Číslo 9 / 2010
Postupy šetřící záda ošetřovatelů
Pečování vyžaduje pevná a zdravá záda. Mnohé současné studie prokazují, že u ošetřovatelských profesí v nemocnicích a pečovatelských domovech stále více roste podíl onemocnění majících svůj základ v potížích zádových partií.
Dodržování následujících zásad může výrazně přispět k redukci zátěže zad:
Prověřte si, zda máte vždy k dispozici dostatečný prostor a zda můžete odstranit eventuální překážky či omezení.
Připravte si pracovní prostředky předem a vyzkoušejte možné způsoby používání technických a dalších pomocných prostředků, případně nástrojů. To platí v případech, kdy jde například o transfery pacientů, které podle vašich zkušeností nejsou proveditelné, aniž byste šetřili svá záda (např. přenášení do koupelnové vany, zdvihání pacientů z podlahy atd.).
Přesvědčte se, že přesun můžete provést sami; v případě, že ne, pracujte ve dvou a postup činnosti předem proberte:
• Ujistěte se předem, že zvedák, pojízdné křeslo nebo postel stojí pevně tak, jak potřebujete.
Biometrie při manipulaci s pacientem
Biometrie v těchto případech znamená poměr tělesných rozměrů (jak celkových, tak proporčních) spolupracovníků, se kterými jste právě v akci. Pokud spolu pracují lidé se zjevně rozdílnými tělesnými proporcemi, jde v pravém smyslu slova o zdraví těch menších. Takže, je-li to možné, snažte se zjevným rozdílům ve vzrůstu pečujících v akci předcházet. Jinak platí: při práci u nemocničního lůžka je jeho výška nastavena podle menšího spolupracovníka. Větší ošetřovatel se může podle potřeby sehnout nebo poklesnout v kolenou, a tak se přizpůsobit menšímu, ten menší však v té chvíli podle potřeby nevyroste.
Koncepty, jak šetřit záda ošetřujícího personálu
Konceptů je poměrně mnoho, ale v zásadě je lze členit na:
• Technicky zaměřené modely, které využívají hlavně pomocné prostředky, např. zvedáky.
• Nástavce na ortopedické nebo biomechanické bázi, které zlepšují tělesné schopnosti zaměstnanců při pohybu nebo přenášení a vedou k technikám odlehčujícím zátěž páteře.
• Modely, které pohyb pacienta chápou jako interakci mezi pečujícím a postiženým. Přitom se dosahuje jak naplnění pečovatelských záměrů (např. mobilizace pacienta), tak minimalizace zátěže páteří zaměstnanců.
• Preventivní modely, ze kterých vycházejí různé pečovatelské koncepty (např. Kinesthetics concept, Bobath koncept, Péčí k aktivitě).
Třebaže se tyto koncepty dost výrazně odlišují, shodně stanovují pravidla ochrany zdraví pečujícího. Volba konceptu je individuální podle potřeb pacienta. Uveďme nejpoužívanější.
Koncept Péčí k aktivitě
Tento koncept byl rozvinut nemocniční sestrou a pedagožkou prof. Marlies Beckmann. Původně šlo o aktivizaci pacientů po mozkové příhodě, nyní se používá u pacientů s motorickým postižením i jiného původu. Koncept je založen na podpoře a rozšiřování individuálních zdrojů pacientů. Vytvoří se psychologický pohybový model, který se po analýze situací přenese do vědomí pacienta. Dále se zapojuje kinestetika, Bobath terapie, bazální stimulace a ostatních koncepty, které podporují vnímání.
Bobath koncept
Základem je vývojová terapie manželů Berty a Karla Bobathových, aplikovaná u dětí s dětskou mozkovou obrnou a s neurologickými problémy. Terapeut tu postupuje na základě podrobného vyšetření, během nějž se zaměřuje na to, co dítě dovede bez dopomoci, s dopomocí, co nedovede, a podle kvality tonu a pohybu stanovuje svůj léčebný plán a cíl. Tohoto cíle dosahuje za použití terapeutických nástrojů, které aplikuje velice cíleně, přičemž vždy vnímá reakce pacienta na tyto techniky. Terapeut neučí dítě pohybům, ale dělá vše pro to, aby mohlo pohyb samo co nejsprávněji provést. Veškerá terapie je prováděna v rámci funkční situace. Snahou terapeuta je umožnit dítěti získat novou senzomotorickou zkušenost. Cílem je:
• zlepšování funkcí hemiplegické části v koordinaci se zdravou částí těla;
• učení ztraceným pohybovým schopnostem;
• potlačení spasticity a abnormálních pohybových a tělesných projevů;
• rozvíjení tělesné symetrie;
• zamezení kontrakcím a bolesti;
• zvýšení soběstačnosti a jistoty v každodenních situacích.
Kinestetický koncept
Koncept rozvinuli dr. Lenny Maietta a dr. Frank Hatch. Kinestetika učí vnímání pohybu, přičemž pohyb je vytvářen na individuálních pohybových vzorech pacienta. Prostřednictvím toho jsou pozitivně stimulovány i vnitřní procesy, jako jsou dýchání a krevní oběh. Kinestetika není chápána jen jako učební model, ale také jako koncept posilování zdravotního stavu pacienta. Aplikace kinestetické senzibilizace umožňuje pečujícím účinně se vyhnout zraněním a ochránit jejich pohybové ústrojí.
(Článek zpracován redakcí Heilberufe č. 10/2009 podle informací úrazových pojišťoven.)
Překlad jš
Další články v tomto čísle
- Jak psát odborné články pro Florence. Editorial
- Elektronická dokumentace a zkušenosti sestry
- NANDA INTERNATIONAL. NANDA – Ošetřovatelské diagnózy. Definice a klasifikace 2009–2011
- Bowlby J. Vazba.
- Tichá A, Raková M. Zpíváme a hrajeme si s nejmenšími
- Bakterie a bolest u popálených pacientů
- Cesta respektu a porozumění
- Recenzovaný článek. Rotavirové průjmy u dětí
- Recenzovaný článek. Tularémie u šestnáctiletého chlapce
- Práce ortoptisty v praxi