Číslo 1 / 2011
IX. konference pneumologické sekce
Rok 2010 byl vyhlášen „Rokem plic“. Vyhlásilo ho Forum of International Respiratory Societies (FIRS) a připojily se respirační společnosti z celého světa. K této iniciativě byla přizvána i Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním (ČARO), jejímž subjektem je pneumologická sekce ČAS.
Na respirační choroby ročně umírá 20 % nemocných. Klíčovým cílem iniciativy Roku plic bylo snížení mortality na respirační nemoci a zlepšení informovanosti veřejnosti v oblasti respiračního zdraví. A o tom se 23. října mluvilo na konferenci.
Vlastní odborný program zahájil odborný garant konference primář MUDr. Viktor Kašák (Lerymed, spol. s r. o., Praha) přednáškou o dlouhodobé domácí oxygenoterapii (DDOT). Seznámil nás s kritérii pro indikaci DDOT, jejímž cílem je dosažení parciálního tlaku kyslíku PaO2, měřeno v arteriální krvi, ≥ 8 kPa a saturace hemoglobinu kyslíkem ≥ 90 %.
Se zdroji kyslíku pro DDOT přítomné podrobně seznámila Monika Macháčková (Lerymed). K DDOT máme v ČR k dispozici tři systémy dodávající kyslík: stlačený plynný kyslík, kapalný kyslík a koncentrátory kyslíku.
Vrchní setra Plicní kliniky FN Hradec Králové (PK FNHK) Bc. Eva Prchalová poté představila Klub respiriků a hovořila o rehabilitačním cvičení a edukačně vzdělávacích programech. Hradecký Klub respiriků má v současné době 130 členů a přibližně polovina z nich je na DDOT.
Následovaly dvě přednášky věnované syndromu obstrukční spánkové apnoe (SAS). As. MUDr. Vladimír Koblížek (PK FNHK) uvedl, že SAS trpí asi 4 % mužů a 2 % žen, nejčastěji ve věkovém rozmezí 30–60 let. Mezi klinické projevy SAS patří zejména chrápání, probouzení se v noci, bizarní pohyby během spánku, ranní bolesti hlavy, denní únava atd. As. Koblížek upozornil na nutnost včasné diagnostiky a na možnosti léčby SAS.
Na doplnění této tematiky připravila sestra Kateřina Žohová (PK FNHK) dvě velmi zajímavé kazuistiky pacientů se SAS.
K epidemii „mexické chřipky“ se ve svém sdělení vrátila vrchní sestra pražské Pneumologické kliniky FN Motol (FNM) Mgr. Jana Zelenková. V ČR bylo laboratorně potvrzeno 2447 případů chřipky H1N1 a 102 nemocných zemřelo. Mgr. Zelenková připravila kazuistiky dvou poměrně mladých, zcela zdravých osob (52 a 32 let) s velmi závažnými komplikacemi chřipky H1N1, s respiračním selháním s nutností intubace a umělé plicní ventilace (42 a 26 dní) a s nutností poměrně dlouhé hospitalizace na Klinice anesteziologie a resuscitace a na Pneumologické klinice FNM.
První blok přednášek ukončil zahraniční host Mgr. Lukáš Kober (Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie, Vyšné Hágy, SR) přednáškou Stav tuberkulózy (TB) na Slovensku. Uvedl, že TB v SR je v oblasti incidence i prevalence stabilizovaná už několik let. V roce 2009 onemocnělo na Slovensku na TB 513 osob, což je o více než polovinu méně než v roce 2000, kdy onemocnělo 1111 osob.
Druhou část odborného programu zahájil opět as. Koblížek s velmi obtížným tématem – respirační insuficience. Vysvětlil pojmy hypoxemické a hyperkapnické selhávání, upozornil na nutnost včasné diagnostiky, včasné zahájení léčby primární choroby, zabezpečení kyslíkové léčby, někdy i nutnosti použití noninvazivní nebo invazivní ventilační podpory. Teorii doplnilo velké množství obrázků a krátké kazuistiky pacientů jak s hypoxemickým, tak s hyperkapnickým selháváním.
Spontánnímu pneumotoraxu u dětí se věnovala prezentace Jany Chrudimské (Dětské oddělení FN Na Bulovce, Praha). V úvodu seznámila s definicí, příznaky i možnostmi léčby pneumotoraxu (PNO). Přednáška byla doplněna dvěma kazuistikami pacientů, kteří proděli spontánní PNO.
Následná dvě sdělení byla věnována respirační fyzioterapii (FFT). Fyzioterapeutky Monika Pandadisová a Veronika Roučová z Dětské léčebny ve Cvikově se zaměřily na dětské pacienty a v krátkém filmu ukázaly jednotlivé techniky přímo v praxi. Markéta Nepasická (Rehabilitační klinika FN Hradec Králové) pokračovala ve stejném tématu u dospělých, doplnila ještě své praktické poznatky a upozornila na nejčastější chyby v rehabilitační péči o plicní pacienty.
Bc. Prchalová na závěr seznámila s možností výuky pneumologie v rámci bakalářského studia ošetřovatelství na LF UK v Hradci Králové. Součástí přednášky byla jak náplň studia, tak kritéria pro úspěšné dokončení studia a získání titulu bakalář.
Jubilejní X. konference pneumologické sekce se uskuteční 16. 4. 2011 v Kongresovém centru Nemocnice Na Homolce v Praze.
Eva Feketeová, předsedkyně pneumologické sekce ČAS
Další články v tomto čísle
- Úvod do ergoterapie
- Jak čelit rakovině
- Internet jako cesta pomoci. Internetové poradenství pro pomáhající profese
- Sestry promluvily
- Nový katalog prací
- Péče o mrtvé tělo i truchlící pozůstalé
- Podíl manuálních lymfodrenáží na hojení chronických ran
- Odběr kapilární krve – rutina s mnoha riziky?
- Rodičem po transplantaci kmenových buněk krvetvorby v dětství
- Psychosociální podpora předčasně porodivších žen po úmrtí novorozence