Číslo 9 / 2010
Recenzovaný článek. Rotavirové průjmy u dětí
Souhrn: Rotaviry jsou invazivní patogeny, které napadají zralé epiteliální buňky vrcholků klků v horních dvou třetinách tenkého střeva, zejména v duodenu a proximální části jejuna. Způsobují asi 1/3 všech průjmů u dětí. Jsou rozšířeny po celém světě a téměř 95 % dětí prodělá tuto nákazu bez ohledu na socioekonomickou situaci země. Inkubační doba je 1-3 dny. Po odeznění akutní fáze onemocnění je nutné různě dlouhé období rekonvalescence - minimálně 2-3 dny. Mezi nejdůležitější preventivní opatření patří především dodržování základních hygienických návyků a očkování. Následující kazuistika uvádí příklad onemocnění dětského pacienta postiženého rotavirovou infekcí. Je zde popsán průběh hospitalizace, terapie i ošetřovatelský plán.
Klíčová slova: rotavirové průjmy - dehydratace - dieta - klinický obraz.
Diarrhea cases among children
Summary: Rotaviruses are the invasive pathogens which attack mature epithelial cells of the intestinal villi apexes, especially in the duodenum and proximal part of the jejunum. They cause around 1/3 of all diarrhea cases among children. They are spread worldwide, almost 95 % of the children undergo this infection regardless to the socioeconomical status. The incubation period is 1-3 days. Variably long convalescence period is necessary after the clinical improvement. To follow the basic hygienical habits is the most important arrangement of vaccination. The following case report presents a case of a pediatric patient affected with the rotaviral infection. The hospitalization course, the treatment and the nursing plan are described there as well.
Keywords: diarrhea cases - dehydration - diet - clinical course.
Úvod
Viry jsou nejčastějšími etiologickými původci průjmových onemocnění u dětí, ale mohou se vyskytovat i u dospělých. Nejzávažnější průběh mají rotavirové infekce, které často vedou k dehydrataci. Jako příčina se uvádí mimo jiné i změna cylindrických epitelových buněk klků, zkrácení a zakrnění klků a nedostatek disacharidáz, vedoucí k intoleranci laktózy a následnému osmotickému průjmu. Výskyt rotavirové infekce je nejvyšší v zimních měsících. Léčba je jen symptomatická, nejdůležitějším krokem je rehydratace. Novinkou v prevenci je registrace dvou nových rotavirových vakcín v Evropské unii. Incidence. Rotavirové průjmy se vyskytují po celém světě, přičemž nejvyšší mortalitu na toto onemocnění hlásí indický poloostrov. V České republice je úmrtnost nízká, ale i zde jsou hlášena výjimečná úmrtí na tuto infekci, a to především u kojenců a seniorů. Onemocnění postihuje především děti do 5 let, s největším výskytem je mezi 6 měsíci až 2 roky. Onemocnět mohou i starší děti, dospělí nebo senioři. Typické období pro výskyt rotavirových infekcí u nás je leden až duben. Nejmenší výskyt bývá od srpna do října.
Přenos. Nejčastějším přenosem je přenos fekálně-orální cestou, což je typické především pro děti a jejich rodiče. Další možnost přenosu je kontaktem s infikovanou osobou, kontaminací rukou, hračkami, kontaminovanou potravou, méně pak vodou a aerosoly. Virus je odolný vůči zevnímu prostředí, běžným dezinfekčním prostředkům, a proto patří i mezi obávané původce nozokomiálních nákaz.
Inkubační doba. Většinou 24-72 hodin. Nejmohutnější vylučování viru, a tedy největší nakažlivost, je na začátku onemocnění. Virus může být ale vylučován mnohem déle, u imunosuprimovaných i několik měsíců (až 4-57 dnů).
Klinický obraz. Onemocnění začíná obvykle vysokými horečkami kolem 40 °C a intenzivním zvracením. Tyto symptomy trvají nejčastěji 2-3 dny. Během 1-3 dnů se objevuje vodnatý průjem trvající 4-5 dní, někdy i déle. Stolice bývají bez příměsí krve či hlenu, ale jsou zelené a velmi četné, až desítky za den. Dále se objevuje schvácenost, meteorismus (plynatost), bolesti břicha, odmítání tekutin, prohlubuje se dehydratace, časté jsou závažné poruchy vnitřního prostředí. Onemocnění může být provázeno respiračními příznaky. Z komplikací u kojenců a batolat se nejčastěji vyskytuje intolerance kravského mléka, gliadinu, hepatopatie, šokové stavy, méně často pak dochází k poruchám funkce ledvin, meningeálním příznakům či toxiinfekční encefalopatii.
Diagnostika. Provádí se ze vzorku stolice, a to metodou latexové aglutinace a imunochromatografií, kdy se zjišťuje rotavirový antigen. Další metoda ELISA je u nás dostupná jen v některých větších laboratořích. Metoda elektronové mikroskopie je u nás používána výjimečně. Terapie:
1. Dietní opatření - závisí na věku dítěte:
• Kojenci: první dny plné dávky rýžového odvaru, případně mrkvového. Po zlepšení stavu se přechází na kojení či na mléko, které mělo dítě před onemocněním, ovšem s nízkým obsahem laktózy (např. Nutrilon low lactose).
• Starší kojenci a batolata: podávají se banány, jablečné přesnídávky, bramborová a rýžová kaše bez mléka, zeleninové polévky, pečivo, rýže a postupně se přidává i maso.
2. Střevní adsorbencia (např. Smecta), probiotika (např. Lactobacillus acidophilus, lactobacillus helveticus).
3. Antibiotická terapie - zcela výjimečně u dětí s průběhem komplikovaným jiným onemocněním.
4. Rehydratace - k perorální rehydrataci se může použít černý čaj, rehydratační roztoky (např. Kulíšek), minerálky. U středně těžkých a těžkých dehydratací se k upravení stavu zavádí intravenózní terapie, kterou zahajujeme obvykle Ringerovým roztokem a dále potom glukózou s ionty. U těžké metabolické acidózy je nutná korekce bikarbonátem.
Prevence. Izolace pozitivních případů, dezinfekce, osobní hygiena doprovázejících a personálu, novinkou je možnost aktivní imunizace proti rotavirům. Očkovací látka proti rotavirům je živá a perorální. Očkovací schéma: 1. dávka 6.-12. týden života, 2. a 3. dávka vždy po 1 měsíci - nejpozději do 26 týdnů života (RotaTeq), 2 dávky do 24 týdnů života (Rotarix).
Kazuistika
Dne 17. 11. 2009 v časných ranních hodinách byla přivezena rychlou záchrannou službou na lékařskou službu první pomoci FN Brno, Pracoviště dětské medicíny, 4měsíční pacientka pro opakované průjmovité stolice, zvracení a přetrvávající tělesnou teplotu (TT) kolem 38 °C. Odtud bylo dítě odesláno pro podezření z infekční etiologie a počínající dehydrataci na naše oddělení Kliniky dětských infekčních nemocí FN Brno.
Zde byla od matky odebrána podrobná anamnéza - asi před týdnem byla pacientka hospitalizována v nemocnici ve Vyškově pro cyanózu rtů. Kontakt pacientky s infekčním onemocněním matka neguje. Dítě dosud kojeno, toho času mateřské mléko odmítá. Během odpoledne 5krát zvrací a má 5krát průjmovité stolice a vyšší TT (do 38 °C). Po lékařském vyšetření byla stanovena předběžná diagnóza gastroenterocolitis acuta a počínající dehydratace. Matce byly podány informace o následujících vyšetřeních a léčbě. Vzhledem k zavedení dietní terapie (na 24 hodin vysazeno mateřské mléko) a charakteru infekčního oddělení není matka ihned hospitalizována s pacientkou. O možnosti pobytu s ní se bude matka informovat následující den u ošetřujícího lékaře.
V den přijetí je pacientka febrilní (38,5 °C), jinak ale čilá, dýchání i turgor kůže v normě. Břicho měkké, prohmatné. Ihned byly provedeny krevní odběry s uspokojivými výsledky bez výrazně zvýšených zánětlivých parametrů. Dále odebrána moč na biochemické vyšetření, kultivační a virologické vyšetření stolice. Zahájena dietní terapie - podáváme 5% rýžový odvar v menších dávkách, antipyretika, sledujeme celkový stav, močení, charakter a častost stolic. Pacientka prozatím stravu toleruje, pije s chutí, stolice 7krát řídká bez příměsí hlenu nebo krve. Močí dostatečně. Druhý den z laboratorních vyšetření hlášen pozitivní rotavirus. Stolice již méně četné (4krát), močení v normě. Mírný pokles teplot, podáváme střevní dezinficiens a probiotika. Pro zlepšený stav pacientky je umožněno matce částečné kojení s dokrmem rýžovým odvarem. Matka nevyužívá možnosti hospitalizace s dcerou (bez udání důvodu), zjištěn nedostatek mateřského mléka, proto se po domluvě s ošetřující lékařkou pacientka začne převádět na umělou kojeneckou výživu.
Třetí den poklesly teploty, stolice méně časté, ale s příměsí hlenu, postupné převádění na kojenecké mléko. Čtvrtý den začíná pacientka pít loudavě, dávky nedopíjí, po kojeneckém mléku zvrací, opětovné zhoršení stolic, zvyšující se tělesná teplota (37,8 °C). Znovu nasazen 5% rýžový odvar. Pro váhový úbytek a nelepšící se stav je 5. den zahájena infúzní terapie. Pacientka je plačtivá, unavená až schvácená, objevují se častější průjmovité stolice, nechutenství. Znovu upravujeme stravu - změna kojeneckého mléka na hypoalergenní, nadále s rýžovým odvarem a v menších dávkách. Následující dny se stav začíná pomalu zlepšovat a sedmý den může být infúzní terapie zrušena. Pacientka nově zavedenou kojeneckou stravu toleruje, pije s chutí. Stolice se upravují, nezvrací, teploty ustupují. Pokračujeme v zavedené terapii (probiotika a střevní dezinficiens), postupně zvyšujeme koncentraci umělé kojenecké výživy.
Desátý den je pacientka pro zlepšení stavu propuštěna do domácího ošetřování. Lékař matce podal potřebné informace o průběhu léčby a vysvětlil jí podávání nové kojenecké výživy. Zároveň jí byla předána podrobná lékařská zpráva pro praktického lékaře.
Medikace pacientky v průběhu hospitalizace: Dithiaden tbl. 3krát denně p. o., endiaron susp. 3krát denně p. o., Nutrolin B susp. 2krát denně p. o., při TT nad 38,5 °C Nurofen susp. p. o. + Dia-zepam tbl. 3krát denně p. o., Ringerův roztok s 5% glukózou, 10% Gl + ionty, event. Novalgin a Apaurin při TT nad 38,5 °C - vše dle ordinace lékaře.
Ošetřovatelské diagnózy
Porucha soběstačnosti a nebezpečí poruchy integrity kůže z důvodu častých stolic a nízkého věku dítěte
Cíl: pacientka bude mít zajištěnou kompletní hygienickou péči. Plán: prováděj komplexní hygienickou péči; pokožku po umytí důkladně osuš a ošetři ochrannými prostředky; dostatečně vyměňuj ložní prádlo i pyžamo; denně ošetřuj oči, uši, nos; pečlivě sleduj povrch těla a možné změny nahlas lékaři; pečuj o vlasy. Realizace: prováděna celková hygienická péče; pokožka vždy po umytí pečlivě osušena a natřena ochranným krémem; sledován a zaznamenáván celkový stav kůže; oči, uši, nos denně ošetřovány; ložní i osobní prádlo udržováno v čistotě. Hodnocení: pacientka má komplexně a kvalitně zajištěnou hygienickou péči, její kůže je čistá.
Řídké stolice z důvodu základního onemocnění
Cíl: pacientka bude mít pravidelnou formovanou stolici. Plán: podávej dietu dle věku dítěte (bez tuku, mléka, masa, koření a nadýmavých potravin); podávej střevní dezinficiens dle ordinace lékaře; dodržuj zásady hygieny pacientky a personálu. Realizace: dítěti je podávána dieta bezmléčná kojenecká, podávány léky dle ordinace lékaře; hygiena dodržována. Hodnocení: stav se díky dietě a lékům pomalu upravuje.
Nebezpečí vzniku dehydratace z důvodu častého zvracení
Cíl: u pacientky se neobjeví známky dehydratace.
Plán: zajisti parenterální příjem tekutin; sleduj bilanci tekutin; sleduj kožní turgor a sliznice dutiny ústní. Realizace: parenterální příjem tekutin zajištěn; sleduje se močení a příjem tekutin p. o.; turgor i sliznice sledovány. Hodnocení: u pacientky se stav hydratace zlepšuje.
Febrilie z důvodu základního onemocnění
Cíl: pacientka bude mít fyziologickou TT. Plán: měř pravidelně TT; podávej antipyretika dle ordinace lékaře; aplikuj vlažnou koupel; aplikuj infúzi přes led. Realizace: TT pravidelně měřena; antipyretika dle ordinace podána; aplikována vlažná koupel; aplikována infúze přes led.
Hodnocení: u pacientky TT postupně klesala.
Bolest břicha z důvodu základního onemocnění
Cíl: pacientka nebude mít abdominální křeče.
Plán: zajisti vhodnou úlevovou polohu; podávání léků dle ordinace lékaře. Realizace: poloha zajištěna; léky podány. Hodnocení: u pacientky nejsou patrny známky křečí.
Nebezpečí vzniku infekce z důvodu zavedení periferní kanylace Cíl: u pacientky nedojde k infekci. Plán: dodržuj aseptické zásady při zavedení kanylace; léky podávej a připravuj asepticky.
Realizace: zásady asepse dodržovány.
1. Sleduj místa vpichu i. v (otok, zarudnutí apod.).
2. Zachovej zásady asepse při ošetřování i. v. kanyl.
3. Chraň pacientku před nozokomiální infekcí.
4. Dezinfikuj konce spojovacích hadiček při každém rozpojení.
5. Sleduj funkčnost a dobu zavedené i. v. kanyly.
6. Sleduj celkový stav pacientky.
Hodnocení: u pacientky se nevyskytla infekce v místě zavedení kanyly.
Závěr
Uvedenou kazuistikou bychom chtěly upozornit na závažnost tohoto na první pohled banálně vypadajícího onemocnění. Rotavirová infekce nejčastěji postihuje právě malé děti, a to především kojence a batolata, kde často může dojít k rychlému zhoršení stavu a hydratace malého pacienta. Při tomto onemocnění je důležité začít s rehydratací - důležitý je dostatečný přísun tekutin jak ústy, tak popřípadě infúzní terapií, úprava stravy (dieta s omezením tuku a vyloučením mléčných složek potravy), ale i celkové šetření pacienta.
Bc. Kateřina Krátká, DiS., Klinika dětských infekčních nemocí, FN Brno
Lenka Prosecká, Klinika dětských infekčních nemocí, FN Brno
Literatura:
1. Havlík J a kol. Infektologie, Praha: Avicenum, 1990.
2. Bartošová D a kol. Vybrané kapitoly z dětské infektologie. Brno: IDVPZ, 1996.
3. Doengers ME, Moorhouse MF. Kapesní průvodce zdravotní sestry. Praha: Grada Publishing, spol. s. r. o., 1996.
4. Černý Z. Infekční nemoci, Brno: IDVPZ, 1997.
5. Dylevský I. Anatomie a fyziologie člověka, Olomouc: Epava, 1998.
6. Havlík J. a kol. Infekční nemoci, Praha: Galén, 2002.
7. Pazdiora P, Táborská J. Průjmová onemocnění vyvolaná rotaviry, Praha: Grada Publishing, spol. s. r. o., 2004.
8. http://www.vakciny.net/doporucene_ock-ovani/rot.html [online]. [cit. 29.12.2009]
9. www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/ 2007/01/10.pdf [online]. [cit. 30.12.2009]
Recenzovali:
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., Medical Director Očkovacích center Avenier a JLF UK, Martin
Doc. MUDr. Petr Pazdiora, CSc., Ústav epidemiologie LF UK, Plzeň
Další články v tomto čísle
- Jak psát odborné články pro Florence. Editorial
- Elektronická dokumentace a zkušenosti sestry
- NANDA INTERNATIONAL. NANDA – Ošetřovatelské diagnózy. Definice a klasifikace 2009–2011
- Bowlby J. Vazba.
- Tichá A, Raková M. Zpíváme a hrajeme si s nejmenšími
- Bakterie a bolest u popálených pacientů
- Postupy šetřící záda ošetřovatelů
- Cesta respektu a porozumění
- Recenzovaný článek. Tularémie u šestnáctiletého chlapce
- Práce ortoptisty v praxi