostý laktózy), Nestlé Sensitive, Nutrilon Comfort (50% snížení laktózy) aj. Ve vybraných případech je možné je předepsat specialisty na lékařský předpis, v takovém případě jsou částečně hrazeny ze zdravotního pojištění. U nesnášenlivosti laktózy je nezbytné vybírat přípravky striktně bez ní.
Závěr
Umělá kojenecká výživa nestojí na stejné úrovni jako mateřské mléko, je ale snahou, aby se mu co nejvíce přiblížila. Speciální úpravy těchto mlék mají pomoci řešit problémy spojené s kojeneckým věkem tak, aby co nejvíce napomáhaly zdravému růstu a vývoji dítěte.
Pharmdr. Šárka Erbanová, Lékárna Ústřední vojenské nemocnice Praha
Literatura:
1. Frühauf P. Umělá mléčná kojenecká výživa. Praktické lékárenství, 2009, 5(2), s. 88–90.
2. Frühauf P. Výživa kojence s alergií. Pediatrie pro praxi, 2006, 3, s. 145–146.
3. Frühauf P, Vyhnánek R. Kojenecké ublinkávání a jeho léčba. Pediatrie pro praxi, 2008, 9(6), s. 408–410.
4. Frühauf P. Alergie na bílkovinu kravského mléka, Doporučené postupy pro praktické lékaře. ČLS JEP. [cit. 30. 6. 2010] Dostupné na: www. cls.cz.
5. Umělá perorální výživa kojenců, 1. díl, Farmakoterapeutické informace 6/2003. [cit. 30. 6. 2010] Dostupné na: www.mediclub.cz.
6. Umělá perorální výživa kojenců, 2. díl, Farmakoterapeutické informace 7/2003. [cit. 30. 6. 2010] Dostupné na: www.mediclub.cz.
Recenzovali:
Mgr. Helena Koblihová, Katedra sociální a klinické farmacie, FaF UK, Praha
MUDr. Pavel Frühauf, CSc., primář Kliniky dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a VFN, Praha
Další články v tomto čísle
- Úvod do ergoterapie
- Jak čelit rakovině
- Internet jako cesta pomoci. Internetové poradenství pro pomáhající profese
- Sestry promluvily
- Nový katalog prací
- Péče o mrtvé tělo i truchlící pozůstalé
- Podíl manuálních lymfodrenáží na hojení chronických ran
- Odběr kapilární krve – rutina s mnoha riziky?
- Rodičem po transplantaci kmenových buněk krvetvorby v dětství
- Psychosociální podpora předčasně porodivších žen po úmrtí novorozence