Číslo 9 / 2010
Úspěch nelékařů na poli vzdělávání
Pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze - Úsek ošetřovatelské péče a Odbor vzdělávání VFN - se stala garanty projektu Další vzdělávání nelékařského zdravotnického personálu ve VFN v Praze, vybraného k financování ve 2. výzvě Operačního programu Praha - Adaptabilita. Projekt s rozpočtem 2 677 945,10 Kč byl zahájen 1. 6. 2010 a ukončen bude 31. 8. 2012.
Hlavním cílem projektu je rozvíjet, rozšiřovat a zlepšovat systém dalšího profesního vzdělávání nelékařského zdravotnického personálu (dále jen NZP) ve VFN v Praze, tím přispět ke zvýšení jeho adaptability a kvalifikace a současně posílit pozici VFN jako učící se organizace v systému profesního vzdělávání ve zdravotnictví. Projekt byl koncipován s ohledem na dosavadní zkušenosti se vzděláváním cílové skupiny, na mapování potřeb pracovišť na základě výsledků dotazníkového šetření mezi zaměstnanci z řad nelékařů. Zahrnuje nové nebo inovační kursy zaměřené jak na oblast řídicích a komunikačních dovedností, tak na odborná témata. Projekt zahrnuje: kurs argumentace a efektivní komunikace pro vedoucí NZP; kurs komunikace pro sestry v přímém kontaktu s pacientem; inovační kurs pro sanitáře; inovační kurs kardiopulmonální resuscitace; odborný kurs pro všeobecné sestry pracující v angiologii.
V projektu bude podpořeno celkem 570 osob z řad NZP, z nichž některé absolvují několik kursů. Naprostá většina vzdělávacích aktivit bude zajišťována interními lektory z řad odborných pracovníků VFN. Vzdělávací programy budou vytvořeny přímo na míru pro jednotlivé skupiny NZP v podmínkách nemocnice a v průběhu realizace budou aktualizovány s ohledem na zpětnou vazbu účastníků. Výsledkem projektu bude posílení adaptability a kvalifikace NZP ve VFN, díky čemuž dojde i ke zvýšení kvality poskytované péče a ke zlepšení image nelékařských zdravotnických profesí.
Anna Chrzová, hlavní sestra VFN, Růžena Wagnerová, asistentka hlavní sestry VFN, Praha
Foto Václav Kříž
Další články v tomto čísle
- Jak psát odborné články pro Florence. Editorial
- Elektronická dokumentace a zkušenosti sestry
- NANDA INTERNATIONAL. NANDA – Ošetřovatelské diagnózy. Definice a klasifikace 2009–2011
- Bowlby J. Vazba.
- Tichá A, Raková M. Zpíváme a hrajeme si s nejmenšími
- Bakterie a bolest u popálených pacientů
- Postupy šetřící záda ošetřovatelů
- Cesta respektu a porozumění
- Recenzovaný článek. Rotavirové průjmy u dětí
- Recenzovaný článek. Tularémie u šestnáctiletého chlapce