Číslo 9 / 2010
Čas pro sekci hojení ran
Sekce hojení ran ČAS vznikla v roce 2000. Předsedkyní se stala Olga Baudischová, která ji vede dodnes. Její práce i činnost sekce je velice úzce spojena s Fakultní Thomayerovou nemocnicí s poliklinikou (FTNsP) - a proto, pojďme se podívat nejprve tam. Zamysleme se nad tím, zda duch zařízení postaveného pro chudé se snahou vylepšit jejich postavení není dodnes zaklet ve starých základech moderní nemocnice.
Včerejšek a dnešek Thomayerovy nemocnice
Předchůdcem FTNsP byly Masarykovy domovy, které v roce 1928 vyrostly uprostřed polí v Praze - Krči jako sociální ústavy hl. města Prahy. Jejich program vypracoval dr. Zenkl, předseda ústředního sociálního sboru hl. města Prahy. Autorem architektonického návrhu byl Ing. arch. dr. Bohumil Kozák, vynikající architekt nejen s vytříbeným vkusem a smyslem pro krásu, ale i s obdivuhodným pochopením a porozuměním pro účelnost a provozní podmínky zdravotnického zařízení.
Pavilony byly označeny velkými písmeny abecedy a tato původní označení se zachovala až na malé výjimky dodnes. Pavilony řady A sloužily jako starobinec, pavilony řady B jako chorobinec. U pavilonu B3 byla přístavba operačního sálu a ambulantní složky. Pavilon H byl starobinec pro manželské páry. Pavilon U (dnešní porodnice), podstatně lépe vnitřně vybavený, byl určen pro platící pacienty.
Pro zajímavost: ceny se pohybovaly v rozmezí 1000-1500 Kčs měsíčně za jednolůžkový pokoj ve starobinci, 1150-1300 Kčs v chorobinci. Tyto ceny platili pouze ti, kterým to sociální stav dovoloval. Dle sociálního šetření platili pak ostatní to, co bylo v jejich možnostech nebo možnostech rodiny. Zcela nemajetní byli umístěni v těchto ústavech zdarma. Náklady neslo město Praha dle zákona o sociálním zabezpečení z roku 1929.
Ostatní budovy sloužící hospodářskému a administrativnímu provozu tvořily sociálně-zdravotní celek, jenž byl do značné míry provozně a funkčně soběstačný. Na vysoké technické úrovni byly ústřední prádelna, kuchyně a její sklady potravin, vlastní pekárna a řeznictví. Sklad potravin a chladicí boxy patřily ještě dlouho po druhé světové válce k nejlepším v pražských nemocnicích.
Pro kulturní, společenský a sportovní život dospělých i dětí byl k dispozici divadelní sál, kinosál, lesní divadlo, sportovní a tenisová hřiště, přírodní bazén s teplou vodou, rehabilitační bazény, brouzdaliště se sprchami pro děti, ústřední knihovna apod. Ve své době byly tyto sociální ústavy jistým unikátem nejen ve státě, ale i ojedinělým zařízením tohoto druhu v Evropě.
Vše přerušila válka a nacistická okupace. V krátkém čase byly Masarykovy domovy přeměněny na nacistický lazaret a čeští ošetřovatelé a chovanci byli vystěhováni na nejrůznější místa v Čechách.
9. 5. 1945 převzal ústavy od Mezinárodního červeného kříže podplukovník zdravotnictví MUDr. Gustav Košťál. V červnu 1946 opustili nemocnici poslední němečtí pacienti a začalo přijímání raněných a nemocných příslušníků Sovětské armády. Následně se přijímali nemocní vracející se z koncentračních táborů a z nucených prací v Německu. Všem se dostalo náležité lékařské a ošetřovatelské péče. Jako poslední zůstali nemocní s těžkými formami TBC. Po rozhodnutí o reprofilizaci sociálních ústavů na nemocnici a později i na výzkumné ústavy bylo třeba hledat náhradní ubytování pro chovance a ošetřovance převážně mimo Prahu. Postupné přesídlování chovanců trvalo do roku 1953.
26. 5. 1954 byla nemocnice slavnostně přejmenována na Thomayerovu nemocnici. Nyní poskytuje komplexní lékařskou a ošetřovatelskou péči. Pacientům je poskytována potřebná základní, specializovaná a zvlášť specializovaná léčebná a diagnostická péče a rovněž ambulantní služby. FTNsP provádí základní a klinický výzkum, zavádí a ověřuje nové metody, podílí se na klinickém hodnocení léčiv a ověřování zdravotnické techniky. Umožňuje odborné a praktické vyučování studentů středních, vyšších a vysokých škol. Pro vzdělávání zdravotnických pracovníků slouží Centrum pro vědu a vzdělávání. Nachází se v areálu nemocnice, kde jsou připraveny posluchárny s kompletním vybavením včetně audiovizuální techniky.
Ošetřovatelská poliklinika
Ošetřovatelská péče je založena na principech moderního ošetřovatelství, zejména ošetřovatelského procesu zaměřeného na prevenci onemocnění, poradenství a výchově pacientů. Ošetřovatelská poliklinika nabízí komplexní odborný poradenský program, jehož cílem je zkvalitnění ošetřovatelské péče. Podává informace o službách poskytovaných v nemocnici, vyhodnocuje dotazy klientů, přijímá podněty ke zkvalitnění péče. Má dvě odborné ambulance - ambulanci chronických ran a ambulanci bolesti. Nabízí k zapůjčení polohovací lůžka, antidekubitní matrace, pasivní i aktivní, chodítka, transportní vozíky. Poradna pro pečující o imobilního pacienta poskytuje edukační službu pro ty, kteří pečují o své blízké v domácím prostředí. Pořádá přednášky pro veřejnost.
Sekce hojení ran
O nové trendy v ošetřování ran byl velký zájem. Dříve tato péče patřila výhradně do chirurgických ambulancí. Vznik sekce iniciovala Ing. Bc. Irena Pejznochová. Oslovila mě na jednom semináři. Měla vcelku jasnou představu a mě tento nápad nadchl. Měnila se role sestry, její kompetence. V té době se v nemocnici pod vedením hlavní sestry Mgr. Dany Juráskové rodily první sestry, konzultantky pro ošetřování chronických ran, které procházely odbornými kursy. Učily se spolupráci při prevenci a ošetřování dekubitů společně se sestrami a lékaři na oddělení.
Konzultantka zodpovídá vrchní sestře za úroveň prevence a ošetřování dekubitů na svěřeném úseku. Kontroluje a vede dokumentaci pacienta s dekubitem i pacienta s rizikem výskytu dekubitů. Hlášení dekubitů i prevence se vede elektronicky a zpracovaná data se vyhodnocují a porovnávají mezi nemocnicemi.
Incidenční hlášení dekubitů se provádí do 24 hodin po přijetí pacienta na lůžko. Hlášení provádějí sestry konzultantky pro prevenci a léčbu chronických ran z každé stanice ve FTNsP. Do hlášení se udávají všichni pacienti s dekubitem a všichni, kteří mají 25 a méně bodů dle stupnice Nortonové. Jiná rána než dekubit se nehlásí. Výjimka bodového hodnocení se týká dětských oddělení.
Byla to průlomová doba
Nové trendy v ošetřovatelství nabízely mnoho novinek. Semináře pořádané na téma ošetřování ran se dnes uskutečňují i ve spolupráci s jinými sekcemi. To umožňuje dozvědět se informace z dalších oborů. Také FTNsP nám vychází vstříc a my máme možnost pořádat semináře zde.
Do roku 2008 byla členkou našeho výboru Ing. Bc. Irena Pejznochová, která nám pomáhala (hlavně po odborné stránce) mnoha kvalitními přednáškami. Poděkování patří i firmám, které nám hlavně v začátcích poskytovaly zázemí a seznamovaly nás s novými produkty pro ošetřování ran.
Avšak nejenom ošetřování ran, ale především prevence dekubitů byla a je důležitým tématem ošetřovatelské péče - polohování, podkládání pacientů, péče o kůži pomocí kvalitních šampónů a krémů a používání plenkových kalhotek. Mnohým to asi dnes připadne neuvěřitelné, hlavně mladým sestrám, ale tato moderní, vysoce kvalitní péče navázala na dobu, kdy pacienti upoutaní na lůžko měli místo absorpčních kalhotek složené podložky. Pamatuji na jednoho lékaře, který mě, když jsem přišla s novými pomůckami, ujišťoval, že se na tehdejší LDN nehodí, protože pacienti mívají průjmy! Taková doba opravdu byla.
Moje milé sestry
Ráda bych připomněla velkou a nezastupitelnou roli v té době hlavní sestry Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou Mgr. Dany Juráskové, Ph.D., MBA. Ta dokázala ukázat sestrám cestu, nadchnout je pro změny, které nová koncepce v ošetřovatelství přinášela. Stačit jejímu tempu nebylo lehké, avšak svým diplomatickým jednáním dokázala mnohé. Důraz vždy kladla na vzdělání a sama šla příkladem. I díky jejímu vlivu jsem se rozhodla s Irenou Pejznochovou založit naši sekci hojení ran.
Ale sama bych neznamenala nic bez ochotných děvčat v našem předsednictvu. Moje zástupkyně Vladimíra Šípková, Helena Kaliánová, úžasná pokladní mající vždy vše v pořádku, jednatelka Anna Soběslavová, členky výboru Kateřina Horáčková, Eva Rybáčková, Kamila Volíková, Dana Petrželková a z revizní komise Eva Průchová, Ivana Jarolímková a Světlana Jeřábková.
Olga Baudischová, předsedkyně sekce hojení ran
Další články v tomto čísle
- Jak psát odborné články pro Florence. Editorial
- Elektronická dokumentace a zkušenosti sestry
- NANDA INTERNATIONAL. NANDA – Ošetřovatelské diagnózy. Definice a klasifikace 2009–2011
- Bowlby J. Vazba.
- Tichá A, Raková M. Zpíváme a hrajeme si s nejmenšími
- Bakterie a bolest u popálených pacientů
- Postupy šetřící záda ošetřovatelů
- Cesta respektu a porozumění
- Recenzovaný článek. Rotavirové průjmy u dětí
- Recenzovaný článek. Tularémie u šestnáctiletého chlapce