Číslo 9 / 2010
Diabetologické sestry a Sazebník výkonů
Diabetologická sekce České asociace sester (ČAS) se ve spolupráci s Českou diabetologickou společností ČLS JEP (sekcí sester), Diabetickou asociací ČR, Nadací rodičů a přátel diabetických dětí a dalšími organizacemi snaží zlepšit kvalitu života pacientů s diabetem.
Pořádá sama nebo ve spolupráci vzdělávací programy pro zdravotníky nelékaře, podílí se na tvorbě informačních publikací pro pacienty i širokou veřejnost. Se stále se zvyšujícím počtem diabetiků časem vyvstala potřeba posílení kompetencí nelékařských pracovníků, kteří o ně pečují. Životní změny, výskyt diabetických komplikací nebo jiných nemocí a nové léčebné postupy vyžadují osvojování si nových informací, nových způsobů léčby a nových dovedností, které by měly nemocným pomoci lépe řídit jejich diabetes. Vzhledem k těmto skutečnostem se práce sestry v diabetologii stává z větší částí edukační činností, kterou mnohdy provádějí nad rámec svého pracovního času.
Z výše uvedených důvodů usiluje ČAS o posílení kompetencí diabetologické sestry jako edukátorky především prosazením nových zdravotních výkonů pro sestry do sazebníku výkonů. Je přitom nutné, aby edukace diabetiků byla prováděna sestrou specializovanou v tomto oboru. (Specializační vzdělání v oboru diabetologie lze získat v Národním centru ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, Brno, v rámci oboru ošetřovatelská péče o pacienty ve vybraných klinických oborech se zaměřením na ošetřovatelskou péči o pacienty s diabetes mellitus; www.nconzo.cz).
Diabetologická sekce prosadila - za velké podpory ČAS, ČDS a České lékařské komory - od 1. 1. 2010 do sazebníku výkonů pod číslem 06145 výkon Reedukace pacienta s diabetes mellitus a jemu blízkých osob. Tento výkon může vykazovat všeobecná sestra se specializací v ošetřování, léčení a edukaci diabetiků nebo v ošetřovatelské péči o pacienty ve vybraných klinických oborech se zaměřením na ošetřovatelskou péči o pacienty s diabetes mellitus. Výkon lze zatím vykazovat pouze ambulantně a je nutný odborný garant - lékař-diabetolog. Výkon lze vykázat maximálně 6krát za rok a doba jeho trvání je 50 minut.
K zahájení výkonu je nutné doporučení ošetřujícího lékaře. Edukační proces začíná posouzením (zjištěním důležitých údajů o pacientovi při odebírání ošetřovatelské anamnézy), stanovením edukační diagnózy (co je nutné edukovat, vyplývá z mezer ve znalostech pacienta), pokračuje přípravou individuálního edukačního plánu (stanovením priority v edukaci, stanovením konkrétních reálných cílů, správné edukační strategie a zvolením obsahu učiva), realizací edukace, kontrolou/zpětnou vazbou a zhodnocením/evaluací (zpětná vazba - kladení otázek, praktické předvedení naučených dovedností, vyhodnocení, to vše probíhá ve spolupráci s pacientem).
Věříme, že posílená kompetence diabetologické sestry-edukátorky pomůže k intenzivnější reedukaci pacientů s diabetem a že také dojde ke zlepšení kompenzace diabetiků, ke snížení počtu akutních a pozdních komplikací, zlepší se kvalita života pacientů s diabetem. Tímto výkonem naše činnost nekončí a my se podílíme na přípravě dalších kódů.
Vladimíra Havlová, Bc. Marie Jouklová, diabetologická sekce ČAS
Další články v tomto čísle
- Jak psát odborné články pro Florence. Editorial
- Elektronická dokumentace a zkušenosti sestry
- NANDA INTERNATIONAL. NANDA – Ošetřovatelské diagnózy. Definice a klasifikace 2009–2011
- Bowlby J. Vazba.
- Tichá A, Raková M. Zpíváme a hrajeme si s nejmenšími
- Bakterie a bolest u popálených pacientů
- Postupy šetřící záda ošetřovatelů
- Cesta respektu a porozumění
- Recenzovaný článek. Rotavirové průjmy u dětí
- Recenzovaný článek. Tularémie u šestnáctiletého chlapce