Číslo 1 / 2011
Neexistuje „čistá“ nemocnice
„Nozokomiální infekce představují nejzávažnější a nejdražší epidemiologický problém civilizovaných zemí. Na rozdíl od většiny z nich je ale v České republice dlouhodobě ignorován, a to na úrovni celého zdravotnického systému. Managementy zdravotnických zařízení sice intenzivně upozorňují na nedostatek financí potřebných k řešení nozokomiálních infekcí a kladou stále vyšší nároky na rozpočty zdravotních pojišťoven, přitom ale podle zkušeností ze zahraničí lze minimálně celou třetinu nákladů ušetřit pouhou prevencí a důsledným sledováním přijatých opatření,“ uvedla na tiskové konferenci pořádané firmou HartmannRico 30. listopadu v Praze RNDr. Renata Podstatová, předsedkyně Společnosti prevence nozokomiálních nákaz.
Klíčovým problémem u nás je podle ní absence jak standardních definic a kritérií těchto infekcí, tak jednotné metodiky pro jejich sledování a hlášení. V důsledku tak chybí legislativní zázemí, které by v hodnocení kvality péče zdravotnických zařízení zohledňovalo výskyt nozokomiálních infekcí, a motivovalo je tak k systematickému zavádění preventivních opatření. Z hlediska prevence je společným problémem českých zdravotnických zařízení zejména nízká kapacita pro izolaci pacientů, chybějící pravidla pro hygienu rukou ošetřujícího personálu, nedostatečné zásady bariérové techniky a nedůsledná kontrola jejich dodržování. „Neexistuje nemocnice bez nozokomiálních nákaz, i když to některé tvrdí a i když, jak jsme zjistili, leckdo z lékařů netuší, co to nozokomiální nákaza vlastně je,“ dodala R. Podstatová.
„Jako velmi účinný prostředek pro snížení výskytu nozokomiálních infekcí se ve světě prosazuje používání jednorázového operačního krytí, oblečení a pomůcek. K minimalizaci infekčního rizika v období hospitalizace po operačním výkonu výrazně přispívá důsledné používání kvalitních rukavic, ovšem za předpokladu dodržování hygieny a asepse při jejich oblékání a výměně,“ doplnil dr. Podstatovou marketingový manažer HartmannRico Mgr. Petr Hložánek.
Nozokomiální infekce vznikají v souvislosti s lékařským ošetřením či vyšetřením a projeví se během pobytu nebo krátce po propuštění pa cienta z nemocničního zařízení. Nákaza výrazně ohrožuje bezpečnost pacienta a prodlužuje jeho pobyt v nemocnici v průměru o 16 dní. Podle epidemiologické zprávy ECDC v Evropské unii druhotné náklady spojené s prodlouženou pracovní neschopností pacientů dosahují 1,4 miliardy eur ročně. (Více k tématu nozokomiálních infekcí viz Florence č. 12/2010, str. 26–31.)
tz,red
Další články v tomto čísle
- Úvod do ergoterapie
- Jak čelit rakovině
- Internet jako cesta pomoci. Internetové poradenství pro pomáhající profese
- Sestry promluvily
- Nový katalog prací
- Péče o mrtvé tělo i truchlící pozůstalé
- Podíl manuálních lymfodrenáží na hojení chronických ran
- Odběr kapilární krve – rutina s mnoha riziky?
- Rodičem po transplantaci kmenových buněk krvetvorby v dětství
- Psychosociální podpora předčasně porodivších žen po úmrtí novorozence