Číslo 9 / 2010
Cesta respektu a porozumění
Všeobecná sestra, a kolik může mít různých možností! V kariéře hrají roli zájmy, náhoda, ambice, schopnosti, založení osobnosti, vzdělání, soukromý život a spousta dalších vlivů. Někdy opustí sestra ošetřovatelství a zakotví v úplně jiném oboru, jindy zůstane věrná pacientovi na lůžku či v ambulanci, oblíbí si posluchárny, knihovny anebo kanceláře. Bc. Jana Valachovičová spojila svůj profesní osud s farmaceutickou firmou.
Náhoda ji po střední škole zavála na dialýzu v Nemocnici Na Homolce. Po třech letech dostala nabídku od firmy Baxter. Přijala ji s radostí i očekáváním, protože v té době jí bylo teprve něco málo přes dvacet a cítila obrovskou zodpovědnost za zdraví a životy pacientů, což ji tížilo a navíc tento pocit postupně spíše zesiloval. Nová práce slibovala uspokojení jejího zájmu o komunikaci a kontakt s pacientem, ovšem bez každodenního strachu, že každá drobná chyba může přinést obrovské důsledky. Současně ale nabízela práci a každodenní kontakt s medicínskou problematikou. V nové pozici chtěla Jana Valachovičová uplatnit zejména své komunikační dovednosti a schopnost předávat informace. Jejím hlavním úkolem bylo zavádět do praxe peritoneální dialýzu, tzn. komunikovat s lékaři, sestrami a také s pacienty. Dnes učí sestry pečovat a komunikovat s pacienty se selháním ledvin, kteří s peritoneální dialýzou čekají na transplantaci ledvin.
Zažila i jiné časy. Zpočátku bylo v Čechách jen velmi málo center, kde se peritoneální dialýza prováděla, a navíc šíření poznatků o ní trpělo nedostatkem výukových materiálů, letáků, brožur, ve zdravotnictví bylo málo peněz. Byla zodpovědná i za Slovensko. Vše se ale časem začalo měnit, firma uvedla na trh nový, modernizovaný přístroj pro peritoneální dialýzu, vydala řadu edukačních materiálů, postupně se rozrůstala o nové lidi, a tím se prohlubovala úroveň práce.
Přirozenost a respekt, nepostradatelné hodnoty
Peritoneální dialýzu lze s trochou poetické nadsázky nazvat mladší sestrou hemodialýzy. A jako taková má všechny výhody mládí. Především je přirozenější, pacientovi dává větší svobodu a zajišťuje větší respekt k jeho rozhodování. Co to konkrétně znamená?
„Tato metoda je přirozenější proto," vysvětluje Jana Valachovičová, „že pacient není připojen k mimotělnímu oběhu a krev není filtrována přes umělou membránu. Přirozenost je ale i v dynamice léčby, která probíhá kontinuálně, tzn., že nejsou výkyvy hladiny škodlivých látek a vody v krvi. Vedle přirozenosti si cením jisté svobody, kterou tato metoda pacientům poskytuje. Svobody nejen ve smyslu volnosti, ale i odpovědnosti za sebe sama a respektu, který z toho vyplývá."
Peritoneální dialýza má i jiné výhody. Pacient nemusí třikrát týdně dojíždět na hemodialýzu, má možnost si dialýzu provádět doma nebo v zaměstnání, na chatě či na návštěvě čtyřikrát denně po dvaceti minutách, anebo se připojit k přístroji a být dialyzován během spánku v noci. Peritoneální dialýza má nesporné medicínské výhody, například zůstává podstatně déle zachována reziduální funkce ledvin. Podle mnohých zkušeností Jany Valachovičové lidé, kteří „vyzkoušeli" oba typy dialýzy, jednotně upřednostňují výhody dialýzy domácí. Respekt a porozumění, kterých se jim během zvládání těžkého onemocnění ledvin jejím prostřednictvím dostává, vysoce hodnotí. Jejich volba je pro Janu Valachovičovou zároveň potvrzením správnosti její vlastní volby profesní.
KP
Jarmila Škubová
Foto z archivu J. Valachovičové
Další články v tomto čísle
- Jak psát odborné články pro Florence. Editorial
- Elektronická dokumentace a zkušenosti sestry
- NANDA INTERNATIONAL. NANDA – Ošetřovatelské diagnózy. Definice a klasifikace 2009–2011
- Bowlby J. Vazba.
- Tichá A, Raková M. Zpíváme a hrajeme si s nejmenšími
- Bakterie a bolest u popálených pacientů
- Postupy šetřící záda ošetřovatelů
- Recenzovaný článek. Rotavirové průjmy u dětí
- Recenzovaný článek. Tularémie u šestnáctiletého chlapce
- Práce ortoptisty v praxi