Číslo 9 / 2010
Jak psát odborné články pro Florence. Editorial
Milé čtenářky a čtenáři! Dovolte mi, abych vám lehčí formou napsala několik rad, jak psát odborné články speciálně pro náš časopis. Budu doufat, že vás to zaujme, že třeba sednete..., ale nebudu předbíhat.
1. Zbavit se ostychu
Především se musí sestra odhodlat k činu a ztratit ostych před psaným slovem. Musí si uvědomit, že ne každý je spisovatelem od přírody a že někomu „to lépe mluví", a jinému lépe píše. Jsou známi vynikající lékaři, kteří v přednáškovém sále drží posluchače dvě hodiny bez dechu na sedadlech, ale jejich věty v psané podobě se podobají tajenkám. S gramatikou je to podobné. Sestra, perspektivní autorka, si musí uvědomit, že na druhé straně komunikačního pole sedí obvykle redaktorka, která je na vše zvyklá, erudovaně článek uvede do „tiskuschopné" podoby a autorce jej poté pošle k autorizaci.
2. Chtít něco říct
Když za mnou jako redaktorkou přijde sestra a řekne mi, že by chtěla něco napsat, protože potřebuje kreditní body, pak se vždy slušně omluvím a článek odmítnu, aniž bych ho viděla. Aby byl článek dobrý, musí autorka mít motivaci. Sestra něco ví, něco senzačního, a chce to sdělit více lidem. Nedělá to ani pro peníze (z honorářů ještě nikdo nezbohatl - já sama říkám autorkám, že jim pošlu na kadeřníka), ani aby se předvedla kolegům lékařům, kolegyním, ani pro kreditní body. To je stejné, jako když si zázračný léčitel bere peníze - výsledek pravidelně nestojí za nic. Tedy platí - jsem něčím naplněna a musí to ven! Možná to někomu pomůže, možná se někdo nechá inspirovat, možná se někdo ozve.
3. Zvolit formu
Stojí za to před tím, než se namočí pero do kalamáře (a vlastně než se přistoupí k čemukoli), zamyslet se, jaká forma by byla pro vyjádření obsahu nejlepší. Je to kazuistika? Je to recenzovaný článek? Je to poznámka? Zpráva? A pak jít do toho.
4. Mít soucit s redaktorem
Mnoho stylistických, gramatických i odborných chyb už jsem vychytala. Nejvíc práce mi dal žargon. Co jsem se například v raných dobách napřemýšlela, co je to betadinka. Ani web to neznal.
5. A teď něco náročnějšího - pokyny pro autory
Správné periodikum má v každém čísle časopisu a na webových stránkách pokyny pro autory. Stojí za to si je přečíst. Faktem je, že každý má trochu jiné požadavky. Například, kdo je zvyklý publikovat v jednom časopise, nemusí s tím být úspěšný ve druhém.
A nyní vám připomenu pokyny pro autory odborného časopisu Florence.
Pokyny autorům
Příspěvky v češtině nebo slovenštině posílejte v elektronické formě (textový editor MS Word) e-mailem na adresu: jarmila.skubova@ambitmedia.cz nebo eva.wicazova@ambitmedia.cz (případně na CD na adresu redakce: Ambit Media, a.s., Klicperova 604/8, 150 00 Praha 5).
K textu připojte prohlášení, že příspěvek nebyl publikován nebo nabídnut ke zveřejnění v jiném časopise.
Redakce si vyhrazuje právo na krácení či úpravy textů, o nichž bude autory informovat.
U původních (vědeckých) prací požadujeme uvedení dvou recenzentů.
Články, kazuistiky
• Ideální rozsah článku je v rozmezí 80-150 řádků, v případě kazuistiky nebo výzkumné práce 80-200 řádků.
• U textu musí být uvedeno celé jméno autora/autorů, přesný název pracoviště, elektronické, poštovní i telefonické spojení.
• K příspěvku je třeba přiložit krátké životopisné údaje, zejména profesní, a barevnou portrétní fotografii.
• V textu nepoužívejte zkratky! Ke zvýraznění používejte pouze tučné písmo či kurzívu.
• Užijete-li v textu odkazy na použitou literaturu, uveďte v závorce autora a rok vydání (Staňková, 2002), u více než tří autorů doplňte „et al." (Staňková et al., 2002).
• Struktura většího článku, vědeckých prací nebo kazuistiky:
- název práce a jeho anglický překlad;
- titul, jméno a příjmení autora, celý název a místo jeho pracoviště;
- souhrn (do 12 řádků) a jeho anglický překlad;
- klíčová slova (nejvýše 5) a jejich anglický překlad;
- text článku, strukturovaný do celků oddělených mezititulky; u kazuistiky popis případu, diskuse, závěr; u původní/výzkumné práce: úvod do problematiky, cíle výzkumu, použité metody, charakteristika výzkumného souboru, výsledky, diskuse k výsledkům, závěr.
• Seznam použité literatury Časopis: Příjmení a iniciály jmen všech autorů (nejvýše tří, poté doplnit et al.). Název práce v jazyce originálu. Název časopisu, rok vydání, ročník, stránkový rozsah. Kniha: Příjmení a iniciály jmen všech autorů (nejvýše tří, poté doplnit et al.). Název knihy. Místo vydání: nakladatelství, rok vydání. Internetový zdroj: Kompletní internetový odkaz na dokument (včetně data návštěvy na této adrese).
Obrazová dokumentace
• Fotografie včetně portrétů autorů, grafy, schémata, tabulky a jinou obrazovou dokumentaci přijímáme v elektronické formě - fota ve formátu JPG nebo TIF a v rozlišení 300 dpi, grafy ve formátu PDF. U většího rozsahu či počtu obrázků doporučujeme jejich zaslání na CD. Nevkládejte obrázky do Wordu ani PowerPointu.
• Ke každému obrázku (grafu, tabulce) je třeba připojit číslo a přesný popisek. Na konec textu pak připojte očíslovaný seznam všech obrazových příloh včetně popisků. U fotografií připojte také celé jméno jejich autora, anebo uveďte, odkud fotopříloha pochází (z archivu autora, zdravotnického zařízení apod.).
Těšíme se na vaše příspěvky!
Jarmila Škubová
Další články v tomto čísle
- Elektronická dokumentace a zkušenosti sestry
- NANDA INTERNATIONAL. NANDA – Ošetřovatelské diagnózy. Definice a klasifikace 2009–2011
- Bowlby J. Vazba.
- Tichá A, Raková M. Zpíváme a hrajeme si s nejmenšími
- Bakterie a bolest u popálených pacientů
- Postupy šetřící záda ošetřovatelů
- Cesta respektu a porozumění
- Recenzovaný článek. Rotavirové průjmy u dětí
- Recenzovaný článek. Tularémie u šestnáctiletého chlapce
- Práce ortoptisty v praxi